Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παιδια, μπορει καποιος να μου ποσα και ποια διπλωματα γερμανικων υπαρχουν;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Το Kleines και το Grosses τότε τι είναι;
To mittelstuffe είναι παλιό, δεν ξέρω σε τι αντιστοιχεί τώρα. Αλλά από το όνομα, mittel, καταλαβαίνω ότι είναι μεσαία κι όχι ανώτερη βαθμίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το Kleines και το Grosses τότε τι είναι;
To mittelstuffe είναι παλιό, δεν ξέρω σε τι αντιστοιχεί τώρα. Αλλά από το όνομα, mittel, καταλαβαίνω ότι είναι μεσαία κι όχι ανώτερη βαθμίδα.
δεν ξερω τι να σου πω..σου λεω τι μου ειπε ενα παιδι που ειναι καθηγητης γερμανικων πλεον:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Πλέον υπάρχουν κοινά επίπεδα σε όλη την Ευρώπη για να μπορούμε να συνεννοούμαστε. Το mittelstuffe σαν όρος/πτυχίο χρησιμοποιούνταν παλιά, τώρα δεν υπάρχει, υπάρχουν οι κοινές βαθμίδες Α1...C2. Δεν ξέρω σε τι επίπεδο αντιστοιχούσε παλιά, αλλά, όπως είπα, από το mittel καταλαβαίνω ότι δεν είναι το ανώτερο.
Στα αγγλικά, το B2=lower, C1=advanced και C2=proficiency. Αντίστοιχα και για τα γερμανικά λοιπόν. Η ιδιαιτερότητα των γερμανικών είναι ότι το C2 μέχρι τώρα χωριζόταν σε 2 πτυχία, το kleines και το grosses αλλά από το νέο έτος θα συγχωνευθούν σε ένα πτυχίο.
Ίσως να μην έχει σωστή ενημέρωση αυτό το παιδί. Αυτά τα ρωτάμε απευθείας στο Goethe για σιγουριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πλέον υπάρχουν κοινά επίπεδα σε όλη την Ευρώπη για να μπορούμε να συνεννοούμαστε. Το mittelstuffe σαν όρος/πτυχίο χρησιμοποιούνταν παλιά, τώρα δεν υπάρχει, υπάρχουν οι κοινές βαθμίδες Α1...C2. Δεν ξέρω σε τι επίπεδο αντιστοιχούσε παλιά, αλλά, όπως είπα, από το mittel καταλαβαίνω ότι δεν είναι το ανώτερο.
Στα αγγλικά, το B2=lower, C1=advanced και C2=proficiency. Αντίστοιχα και για τα γερμανικά λοιπόν. Η ιδιαιτερότητα των γερμανικών είναι ότι το C2 μέχρι τώρα χωριζόταν σε 2 πτυχία, το kleines και το grosses αλλά από το νέο έτος θα συγχωνευθούν σε ένα πτυχίο.
Ίσως να μην έχει σωστή ενημέρωση αυτό το παιδί. Αυτά τα ρωτάμε απευθείας στο Goethe για σιγουριά.
εγω που οταν εδωσα το b1 δεν υπηρχε b2 τι εχω? :P γιατι αν δεν εχω ουτε καν το λοουερ των αγγλικων πρεπει να συνεχισω καποια στιγμη και τα γερμανικα! ε θα παω να ρωτησω και στο φροντιστηριο που εκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
εγω πηρα προπερσυ το C1 αλλα δεν ξερω πως ειναι τωρα τα επιπεδα γιατι αλλαξαν τωρα προσφατα!!
καποιες αλλαγες εκαναν με το grosses και kleines sprachdiplom
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Το Mittelstufe ήταν το C1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
το zertifikat που δινανε παλια υποβιβαστηκε σε β1 ... το mittelstufe σιγουρα δεν ειναι το προφισιενσι.
Οταν πηγαινα 1η λυκειου πηρα το kleines που αντιστοιχει σε C2=προφισιενσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Τα γερμανικα ειναι γενικα δυσκολη γλωσσα,αλλα με 3-4 χρονια μαθημα μπορεις να παρεις το β2 που ειναι λιγο ανωτερο απο το lower νομιζω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Το B2 είναι σε επίπεδο Lower. Πιστεύω πως και με 2 χρόνια καλής προετοιμασίας μπορεί να το πάρει κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Themis93

