Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι τελειόφοιτος (4ο έτος) και θα ήθελα να προχωρήσω σε μεταπτυχιακές σπουδές το ερχόμενο ακαδημαϊκό έτος. Υπάρχει πιθανότητα αν δε διευκρινίζει η προκήρυξη για το αν είναι επιτρεπτό να κάνουν αίτηση συμμετοχής τελειόφοιτοι (αντι πτυχίου και αναλυτικής βαθμολογίας να δίνουν μόνο αναλυτική και να κάνουν και δήλωση μέσω gov ότι θα περάσουν ο,τι μάθημα έχουν μέχρι Σεπτέμβρη ώστε να συμμετάσχουν, αλλιώς να διαγραφούν), να μη γίνονται δεκτοί; Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να επιτρέπει στους τελειόφοιτους να κάνουν αίτηση σε μεταπτυχιακό σύμφωνα με τις παραπάνω προϋποθέσεις ή εξαρτάται ανάλογα με τη σχολή; Γνωρίζει κανείς;
ναι γινεται ακριβως οπως τα ειπες αλλα επικοινωνησε με γραμματεια
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Επικοινώνησα, ωστόσο μου ανέφερε ότι πρέπει να είσαι πτυχιούχος προκειμένου να συμμετάσχεις ή να καταθέσεις τουλάχιστον βεβαίωση περάτωσης σπουδών μέχρι την τελική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων. Αυτό πρώτη φορά το ακούω, σε όποιο μεταπτυχιακό και αν έψαξα στο ΟΠΑ (πλην του μάρκετινγκ, για το οποίο αναφέρομαι) ή στο δικό μου τμήμα, μπορεί μεν το ΦΕΚ να λέει ότι επιτρέπεται η εισαγωγή με πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία, ωστόσο όλα επιτρέπουν να φοιτήσεις εφόσον προβείς σε υπεύθυνη δήλωση ότι θα λάβεις πτυχίο το αργότερο μέχρι την εξεταστική του Σεπτεμβρίου.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Επικοινώνησα, ωστόσο μου ανέφερε ότι πρέπει να είσαι πτυχιούχος προκειμένου να συμμετάσχεις ή να καταθέσεις τουλάχιστον βεβαίωση περάτωσης σπουδών μέχρι την τελική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων. Αυτό πρώτη φορά το ακούω, σε όποιο μεταπτυχιακό και αν έψαξα στο ΟΠΑ (πλην του μάρκετινγκ, για το οποίο αναφέρομαι) ή στο δικό μου τμήμα, μπορεί μεν το ΦΕΚ να λέει ότι επιτρέπεται η εισαγωγή με πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία, ωστόσο όλα επιτρέπουν να φοιτήσεις εφόσον προβείς σε υπεύθυνη δήλωση ότι θα λάβεις πτυχίο το αργότερο μέχρι την εξεταστική του Σεπτεμβρίου.
ναι και γω ετσι ξερω οτι γινεται
 

Μανοςπετρ

Νεοφερμένος

Ο Petridis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αγία Ευφημία (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα ήθελα γνώμες για μεταπτυχιακό στο MBA του γεωπονικού της Αθήνας που αφορά διοίκηση επιχειρήσεων τροφίμων έχοντας τελειώσει στο αντίστοιχο τμήμα τροφίμων του γεωπονικού Αθήνας; Το θεωρείτε σωστή επιλογή να κατασταλαξω σε αυτό; Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; Ευχαριστώ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα ήθελα γνώμες για μεταπτυχιακό στο MBA του γεωπονικού της Αθήνας που αφορά διοίκηση επιχειρήσεων τροφίμων έχοντας τελειώσει στο αντίστοιχο τμήμα τροφίμων του γεωπονικού Αθήνας; Το θεωρείτε σωστή επιλογή να κατασταλαξω σε αυτό; Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; Ευχαριστώ
Αν ακολουθήσεις το συγκεκριμένο τομέα επαγγελματικά, νομίζω είναι πολύ καλή η επιλογή σου 🙂
Όλα εξαρτώνται από το τι θες να κανεις αργότερα. Μπορεί για κάποιους το συγκεκριμένο μεταπτυχιακο να μην προσφέρει κάτι, ενώ σε αλλους να τους ανοίγει πολλές ευκαιρίες.
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά και χρόνια πολλά!
Πιθανολογώ ότι θα έχετε πολλά καλύτερα πράγματα να κάνετε αλλά θα ήταν μεγάλη βοήθεια για μένα να μου δώσετε μια γνωμούλα:girl_angel:
Έχει κανείς εικόνα των μεταπτυχιακών νομικής του ΕΚΠΑ ή των προγραμμάτων του Πανεπιστημίου Πειραιά και του ΟΠΑ, στα οποία γίνονται δεκτοί και απόφοιτοι νομικών σχολών; Καμία πρόταση;
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι σημαντική, σας ευχαριστώ πάάάάάρα πολύ:inlove:
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Από ΟΠΑ έχω να προτείνω το HRM που έχει και το εργατικό δίκαιο μέσα, οπότε θα συμπλήρωνε τέλεια τις προπτυχιακές νομικές σπουδές.
 

