Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Mittelstufe δεν υπάρχει πλέον.
Έχει καταργηθεί.

Κάτι σαν το Mittelstufe είναι το τωρινό Goethe Zertifikat B2 που αντιστοιχεί στο Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς με το Lower.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ετσι οπως τα λεει ο χρονης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Mittelstufe δεν υπάρχει πλέον.
Έχει καταργηθεί.

Κάτι σαν το Mittelstufe είναι το τωρινό Goethe Zertifikat B2 που αντιστοιχεί στο Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς με το Lower.

Είσαι σίγουρος ρε συ?

τώρα το Mittelstufe απο όσα διαβάζω αντιστοιχεί σε επίπεδο C1 και B2.

Υπάρχουν δύο Mittelstufe :

-Goethe Zertifikat B2
-Goethe Zertifikat C1

Το παλιό Mittelstufe (πρίν τη μετονομασία) που έχω πάρει εγώ , γράφει το πιστοποιητικό στο χαρτί πάνω C1.

Τώρα τι παίζει με αυτό? Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει αν είναι C1 ακόμη και αν , βασικά , μετράει ακόμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μετραει αλλα κανενας δεν το χει ξεκαθαρισει :P και γω που πειρα το Γ1 τωρα γραφει πανω μιτελστουφε αλλα και στο Β2 το γραφει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ρε συ?

τώρα το Mittelstufe απο όσα διαβάζω αντιστοιχεί σε επίπεδο C1 και B2.

Υπάρχουν δύο Mittelstufe :

-Goethe Zertifikat B2
-Goethe Zertifikat C1

Το παλιό Mittelstufe (πρίν τη μετονομασία) που έχω πάρει εγώ , γράφει το πιστοποιητικό στο χαρτί πάνω C1.

Τώρα τι παίζει με αυτό? Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει αν είναι C1 ακόμη και αν , βασικά , μετράει ακόμη?

https://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/deindex.htm


Επαναλαμβάνω ότι το Mittelstufe ως Mittelstufe έχει καταργθεί.
Εννοώ ότι δεν μπορεί να πει κάποιος σήμερα "Θέλω να πάρω και το Mittelstufe".

Τώρα σε αυτό που είπε ο Flames η απάντηση που βρήκα είναι εδώ.
Κάτι άλλο δεν βρίσκω. Δεν πιστεύω πάντως να μην ισχύει.
-----------------------------------------
Γειά σας! Δεν έχω ιδέα από γερμανικά, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τί επιπέδου δίπλωμα είναι το Mittlestufe... Μια φίλη μου που το'χει ισχυρίζεται ότι είναι σαν το Proficiency των αγγλικών, ενώ άλλοι μου λένε ότι είναι σαν το Advanced... Μέχρι ότι είναι μεταξύ Advanced και Proficiency έχω ακούσει... Μπορείτε να μου διαλευκάνετε το μυστήριο???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Lita Athens
Μεταξύ Advanced και Proficiency είναι το KDS (Kleines Deutsches Sprachdiplom) που τείνει στο Proficiency αλλά είναι κατώτερο από το GDS (Grosses Deutsches Sprachdiplom) το οποίο είναι και το ανώτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
οχι το KDS ειναι ιδιο επιπεδο με το προφ..το ZOP ειναι ενδιαμεσο ... το GDS ειναι πανω απο το προφ που δεν ειναι υπαρχει σε αλλες γλωσσες που το δινουν πραγματικα ελαχιστοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
https://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/deindex.htm


Επαναλαμβάνω ότι το Mittelstufe ως Mittelstufe έχει καταργθεί.
Εννοώ ότι δεν μπορεί να πει κάποιος σήμερα "Θέλω να πάρω και το Mittelstufe".

Τώρα σε αυτό που είπε ο Flames η απάντηση που βρήκα είναι εδώ.
Κάτι άλλο δεν βρίσκω. Δεν πιστεύω πάντως να μην ισχύει.
-----------------------------------------

Μεταξύ Advanced και Proficiency είναι το KDS (Kleines Deutsches Sprachdiplom) που τείνει στο Proficiency αλλά είναι κατώτερο από το GDS (Grosses Deutsches Sprachdiplom) το οποίο είναι και το ανώτερο.


