Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω. Αγγλόφωνα προγράμματα έχει πλέον παντού. Ολλανδία σίγουρα ας πούμε. Είμαι σίγουρη ότι έχει και Ισπανία κάποια.
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Καλημέρα!
Σίγουρα παίζει ρόλο η χώρα που θα επιλέξεις για σπουδές. Άλλο μπάτζετ θα χρειαστείς για Αγγλία,άλλο για Ολλανδία, άλλο για Βουλγαρία και πάει λέγοντας.
Επίσης,άλλο πόσο θα χρειαστείς αν πας για προπτυχιακές σπουδές (πιο πολλά χρόνια) και άλλο για μεταπτυχιακές.
Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να έχεις κάποια ελάφρυνση ως φοιτητής από την χώρα στην οποία πηγαίνεις ή και να ψάξεις για κάποια θέση εργασίας έστω και part time.

Και στην Ελλάδα να αποφασίσεις να μείνεις, αν είσαι από επαρχία και "αναγκαστείς" να πας Αθήνα για μεταπτυχιακό που κάνει 6 και 7 χιλιάρικα, αν βάλεις και διαμονή και καθημερινά έξοδα και και και , το ποσό ανεβαίνει .
 

Cassano

Νεοφερμένος

Ο Cassano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σωστά, δε διαφωνώ. Η επιλογή του εξωτερικού μου φαίνεται αχαρτογράφητη απλά γιατι μπορεί να έχει πολλα έξοδα που δεν μπορείς να υπολογίσεις εκ των προτέρων.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα έξοδα του εξωτερικού είναι πολύ πιο μαζεμένα αν μπορείς να εξασφαλίσεις εστία πάντως.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία,

παρατηρώ οτι το εχετε αρκετα ευκολο το να φύγετε στο εξωτερικό για σπουδες. Για να το κανει καποιος αυτό δεν χρειάζεται ενα budget τουλαχιστον 30-40k;
Διετες μεταπτυχιακό Σουηδία (2016-2018) μου βγήκε 16κ, ενω 4κ περίπου έβγαλα ως φοιτητής εκεί δουλεύοντας για το πανεπιστήμιο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Σωστά, δε διαφωνώ. Η επιλογή του εξωτερικού μου φαίνεται αχαρτογράφητη απλά γιατι μπορεί να έχει πολλα έξοδα που δεν μπορείς να υπολογίσεις εκ των προτέρων.


Αν έχεις μαξ 5000 € στην ακρη για καθε ενδεχομενο κι για τα πρώτα έξοδα μπορείς να πας σε παρα πολλες χώρες.

το θεμα ειναι οτι ολοι σκεφτόμαστε Αγγλία λόγω γλώσσας.

Οπως αναφέρθηκε και παραπάνω σε πολλες χώρες είναι το ίδιο με το να πας Αθήνα πχ.

Πχ αν ενα μεταπτυχιακό έχει 5000 κι πληρώνεις κι διαμονή εε δεν διαφέρει απο το να πας εξω.

Το εχω πει χίλιες φορές ,η αδερφή μου Γερμανία της βγαινει πιο φθηνά απο οτι εμενα στη Θεσσαλονίκη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*Αυτο το ποσο το αναφέρω καθαρά για να νιώθει καποιος safe και για τα πρώτα έξοδα.( πχ μπορει να πρέπει να δωσεις πολλα νοικια μαζι)
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Πάντως Δανός φίλος μου, είπε ότι αν στην Δανία δουλεύεις παράλληλα με τις σπουδές, ακόμα και για λίγες ώρες, δικαιούσαι ένα έξτρα επίδομα. Το ίδιο ειχα ακούσει από γνωστή μου στη Σουηδία. Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά αν ισχύει, τότε κάτι είναι και αυτό... Αλλά γενικά αγγλόφωνα προγράμματα υπάρχουν παντού πλέον. Ολλανδία και Βέλγιο είναι επίσης συνηθισμένες επιλογές.
 

Intravenous_drug

Νεοφερμένος

Η Intravenous_drug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Με το πασο του Μεταπτυχιακού (Ελληνικού Πανεπιστημίου) δικαιουσαι εκπτωση στα ΜΜΜ; Τι άλλα οφέλη εχουν οι μεταπτυχιακοί φοιτητές;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Με το πασο του Μεταπτυχιακού (Ελληνικού Πανεπιστημίου) δικαιουσαι εκπτωση στα ΜΜΜ; Τι άλλα οφέλη εχουν οι μεταπτυχιακοί φοιτητές;
Ότι δικαιούσαι στο προπτυχιακό επίπεδο δικαιούσαι και στο μεταπτυχιακό :)
 

Intravenous_drug

Νεοφερμένος

Η Intravenous_drug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Cassano

Νεοφερμένος

Ο Cassano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ε συγγραματα πχ δεν δικαιουσαι θαρρω.
 