Imega

Νεοφερμένος

Ο Imega αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν πάω στον Βόλο στο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικων στο Πολυτεχνείο και τελειωσω μπορω να κάνω μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ οποίο θέλω στον τομέα του ηλεκτρολόγου μηχανικού
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Αν πάω στον Βόλο στο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικων στο Πολυτεχνείο και τελειωσω μπορω να κάνω μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ οποίο θέλω στον τομέα του ηλεκτρολόγου μηχανικού
ναι μπορεις ..οπως και σε οποιο αλλο πολυτεχνειο και σε οποιο αλλο μεταπτυχιακο σχετικο ή ασχετο ακομα και στην θεολογια αρκει να δεχονται μηχανικους.
 

Imega

Νεοφερμένος

Ο Imega αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ναι μπορεις ..οπως και σε οποιο αλλο πολυτεχνειο και σε οποιο αλλο μεταπτυχαικο σχετικο ή ασχετο αρκει να δεχονται μηχανικους.
Ευχαριστω, η εκπαίδευση που δέχεσαι στο Πολυτεχνείο του Βόλου είναι ίδια με της Πάτρας στο ίδιο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστών, για παράδειγμα στον τομέα της ενέργειας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Ευχαριστω, η εκπαίδευση που δέχεσαι στο Πολυτεχνείο του Βόλου είναι ίδια με της Πάτρας στο ίδιο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστών, για παράδειγμα στον τομέα της ενέργειας
δυστηχως κατα την αποψη μου οχι. Η σχολη του βολου ειναι πολυ φρεσκια στην ενεργεια (2017) και μαλλον δεν εχει εξοπλιστεί καταλληλα και σε δυσκολους καιρους. Η πατρα ηταν ανεκαθεν
ενεργειακη. Απο δικαιωματα ειναι τα ιδια.
Νομιζω οτι δεν εχει παρει και τον εξοπλισμο των ηλεκτρολογων λαρισας διοτι αφενος αυτοι συνεχιζουν αφετερου εκει δημιουργηθηκαν τα ενεργειακα συστηματα.
 

Imega

Νεοφερμένος

Ο Imega αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δυστηχως κατα την αποψη μου οχι. Η σχολη του βολου ειναι πολυ φρεσκια στην ενεργεια (2017) και μαλλον δεν εχει εξοπλιστεί καταλληλα και σε δυσκολους καιρους. Η πατρα ηταν ανεκαθεν
ενεργειακη. Απο δικαιωματα ειναι τα ιδια.