εντάξει , δε μπορεί να χάνουν την ισχύ τους.:mad:

παιδιά μην τρελαθούμε στο παλιό Mittelstufe , το C1 , τα πράγματα δεν ήταν παίξε γέλασε . Το επίπεδο ήταν C1 κανονικότατα. Αρκετά δύσκολο πιστοποιητικό για κάποιον που δεν ξέρει γερμανικά (απο μητρική του γλώσσα).

Οπότε πιστεύω ότι είναι ίδιο με το Zertifikat C1 το σημερινό , αλλά με άλλο όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
εντάξει , δε μπορεί να χάνουν την ισχύ τους.:mad:

παιδιά μην τρελαθούμε στο παλιό Mittelstufe , το C1 , τα πράγματα δεν ήταν παίξε γέλασε . Το επίπεδο ήταν C1 κανονικότατα. Αρκετά δύσκολο πιστοποιητικό για κάποιον που δεν ξέρει γερμανικά (απο μητρική του γλώσσα).

Οπότε πιστεύω ότι είναι ίδιο με το Zertifikat C1 το σημερινό , αλλά με άλλο όνομα.

Γενικά τα Γερμανικά έχουν ένα βαθμό δυσκολίας παραπάνω από τα Αγγλικά και αυτό οφείλεται στη φιλοσοφία που έχουν και στο ότι δεν υπάρχουν πολλές εξετάσεις για να τις συναγωνιστούν.

Πάρε παράδειγμα τα δίδακτρα: Για Β2 που έδωσα φέτος 180 ? αν θυμάμαι καλά, τόσα όσα το Proficiency.

Αυτό είναι ΚΛΕΨΙΜΟ!
-----------------------------------------
Το ΚΠΓ επίσης δεν αναγνωρίζεται από τους Γερμανούς, οπότε γαργάλησέ τα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
btw για να κανω ξεκαθαρο κατι..
μπορει το Β2 των Γερμανικων να αναλογει στοLower των Αγγλικων
αλλα ο βαθμος δυσκολιας ειναι πολυ μεγαλυτερος αποτι του Lower..
δηλαδη οταν καποιος εχει Β2 γερμανικων εκτιμαται αρκετα,δεν ειναι τοσο απλο οσο το Lower..
και το C1 των γερμανικων που αντιστοιχει στο Advanced των Αγγλικων
ειναι πολυυυυ πολυυυυ πιο δυσκολο απο το Advanced..
κρινοντας αποτον βαθμο δυσκολιας μπορει να θεωρηθει το Proficiency των Γερμανικων..
και για οσους απλα μαθαινουν την γλωσσα θεωρειται το τελικο διπλωμα.. τα δυο επομενα(kleines , grosses) ειναι πιο εξειδικευμενα..


και το c1 των γερμανικων παραμενει το ιδιο. δεν εχει καμια σχεση το γεγονος οτι προσθεσαν και το Β2..προφανως αυτο εγινε για να δινουν οι μαθητες ενα παραπανω διπλωμα ενδιαμεσα και να τα οικονομανε
:fss:

cheers*:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
btw για να κανω ξεκαθαρο κατι..
μπορει το Β2 των Γερμανικων να αναλογει στο Lower των Αγγλικων
αλλα ο βαθμος δυσκολιας ειναι πολυ μεγαλυτερος αποτι του Lower..
δηλαδη οταν καποιος εχει Β2 γερμανικων εκτιμαται αρκετα,δεν ειναι τοσο απλο οσο το Lower..

και το C1 των γερμανικων που αντιστοιχει στο Advanced των Αγγλικων
ειναι πολυυυυ πολυυυυ πιο δυσκολο απο το Advanced..
κρινοντας αποτον βαθμο δυσκολιας μπορει να θεωρηθει το Proficiency των Γερμανικων..
και για οσους απλα μαθαινουν την γλωσσα θεωρειται το τελικο διπλωμα.. τα δυο επομενα(kleines , grosses) ειναι πιο εξειδικευμενα..