Intravenous_drug

Νεοφερμένος

Η Intravenous_drug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ε συγγραματα πχ δεν δικαιουσαι θαρρω.
Ναι.. πληροφορηθηκα γι αυτο απο τη γραμματεία του ΕΚΠΑ.. ευχαριστω πολυ.. πάντως θα διαβαζω κυριως απο σημειωσεις π θα δινει ο καθηγητης ή θα ανεβαζει.. ή θα πρέπει να αγορασω εγω τα βιβλια που ισως προτεινουν. Ελπιζω μηννειναι πανακριβα μονο 😜

Γνωριζετε αν υπερτερούν σε κατι τα Μεταπτυχιακα 2 ετών με αυτα των τριών εξαμήνων;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ανάλογα το προγραμμα, σαν διαφορα χρονική απλώς και μόνο δεν μπορεί να σου πει κάποιος Ααα έκανες 1.5 χρόνο ενώ αυτός που έκανε 2 χρόνια είναι αυτομάτως καλύτερος με καλύτερο μεταπτυχιακό.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωριζετε αν υπερτερούν σε κατι τα Μεταπτυχιακα 2 ετών με αυτα των τριών εξαμήνων;

Όχι. Στο Εξωτερικό σκέψου ότι είναι ενός έτους στη πλειοψηφία. Η Συνθήκη της Μπολόνια και ο ΑΣΕΠ, αναφέρουν ότι μεταπτυχιακό λογίζεται αυτό που είναι από 60ects- έως 120 πιστωτικές μονάδες. Βέβαια υπάρχουν προκηρύξεις που ζητάνε διετές μάστερ αλλά πολύ σπάνια
 

Intravenous_drug

Νεοφερμένος

Η Intravenous_drug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Οκ! Ευχαριστώ πολύ παιδια..!απλά εχω γινει δεκτη σε ενα μεταπτυχιακο του ΕΚΠΑ και ενδεχεται να με πάρουν και στο ΠΑΔΑ(3εξαμηνα) που ειχα κανει νωριτερα αιτηση.. και βρισκομαι σε δίλημμα. Αν και τεινω στου ΕΚΠΑ (2ετες)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
@fmarulezkd για να μην δίνουμε λάθος εικόνα εξαρτάται το πρόγραμμα σπουδών. Σε κάποια προγράμματα σπουδών η παράλληλη εργασία δεν συνδυάζεται. Είχα κάποια παραδείγματα συναδέλφων μου, που απλά παράτησαν το μεταπτυχιακό γιατί δεν έβγαινε ούτε η σπουδή ούτε η ερευνητική / άλλου είδους δουλειά εντός Πανεπιστημίου ή σε κάποια εταιρία.

@Cassano αν εξετάζεις τις "διαφημισμένες" επιλογές π.χ. Αγγλία, ναι μπορεί να θες ένα σημαντικό ποσό για τις σπουδές γιατί εκεί η δουλειά είναι επιχείρηση με δίδακτρα. Όμως η Ευρώπη διαθέτει αξιόλογα Πανεπιστήμια και εκτός Αγγλίας με καθόλου ή χαμηλά δίδακτρα. Το βασικό είναι να μιλάς μια δεύτερη μητρική γλώσσα πέραν της Αγγλικής για να επιβιώσεις ως κανονικός σπουδαστής. Στις κεντρικές Ευρωπαϊκές χώρες, τα μεταπτυχιακά σε βασικές θετικές και θεωρητικές επιστήμες είναι διετούς φοίτησης, πλήρους απασχόλησης με εξαμηνιαίο ερευνητικό έργο επί θεματικών ενοτήτων (modules) θεωρητικού, πρακτικού / εργαστηριακού και σεμιναριακού μέρους. Οι παραδόσεις (από τον καθηγητή) είναι ελάχιστες και το περισσότερο μέρος είναι εξουθενωτική δουλειά από τον φοιτητή.

Αν είσαι στις Φυσικές και Μαθηματικές επιστήμες θα σου πρότεινα και Ιταλία (π.χ. Μιλάνο, Πάντοβα). Την τελευταία δεκαετία έχει ανέβει πολύ στον τομέα της Υπολογιστικής Προσομοίωσης, Μηχανικής και Φυσικής με έμφαση σε αλγοριθμικές προσεγγίσεις μαθηματικών μοντέλων ενώ κάνουν διεπιστημονικές συνεργασίες με Γαλλία, Αυστρία και Γερμανία που έχουν μεγάλο εκτόπισμα στην επιστήμη της Στατιστικής Επεξεργασίας Σήματος παγκοσμίως. Η Αυστρία εξειδικεύεται στην Ακουστική Μηχανική των Ultrasonic Waves ως κομμάτι συνεργασίας των Applied Mathematics and Mechatronics. Αυτή την στιγμή η Γαλλία και η Γερμανία (σε αλληλοσυμπλήρωση) είναι η ΗΠΑ της Ευρώπης σε ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει ο πλανήτης πάνω στη Φυσική και Μαθηματικά.

