Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
καλημέρα σας!!
Μου έστειλαν σήμερα από ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα ότι με αποδέχονται για το πρόγραμμά τους και μου είπαν μεχρι τις 18 του μήνα να στείλω κάτι λεφτά σαν εγγραφή.. Παίζει να μπορούν να μου δώσουν παράταση? Δινουν γενικά? Γιατί ναι μεν είναι καλό αλλά ταυτόχρονα περιμένω και για δύο μεταπτυχιακά έξω και δεν μου δίνουν ξεκάθαρη απάντηση πότε θα βγει η απόφαση

Στα μεταπτυχιακά του εξωτερικού γενικά εξετάζουν πολύ προσεχτικά τις αιτήσεις να ξέρεις. Κάνουν και συνέλευση σε αίθουσα συζητώντας επί των βιογραφικών / αιτήσεων. Για την εμπειρία και τις γνώσεις, αν μπορείς φύγε έξω. Θα αλλάξει ο τρόπος σκέψης σου πάνω στην επιστήμη έχοντας σπουδάσει έξω. Τον Ελληνικό τρόπο τον ξέρεις από τότε που έγινες πρωτοετής φοιτητής.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Στα μεταπτυχιακά του εξωτερικού γενικά εξετάζουν πολύ προσεχτικά τις αιτήσεις να ξέρεις. Κάνουν και συνέλευση σε αίθουσα συζητώντας επί των βιογραφικών / αιτήσεων. Για την εμπειρία και τις γνώσεις, αν μπορείς φύγε έξω. Θα αλλάξει ο τρόπος σκέψης σου πάνω στην επιστήμη έχοντας σπουδάσει έξω. Τον Ελληνικό τρόπο τον ξέρεις από τότε που έγινες πρωτοετής φοιτητής.
ναι το ξερω...αυτο που φοβαμαι ειναι μη δεν κλεισω τη θεση και δεν με παρουν στην ολλλανδια που εχω κανει και τελικα μεινω ξεμπαρκος ...
εξωτερικο εχουν τελειως διαφορετικη νοοτροπια γνκ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
ναι το ξερω...αυτο που φοβαμαι ειναι μη δεν κλεισω τη θεση και δεν με παρουν στην ολλλανδια που εχω κανει και τελικα μεινω ξεμπαρκος ...
εξωτερικο εχουν τελειως διαφορετικη νοοτροπια γνκ

Aπλά περίμενε λίγο. Θα μπορούσες να στείλεις ένα ευγενικό email να ρωτήσεις πότε περίπου βγαίνουν τα αποτελέσματα.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση σε προπτυχιακό(για δεύτερο πτυχίο) και σε μεταπτυχιακό;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γίνεται, ναι!
 

lazos30

Νεοφερμένος

Ο lazos30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα ποιο εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό πάνω στην εκπαίδευση θα προτείνατε αυτη την στιγμή σχετικά με την εκπαίδευση.
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά. Εύχομαι να είστε όλοι καλά!:bye2:
Πριν κάποιους μήνες πήρα το πτυχίο μου στη Νομική και ξεκίνησα την υποχρεωτική άσκηση. Έχω μια πρώτη επαφή με την ουσιαστική φύση του επαγγέλματος, χωρίς να έχω ξεκαθαρίσει ακόμα με τι θέλω να ασχοληθώ. Δεν έχω αποκλείσει κανένα ενδεχόμενο (μόνο ο, τι έχει να κάνει με το δικαστικό σώμα) και θα ήθελα να μου πείτε τη δική σας γνώμη : Αν είχατε επιλέξει τον συγκεκριμένο κλάδο σπουδών, με τι θα επιλέγατε να ασχοληθείτε;

Υ. Γ. Προφανώς το ιδανικό θα ήταν να κάνω αυτό που θέλει η καρδιά μου, αλλά ακόμα ούτε αυτή το ξέρει, ψάχνεται:morning1:

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! 🖤
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά. Εύχομαι να είστε όλοι καλά!:bye2:
Πριν κάποιους μήνες πήρα το πτυχίο μου στη Νομική και ξεκίνησα την υποχρεωτική άσκηση. Έχω μια πρώτη επαφή με την ουσιαστική φύση του επαγγέλματος, χωρίς να έχω ξεκαθαρίσει ακόμα με τι θέλω να ασχοληθώ. Δεν έχω αποκλείσει κανένα ενδεχόμενο (μόνο ο, τι έχει να κάνει με το δικαστικό σώμα) και θα ήθελα να μου πείτε τη δική σας γνώμη : Αν είχατε επιλέξει τον συγκεκριμένο κλάδο σπουδών, με τι θα επιλέγατε να ασχοληθείτε;

Υ. Γ. Προφανώς το ιδανικό θα ήταν να κάνω αυτό που θέλει η καρδιά μου, αλλά ακόμα ούτε αυτή το ξέρει, ψάχνεται:morning1:

