Δεύτερο Πτυχίο-Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα... Λες να υπάρχει κάτι τέτοιο;:hmm:

Υπάρχει η δυνατότητα με μεταπτυχιακές σπουδές υπερτμηματικού ή διατμηματικού χαρακτήρα (βλ. μεταπτυχιακά προγράμματα που τα συντονίζουν 2-5 περίπου αυτοδύναμα ακαδημαϊκά Τμήματα του ιδίου x Πανεπιστημίου ή σύμπραξη του x Πανεπιστημίου και διαφορετικών Πανεπιστημίων) με μοντέλο σπουδών:
- μαθήματα κορμού
- μαθήματα κατεύθυνσης
- μαθήματα επιλογής ή μαθήματα δεύτερης κατεύθυνσης
- διπλωματική εργασία διάρκειας 2 ακαδημαϊκών εξαμήνων
σε προσανατολίζουν επιστημονικά εκεί που εσύ επιθυμείς, σύμφωνα πάντα με τις κατάλληλες επιλογές ενοτήτων-μαθημάτων *. Σε κάποια προγράμματα προσφέρουν και μαθήματα μελέτης τα οποία δεν χρεώνονται στον αριθμό ECTS για την λήψη του διπλώματος αλλά ενισχύουν το προφίλ του φοιτητή, σύμφωνα με την υπόδειξη του επιβλέποντος καθηγητή που θα υποδείξει η Ειδική Επιτροπή Συντονισμού του Προγράμματος, στον εν λόγω φοιτητή για όλη τη διάρκεια του μεταπτυχιακού προγράμματος. Τέτοια προγράμματα καλό είναι να διαρκούν 4 εξάμηνα (120 ECTS) ώστε να υπάρχει αρκετός χρόνος κατανόησης της ύλης. Υπάρχουν και προγράμματα 3 εξαμήνων (90 ΕCTS) αλλά με λιγότερη ύλη...τα οποία κατά κύριο λόγο συναντώνται σε χώρες όπως Αγγλία (η οποία τα "στριμώχνει" σε διάρκεια 10 μηνών υπό πίεση).

* Σε μεταπτυχιακά προγράμματα, δεν υπάρχουν μαθήματα με την έννοια του προπτυχιακού επιπέδου, αλλά μαθήματα-ενότητες τα οποία είναι ενιαία αυτοτελή μαθήματα με ενισχυμένο περιεχόμενο 2-3 συμβατών μαθημάτων χωρισμένο με διακριτές ενότητες (Μέρος Ι, Μέρος ΙΙ,..). Από εκεί και πέρα υπάρχουν επιπλέον μαθήματα: επιλογές-εμβάθυνσης ώστε να εξειδικευτείς ακόμη περισσότερο σε ένα υποτομέα της επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εχω γνωρίσει αρκετούς απόφοιτους νομικής στο ιστορικό-αρχαιολογικό.Μια μου έλεγε τον πόνο της για το ότι δεν βρίσκει τίποτα με το πτυχίο νομικής.Περι ορέξεως λοιπόν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Εχω γνωρίσει αρκετούς απόφοιτους νομικής στο ιστορικό-αρχαιολογικό.Μια μου έλεγε τον πόνο της για το ότι δεν βρίσκει τίποτα με το πτυχίο νομικής.Περι ορέξεως λοιπόν..
Κι εγώ έχω μία συμφοιτήτρια, πτυχιούχο Φιλόλογο από το ΕΚΠΑ, που έδωσε κατατακτήριες για Νομική, απελπισμένη επειδή δεν έβρισκε δουλειά, και μία δεκάδα φοιτητές Φιλολογιών ανά την Ελλάδα που έκαναν 10% για Νομική για διάφορους λόγους, συμπεριλαμβανομένου του ως άνω. So?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Κι εγώ έχω μία συμφοιτήτρια, πτυχιούχο Φιλόλογο από το ΕΚΠΑ, που έδωσε κατατακτήριες για Νομική, απελπισμένη επειδή δεν έβρισκε δουλειά, και μία δεκάδα φοιτητές Φιλολογιών ανά την Ελλάδα που έκαναν 10% για Νομική. So?
Τίποτα απλά το αναφέρω.Προφανώς θα γίνεται και το αντίστροφο.Απλά μου έχει κάνει εντύπωση ότι όποιον φοιτητή έχω γνωρίσει απο κατατακτήριες είναι απο την νομική.Απο μικρής ηλικίας μέχρι γιαγιάδες :P