και το c1 των γερμανικων παραμενει το ιδιο. δεν εχει καμια σχεση το γεγονος οτι προσθεσαν και το Β2..προφανως αυτο εγινε για να δινουν οι μαθητες ενα παραπανω διπλωμα ενδιαμεσα και να τα οικονομανε
:fss:

cheers*:D

Ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
btw για να κανω ξεκαθαρο κατι..
μπορει το Β2 των Γερμανικων να αναλογει στοLower των Αγγλικων
αλλα ο βαθμος δυσκολιας ειναι πολυ μεγαλυτερος αποτι του Lower..
δηλαδη οταν καποιος εχει Β2 γερμανικων εκτιμαται αρκετα,δεν ειναι τοσο απλο οσο το Lower..
και το C1 των γερμανικων που αντιστοιχει στο Advanced των Αγγλικων
ειναι πολυυυυ πολυυυυ πιο δυσκολο απο το Advanced..
κρινοντας αποτον βαθμο δυσκολιας μπορει να θεωρηθει το Proficiency των Γερμανικων..
και για οσους απλα μαθαινουν την γλωσσα θεωρειται το τελικο διπλωμα.. τα δυο επομενα(kleines , grosses) ειναι πιο εξειδικευμενα..


και το c1 των γερμανικων παραμενει το ιδιο. δεν εχει καμια σχεση το γεγονος οτι προσθεσαν και το Β2..προφανως αυτο εγινε για να δινουν οι μαθητες ενα παραπανω διπλωμα ενδιαμεσα και να τα οικονομανε
:fss:

cheers*:D

ετσι οπως τα λες αλλιως εκτηματε το β2 των αγγλικων κα αλλιως το β2 των γερμανικων:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

andrikoc13

Δραστήριο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Το καλοκαίρι λέω να ξεκινησω γερμανικά ( ειμαι 14 )
αλλα το πρόβλημα μου είναι αλλου! Ποιά διπλώματα υπάρχουν στα ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ και πόσο καιρό κάνει κανείς για το καθένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
υπάρχουν τα επιπεσ Α1 εως Γ2 όπως για όλες τις γλώσσες.
πιστοπιησεις που μπορεις να παρεις υπάρχουν από 2 φορείς
1. του Goethe: για λεπτομερειες δες τη ιστοσελιδα https://www.goethe.de/ins/gr/ath/lrn/prf/elindex.htm (αριστερη στηλη)
2. το Κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας:λεπτομερειες εδω https://www.kpg.ypepth.gr/Γερμανικά/ΕξεταζόμεναΕπίπεδα/tabid/132/Default.aspx

τωρα για το ποσο καιρο κανεις για το καθενα ειναι σχετικο...στις ιστοσελιδες θα δεις ενδεικτικα ποσες ωρες διδασκαλιας χρειαζονται ανα πτυχιο.. η προσωπικη μου γνωμη ομως ειναι πως εξαρταται απο την επαφη που εχεις με τη γλωσσα. αν ασχοληθείς καθημερινα με μουσικη ταινιες κτλ και διαβαζεις και βιβλια εκμαθησης 4 με 5 ωρες την εβδομαδα πιστευω πως σε 2 χρονια το πολυ θα εισαι ετοιμος για β2. αν το πας πιο χαλαρα αυξανονται και τα χρονια.
μικρος εισαι ομως..γιατι βιαζεσαι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biotechnologist