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! 🖤
Με την νομικη των οικονομικων και ιδιαιτερα των πολυεθνικων , εκει υπαρχει το χρημα. Θελει ομως απταιστα αγγλικα.
Αμα κλεψω κανενα σουβλακι θα ερθεις να με βγαλεις?
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και ό,τι έχει σχέση με ναυτιλιακά έχει χρήμα, ειδικά στην Ελλάδα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Banking, Marine & Corporate Law :)
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Με την νομικη των οικονομικων και ιδιαιτερα των πολυεθνικων , εκει υπαρχει το χρημα. Θελει ομως απταιστα αγγλικα.
Αμα κλεψω κανενα σουβλακι θα ερθεις να με βγαλεις?
Ασυζητητί :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και ό,τι έχει σχέση με ναυτιλιακά έχει χρήμα, ειδικά στην Ελλάδα
Αυτό είναι κάτι που το έχω ακούσει αρκετά. Βέβαια έχω ακούσει επίσης ότι για να μπεις σε τέτοιες θέσεις θέλει να έχεις και τα κατάλληλα μέσα... Θα το έχω όμως στο μυαλό μου, σαν ενδεχόμενο, ευχαριστώ πολύ🤩
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Banking, Marine & Corporate Law :)
Με ναυτικό και εταιρικό είχα έστω μια καλή πρώτη επαφή στο προπτυχιακό, με το τραπεζικό καμία , οπότε δεν ξέρω και πολλά. Θα το ψάξω!
Απ' ο, τι κατάλαβα, ο πιο "ελπιδοφόρος" είναι ο εμπορικός τομέας.. Ευχαριστώ πολύ!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Τωρα μιας και θα ερθεις να με βγαλεις θα σου δώσω και ενα τιπ.
Η δουλεια αυτη των οικονομικων νομικων θελει τα εξεις.
Πολυ καλη γνωση των αγγλικων ( νομικα αγγλικα) γνωση του ελληνικου εμπορικου δικαιου και γνωση του αγγλικου εμπορικου δικαιου. Αυτο θα σου δωσει το πλεονεκτημα της αντιπροσωπευσης ξενων νομικων γραφειων εδω.
Το συγκριτικο πλεονεκτημα που παρεχει η ενασχοληση με τις πολυεθνικες ή εταιριες εξωτερικου ειναι το εξης:
Υπαρχουν εταιρίες εξωτερικου που εχουν μικρη εμπορικη δραστηριοτητα εδω και θελουν συνεχη εκπροσώπηση στην ελλαδα ενω δεν θελουν να δημιουργησουν εδω εγκαταστασεις ή θα το κανουν οταν αυξηθουν οι πωλησεις τους.
Η εκπροσώπηση αυτη ( νομικη- λογιστικη) αποφερει απο 10Κ ως 20Κ τον χρονο. Οποτε αν εχεις 5 απο αυτες εχεις 50-100Κ τον χρονο . Εχοντας αυτα τα σταθερα εσοδα κατ αρχην μετα κανεις οτι θελεις για να αγορασεις κοτερο.
Βεβαια θα αρχισεις απο μαθητευόμενη σε καποιο αναλογο γραφειο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Έχει σπουδάσει κάνεις από εδώ μοριακή βιολογία και βιοϊατρική?

Παιδια τι προτεινεται για το μεταπτυχιακο .Να γινει πριν το στρατο ή μετα ετσι ωστε να παει σερι μετα για διδακτορικο ,ερευνες κλπ?

Επισης εχει κανει κανεις απο εδω μεταπτυχιακο στις επιτημες υγειας στην γερμανια ? Να μου πει την ολη φαση περι ευκολιας προσβασης ,ευκολια αποδοσης στα μαθηματα , αν δινουν υποτροφιες , με τι κριτηρια κλπ ?
 

1011

Νεοφερμένος

Ο 1011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά. Εύχομαι να είστε όλοι καλά!:bye2:
Πριν κάποιους μήνες πήρα το πτυχίο μου στη Νομική και ξεκίνησα την υποχρεωτική άσκηση. Έχω μια πρώτη επαφή με την ουσιαστική φύση του επαγγέλματος, χωρίς να έχω ξεκαθαρίσει ακόμα με τι θέλω να ασχοληθώ. Δεν έχω αποκλείσει κανένα ενδεχόμενο (μόνο ο, τι έχει να κάνει με το δικαστικό σώμα) και θα ήθελα να μου πείτε τη δική σας γνώμη : Αν είχατε επιλέξει τον συγκεκριμένο κλάδο σπουδών, με τι θα επιλέγατε να ασχοληθείτε;

Υ. Γ. Προφανώς το ιδανικό θα ήταν να κάνω αυτό που θέλει η καρδιά μου, αλλά ακόμα ούτε αυτή το ξέρει, ψάχνεται:morning1:

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! 🖤

Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια θέση. Κάνω τώρα την άσκησή μου σε δικηγορικό γραφείο το οποίο ασχολείται κυρίως με εταιρείες.

