Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ναι το Γ2 ειναι απαραιτητο μονο σε ορισμενες σχολες σε δεχονται με Γ1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Γεια σας!
Λοιπόν επειδή με το καλό δίνω φέτος πανελλήνιες και ευελπιστώ να περάσω Τουριστικών Επιχειρήσεων, ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω γερμανικά σαν δεύτερη ξένη γλώσσα γιατί θα μου χρειαστούν αργότερα. Πόσα χρόνια είναι μέχρι το αντίστοιχο του επιπέδου Lower των Αγγλικών (δεν ξέρω αν λέγεται έτσι και στα γερμανικά :P); Είναι δύσκολα; Υπάρχει περίπτωση με εντατικά μαθήματα να τελειώσω νωρίτερα;
Αν γνωρίζετε θα ήθελα μία απάντηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leni.student

Νεοφερμένος

Η leni.student αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγω παλι που επικοινωνησα με ενα απο τα καλυτερα Πανεπιστημια της Γερμανιας δεν ζητουσαν Γ2 ,ειναι ευχαριστημενοι και με το Γ1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγω παλι που επικοινωνησα με ενα απο τα καλυτερα Πανεπιστημια της Γερμανιας δεν ζητουσαν Γ2 ,ειναι ευχαριστημενοι και με το Γ1.
Με το Γ2, όμως, θα έχεις περισσότερες πιθανότητες. Αν διεκδικήσεις τη θέση με το Γ1 και ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, λίγο δύσκολο,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leni.student

Νεοφερμένος

Η leni.student αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Με το Γ2, όμως, θα έχεις περισσότερες πιθανότητες. Αν διεκδικήσεις τη θέση με το Γ1 και ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, λίγο δύσκολο,

Σιγουρα ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μεγαλος στο εξωτερικο και οχι μονο στο θεμα της πιστοποιησης γλωσσας.Απλα να επισημανω οτι το Γ2 των γερμανικων δεν αντιστοιχει με το Proficiency των αγγλικων.Ετσι κ αλλιως το Goethe κανει συνεχως αναθεωρησεις στα επιπεδα του...οι εξετασεις του Β1 εχουν βαθμο δυσκολιας Β2,του Β2 εχουν βαθμο δυσκολιας Γ1 και παει λεγοντας.Γι'αυτο αν εχει κανεις Γ1 με την υπογραφη του Goethe δεν εχει προβλημα!Αυτο τουλαχιστον εχω καταλαβει απ' οσο εχω ενημερωθει και η αληθεια ειναι οτι με συμφερει:P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leni.student

Νεοφερμένος

Η leni.student αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ρε παιδιά επειδή θέλω να μάθω γερμανικά και από πτυχία είμαι άσχετος... Ποια είναι τα αντίστοιχα του cambridge των αγγλικών, του delf των γαλλικών στα γερμανικά;

