Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

alexandrosmf

Νεοφερμένος

Ο alexandrosmf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω μπορω να κανω μεταπτυχιακο σε οποια σχολη θελω αφου τελιωσω μια οποιαδηποτ αλλη σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ναι. Μπορείς να κάνεις αίτηση για Master of Science σε οποιαδήποτε σχολή του κόσμου και αν γίνεις αποδεκτός το κάνεις εκεί! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ισχύει ότι σου γράφει ο emu με την λεπτομέρεια ότι (τουλάχιστον στην Ελλάδα) αν η σχολή που τελείωσες είναι σε εντελώς διαφορετικό τομέα(πχ. θες μετ/κο στην Πληροφορική κι έχεις τελειώσει φιλολογική σχολή) ή αν έχεις τελειώσει ΤΕΙ είναι πολύ πιθανό αν αξιολογηθεί θετικά ο φάκελος σου να δώσεις εξετάσεις σε μαθήματα που ορίζει το εκάστοτε μεταπτυχιακό.Δεν νομίζω να ισχύει και έξω αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ναι. Μπορείς να κάνεις αίτηση για Master of Science σε οποιαδήποτε σχολή του κόσμου και αν γίνεις αποδεκτός το κάνεις εκεί! ;)

Master of Science?? δλδ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
Master of Science?? δλδ?

Το Μaster of Science (MSc) ειναι... το μαστερ=μεταπτυχιακο (ελληνιστι)= μεταπτυχιακο δίπλωμα ειδίκευσης (όπως είναι η επίσημη ονομασία του)

Υπαρχουν και κάποιες άλλες κατηγορίες (ΜPhil=Master of Philosophy, MEng αυτές έχω υπόψην μου) αλλά να πω την αλήθεια δεν ξέρω τις διαφορές. Τα "συνηθισμένα" μάστερ (αυτά δλδ που συνήθως παίρνει ο κόσμος) είναι τα ΜSc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Το Μaster of Science (MSc) ειναι... το μαστερ=μεταπτυχιακο (ελληνιστι)= μεταπτυχιακο δίπλωμα ειδίκευσης (όπως είναι η επίσημη ονομασία του)

Υπαρχουν και κάποιες άλλες κατηγορίες (ΜPhil=Master of Philosophy, MEng αυτές έχω υπόψην μου) αλλά να πω την αλήθεια δεν ξέρω τις διαφορές. Τα "συνηθισμένα" μάστερ (αυτά δλδ που συνήθως παίρνει ο κόσμος) είναι τα ΜSc.


αχ, σωστα τα λες!:hmm:
τη συντομογραφια την εχω δει και ξερω τι ειναι αλλα δε μου πηγε το μυαλο.. χμ, ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και τα ΜΑ βεβαια, Master of Art! Εμενα το ΒΑ μου θα γινει απο μονο του ΜΑ σε 3 χρονια νομιζω..!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Στην Ελλαδα δυσκολο ρε παιδια για μεταπτυχιακο...:( Πρεπει να εχεις τα κερατα σου για τις προυποθεσεις, που για να τα παρεις θα σου στοιχισουν αρκετα. Πρεπει να ξερεις τον καθηγητη (στην Ελλαδα ζουμε...) , υπαρχει περιορισμενος αριθμος θεσεων ανα καθηγητη. Και μην ξεχναμε και το κοστος που για 2 χρονια ειναι περιπου 8.000? με 10.000?. Και αν περασεις την συνεντευξη...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Στην Ελλαδα δυσκολο ρε παιδια για μεταπτυχιακο...:( Πρεπει να εχεις τα κερατα σου για τις προυποθεσεις, που για να τα παρεις θα σου στοιχισουν αρκετα. Πρεπει να ξερεις τον καθηγητη (στην Ελλαδα ζουμε...) , υπαρχει περιορισμενος αριθμος θεσεων ανα καθηγητη. Και μην ξεχναμε και το κοστος που για 2 χρονια ειναι περιπου 8.000? με 10.000?. Και αν περασεις την συνεντευξη...:(

Ε καλά δεν ισχύει αυτό που λες για όλα τα μεταπτυχιακά. Κυρίως για τα ΜΒΑ ισχύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psych_odd