Νεοφερμένος

Ο Biotechnologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε ολους! Ειμαι κανουριος στο i-school και εχω καποιες αποριες!
Ειμαι 2ετης (πλεον) φοιτητης και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινησω μαθηματα γερμανικων στο Διδασκαλειο Ξενων Γλωσσων στην Αθηνα. Θελω να μαθω βασικα, ποσα χρονια σπουδων απαιτουνται για να φτασει κανενας σε ενα πολυ καλο επιπεδο στα γερμανικα (σε σημειο που να μπορεις να δωσεις εξετασεις για πτυχιο που αναγνωριζεται απο γερμανικα πανεπιστημια εννοω)!
Ευχαριστω εκ των προτέρων!!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
συγνωμη παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.εγω δεν ειμαι γερμανοφωνος.δεν ξερω τιποτα δηλαδη απο γερμανικα!σε ποσα χρονια αν καποιος αρχισει την γλωσσα ειναι σε θεση να δωσει για β2 γκετε???ρωταω απο περιεργια.στα γαλλικα ας πουμε περιπου 3-4 ιταλικα 2 αγγλικα 6.με την προυποθεση ομως να κανει το διαβασμα που πρεπει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
συγνωμη παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.εγω δεν ειμαι γερμανοφωνος.δεν ξερω τιποτα δηλαδη απο γερμανικα!σε ποσα χρονια αν καποιος αρχισει την γλωσσα ειναι σε θεση να δωσει για β2 γκετε???ρωταω απο περιεργια.στα γαλλικα ας πουμε περιπου 3-4 ιταλικα 2 αγγλικα 6.με την προυποθεση ομως να κανει το διαβασμα που πρεπει!
να σου πω για μενα.Γερμανικα στα 3 χρονια εδωσα Zertifikat,στον τεταρτο το Β2 το κρατικο,και στον πεμπτο Mittelstufe ZMP και Γ1 κρατικο.Ομως κουραστικα πολυ,οχι αστεια.Το Γ1 Γερμανικα ειναι πολυ ανωτερης δυσκολιας απο οτι το αγγλικο Proficiency (αντιστοιχει στο αγγλικο Γ2 κρατικο) για μενα,και οι συνθηκες στα κρατικα (ακουστικα κυριως) οχι παντα οι καλυτερες.Εξαρταται κι απο το μαθητη.

ΥΓ)μερικοι απο μας δωσανε το μιτελστουφε στα 4,5 χρονια,αλλα εγω δεν συμπληρωνα οριο ηληκιας και το εδωσα στην αθηνα οταν αλλαξε η χρονια τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
να σου πω για μενα.Γερμανικα στα 3 χρονια εδωσα Zertifikat,στον τεταρτο το Β2 το κρατικο,και στον πεμπτο Mittelstufe ZMP και Γ1 κρατικο.Ομως κουραστικα πολυ,οχι αστεια.Το Γ1 Γερμανικα ειναι πολυ ανωτερης δυσκολιας απο οτι το αγγλικο Proficiency (αντιστοιχει στο αγγλικο Γ2 κρατικο) για μενα,και οι συνθηκες στα κρατικα (ακουστικα κυριως) οχι παντα οι καλυτερες.Εξαρταται κι απο το μαθητη.