Το cambridge των αγγλικων ειναι το Goethe στα γερμανικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Εγω που πηγα κανονικα φροντηστηριο εδωσα για το Β2 Mittelstufe (lower των αγγλικων) σε 5,5 χρονια αλλα χωρις εντατικα μαθηματα και με σχετικα χαλαρο ρυθμο χωρις καποια ιδιαιτερη πιεση!Δεν ειναι δυσκολα αλλα ουτε ευκολα!Μαθαινεται ευκολα σαν γλωσσα αλλα εχει περιπλοκη γραμματικη δυστυχως.Γι'αυτο το λογο παιζει μεγαλο ρολο σε τι καθηγητη ή καθηγητρια θα πεσεις.Πρεπει να ειναι οργανωμενος/η και σιγουρα εμπειρος/η και πανω απ' ολα να αφιερωνει χρονο σε αυτο που κανει γιατι οι εξετασεις ειναι απαιτητικες.Αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατι το ακατορθωτο,αν πετυχεις καλο/η καθηγητη/τρια δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα!Πιστευω οτι εαν κανει κανεις γερμανικα σε εντατικο ρυθμο και σε ιδιαιτερο μαθημα μπορει να προετοιμαστει πολυ γρηγορα αρκει να εχει θεληση!!Ελπιζω να βοηθησα:)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με κάλυψες πλήρως :)
Εντάξει η αλήθεια είναι ότι η μόνη επαφή που είχα με τη γλώσσα ήταν στο γυμνάσιο οπότε από τα πολύ βασικά έχω μια ιδέα και θα κερδίσω όσο να'ναι λίγο χρόνο! Τουλάχιστον δε θα ξεκινήσω από το μηδέν! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Σιγουρα ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μεγαλος στο εξωτερικο και οχι μονο στο θεμα της πιστοποιησης γλωσσας.Απλα να επισημανω οτι το Γ2 των γερμανικων δεν αντιστοιχει με το Proficiency των αγγλικων.Ετσι κ αλλιως το Goethe κανει συνεχως αναθεωρησεις στα επιπεδα του...οι εξετασεις του Β1 εχουν βαθμο δυσκολιας Β2,του Β2 εχουν βαθμο δυσκολιας Γ1 και παει λεγοντας.Γι'αυτο αν εχει κανεις Γ1 με την υπογραφη του Goethe δεν εχει προβλημα!Αυτο τουλαχιστον εχω καταλαβει απ' οσο εχω ενημερωθει και η αληθεια ειναι οτι με συμφερει:P!!
Κοίτα. Δεν έχω καμμία απολύτως σχέση με τη γερμανική γλώσσα (ίσως αποκτήσω σε κανά 3 χρονάκια βέβαια :P). Απ' ό,τι έχω καταλάβει το Goethe είναι κάτι σαν το Cambridge. Μπορεί να ισχύει αυτό που λες, αλλά ανεξάρτητα από τη δυσκολία του διπλώματος, δεν παύει να είναι Γ1 στο ευρωπαϊκό πλαίσιο αναφοράς. Μπορεί στα γερμανικά πανεπιστήμια να προτιμάται το Γ1 Goethe, αλλά στις άλλες χώρες θα το λάβουν απλώς ως Γ1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Χμ.

Τα πτυχία των Γερμανικών έχουν μεγαλύτερη αξία από την ονομαστική. Γι' αυτό η ευελιξία από πλευράς πανεπιστημίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leni.student

Νεοφερμένος

Η leni.student αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σου ευχομαι λοιπον καλη επιτυχια...μακαρι να ερθουν ολα ετσι οπως τα επιθυμεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
δεν μπορει να χαρακτηριστει το goethe ως cambridge, αφου δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους και εξαλλου το goethe ειναι το μοναδικο διπλωμα που πιστοποιει οτι γνωριζει κανεις γερμανικα. Γιατι λοιπον, να μη λεμε οτι ειναι το Michigian των γερμανικων? Δεν υπαρχει νοημα στο να συγκρινουμε 2 ανομια πιστοποιητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leni.student

Νεοφερμένος

Η leni.student αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
δεν μπορει να χαρακτηριστει το goethe ως cambridge, αφου δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους και εξαλλου το goethe ειναι το μοναδικο διπλωμα που πιστοποιει οτι γνωριζει κανεις γερμανικα. Γιατι λοιπον, να μη λεμε οτι ειναι το Michigian των γερμανικων? Δεν υπαρχει νοημα στο να συγκρινουμε 2 ανομια πιστοποιητικα.

1)απο οτι εχω μαθει προσφατα υπαρχουν και το dsh και το testdaff ως πιστοποιηση γερμανικων και εκτος των αλλων το κρατικο και το palso,τα οποια επισης πιστοποιουν την γερμανικη γλωσσα.2)συγκρινουμε το Goethe με το Cambridge γιατι και τα δυο ειναι τα ανωτατα πιστοπιητικα για την γλωσσα την οποια πιστοποιουν.Οπως και να το κανουμε το cambridge ειναι ανωτερο απο το Michigan.3)δεν εχει νοημα να τα συκρινουμε απο την αποψη οτι ειναι δυο διαφορετικες γλωσσες,με διαφορετικο βαθμο δυσκολιας και αρκετες διαφορες στον τροπο εξετασης.Στην περιπτωση ομως που καποιος δεν γνωριζει και θελει να ενημερωθει για το πτυχιο με το μεγαλυτερο κυρος και επιπεδο, τα συκγρινουμε (που εδω που τα λεμε ουτε συγκριση κανουμε:P)για να τον κατατοπισουμε!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Για να το ληξουμε μια και καλη το θεμα, το Goethe ειναι το μοναδικοπιστοποιητικο γλωσσομαθειας που προερχεται απο Γερμανια, ειναι παγκοσμια αναγνωρισμενο και συνεργαζεται με το πανεπιστημιο του μοναχου. Το DSH ειναι εξετασεις που αφορουν την πιστοποιηση επαρκους γνωσης της γερμανικης γλωσσας για αλλοδαπους που θελουν να σπουδασουν στη Γερμανια και οι εξετασεις αυτες διεξαγονται απο τα ιδια τα πανεπιστημια. Το testdaf (με ενα f) εχει παρομοιο φορματ με αυτο των bulats και σε κατατασσει σε ενα συγκεκριμενο επιπεδο γλωσσας. Χρησιμοποιειται συχνα για να αποδειξει κανεις οτι γνωριζει γερμανικα, αφου δεν χρειαζεται τεραστια προετοιμασια. Το παλσο, το οποιο ανεφερες, ενταξει δε το σχολιαζω καν, ειναι σαν να μην υπαρχει, χειροτερο ακομα και απο το κρατικο. Υπαρχει βεβαια και το ÖSD το οποιο ειναι αυστριακο.