Υ.Γ. Οι καλοί Ολλανδοί φοιτητές αποφεύγουν τα Ολλανδικά Πανεπιστήμια. Πάνε ή Γερμανία ή Αυστρία ή Γαλλία ή κυρίως ΗΠΑ. Το έχω ακούσει από Ολλανδούς γνωστούς μου με μεγάλη επιχειρηματολογία.

Όχι. Στο Εξωτερικό σκέψου ότι είναι ενός έτους στη πλειοψηφία. Η Συνθήκη της Μπολόνια και ο ΑΣΕΠ, αναφέρουν ότι μεταπτυχιακό λογίζεται αυτό που είναι από 60ects- έως 120 πιστωτικές μονάδες. Βέβαια υπάρχουν προκηρύξεις που ζητάνε διετές μάστερ αλλά πολύ σπάνια

Mονοετή παίζει να έχει η Σκανδιναβία, Ολλανδία και Αγγλία κυρίως. Η υπόλοιπη κεντρική Ευρώπη έχει τα κλασικά μεταπτυχιακά των 120 ects με εξαιρέσεις σε προγράμματα "κράχτες" για τη φοιτητική οικονομία της περιοχής, όπως Οικονομικά, Διοίκηση που μπορεί να είναι μονοετή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Παντως στην ολλανδια μια που εχει γραφτει παραπανω σαν επιλογη . Βλεπω το τελευταιους μηνες μια ταση να αναξητουν ατομα που ξερουν την μητρικη κατι που δεν ισχυει παλαιοτερα σε τετοιο βαθμο αρα μια που ειναι το μεταπτυχειακο και ενα βημα να ανοιξεις μια αγορα οσοι ειναι να πανε εκει καλο ειναι να μαθουν και την γλωσσα οχι οτι θα εχουν θεμα σε θεματα καθημερινα σε μαγαλο βαθμο αλλα για την δουλεια μετα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παντως στην ολλανδια μια που εχει γραφτει παραπανω σαν επιλογη . Βλεπω το τελευταιους μηνες μια ταση να αναξητουν ατομα που ξερουν την μητρικη κατι που δεν ισχυει παλαιοτερα σε τετοιο βαθμο αρα μια που ειναι το μεταπτυχειακο και ενα βημα να ανοιξεις μια αγορα οσοι ειναι να πανε εκει καλο ειναι να μαθουν και την γλωσσα οχι οτι θα εχουν θεμα σε θεματα καθημερινα σε μαγαλο βαθμο αλλα για την δουλεια μετα.

Aυτό ισχύει και στη Σουηδία από το 2015 και μετά. Για την Ολλανδία, ξέρω άτομα που πήγαν στο μεταπτυχιακό με την Αγγλική μόνο και έτυχε οι συμφοιτητές της φουρνιάς να είναι Ολλανδοί ή μετανάστες δεύτερης γενιάς Ολλανδοί που εξέφρασαν δυσφορία στον καθηγητή του μαθήματος, για την Αγγλική γλώσσα ως γλώσσα διδασκαλίας. Μάλιστα αποκάλεσαν τους Έλληνες φοιτητές ως βρωμοέλληνες φέρνοντας τον καθηγητή σε δύσκολη θέση.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Επειδη σε 1 με 1.5 χρονο παιρνω πτυχιο εχετε να προτεινετε καποιο καλο μεταπτυχιακο αλλα και για αποφοιτο Διοικησης Επιχειρησεων ΑΕΙ εκτος απο το κλασσικο MBA;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Επειδη σε 1 με 1.5 χρονο παιρνω πτυχιο εχετε να προτεινετε καποιο καλο μεταπτυχιακο αλλα και για αποφοιτο Διοικησης Επιχειρησεων ΑΕΙ εκτος απο το κλασσικο MBA;

Καλησπέρα φίλε μου , πες μας τα ενδιαφέροντά σου για να βοηθήσουμε. Θα μπορούσες πχ άνετα να το συνδυάσεις με πληροφορική / Data science το πτυχίο με ένα μεταπτυχιακό. Ή με οικονομικά , στατιστική , Ναυτιλιακά κλπ. Η επιλογή είναι δική σου ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου :) .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top