Δεύτερο Πτυχίο-Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή;

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
ναι ειναι οντως πολυτελεια.προυποθετει να χεις πολυ ελευθερο χρονο, ενα καλο εισοδημα, δουλεια χωρις απαιτητικο ωραριο κλπ κλπ
Και αυτο σχετικο ειναι, αλλα δε μπορω να το αναλυσω εδω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Μήπως έχετε υπ' όψιν επιστήμες ιδανικές για δεύτερο πτυχίο, έχοντας πρώτο πτυχίο Μαθηματικών; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Μήπως έχετε υπ' όψιν επιστήμες ιδανικές για δεύτερο πτυχίο, έχοντας πρώτο πτυχίο Μαθηματικών; :hmm:

επειδη με ενδιαφερει το μαθηματικο ως προοπτικη εξηγησε μου αν θες γιατι 2ο πτυχιο κι οχι καποιο μεταπτυχιακο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αν θες δευτερο πτυχιο,και οχι μεταπτυχιακο θα μπορουσες να δοκιμασεις Πληροφορικη,η Φυσικη(που εχει πολλα μαθηματικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Γενικά είναι καλύτερο το μεταπτυχιακό ή το δεύτερο πτυχίο; Το ρωτάω από άποψης εργασιακών δικαιωμάτων που είναι το ζουμί της υπόθεσης.

Στην πληροφορική δεν είμαι καλός και εκεί χάνω points, δηλ., μεγάλο μέρος μεταπτυχιακών επιλογών. :/: Αν βρω βιβλία πιστεύετε μπορώ να καλύψω κενά προγραμματισμού μόνος μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Πιστεύω το μεταπτυχιακό είναι καλύτερο. Αυτή τη μόδα να τελειωνουμε 2 σχολές δεν την καταλαβαίνω (εκτός αν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και το κάνεις για χόμπι). Ειδικά στην περίπτωσή σου που έχεις πτυχίο μαθηματικών, έχεις επιλογές δεν είσαι ξεκρέμαστος γιατί να ξεκινάς απ' την αρχή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μήπως έχετε υπ' όψιν επιστήμες ιδανικές για δεύτερο πτυχίο, έχοντας πρώτο πτυχίο Μαθηματικών; :hmm:

Μπορείς να αποκτήσεις εξειδίκευση πάνω στον τομέα σου χωρίς μεταπτυχιακό διαλέγοντας ως 2ο πτυχίο εκείνο των τμημάτων Στατιστικής (υπάρχουν 3 πανεπιστημιακά ιδρύματα που έχουν τμήματα στατιστικής-ΟΠΑ, Πανεπιστήμιο Πειραιώς και Πανεπιστήμιο Αιγαίου). Νομίζω ότι είναι ό,τι πιο συναφές για κάποιον πτυχιούχο μαθηματικό και επιπλέον θα γίνεις μέλος του Οικονομικού Επιμελητηρίου (όποιο και από τα 3 να τελειώσεις). Επίσης δεν θα ήταν κακή επιλογή κάποιο τμήμα Οικονομικών Επιστημών αν και όχι τόσο συναφές. Εγώ πάντως στη θέση σου, επειδή είμαι και λίγο πορωμένος με τη φυσική, θα διάλεγα κάποιο τμήμα φυσικής για 2ο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shewhart

Νεοφερμένος

Ο Shewhart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως και εγώ ψάχνομαι για 2ο πτυχίο αν και έχω τελειώσει την σχολή που αναφέρει παραπάνω ο civilara και πρόσφατα τελείωσα και το μεταπτυχιακό σε αυτήν (στατιστική). Συγκεκριμένα προσανατολίζομαι για Πολυτεχνείο, γνωρίζοντας βέβαια ότι ο μύθος του έχει καταρριφθεί (εργασιακά τουλάχιστον) αλλά με ενθουσιάζει τρελά η ιδέα να αποκτήσω δίπλωμα από το ε.μ.π (σκέφτομαι μηχ.μηχανικος ή χημ. μηχανικος) Εδώ ο civilara θα μπορεί να με διαφωτίσει. Άλλη σχολή που θα με ενδιέφερε είναι η φυσική (δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει βέβαια με τους τομείς των σπουδών μου), ή η πληροφορική (με τις λιγότερες πιθανότητες για μένα να την ακολούθησω).Σκέφτηκα και για 2ο μεταπτυχιακό εδώ η κάποιο διδακτορικό έξω. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
μπορεις να παρεις βιοστατιστικη ή βιοπληροφορικη (στο μαθηματικό και το βιολογικό του εκπα αντιστοιχα).
η βιο-πληροφορική μη σε φοβησει διότι απ ότι εχω ακούσει ξεκινανε από τα βασικά στους αλγορίθμους.
μενει να το ψαξεις παραπανω βεβαια.
οσον αφορα τα εργασιακα για την ελλάδα τωρα δεν ξερω να σου πω. παντως σιγουρα ειναι ενας κλαδος στην αιχμη της ερευνας στη βιολογία. δηλαδή από κει βγαινεις επιστημονας και μαλιστα σε πεδίο που τρεχει με εξελιξεις εντονα αυτή τη στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shewhart