Καλώς η κακώς στις φιλοσοφικές είναι η πραγματική γνώση.Η γλώσσα,η ιστορία,η αρχαιολογία κτλ.Δυνατό πτυχίο η νομική αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Καλώς η κακώς στις φιλοσοφικές είναι η πραγματική γνώση.Η γλώσσα,η ιστορία,η αρχαιολογία κτλ.Δυνατό πτυχίο η νομική αλλά...
Δεν το βλέπω έτσι. Τα ενδιαφέροντα ποικίλλουν. Καθένας ό,τι αγαπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους :) !! Σχετικά με το δεύτερο πτυχίο, επειδή τελείωσα τη φιλολογία του εκπα,τον ιούλιο του 2012,η σχολή μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις προσωπικά και πράγματι έχεις αρκετές διεξόδους βλ. συνεργασία με εκδοτικούς οίκους,ιδιαίτερα. Βέβαια ο καθένας ό,τι αγαπά :) .Αυτό το καιρό προετοιμάζομαι για ένα μεταπτυχιακό στα ΜΜΕ που έχει εξετάσεις,ενώ διαρκεί 1 χρόνο και ένα επιπλέον εξάμηνο κρατά η διπλωματική.Σκέφτομαι όμως σοβαρά,να δώσω δεύτερη φορά πανελλήνιες για το τμήμα κοινωνικής εργασίας στο Τει Αθήνας.Από εκεί βγαίνεις κοινωνική λειτουργός με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα,όπως και από το Τει Πάτρας,Κρήτης και την κατεύθυνση του ΔΠΘ. Είδα και το φάσμα απασχόλησης του κοινωνικού λειτουργού και καλύπτει τόσο τα παιδιά όσο και τους ενήλικες,σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.Τέλος, και στην εκπαίδευση υπάρχει λίστα ασεπ για κοινωνικούς λειτουργούς,ενώ μέσω της παιδαγωγικής επάρκειας του πτυχίου μου θα προηγηθώ από απλούς απόφοιτους τει/αει χωρίς παιδαγωγική επάρκεια αν ποτέ ξαναγίνει ασεπ. Πέρα όμως από εκπαίδευση (την ανέφερα για να δείξω ότι μπορούν να συνδυαστούν τα 2 πτυχία ) με ενδιαφέρει να ανοίξω μία πόρτα στον τομέα της υγείας και της πρόνοιας. Για κατατακτήριες δε το βλέπω,γιατί μπαίνουν με 9.5 από το παιδαγωγικό δημοτικής και το νηπιαγωγών.Είμαι 23 .Ποια η γνώμη σας :) ; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :) !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Να αναφέρω τέλος πως την ύλη των πανελλαδικών στα 5/6 μαθήματα θα την προετοιμάσω έτσι και αλλιώς από τέλος Ιούνη γιατί κάνω μάθημα σε μία κοπέλα που θα δώσει του χρόνου πανελλήνιες - επομένως έρχομαι σε επαφή και με την ύλη της β΄λυκείου. Δεν ανέφερα άλλες σχολές καθώς δε θα μου ταίριαζε, ούτε μου αρέσει άλλη από το 1ο πεδίο βλ Νομική,Παιδαγωγικό και από όσα προγράμματα σπουδών είδα σε σχολές του 1ου πεδίου, μου άρεσε πολύ και το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος και το επάγγελμα :), ενώ έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.Και τη φιλολογία την επέλεξα επειδή μου άρεσε πολύ η ενασχόληση με τα φιλολογικά μαθήματα και το επάγγελμα του φιλολόγου. Καληνύχτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Αν θες την αποψη μου, προκειται για μια εξαιρετικη επιλογη.
Αρχικα ηταν αναμεσα και στις δικες μου επιλογες για δευτερο πτυχιο, αλλα την εχω απορριψει εξαιτιας των εργαστηριακων μαθηματων.
Καποτε οι κοινωνικοι λειτουργοι δεν ειχαν κανενα θεμα με την επαγγελματικη αποκατασταση και τωρα, με τα συνεχως αυξανομενα κοινωνικα προβληματα, προβλεπω πως στο μελλον θα γινουν παλι περιζητητοι.
Η αδερφη μου σπουδαζει στο τμημα της Κομοτηνης, ενω ειχε κανει ενα χρονο και στο ΤΕΙ της Κρητης, οποτε ξερω καποια πραγματακια παραπανω. Αυτο που εχω να σου πω παντως ειναι πως απο το ΤΕΙ ηταν περισσοτερο ευχαριστημενη σε σχεση με το ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Pie maker σε ευχαριστώ πολύ :) για τη γνώμη σου.Η αλήθεια είναι ότι είδα πως έχει εργαστήρια,αλλά έτσι και αλλιώς (αν περάσω βέβαια ) θα κάνω μερική φοίτηση λόγω εργασίας, δηλαδή θα μπορώ να παρατείνω τις σπουδές μου έως 8 χρόνια ( φυσικά και θα επιδιώξω να τελειώσω πολύ πριν τα όρια της μερικής φοίτησης τη σχολή ).Το καλό με τη σχολή αυτή είναι πως έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα,κάτι που δυστυχώς δεν ισχύει σε όλα τα τει :( .Για το Τεί Αθήνας έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό το τμήμα, σαφώς και στην επαρχία υπάρχουν αξιόλογες σχολές,λόγω εξόδων όμως δε τη σκέφτομαι. Καλό σαββατοκύριακο να έχεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisosfp

Νεοφερμένος

Ο mixalisosfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει τελειώσει τις Πολιτικές Επιστήμες θα ήταν καλή επιλογή να περάσει σε μια Φιλοσοφική Σχολή; Προοπτικές υπάρχουν στην αγορά εργασίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει τελειώσει τις Πολιτικές Επιστήμες θα ήταν καλή επιλογή να περάσει σε μια Φιλοσοφική Σχολή; Προοπτικές υπάρχουν στην αγορά εργασίας;

Φιλοσοφική Σχολή + αγορά εργασίας = κενό σύνολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει τελειώσει τις Πολιτικές Επιστήμες θα ήταν καλή επιλογή να περάσει σε μια Φιλοσοφική Σχολή; Προοπτικές υπάρχουν στην αγορά εργασίας;

Eξαρτάται για ποιο τμήμα ενδιαφέρεσαι καθώς στη Φιλοσοφική υπάρχουν 12 τμήματα νομίζω. Κοίτα, υπάρχουν 3 τμήματα ( το ιστορικό αρχαιολογικό - το φπψ και το φιλολογικό ) από όπου βγαίνεις φιλόλογος. Εδώ η επαγγελματική αποκατάσταση είναι δύσκολη - έχω πτυχίο φιλολογίας και για αυτό μιλάω - αν σε ενδιαφέρει ο διορισμός και μόνο ( ήδη υπάρχουν 16000 συνάδελφοι στη λίστα του ασεπ ). Από εκεί και πέρα, όμως υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας, φροντιστήρια, ιδιαίτερα,συνεργασία με εκδοτικούς οίκους . Όμως αν τελειώσει κάποιος ένα από τα παραπάνω τμήματα καλό είναι να έχει καλό βαθμό πτυχίου ( λίαν καλώς < 6.5 και πάνω ) ώστε αν θέλει να αναζητήσει άλλες διεξόδους μέσω μεταπτυχιακού καθώς και να παρουσιάσει μία καλή εικόνα σε πιθανό εργοδότη - είτε εκδότη , είτε ιδιοκτήτη φροντιστηρίου. Βέβαια πέρα από βαθμό πτυχίου, χρειάζεται υπομονή, επιμονή και σαφώς μεταδοτικότητα για τη διδασκαλία :) . Ακόμη, για τους απόφοιτους του Ιστορικού Αρχαιολογικού υπάρχουν και σπουδές πάνω στον τουρισμό ( διοργανώνει το Υπουργείο ένα κύκλο εκπαίδευσης στον τουρισμό για να εργαστούν ως ξεναγοί από ότι έχω ακούσει ) .

Στη φιλοσοφική σχολή, υπάρχουν και τα τμήματα ξένων γλωσσών ( όπως αγγλικής, γαλλικής, γερμανικής, ιταλικής, ισπανικής φιλολογίας ) όπου ειδικεύεσαι στη ξένη γλώσσα που διδάσκει το κάθε τμήμα. Μετά τη σχολή - πέρα από το επάγγελμα του καθηγητή - μπορείς να γίνεις και μεταφραστής - υπάρχουν εργαστήρια ελευθέρων σπουδών καθώς και μεταπτυχιακά προγράμματα - που ειδικεύονται στη μετάφραση:) . Μπορεί να υπάρχουν και άλλες δυνατότητες από τα τμήματα αυτά, απλά δε φοιτώ εκεί για να ξέρω σίγουρα.