Με λιγα λογια δεν υπαρχει νοημα να συγκριθει με αλλο-ακυρο πιστοποιητικο, αφου ειναι μοναδικο στο ειδος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Για να το ληξουμε μια και καλη το θεμα, το Goethe ειναι το μοναδικοπιστοποιητικο γλωσσομαθειαςπου προερχεται απο Γερμανια, ειναι παγκοσμια αναγνωρισμενο και συνεργαζεται με το πανεπιστημιο του μοναχου. Το DSH ειναι εξετασεις που αφορουν την πιστοποιηση επαρκους γνωσης της γερμανικης γλωσσας για αλλοδαπους που θελουν να σπουδασουν στη Γερμανια και οι εξετασεις αυτες διεξαγονται απο τα ιδια τα πανεπιστημια. Το testdaf (με ενα f) εχει παρομοιο φορματ με αυτο των bulats και σε κατατασσει σε ενα συγκεκριμενο επιπεδο γλωσσας. Χρησιμοποιειται συχνα για να αποδειξει κανεις οτι γνωριζει γερμανικα, αφου δεν χρειαζεται τεραστια προετοιμασια. Το παλσο, το οποιο ανεφερες, ενταξει δε το σχολιαζω καν, ειναι σαν να μην υπαρχει, χειροτερο ακομα και απο το κρατικο. Υπαρχει βεβαια και το ÖSD το οποιο ειναι αυστριακο.

Με λιγα λογια δεν υπαρχει νοημα να συγκριθει με αλλο-ακυρο πιστοποιητικο, αφου ειναι μοναδικο στο ειδος του.
υπαρχει ΚΑΙ αυστριακο ? ααα δεν το ηξερα αλλα οι Αυστριακοι μιλανε πολυ βαρια τα γερμανικα ειχα παει το καλοκαιρι Βιεννη παιδια αν εισαι αρχαριος παιζει να μην καταλαβεις γρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinella20

