Δεύτερο Πτυχίο-Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή;

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
1 σχολιο και 1 θεμα προς συζητηση
βλεπω στο ischool πολλες φορες κατι φωστηρες που "θα κανουν μεταπτυχιακο εδω, θα κανουν μεταπτυχιακο εκει" εδω ο κοσμος καιγεται και η μιση ελλαδα, θελει να κανει μεταπτυχιακα, και μαλιστα το βλεπουν και με δεδομενο οτι θα σπουδασουν
δηλαδη ειναι ο αλλος λεει
"θα παρω πτυχιο μαθηματικων, μεταπτυχιακο στατιστικη και phd στην κοινωνιολογια, οποτε θα εφαρμοσω τις γνωσεις μαθηματικων στην κοινωνιολογια" και ολα αυτα ενω ξερω γω υπαρχουν τμηματα κοινωνιολογιας παει το σχολιο

το θεμα πρως συζητηση
ειναι αν πρεπει να παρεις γνωση ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ή παραπλησιο κλαδο που εισαι, σε και λιγο διαφορετικο
ειναι καλυτερα να πας για 2ο πτυχιο ή για μεταπτυχιακο?
πχ εισαι μαθηματικος και θες να ασχοληθεις με πληροφορικη....πας πληροφορικη κατατακτηριες ή κανεις μαστερ?
εισαι νομικη και θες να κανεις πολιτικη επιστημη? κατατακτηριες ή μαστερ? και παει λεγοντας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Όταν τελειώσω τη Νομική και οτιδήποτε σχετικό με μεταπτυχιακά κλπ αποφασίσω να κάνω, αν κάνω, θέλω να δώσω κατατακτήριες για Φιλολογία, καθαρά για προσωπικούς λόγους κι επειδή μού αρέσει το αντικείμενο, και θεωρώ πως κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και σε άτομα που η σχολή ταιριάζει, η ίδια έχει να δώσει πάρα πολλά πράγματα. Δε θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με αυτό για πολλούς και διάφορους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Δεν εχω εισαχθει ακομα σε καποιο τμημα (σε 3 μηνες δινω Πανελλαδικες) αλλα καποιες μικρες σκεψεις ειναι :

1o πτυχιο κτηνιατρικη--> μεταπτυχιακο στον τομεα Yγιεινής και Τεχνολογίας Τροφίμων Ζωικής Προελεύσεως
ή

χημικο==>μεταπτυχιακο στην οινολογία

ή

μαθηματικο===>και επειτα σαν δευτερη σχολη οικονομικη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλό είναι αν διαλέξεις να αποκτήσεις ένα δεύτερο πτυχίο, αυτό να συνδυάζεται επαγγελματικά (και όχι απαραίτητα ακαδημαϊκά αν και το ένα δεν αναιρεί υποχρεωτικά το άλλο) με το πρώτο σου πτυχίο.

Πριν καταλήξεις σε μία τέτοια απόφαση πρέπει να αξιολογήσεις τον κόπο και τον χρόνο που θα διαθέσεις ώστε να μην το μετανιώσεις αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
1 σχολιο και 1 θεμα προς συζητηση
βλεπω στο ischool πολλες φορες κατι φωστηρες που "θα κανουν μεταπτυχιακο εδω, θα κανουν μεταπτυχιακο εκει" εδω ο κοσμος καιγεται και η μιση ελλαδα, θελει να κανει μεταπτυχιακα, και μαλιστα το βλεπουν και με δεδομενο οτι θα σπουδασουν
δηλαδη ειναι ο αλλος λεει
"θα παρω πτυχιο μαθηματικων, μεταπτυχιακο στατιστικη και phd στην κοινωνιολογια, οποτε θα εφαρμοσω τις γνωσεις μαθηματικων στην κοινωνιολογια" και ολα αυτα ενω ξερω γω υπαρχουν τμηματα κοινωνιολογιας παει το σχολιο

το θεμα πρως συζητηση
ειναι αν πρεπει να παρεις γνωση ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ή παραπλησιο κλαδο που εισαι, σε και λιγο διαφορετικο
ειναι καλυτερα να πας για 2ο πτυχιο ή για μεταπτυχιακο?
πχ εισαι μαθηματικος και θες να ασχοληθεις με πληροφορικη....πας πληροφορικη κατατακτηριες ή κανεις μαστερ?
εισαι νομικη και θες να κανεις πολιτικη επιστημη? κατατακτηριες ή μαστερ? και παει λεγοντας