Επιπλέον, υπάρχουν και άλλα τμήματα όπως Σλαβικών Σπουδών, Τουρκικών, για τα οποία δεν έχω πλήρη ενημέρωση, αν και έχω ακούσει με κάθε επιφύλαξη ότι δεν είναι τμήματα φιλολογίας, δηλαδή τελειώνοντας το τμήμα Τουρκικών σπουδών, έχεις μεν καλή γνώση της τουρκικής γλώσσας, αλλά όχι άριστη γνώση, δε θεωρείσαι δηλαδή καθηγητής.

Υπάρχει και το τμήμα Ψυχολογίας - αυτόνομο με το νέο μηχανογραφικό - από όπου βγαίνεις ψυχολόγος.

Τέλος, υπάρχουν τα τμήματα μουσικών σπουδών και θεατρικών, για τα οποία μπορούν να σου μιλήσουν και άτομα που βρίσκονται στις σχολές αυτές. Μπορείς να δεις τα τμήματα της φιλοσοφικής και το περιεχόμενο των σπουδών τους εδώ https://www.uoa.gr/sxoles-kai-tmimata/filosofiki.html :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Φιλοσοφική Σχολή + αγορά εργασίας = κενό σύνολο


Απόλυτο σχόλιο κατά τη γνώμη μου πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μετα την Ιατρικη,το κοβω να πηγαινω καμια ιστορια-αρχαιολογια..Τι κορυφαια σχολη ρε παιδι μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Μετα την Ιατρικη,το κοβω να πηγαινω καμια ιστορια-αρχαιολογια..Τι κορυφαια σχολη ρε παιδι μου..

Ειδικότητα δε θα κάνεις?
Και επίσης στο ιστορικό έχει αρχαία. Θα την παλέψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Θα κανω ειδικοτητα..Πιο πολυ κατευθυνση αρχαιολογιας το κοβω να παω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μετα την Ιατρικη,το κοβω να πηγαινω καμια ιστορια-αρχαιολογια..Τι κορυφαια σχολη ρε παιδι μου..





Θεε μου που τι βρισκεις τοση ορεξη!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisosfp

Νεοφερμένος

Ο mixalisosfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα και πάλι! Θα ήθελα να σας ρωτήσω....επειδή ενδιαφέρομαι να δώσω φέτος κατατακτήριες στο τμήμα ΕΜΜΕ του ΕΚΠΑ..αξιζει τον κόπο ή είναι άλλη μια σχολή χωρις αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας;;; Επειδή τα ΜΜΕ πάντα βρίσκονται στο προσκήνιο δεν νομίζω να υπάρχει κορεσμός στο επάγγελμα. Τι λέτε κι εσείς;;; Βοηθάει κάποιον που έχει σαν πρώτο του πτυχίο τις Πολιτικές Επιστήμες;;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Γενικα παντου θα ελεγα υπαρχει κορεσμος οποτε νοημα εχει να ψαχνεις τι θελεις και τι σου αρεσει. Αν σου αρεσει και θελεις να γινεις δημοσιογραφος, καντο. Το πρωτο σου πτυχιο θα σε βοηθησει πολυ γενικα και ειδικα στο χωρο εργασιας εχω την εντυπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα και πάλι! Θα ήθελα να σας ρωτήσω....επειδή ενδιαφέρομαι να δώσω φέτος κατατακτήριες στο τμήμα ΕΜΜΕ του ΕΚΠΑ..αξιζει τον κόπο ή είναι άλλη μια σχολή χωρις αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας;;; Επειδή τα ΜΜΕ πάντα βρίσκονται στο προσκήνιο δεν νομίζω να υπάρχει κορεσμός στο επάγγελμα. Τι λέτε κι εσείς;;; Βοηθάει κάποιον που έχει σαν πρώτο του πτυχίο τις Πολιτικές Επιστήμες;;; :)

θα σου πω ισως την πιο ειλικρινη αποψη που θα ακουσεις στο σαητ

το 99,9% εδω περα δεν εχουν καν δουλεψει ποτε
και ειμαστε εντελως ασχετοι για να καταρτισουμε οποιονδηποτε για τις σπουδες του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top