Νεοφερμένος

Η Themis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδια, μπορει καποιος να μου ποσα και ποια διπλωματα γερμανικων υπαρχουν;;;;;

Γενικά Balthazor, έχεις παρακολουθήσει ποτέ μαθήματα Γερμανικών?Λοιπόν,αν όχι τότε σε 4 χρόνια παίρνεις το Β1(=Level 2 που λέμε στασ Αγγλικά),μετά χρειάζεσαι 1 ακόμα χρόνο για το Β2(=Lower) και έπειτα υπάρχει το C1 (=advanced) και τέλος το C2 (=Proficiency),το οποίο από όσο ξέρω είναι αρκετά δύσκολο,γιατί δεν εξετάζεται μόνο η γλώσσα ,αλλά και η γερμανική λογοτεχνία και νομίζω και η ιστορία και η γεωγραφία(για τα 2 τελευταία δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι ισχύουν ακόμα).Αν τα ξεκινήσεις τώρα από το μηδέν καλό είναι και χρήσιμο παράλληλα να μπεις σε εντατικό τμήμα παρακολούθησης της γερμανικής γλώσσας!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ποιά η ακριβής αντιστοιχία με το Lower το Β1 και Β2 των γερμανικών; Υπάρχει ακριβής; Θαρρώ πως τα των Γερμανικών εκλείπουν -σε ελάχιστο βαθμό- σε αξία αυτού της Αγγλικής, κάνω λάθος; Δηλαδή, αν κάποιος κάτοχος του Lower γνωρίζει επισήμως ''καλά'' αγγλικά, ο κάτοχος του Β1 και του Β2 γνωρίζει ''καλά'', ''μέτρια'', ''ικανοποιητικά'' Γερμανικά; Tι απ'ολα; Καθηγητής Γερμανικών που ασχολείται με πτυχία,αλλά μπασμένος και στην Αγγλική (...) θα διαφώτιζε πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Η καθηγήτρια των γερμανικών πάντα μας έλεγε ότι ο κάτοχος του Β1 γνωρίζει αρκετά καλά γερμανικά, δλδ το πτυχίο αυτό είναι περίπου ίσης αξίας με το Lower των αγγλικών. Αυτός που έχει το Β2 γνωρίζει πολύ καλά γερμανικά, αντίστοιχα, δλδ λίιιγο χειρότερα απ'το advanced των αγγλικών..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αυτος που εχει δηλαδη Γ2 τι ειναι? :P πες στην καθηγητρια σου οτι δεν ισχυει κατι τετοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Για να πάρεις Γ2 πρέπει να την έχεις σχεδόν μητρική τη γλώσσα, είναι πάρα πολύ δύσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Εχω Γ2 και πιστεψε με δεν ειναι μητρικη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Ε οκ αλλα εχεις παρα πολυ καλη γνωση παντως!! Και μη μου πεις οτι το να εχεις β2 στα γερμανικα ειναι το ιδιο με το να εχεις το lower!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ναι πιστευω πως ειναι το ιδιο, γιατι γνωριζω ατομα που πηραν το β1 ενω δεν μπορουν να αρθρωσουν λεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Του goethe παντα? Τι να σου πω, εγω δεν ετυχε να γνωριζω τετοιες περιπτωσεις! Και δεν ειμαι σιγουρη, αλλα με Γ1 σε δεχονται και σε ολα τα γερμανικα πανεπιστημια, χωρις καν εξετασεις, ετσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Του goethe παντα? Τι να σου πω, εγω δεν ετυχε να γνωριζω τετοιες περιπτωσεις! Και δεν ειμαι σιγουρη, αλλα με Γ1 σε δεχονται και σε ολα τα γερμανικα πανεπιστημια, χωρις καν εξετασεις, ετσι δεν ειναι?
Παμπολλες αυτες οι περιπτωσεις.Εχω την εντυπωση πως για την εισαγωγη σε γερμανικο πανεπιστημιο ειναι απαραιτητο το Γ2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top