Νεοφερμένος

Ο Shewhart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
με βιοστατιστικη εχω ασχοληθεί εκτενώς. βιοπληροφορική όχι (ακόμα τουλάχιστον). ευχαριστώ πάντως. κάτι σε πολυτεχνείο? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
@Stewhart

Μπορεί να σε ξενερώσω λίγο αλλά η πιο συναφής σχολή του ΕΜΠ στο βασικό σου πτυχίο είναι η ΣΕΜΦΕ (Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών) και ειδικά η κατεύθυνση του Μαθηματικού Εφαρμογών. Η στατιστική βέβαια είναι μία επιστήμη που μπαίνει παντού και φυσικά εφαρμόζεται και στις επιστήμες του μηχανικού (όλων των ειδικοτήτων). Προσωπική μου άποψη είναι πως είναι προτιμότερο να κάνεις διδακτορικό πάνω σε κάποιο αντικείμενο μηχανικού στην αντίστοιχη σχολή του ΕΜΠ (όχι απαραίτητα στη ΣΕΜΦΕ, π.χ. πάνω στο δικό μου αντικείμενο - πολιτικών μηχανικών - μπορείς να ασχοληθείς με στατιστικές μεθόδους σχεδιασμού κατασκευών έναντι στοχαστικών διεγέρσεων όπως είναι οι σεισμοί). Από την στιγμή που θέλεις δίπλωμα μηχανικού από ΕΜΠ (άρα αποκλείουμε τη ΣΕΜΦΕ), τότε είσαι στον ίδιο παρονομαστή όποια επιλογή κι αν κάνεις (το πτυχίο σου δηλαδή δεν σου παρέχει υπόβαθρο σε κάποια σχολή του ΕΜΠ περισσότερο από κάποια άλλη με εξαίρεση τη ΣΕΜΦΕ). Μεγαλύτερη εφαρμογή των στατιστικών μεθόδων υπάρχει στην επιστήμη του Αγρονόμου-Τοπογράφου Μηχανικού σε σχέση με τις άλλες επιστήμες μηχανικών (συγκριτικά πάντα, όχι ότι οι άλλες επιστήμες μηχανικού δεν εφαρμόζουν στατιστικές μεθόδους). Και αντί επιλόγου να πω πως όσον αφορά το εργασιακό κομμάτι των μηχανικών, οι συνθήκες έχουν αλλάξει ανεπιστρεπτή. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα βελτιωθούν οι εργασιακές συνθήκες των μηχανικών από το απόλυτο τέλμα που είναι σήμερα. Θα υπάρξει βελτίωση (κάποια στιγμή). Αυτό που θέλω να πω είναι πως όποιος ονειρεύεται να κάνει πολλά λεφτά ως μηχανικός, καλύτερα να αλλάξει πλευρό και να το ξεχάσει. Ήμαστε πάρα πολλοί και η πίτα κόβεται σε πολύ μικρότερα κομμάτια από ότι πριν 30 χρόνια και παλαιότερα (τότε ήταν οι εποχές που οι μηχανικοί δεν προλάβαιναν να κλείνουν δουλειές και όσο περισσότερο δούλευαν τόσο περισσότερα λεφτά έβγαζαν). Η αρχή της αναλογικότητας σύμφωνα με την οποία, όσο περισσότερο δουλεύεις τόσο περισσότερο πληρώνεσαι, δεν ισχύει πλέον. Υπάρχει ένα χρηματικό πλαφόν που μπορεί να φτάσει ο μηχανικός με τη δουλειά του όσον αφορά την ελληνική αγορά εργασίας, πέρα από το οποίο όσο και αν δουλέψεις δεν θα βγάλεις δεκάρα παραπάνω. Αυτή η κατάσταση δεν θα αλλάξει διότι τα στατιστικά δεδομένα (για να έλθω και στον τομέα σου) δείχνουν ότι ο αριθμός των ενεργών μελών του ΤΕΕ (τακτικά μέλη) αυξάνεται χρόνο με το χρόνο με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο ανταγωνισμός και να επιδεινώνεται η εργασιακή πραγματικότητα των μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
βασικα το μηνυμα μου πηγαινε στον npb