Νεοφερμένος

Η marinella20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, βασικά σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω τις σπουδές μου και συγκεκριμένα ιστορίας και αρχαιολογίας. Σκέφτομαι μόλις τελειώσω το προπτυχιακό να πάω στη Γερμανία για το μεταπτυχιακό. Ετσι λοιπόν μάλλον θα ξεκινήσω φροντιστήριο όσων αφορά τη γερμανική γλώσσα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κατα πόσο είναι καλη η ιδέα μου και αν θα τα καταφέρω σε αυτά τα 4 χρόνια να μάθω αρκετά καλά τη γλώσσα καθώς θα έχω και τις εξετάσεις του πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Άριστη επιλογή. Και ναι, θα τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
1)απο οτι εχω μαθει προσφατα υπαρχουν και το dsh και το testdaff ως πιστοποιηση γερμανικων και εκτος των αλλων το κρατικο και το palso,τα οποια επισης πιστοποιουν την γερμανικη γλωσσα.2)συγκρινουμε το Goethe με το Cambridge γιατι και τα δυο ειναι τα ανωτατα πιστοπιητικα για την γλωσσα την οποια πιστοποιουν.Οπως και να το κανουμε το cambridge ειναι ανωτερο απο το Michigan.3)δεν εχει νοημα να τα συκρινουμε απο την αποψη οτι ειναι δυο διαφορετικες γλωσσες,με διαφορετικο βαθμο δυσκολιας και αρκετες διαφορες στον τροπο εξετασης.Στην περιπτωση ομως που καποιος δεν γνωριζει και θελει να ενημερωθει για το πτυχιο με το μεγαλυτερο κυρος και επιπεδο, τα συκγρινουμε (που εδω που τα λεμε ουτε συγκριση κανουμε:P)για να τον κατατοπισουμε!!:)
Το Testdaf kai DSH είναι για να πιστοποιήσεις γνώση γερμανικών και να μπορείς να φοιτήσεις εφόσον το θες σε πανέπηστήμιο της Γερμανίας.Από όσα ακούω προτιμούν αρκετοί το Test Daf μιας και που δεν απαιτεί ιδιαίτερες γνώσεις.Το να κάθεσαι να συγκρίνεις το Goethe με το Cambridge δεν το σχολιάζω καν καθώς είναι ΑΣΧΕΤΑ μεταξύ τους(ιαφορετικός τρόπος εξέτασης,διαφορετικές απαιτήσεις και διαφορετική γλώσσα).Μη μιλήσω τώρα για το αν είναι ανώτερο το Cambridge απο το Michigan:whistle:
Όσο για το Palso δεν παίζει να υπάρχει πιο άχρηστο χαρτί για πιστοποιήση Γερμανικών (στην ίδια κατηγορία εντάσσεται και το ΚΠγ) άσε που λένε κάτι χαζομάρες του τύπου πως ¨πιστοποιεί επίπεδο τάδε" και δεν το λαμβάνουν καν υπόψη πουθενά έξω:P.
Οπότε νομίζω πως η λύση είναι μία Goethe για να έχετε ένα χαρτί της προκοπής στα χέρια σας που να'χει όντως αναγνώριση και να μη σας πιάνει κορόιδο ο καθένας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_mambo

Νεοφερμένος

Η black_mambo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, έχω μια-δυό απορίες σχετικά με τις εξετάσεις του ινσιτούτου Goethe.
Οι εξετάσεις για το Β2 γίνονται 3 φορές το χρόνο; Αν κατάλαβα καλά από το επίσημο site είναι προγραμματισμένες και για το Σεπτέμβρη του 2013, σωστά; (Ρωτάω για τη συγκεκριμένη περίοδο γιατί θα με βόλευε πάρα πολύ αν ίσχυε)
Και επίσης το C2 κοστίζει 345 ευρώ;; :| (Χαρακτηριστικά γράφει 110 ανά ενότητα, τι εννοούν; Μια ενότητα τα προφορικά, μια τα γραπτά κτλ;
Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα ή αν υπάρχει ήδη, I'm a noob :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, έχω μια-δυό απορίες σχετικά με τις εξετάσεις του ινσιτούτου Goethe.
Οι εξετάσεις για το Β2 γίνονται 3 φορές το χρόνο; Αν κατάλαβα καλά από το επίσημο site είναι προγραμματισμένες και για το Σεπτέμβρη του 2013, σωστά; (Ρωτάω για τη συγκεκριμένη περίοδο γιατί θα με βόλευε πάρα πολύ αν ίσχυε)
Και επίσης το C2 κοστίζει 345 ευρώ;; :| (Χαρακτηριστικά γράφει 110 ανά ενότητα, τι εννοούν; Μια ενότητα τα προφορικά, μια τα γραπτά κτλ;
Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα ή αν υπάρχει ήδη, I'm a noob :redface:
Για C2 δεν ξέρω γιατί δεν το΄χω ψάξει ακόμη.Όμως όσο αφορά τις εξεταστικές περιόδους είναι συνήθως είναι 3.
Το Σεπτέμβρη υπάρχει εξεταστική περίοδος για το Β2 και συγκεκριμένα 20/9 και'γω τότε δίνω και ξέρω τις ημερομηνίες :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_mambo

Νεοφερμένος

Η black_mambo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι, τα κοίταξα λίγο καλύτερα και όντως έτσι είναι (θες λίγο η προχωρημένη ώρα που τα πρωτοείδα χτες το βράδυ, θες ο ενθουσιασμός, μου πήρε λίγο παραπάνω να καταλάβω τι διάβαζα :redface: ).
Πάντως και λίγο να το σκεφτόμουν στο παρελθόν να δώσω για το C2, τώρα το βλέπω απίθανο με τα 350 ευρώ που χρειάζεται :mad:
Υπέθεσα ότι θα είναι πάνω κατω κοντά στα 160 των Γαλλικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top