Η στατιστική είναι τομέας των μαθηματικών, οπότε ένας μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών εξειδικεύει καλύτερα μια γενική-πλατφόρμα πτυχίο όπως αυτό του μαθηματικού, του φυσικού, χωρίς αυτόματα να του προσδίδει εργασιακά δικαιώματα στατιστικού αναλυτή στο..δημόσιο! γιατί τα εργασιακά δικαιώματα κατοχυρώνονται με το πρώτο πτυχίο. Καλώς ή κακώς υπάρχει και αυτοδύναμο Τμήμα Στατιστικής που δικαίως οι απλοί πτυχιούχοι του έχουν εργασιακά δικαιώματα στατιστικού αναλυτή. Οπότε οι επιπλέον σπουδές δεν γίνονται με κριτήριο το βόλεμα αλλά με την ανάπτυξη περισσότερων skills επιστημών που είναι αρκετά θεωρητικές σε πτυχιακό επίπεδο. Η αγορά εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, θέλει skills και όχι γνώση από άλγεβρες Lie. :) Eπίσης υπάρχουν μεταπτυχιακές σπουδές που δεν στοχεύουν σε ..θέσεις εργασίας αλλά σε βελτίωση του "περιεχομένου" του βασικού πτυχίου. Για παράδειγμα, αναφέρουμε σπουδές σε Αστροφυσική, σε Θεωρητικά Μαθηματικά, σε Υπολογιστικά Μαθηματικά ..που ναι μεν σου αφήνουν μια πόρτα για διδακτορική έρευνα με άλλες προοπτικές αλλά μπορείς και απλά να σταματήσεις μεταπτυχιακά, έχοντας εμβαθύνει καλύτερα και ποιοτικότερα στα σύγχρονα μαθηματικά ή στην σύγχρονη φυσική και πάει λέγοντας. Το θέμα είναι ο καθένας τι επιλέγει. Πάντως από όσους ξέρω, όσοι συνεχίζουν με σπουδές στο τρίπτυχο: στατιστική-οικονομικά-πληροφορική (και εφαρμογές) το κάνουν κυρίως για βελτίωση της επαγγελματικής ζήτησης του πτυχίου. Αντιθέτως όσοι κάνουν μεταπτυχιακά σε τομείς όπως διαφορικές εξισώσεις, φιλοσοφία, νανοτεχνολογία, αρχαία ελληνική γραμματεία,.. σκέφτονται απλά την επιπλέον εμβάθυνση και όπου τους βγάλει χωρίς σαφείς επαγγελματικούς στόχους. :) Εσύ τι πιστεύεις;

Επίσης δες τι λένε στην χώρα μας τα Τμήματα για τις μεταπτυχιακές σπουδές στο site τους:

«...Στόχος αυτού του Προγράμματος είναι η παροχή υψηλού επιπέδου γνώσεων, η προαγωγή της γνώσης, η ανάπτυξη της έρευνας, καθώς και η απόδοση στην κοινωνία επιστημόνων ικανών να ερευνούν και να παράγουν επιστημονικό έργο..»

Βλέπεις να αναφέρει πουθενά την επαγγελματική προοπτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στις μερες μας, ολο και περισσοτεροι ειναι οι νεοι που σκεφτονται να ακολουθησουν μεταπτυχιακες σπουδες ή ακομα και να βγαλουν ενα δευτερο τμημα. Αν τελικα αποφασιζατε το δευτερο, ποια θα ηταν η επιλογη σας;; Υπαρχει καποιος εδω μεσα που εχει ακολουθησει αυτη την κατευθυνση (οχι εσυ focko, η περιπτωση σου ειναι γνωστη:P);;

Προσωπικα, αν επελεγα να αποκτησω ενα δευτερο πτυχιο, αυτο θα ηταν μαλλον στην Ψυχολογια ή την Εργοθεραπεια.
Αν επελεγα τις μεταπτυχιακες σπουδες, θα ηελα να εξειδικευτω στη διαπολιτισμικη ή την ειδικη αγωγη.