απο εμπ δεν εχω ιδεα :Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
@Stewhart
Μπορεί να σε ξενερώσω λίγο αλλά η πιο συναφής σχολή του ΕΜΠ στο βασικό σου πτυχίο είναι η ΣΕΜΦΕ (Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών) και ειδικά η κατεύθυνση του Μαθηματικού Εφαρμογών. Η στατιστική βέβαια είναι μία επιστήμη που μπαίνει παντού και φυσικά εφαρμόζεται και στις επιστήμες του μηχανικού (όλων των ειδικοτήτων). Προσωπική μου άποψη είναι πως είναι προτιμότερο να κάνεις διδακτορικό πάνω σε κάποιο αντικείμενο μηχανικού στην αντίστοιχη σχολή του ΕΜΠ (όχι απαραίτητα στη ΣΕΜΦΕ, π.χ. πάνω στο δικό μου αντικείμενο - πολιτικών μηχανικών - μπορείς να ασχοληθείς με στατιστικές μεθόδους σχεδιασμού κατασκευών έναντι στοχαστικών διεγέρσεων όπως είναι οι σεισμοί). Από την στιγμή που θέλεις δίπλωμα μηχανικού από ΕΜΠ (άρα αποκλείουμε τη ΣΕΜΦΕ), τότε είσαι στον ίδιο παρονομαστή όποια επιλογή κι αν κάνεις (το πτυχίο σου δηλαδή δεν σου παρέχει υπόβαθρο σε κάποια σχολή του ΕΜΠ περισσότερο από κάποια άλλη με εξαίρεση τη ΣΕΜΦΕ). Μεγαλύτερη εφαρμογή των στατιστικών μεθόδων υπάρχει στην επιστήμη του Αγρονόμου-Τοπογράφου Μηχανικού σε σχέση με τις άλλες επιστήμες μηχανικών (συγκριτικά πάντα, όχι ότι οι άλλες επιστήμες μηχανικού δεν εφαρμόζουν στατιστικές μεθόδους). Και αντί επιλόγου να πω πως όσον αφορά το εργασιακό κομμάτι των μηχανικών, οι συνθήκες έχουν αλλάξει ανεπιστρεπτή. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα βελτιωθούν οι εργασιακές συνθήκες των μηχανικών από το απόλυτο τέλμα που είναι σήμερα. Θα υπάρξει βελτίωση (κάποια στιγμή). Αυτό που θέλω να πω είναι πως όποιος ονειρεύεται να κάνει πολλά λεφτά ως μηχανικός, καλύτερα να αλλάξει πλευρό και να το ξεχάσει. Ήμαστε πάρα πολλοί και η πίτα κόβεται σε πολύ μικρότερα κομμάτια από ότι πριν 30 χρόνια και παλαιότερα (τότε ήταν οι εποχές που οι μηχανικοί δεν προλάβαιναν να κλείνουν δουλειές και όσο περισσότερο δούλευαν τόσο περισσότερα λεφτά έβγαζαν). Η αρχή της αναλογικότητας σύμφωνα με την οποία, όσο περισσότερο δουλεύεις τόσο περισσότερο πληρώνεσαι, δεν ισχύει πλέον. Υπάρχει ένα χρηματικό πλαφόν που μπορεί να φτάσει ο μηχανικός με τη δουλειά του όσον αφορά την ελληνική αγορά εργασίας, πέρα από το οποίο όσο και αν δουλέψεις δεν θα βγάλεις δεκάρα παραπάνω. Αυτή η κατάσταση δεν θα αλλάξει διότι τα στατιστικά δεδομένα (για να έλθω και στον τομέα σου) δείχνουν ότι ο αριθμός των ενεργών μελών του ΤΕΕ (τακτικά μέλη) αυξάνεται χρόνο με το χρόνο με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο ανταγωνισμός και να επιδεινώνεται η εργασιακή πραγματικότητα των μηχανικών.
Civilara,λίγο άκυρη η ερώτηση αλλά πιο πολυτεχνειακό τμήμα έχει τα περισσότερα μαθηματικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Civilara,λίγο άκυρη η ερώτηση αλλά πιο πολυτεχνειακό τμήμα έχει τα περισσότερα μαθηματικά?

ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ:P

Πέραν από τη ΣΕΜΦΕ, όλα τα άλλα τμήμα του ΕΜΠ έχουν τα ίδια μαθηματικά περίπου. Νομίζω ότι η Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών έχει τα περισσότερα υποχρεωτικά μαθήματα μαθηματικών από τις υπόλοιπες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shewhart

Νεοφερμένος

Ο Shewhart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Civilara
Έτσι είναι. ''Είσαστε'' όντως πολλοί, καθώς για μια θέση εργασίας μηχανικού, αν εξαιρέσουμε τους πολιτικούς μηχανικούς οι οποίοι καταλαμβάνουν το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας (τόσο στο τεε όσο και στα εργασιακά), αναλογεί πλέον τρομακτικά μεγάλος αριθμός υποψηφίων σε σχέση πάντα με τα επαγγελματικά δικαιώματα της κάθε σχολής. Και ναι οι περισσότερες πολυτεχνικες σχολές (αν όχι όλες) δεν είναι συναφείς με το αντικείμενο μου, αλλά θέλω να ξεφύγω λίγο από την κλασική θεωρία της επιστήμης και να ασχοληθώ με κάτι πιο πρακτικό.Γι αυτό σκέφτηκα εμπ, ή φυσική ή πληροφορική.Οσο για το διδακτορικό αν κάνω, λαμβάνοντας υπ' όψην και τις συνθήκες που διαμορφώνονται πλέον, θα έκανα μόνο εξωτερικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μπορεις να κανεις ενα μεταπτυχιακο πανω σε μια εφαρμογη των μαθηματικων.
Πχ.Κρυπτογραφια(που μου αρεσει παρα πολυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
μπορεις να παρεις βιοστατιστικη ή βιοπληροφορικη (στο μαθηματικό και το βιολογικό του εκπα αντιστοιχα).
η βιο-πληροφορική μη σε φοβησει διότι απ ότι εχω ακούσει ξεκινανε από τα βασικά στους αλγορίθμους.
μενει να το ψαξεις παραπανω βεβαια.
οσον αφορα τα εργασιακα για την ελλάδα τωρα δεν ξερω να σου πω. παντως σιγουρα ειναι ενας κλαδος στην αιχμη της ερευνας στη βιολογία. δηλαδή από κει βγαινεις επιστημονας και μαλιστα σε πεδίο που τρεχει με εξελιξεις εντονα αυτή τη στιγμη.

Eυχαριστώ για την απάντηση, αν και την είδα λίγο αργοπορημένα! :P Αλλά έχουμε δρόμο μέχρι την οριστική απόφαση. Η Βιοπληροφορική είναι όντως ενδιαφέρον πεδίο..αν και η Βιολογία μαζί με την Ιστορία είναι οι δυο ερωτικά πάθη μου. :P

Για πτυχιακές σπουδές στην Βιολογία έχεις(τε) άποψη; Η Βιολογία ως δεύτερο πτυχίο αξίζει ή να μην το σκεφτώ καθόλου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Στις μερες μας, ολο και περισσοτεροι ειναι οι νεοι που σκεφτονται να ακολουθησουν μεταπτυχιακες σπουδες ή ακομα και να βγαλουν ενα δευτερο τμημα. Αν τελικα αποφασιζατε το δευτερο, ποια θα ηταν η επιλογη σας;; Υπαρχει καποιος εδω μεσα που εχει ακολουθησει αυτη την κατευθυνση (οχι εσυ focko, η περιπτωση σου ειναι γνωστη:P);;

Προσωπικα, αν επελεγα να αποκτησω ενα δευτερο πτυχιο, αυτο θα ηταν μαλλον στην Ψυχολογια ή την Εργοθεραπεια.
Αν επελεγα τις μεταπτυχιακες σπουδες, θα ηελα να εξειδικευτω στη διαπολιτισμικη ή την ειδικη αγωγη.

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 38-52 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Να μας λες και το πρωτο πτυχιο σου ωστε να βγαζουμε περισσοτερα συμπερασματα.Εγω ειμαι ηλ.μηχανικος και το σκεφτομαι για ιατρικη δευτερο πτυχιο,ωστε να ασχοληθω με βιοιατρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Να μας λες και το πρωτο πτυχιο σου ωστε να βγαζουμε περισσοτερα συμπερασματα.Εγω ειμαι ηλ.μηχανικος και το σκεφτομαι για ιατρικη δευτερο πτυχιο,ωστε να ασχοληθω με βιοιατρικη

Εχεις απολυτο δικιο, συγνωμη. Φετος τελειωνω το Παιδαγωγικο Τμημα Δημοτικης Εκπαιδευσης και μπορω να πω πως ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τις σπουδες μου μεχρι τωρα:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top