Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αρχικα να πω οτι εδωσα προσφατα το KDS και δεν ειναι καθολου ευκολο για καποιον που μαθαινει τα γερμανικα ως 2η ξενη γλωσσα,
κανονικα για να δωσει κανεις το β1 θα πρεπει να κανει μαθημα 3-4 χρονια μετα για το β2 + 1 χρονο, για το γ1 + 1 χρονο και για το Γ2 + 1-2 χρονια ...
δηλ. οι περισσοτεροι σταματανε στο β2 και το πολυ μεχρι το γ1 ... τωρα αν θες να κανεις εντατικα ειναι αλλο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ameda1234

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ποσο χρονων πρεπει να εισαι για να δωσεις β1?
εγω ειμαι 12 και η καθηγητρια μου ειπε οτι θα δωσω τον ιουνιο 2011
γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ποσο χρονων πρεπει να εισαι για να δωσεις β1?
εγω ειμαι 12 και η καθηγητρια μου ειπε οτι θα δωσω τον ιουνιο 2011
γινεται?
φυσκα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ποσο χρονων πρεπει να εισαι για να δωσεις β1?
εγω ειμαι 12 και η καθηγητρια μου ειπε οτι θα δωσω τον ιουνιο 2011
γινεται?
δεν υπαρχει καποιο οριο ηλικιας... παλια υπηρχε και ειχα αναγκαστει να το δωσω οταν ειμουν 1η γυμνασιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γεια σας ! είμαι καινούργιος στο ischool .ξεκίνησα γερμανικα φετος σε Α1 σε 3 χρονια θα εχω παρει Β2 (goethe zertifikat B2) απο την πρωτη στιγμη λατρεψα τα γερμανικα .η καθηγητρια μου τυχαινει να ειναι γερμανιδα (καθαροαιματη ) και μου λεει οτι ειμαι παρα πολυ καλος και οτι εχω καλη προφορα .ειπε οτι αν συνεχισω ετσι θα κανουμε και καποια παραπανω μαθηματα για να περασω ταξη .δεν εχω πει ακομα στην καθηγητρια μου οτι σκοπος μου εινα να παρω το Großes Deutsches Sprachdiplom . και θα το κανω αν συνεχισω ετσι .(δηλαδη να ειμαι αριστος οπως τωρα στο Α1 επειπεδο )
τωρα πηγαινω στην Α γυμνασιου και θα εχω παρει το Β2 στην Α λυκειου το ερωτημα μου ειναι :ποσα χρονια πρεπει να κανω ακομα απο επιπεδο Β2 και μετα (αν το εχω παρει στην Α λυκειου ) για να παρω το GDS ? ξερω οτι πρεπει να ξεμπερδευω με τις ξενες γλωσσες στην α λυκειου γιατι μετα η πιεση απο το σχολειο θα ειναι μεγαλη ..αλλα απο την αλλη δεν θελω να σταματησω τα γερμανικα .τι να κανω ;;;;;;;;;;;;;;; ολες οι γνωμες γινονται δεκτες ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ναι, και αυτό παίζει ρόλο. Εγώ προσωπικά, όταν μαθητές μου φτάνουν σε τάξεις όπως Β' και Γ' Λυκείου, εγώ η ίδια τους προτρέπω να ασχοληθούν αποκλειστικά με τα μαθήματα του σχολείου και να διακόψουν προσωρινά τη γλώσσα. Όταν περάσουν σε μια σχολή θα έχουν αρκετό χρόνο να τη συνεχίσουν κι ας νομίζουν κάποιοι ότι θα τα έχουν ξεχάσει κλπ. Αν θέλει κάποιος πραγματικά να συνεχίσει, θα τα θυμηθεί και πάλι :)

Αν και συμφωνώ δεν είναι και ακατόρθωτο να συνδυαστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς πάντα να σταματήσεις για λίγο τα γερμανικά και να συνεχίσεις αργότερα, στο πανεπιστήμιο για παράδειγμα. (και εγώ αυτό θα κάνω, αν και μισώ τα γερμανικά! :P Θα δώσω τρίτη φορά για το μπιιιπ Β2! τη μια οκ δεν τα πήγα καλά στα προφορικά, αλλά την άλλη φορά είμαι σίγουρη πως έγινε λάθος! :mad: και τους έστειλα e-mail για να τους ζητήσω να το ελέγξουν, αλλά απάντησαν ξέρα πως το ο,τι νομίζω πως έχει γίνει λάθος δεν είναι λόγος για να το ξαναψάξουν!!! και το χειρότερο είναι πως τα αποτελέσματα βγήκαν την ημέρα που είχα τ γενέθλιά μ... :'( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
δικαιο εχεις ισως θα ηταν καλυτερα να σταματησω οπως λες και να συνεχισω αργοτερα . δεν νομιζω να τα ξεχασω γιατι βλεπω συνεχεια γερμανικες ταινειες μιλαω με μια θεια μου ελληνογερμανικδα η οποια επεστρεψε στην ελλαδα και ζει στην ιδια πολη που μενω εγω ακουω γερμανικα τραγουδια . γενικα θελω τα γερμανικα να ειναι συνεχεια γυρω μου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
"ξερω οτι πρεπει να ξεμπερδευω με τις ξενες γλωσσες στην α λυκειου γιατι μετα η πιεση απο το σχολειο θα ειναι μεγαλη"