Τι ακρβώς θέλεις να μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Τι ακρβώς θέλεις να μάθεις;

Σε μπέρδεψα ρε Veni, συγνώμη. Αν υπάρχει κάποιος που είναι ήδη πτυχιούχος και επέλεξε να αποκτήσει και δεύτερο πτυχίο, τους λόγους που τον οδήγησαν σ'αυτη την απόφαση κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παρα πολλοι διαλέγουν ιατρικη και στις περισσότερες φορές δεν ειναι σωστή επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Δεν εχω εισαχθει ακομα σε καποιο τμημα (σε 3 μηνες δινω Πανελλαδικες) αλλα καποιες μικρες σκεψεις ειναι :

1o πτυχιο κτηνιατρικη--> μεταπτυχιακο στον τομεα Yγιεινής και Τεχνολογίας Τροφίμων Ζωικής Προελεύσεως
ή

χημικο==>μεταπτυχιακο στην οινολογία

ή

μαθηματικο===>και επειτα σαν δευτερη σχολη οικονομικη σχολη


εγω θα επελεγα το πρωτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Εγω το τριτο μαθηματικο μακραν η πιο ψαγμενη επιστημη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
On topic:

Όταν τελειώσω τη Νομική και οτιδήποτε σχετικό με μεταπτυχιακά κλπ αποφασίσω να κάνω, αν κάνω, θέλω να δώσω κατατακτήριες για Φιλολογία, καθαρά για προσωπικούς λόγους κι επειδή μού αρέσει το αντικείμενο, και θεωρώ πως κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και σε άτομα που η σχολή ταιριάζει, η ίδια έχει να δώσει πάρα πολλά πράγματα. Δε θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με αυτό για πολλούς και διάφορους λόγους.
Kαλα ολη η φιλολογια κανει 10% και κατατακτηριες για νομικη κι εσυ 8α κανεις τη διαφορα και θα κανεις το αντιστροφο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Εγω θα το εκανα αυτο μονο εαν ειχα ταλεντο στο γραψιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Kαλα ολη η φιλολογια κανει 10% και κατατακτηριες για νομικη κι εσυ 8α κανεις τη διαφορα και θα κανεις το αντιστροφο?

Μπορει απλα να του αρεσει ως αντικειμενο, δεν ειναι κακο αυτο..:) Αφου λεει αλλωστε οτι δεν προκειται να το εξασκησει..Απλα θα το κανει για τον εαυτο του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν εχω εισαχθει ακομα σε καποιο τμημα (σε 3 μηνες δινω Πανελλαδικες) αλλα καποιες μικρες σκεψεις ειναι :

1o πτυχιο κτηνιατρικη--> μεταπτυχιακο στον τομεα Yγιεινής και Τεχνολογίας Τροφίμων Ζωικής Προελεύσεως
ή

χημικο==>μεταπτυχιακο στην οινολογία

ή

μαθηματικο===>και επειτα σαν δευτερη σχολη οικονομικη σχολη

Στο δεύτερο θεώρω πιο καλη επιλογη ως προπτυχιακο το τμημα φυτικης παραγωγής του γπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Kαλα ολη η φιλολογια κανει 10% και κατατακτηριες για νομικη κι εσυ 8α κανεις τη διαφορα και θα κανεις το αντιστροφο?

Εχω δει να γίνεται και το αντίστροφο πολλές φορές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Kαλα ολη η φιλολογια κανει 10% και κατατακτηριες για νομικη κι εσυ 8α κανεις τη διαφορα και θα κανεις το αντιστροφο?
Γιατί; Υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας που λέει ότι απαγορεύεται να σπουδάσει ένας Νομικός Φιλολογία, σε επίπεδο δεύτερου πτυχίου; Θέλω να αποκτήσω γνώσεις πάνω ΚΑΙ σε αυτό το κομμάτι στη διάρκεια της ζωής μου, και γι' αυτό ευελπιστώ να το κάνω. Τί κάνουν οι υπόλοιποι ποσώς με απασχολεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Γιατί; Υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας που λέει ότι απαγορεύεται να σπουδάσει ένας Νομικός Φιλολογία, σε επίπεδο δεύτερου πτυχίου; Θέλω να αποκτήσω γνώσεις πάνω ΚΑΙ σε αυτό το κομμάτι στη διάρκεια της ζωής μου, και γι' αυτό ευελπιστώ να το κάνω. Τί κάνουν οι υπόλοιποι ποσώς με απασχολεί.:)

Κανένα υπερτμηματικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα δεν υπάρχει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Κανένα υπερτμηματικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα δεν υπάρχει; :hmm:
Δεν έχω ιδέα... Λες να υπάρχει κάτι τέτοιο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα... Λες να υπάρχει κάτι τέτοιο;:hmm:
Aλλιως ειναι πολλα χρονια χαμενα και δε λεει απλα για προσωπικη ικανοποιηση να χασεις 3 χρονια απ τη ζωη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top