ΥΓ)μερικοι απο μας δωσανε το μιτελστουφε στα 4,5 χρονια,αλλα εγω δεν συμπληρωνα οριο ηληκιας και το εδωσα στην αθηνα οταν αλλαξε η χρονια τοτε.
αρα ειναι ψιλομπερδεμα η κατασταση.ευχαριστω παντως για την απαντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
αρα ειναι ψιλομπερδεμα η κατασταση.ευχαριστω παντως για την απαντηση!
Κοιτα.Ο χρονος που σου ειπα ειναι ο ελαχιστος δυνατος.Εξαρταται απο το φοντιστηριο,αλλα σκεψου και το οτι εγω τοτε πηγαινα γυμνασιο.Μπορουσα να αφιερωθω εκει,στην ηλικια που εισαι τωρα εχεις κι αλλες υποχρεωσεις,οποτε μπορεις να δουλεψεις με αλλο ρυθμο και ισως πας λιγο πιο αργα,ασε που τα περισσοτερα φροντιστηρια το πανε αρκετα πιο αργα.Απο την αλλη,αν εσυ πιστευεις οτι το εχεις,κανεις δε σε εμποδιζει απο ενα σημειο και μετα να δηλωθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Γεια σε ολους! Ειμαι κανουριος στο i-school και εχω καποιες αποριες!
Ειμαι 2ετης (πλεον) φοιτητης και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινησω μαθηματα γερμανικων στο Διδασκαλειο Ξενων Γλωσσων στην Αθηνα. Θελω να μαθω βασικα, ποσα χρονια σπουδων απαιτουνται για να φτασει κανενας σε ενα πολυ καλο επιπεδο στα γερμανικα (σε σημειο που να μπορεις να δωσεις εξετασεις για πτυχιο που αναγνωριζεται απο γερμανικα πανεπιστημια εννοω)!
Ευχαριστω εκ των προτέρων!!! :) :)
λοιπον, καταρχας θα ηθελα να σε ρωτησω αν ενδιαφερεσαι για μεταπτυχιακες ή προπτυχιακες σπουδες στη γερμανια. ολα τα πτυχια του Goethe-institut αναγνωριζονται απο τα γερμανικα πανεπιστημια αλλα εχει πολυ μεγαλη σημασια το επιπεδο των γερμανικων σου. πολλα πανεπιστημια ζητουν ενα συγκερκιμενο επιπεδο άλλα Mittelsstufe και άλλα από KDS και μαλιστα με βαθμο τουλαχιστον "Gut"και πανω. θα πρεπει να εχεις πολυ καλη γνωση της γλωσσας κυριως για να μπορεσεις να παρακολουθησεις τα μαθηματα, βεβαια υπαρχουν και πανεπιστημια που παραδιδουν μαθηματα στα αγγλικα μπορω να σε βοηθησω αλλα οχι για τον τομεα σου:P:P...αυτη η ιστοσελιδα θα σε βοηθησει πολυ!:):)
https://ic.daad.de/athen/ ;);)
μπορεις να κανεις εντατικα μαθηματα αλλα να ξερεις πως τα γερμανικα ειναι δυσκολη γλωσσα...σε 2 με 3 χρονια μπορεις να δωσεις για Mittelstufe αλλα εξαρταται και απο το επιπεδο σου στα γερμανικα....μπορεις να κανεις και καλοκαιρινα μαθηματα που βοηθουν πολυ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Biotechnologist

Νεοφερμένος

Ο Biotechnologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
λοιπον, καταρχας θα ηθελα να σε ρωτησω αν ενδιαφερεσαι για μεταπτυχιακες ή προπτυχιακες σπουδες στη γερμανια. ολα τα πτυχια του Goethe-institut αναγνωριζονται απο τα γερμανικα πανεπιστημια αλλα εχει πολυ μεγαλη σημασια το επιπεδο των γερμανικων σου. πολλα πανεπιστημια ζητουν ενα συγκερκιμενο επιπεδο άλλα Mittelsstufe και άλλα από KDS και μαλιστα με βαθμο τουλαχιστον "Gut"και πανω. θα πρεπει να εχεις πολυ καλη γνωση της γλωσσας κυριως για να μπορεσεις να παρακολουθησεις τα μαθηματα, βεβαια υπαρχουν και πανεπιστημια που παραδιδουν μαθηματα στα αγγλικα μπορω να σε βοηθησω αλλα οχι για τον τομεα σου:P:P...αυτη η ιστοσελιδα θα σε βοηθησει πολυ!:):)
https://ic.daad.de/athen/ ;);)
μπορεις να κανεις εντατικα μαθηματα αλλα να ξερεις πως τα γερμανικα ειναι δυσκολη γλωσσα...σε 2 με 3 χρονια μπορεις να δωσεις για Mittelstufe αλλα εξαρταται και απο το επιπεδο σου στα γερμανικα....μπορεις να κανεις και καλοκαιρινα μαθηματα που βοηθουν πολυ;)

Ευχαριστω πολυ καταρχας για την απαντηση. :)
Βασικα (αν και ειναι νωρις) σκεφτομαι για μεταπτυχιακο. Το ξερω οτι εχει και πανεπιστημια που κανουν μαθηματα στα αγγλικα αλλα θελω να ξερω καλα γερμανικα γενικα, περ απο αυτο... Για την ακριβεια θελω`να ασχοληθω αρκετα ωστε να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα και ειμαι προθυμος να το παλεψω ;)... Απλα θελώ να ξερω περιπου σε ποσα χρονια μπορει καποιος με κανονικο ρυθμο (γιατι απο οσο ξερω εκει στο Διδασκαλειο δεν κανουν εντατικα, αν κανω λαθος διαψευστε με!) να φτασει σε ενα τετοιο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top