ευχαριστω και πάλι για την απάντηση, θελω να ρώτησω και κάτι ακόμα. Μέτρα περισσότερο το μεταπτυχιακό που θα κανείς ή η σχολή στην οποία θα τελειώσεις σε ένα ίδιο αντπιστιχο τμημα ηλεκτρολόγου μηχανικού(Πάτρα ή Βόλο); Επίσης στο ΕΜΠ στο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικων έχει ειδίκευση στην βιοϊατρική μηχανική, στον Βόλο δεν έχει ούτε στην Πάτρα απλώς στην Πάτρα έχει δυο μαθήματα σχετικά με τον τομέα της βιοϊατρικής επιστήμης, μπορω αν πάω Βόλο να πάω για μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ που έχει μεταπτυχιακό στον τομέα αυτόν μέσα στο τμημα του ηλεκτρολόγου μηχανικού ή πρέπει αναγκαστικά να πάω Πάτρα έτσι επειδή έχει κάποια μαθήματα πάνω στον τομέα αυτόν
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
ευχαριστω και πάλι για την απάντηση, θελω να ρώτησω και κάτι ακόμα. Μέτρα περισσότερο το μεταπτυχιακό που θα κανείς ή η σχολή στην οποία θα τελειώσεις σε ένα ίδιο αντπιστιχο τμημα ηλεκτρολόγου μηχανικού(Πάτρα ή Βόλο); Επίσης στο ΕΜΠ στο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικων έχει ειδίκευση στην βιοϊατρική μηχανική, στον Βόλο δεν έχει ούτε στην Πάτρα απλώς στην Πάτρα έχει δυο μαθήματα σχετικά με τον τομέα της βιοϊατρικής επιστήμης, μπορω αν πάω Βόλο να πάω για μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ που έχει μεταπτυχιακό στον τομέα αυτόν μέσα στο τμημα του ηλεκτρολόγου μηχανικού ή πρέπει αναγκαστικά να πάω Πάτρα έτσι επειδή έχει κάποια μαθήματα πάνω στον τομέα αυτόν
ναι ειναι γεγονος για το εμπ , αφου εχουμε 140 διδασκοντες κανουμε διαφορα.
υπαρχει μια ροη...η Ι ( ροη = πακετο μαθηματων) με 7 μαθηματα σχετικα με μηχανικη βιοιατρικης ( δεν ειναι κατευθυνση) αλλα δινει καλες βασεις.
αν θες βιοιατρικη θα πρεπει να πας στην σχολη του παδα.

1662125076123.png

1662125135605.png
 

Γιαννης Καβαλα

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης Καβαλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους,
εχω πτυχίο Πληροφορικής ΠΕ86 καθώς και μεταπτυχιακο τίτλο σποδών στην Πληροφορικη.
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Αξίζει να διαθέσω 3000€ (τα οποία δεν περισσεύουν σε κανενα) για να κανω ενα ΠΜΣ με τίτλο "Χρηματοοικονομική Διοίκηση, Λογιστική και Πληροφοριακά Συστήματα".
Από ότι γνωρίζω στο δημόσιο μετράει μόνο ο βασικος τίτλος σπουδών.
Ποια είναι τα πλεονεκτήματα και ποια τα μειονεκτήματα μιας τέτοιας απόφασης;
Ευχαριστώ πολύ.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
εχω πτυχίο Πληροφορικής ΠΕ86 καθώς και μεταπτυχιακο τίτλο σποδών στην Πληροφορικη.
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Αξίζει να διαθέσω 3000€ (τα οποία δεν περισσεύουν σε κανενα) για να κανω ενα ΠΜΣ με τίτλο "Χρηματοοικονομική Διοίκηση, Λογιστική και Πληροφοριακά Συστήματα".
Από ότι γνωρίζω στο δημόσιο μετράει μόνο ο βασικος τίτλος σπουδών.
Ποια είναι τα πλεονεκτήματα και ποια τα μειονεκτήματα μιας τέτοιας απόφασης;
Ευχαριστώ πολύ.

Αν σε ενδιαφέρει το δημόσιο και απλά να κάνεις ένα δεύτερο μεταπτυχιακό για τα μόρια, κάνε ένα οποιοδήποτε μεταπτυχιακό, σε εύκολο αντικείμενο χωρίς πολλά πολλά (πχ παιδαγωγικές επιστήμες)
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Γιατί τα περισσότερα αν όχι όλα μεταπτυχιακά (με εξαίρεση του ΕΑΠ) έχουν υποχρεωτικές παρουσίες στα μαθήματα, ενώ στα προπτυχιακά δεν ισχύει αυτό;
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έχει παρακολουθήσει κανείς κάποιο από τα παρακάτω μεταπτυχιακα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων για να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες
•"Διδακτική και τεχνολογίες μάθησης των φυσικών Επιστημών" , ΠΤΔΕ
•"Επιστήμες της Εκπαίδευσης και της Αγωγής: Διεπιστημονικές προσεγγίσεις στην προσχολική και πρώτη σχολική ηλικία" , Παιδαγωγικο Νηπιαγωγών
Ευχαριστώ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top