Η συμβουλή που μου έδωσαν όλοι οι seniors είναι η εξής. Οι περισσότεροι έκαναν μεταπτυχιακό international commercial law, όμως αν έπαιρναν τον χρόνο πίσω δεν θα το έκαναν και θα έκαναν απευθείας κάποιο δίπλωμα όπως AML, compliance ή audit μιας και τουλάχιστον στην Κύπρο οι εταιρείες πληρώνουν πολλά διότι είναι κάτι καινούργιο και δεν υπάρχουν αρκετοί με αυτές τις γνώσεις. Μεταπτυχιακό αξίζει μόνο αν θέλει κάποιος να κάνει μετά phD και να διδάξει σε πανεπιστήμιο.
 

PanosTsav1

Νεοφερμένος

Ο PanosTsav1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά γνωρίζει κανείς μεταπτυχιακα στη συμβουλευτική και κυρίως που εξαποστασεως ανοίγουν συνήθως;
 

giwrgospap123

Νεοφερμένος

Ο giwrgospap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να με βοηθήσετε εάν γνωρίζετε σε ένα θέμα που με απασχολεί. Εγώ έχω τελειώσει ΤΕΙ Πληροφορικής και τώρα κάνω μεταπτυχιακό σε ένα εντελώς άσχετο αντικείμενο, δηλαδή σε τμήμα Γεωπονίας. Ήρθε η ώρα να κάνω την μεταπτυχιακή εργασία και κάτι άκουσα από κάποια άτομα και με έχει προβληματίσει. Η ερώτηση μου είναι η εξής, εάν κάνω μεταπτυχιακή εργασία που το θέμα μέσα να έχει και πληροφορική δηλαδή να είναι ένας συνδυασμός πληροφορικής και γεωπονίας θα μπορώ να πάρω συνάφεια η δεν γίνετε?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Η ερώτηση μου είναι η εξής, εάν κάνω μεταπτυχιακή εργασία που το θέμα μέσα να έχει και πληροφορική δηλαδή να είναι ένας συνδυασμός πληροφορικής και γεωπονίας θα μπορώ να πάρω συνάφεια η δεν γίνετε?

Tι εννοείς με τη συνάφεια;
 

giwrgospap123

Νεοφερμένος

Ο giwrgospap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Tι εννοείς με τη συνάφεια;
Δηλαδή σε προκηρύξεις του ΑΣΕΠ σε θέσεις πληροφορικής να πιάνετε το μεταπτυχιακό σαν συναφείς και να παίρνω τα 200 μόρια σαν συνάφεια και όχι τα 100 σαν μη συναφείς.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι τελειόφοιτος (4ο έτος) και θα ήθελα να προχωρήσω σε μεταπτυχιακές σπουδές το ερχόμενο ακαδημαϊκό έτος. Υπάρχει πιθανότητα αν δε διευκρινίζει η προκήρυξη για το αν είναι επιτρεπτό να κάνουν αίτηση συμμετοχής τελειόφοιτοι (αντι πτυχίου και αναλυτικής βαθμολογίας να δίνουν μόνο αναλυτική και να κάνουν και δήλωση μέσω gov ότι θα περάσουν ο,τι μάθημα έχουν μέχρι Σεπτέμβρη ώστε να συμμετάσχουν, αλλιώς να διαγραφούν), να μη γίνονται δεκτοί; Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να επιτρέπει στους τελειόφοιτους να κάνουν αίτηση σε μεταπτυχιακό σύμφωνα με τις παραπάνω προϋποθέσεις ή εξαρτάται ανάλογα με τη σχολή; Γνωρίζει κανείς;

Καλησπέρα, είμαι τελειόφοιτος (4ο έτος) και θα ήθελα να προχωρήσω σε μεταπτυχιακές σπουδές το ερχόμενο ακαδημαϊκό έτος. Υπάρχει πιθανότητα αν δε διευκρινίζει η προκήρυξη για το αν είναι επιτρεπτό να κάνουν αίτηση συμμετοχής τελειόφοιτοι (αντι πτυχίου και αναλυτικής βαθμολογίας να δίνουν μόνο αναλυτική και να κάνουν και δήλωση μέσω gov ότι θα περάσουν ο,τι μάθημα έχουν μέχρι Σεπτέμβρη ώστε να συμμετάσχουν, αλλιώς να διαγραφούν), να μη γίνονται δεκτοί; Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να επιτρέπει στους τελειόφοιτους να κάνουν αίτηση σε μεταπτυχιακό σύμφωνα με τις παραπάνω προϋποθέσεις ή εξαρτάται ανάλογα με τη σχολή; Γνωρίζει κανείς;
Κανείς;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Aυτό νομίζω έρχεται σε συνενόηση με τον υπεύθυνο σπουδών του μεταπτυχιακού προγράμματος. Επικοινώνησε άμεσα για να λύσεις την απορία σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top