Αυτό δεν είναι απαραίτητο. 'Οπως επίσης δεν ισχύει πάντα το ότι στο πανεπιστήμιο θα έχεις χρόνο να ασχοληθείς με κάτι άλλο πέρα από τις σπουδές σου.
Από τη στιγμή που δείχνεις τόσο πάθος για τη γερμανική γλώσσα θα σου πρότεινα να συνεχίσεις κανονικά.
Από την άλλη, αν θες να επιβραδύνεις τη διαδικασία, και πάλι δε θα αντιμετωπίσεις μεγάλες δυσκολίες αν διατηρείς επαφή.
Όπως και να έχει, έχε κατά νου ότι συνταγή δεδομένη δεν υπάρχει. Κάνε αυτό που κρίνεις καλύτερο για σένα αφότου το συζητήσεις και με την καθηγήτρια σου που γνωρίζει τις επιδόσεις σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι απαραίτητο. 'Οπως επίσης δεν ισχύει πάντα το ότι στο πανεπιστήμιο θα έχεις χρόνο να ασχοληθείς με κάτι άλλο πέρα από τις σπουδές σου.
Από τη στιγμή που δείχνεις τόσο πάθος για τη γερμανική γλώσσα θα σου πρότεινα να συνεχίσεις κανονικά.
Από την άλλη, αν θες να επιβραδύνεις τη διαδικασία, και πάλι δε θα αντιμετωπίσεις μεγάλες δυσκολίες αν διατηρείς επαφή.
Όπως και να έχει, έχε κατά νου ότι συνταγή δεδομένη δεν υπάρχει. Κάνε αυτό που κρίνεις καλύτερο για σένα αφότου το συζητήσεις και με την καθηγήτρια σου που γνωρίζει τις επιδόσεις σου..


συμφωνω μαζι σου απλως εγραψα στο ischool για περισσοτερες γνωμες .. θα κανω οτι μπορω... θελω να παρω τουλαγιστον το KLEINES DEUTSCHES SPRACHDIPLOM και γιατι οχι και το Großes Deutsches Sprachdiplom ..οσο αφορα την επαρκεια που μπορεις να παρεις αν εχει ενα απο τα δυο αυτα πτυχεια (που ανεφερα παραπανω )τι ξερετε ;;μπορεις να υδρισεις δικο σου κεντρο ξενων γλωσσων η να εργαστεις ως καθηγητης -υπαλληλος σε ενα ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Η άποψή μου είναι ότι ειδικά για το Grosses απαιτείται μια γενικότερη παιδεία. Πρέπει δηλαδή να έχεις ωριμάσει λίγο σαν προσωπικότητα γιατι πέρα από το χρόνο προετοιμασίας που χρειάζεται και η ίδια η εξέταση άπτεται θεμάτων γενικότερου ενδιαφέροντος. Άρα θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο.
Όσο για την επάρκεια..Σίγουρα μπορείς να διδάξεις. Για την ίδρυση κέντρου νομίζω απαιτείται κάτι περαιτέρω αλλά δε γνωρίζω με βεβαιότητα. Σχετικές πληροφορίες υπάρχουν στο Υπουργείο Παιδείας και , αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει και θέμα στο forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδια συγγνωμη αν ειναι λιγο οφ τοπικ..ειμαι 18 οπως βλεπετε..πριν 3 χρονια πηρα το zertifikat και στο πτυχιο λεει β1 αλλα απο οτι θυμαμαι μετα απ αυτο που εδινα πηγαινες στο μιττελστουφε:worry: εχει αλλαξει κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
John δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι. Αλλά απ' ότι ξέρω Zertifikat λένε το Β1 και το Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ναι απλα οταν το πηρα εγω ελεγαν μονο αυτο zertifikat στο φροντιστηριο..δεν υπηρχε λογικα β2 πηγαινες κατευθειαν για c1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ρε παιδιά επειδή θέλω να μάθω γερμανικά και από πτυχία είμαι άσχετος... Ποια είναι τα αντίστοιχα του cambridge των αγγλικών, του delf των γαλλικών στα γερμανικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Ποια πτυχία του επιπέδου Β2 αναγνωρίζονται απο τον ΑΣΕΠ και είναι και αναγνωρισμένα στο εξωτερικό (τουλάχιστον σε γερμανόφωνες χώρες)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
του Ghoete :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδια χθες που ρωτησα εναν καθηγητη γερμανικων μου ειπε οτι το b1 που πηρα πριν 3 χρονια στα γερμανικα ειναι το αντιστοιχο Lower των αγγλικων...κανεις να το επιβεβαιωσει? γιατι οταν εδινα μετα απο αυτο πηγαινες στο c1 το Mittelstuffe δηλαδη..μου ειπε οτι το b2 ειναι ουσιαστικα το advanced των αγγλικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Τσούκου.
B2=lower, C1=advanced, C2=proficiency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τσούκου.
B2=lower, C1=advanced, C2=proficiency
το Mittelstuffe ειναι το c1 που για αυτο ειμαι σιγουρος οτι ειναι το προφισενσυ των αγγλικων:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top