Νεοφερμένος

Η psych_odd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Να σας ρωτήσω κάτι;:hmm:
Για μεταπτυχιακό στο μαθηματικό αθήνας είναι υποχρεωτικό να δώσω πρώτα εξετάσεις;;;
Δεν αντέχω άλλο διάβασμαααααα :( , αν και τα μαθηματικά είναι η αδυναμία μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenakot

Νεοφερμένος

Η elenakot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω διευθυνσεις για συγκεκριμενη πολη του εξωτερικου που θελω να κανω μεταπτυχιακο?? θελω συγκεκριμενο μεταπτυχιακο και θελω να δω τα πανεπιστημια.. βρισκω κατι αλλα οχι κατανοητα.. η τουλαχιστον αν μπορω να παρω σε καμια πρεσβεια τηλ η αλλη υπηρεσια για να μοθ πουν για τα μεταπτυχιακα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θα μπεις στη σελίδα του Πανεπιστημίου, βασικά.
Αλλιώς θα μας πεις για πού ενδιαφέρεσαι, και θα σου πούμε αν υπάρχει κεντρική σελίδα για αυτή τη χώρα ή περιοχή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenakot

Νεοφερμένος

Η elenakot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
θελω για τη ΦΙΛΑΝΔΙΑ..και μεταπτυχιακο πανω στην ενεργεια..
αλλα θελω καπως να μαθω τα πανεπιστημια που εχουν τετοια μεταπτυχιακα και τι χρειαζεται..μπαινω σε κατι σελιδες αλλα χανομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί δε στέλνεις ένα mail εδώ (δες το contact link πάνω)...
Εδώ ένα pdf.
Επίσης αυτή η σελίδα, της Ακαδημίας της Φινλανδίας, ίσως έχει κάτι.

Αλλά γιατί δεν τηλεφωνείς και στην φινλανδική πρεσβεία στην Ελλάδα; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μιας και η κουβέντα εδώ είναι γενική για πληροφορίες που ψάχνουμε για μεταπτυχιακά, είπα να ποστάρω εδώ την απορία μου.

Θέλω να ζητήσω κάτι πληροφορίες για τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά προγράμματα του τομέα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το site είναι καλοφτιαγμένο γενικά, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάποιο e-mail επικοινωνίας. Έστειλα ένα e-mail σε μια διεύθυνση που είχα από πέρυσι (από το Παιδαγωγικό τμήμα), αλλά δεν μου έχουν απαντήσει αν και έχουν περάσει 3 εβδομάδες από τότε.

Μήπως ξέρει κανείς κάποιο e-mail επικοινωνίας με τη γραμματεία ή τέλος πάντων με κάποιον υπεύθυνο για τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά προγράμματα του τμήματος; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
:hehe:Μοναχέ, επειδή τελείωσα πρώτο πτυχίο σε αυτό το τμήμα, θα σου πω μερικές πληροφορίες και βάλτες πολύ καλά στο μυαλό σου! Στην γραμματεία δεν στέλνουμε mail, επειδή δεν απαντάνε, είμαστε στην εποχή των τηλεφώνων ακόμα! Φυσικά και στο τηλ. δεν θα βρεις την ωραία συμπεριφορά που περιμένεις, το καλύτερο είναι να πας εκεί και να πάρεις πληροφορίες έτοιμος να τσαμπουκαλευτείς!:P Αλλά αφού δεν είσαι εντός Αθηνών είναι αδύνατο.

Μπορώ όμως να σου δώσω mail ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ καθηγητή Διαπολιτιστικής Ψυχολογίας, του Παυλόπουλου, ο οποίος είναι ενημερωμένος ΚΑΙ για τεχνολογία ΚΑΙ επιστήμη κι ο οποίος πέρισυ μου έκανε εξυπηρέτηση γραμματειακή όταν ήμουν Γλασκώβη, που αν περίμενα από γραμματεία γ@μησέ τα! Αν θες πες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ ενδιαφέρομαι βασικά για το μεταπτυχιακό/διδακτορικό πρόγραμμα Κλινικής Ψυχολογίας και θέλω πληροφορίες για το πότε είναι οι εισαγωγικές εξετάσεις, τι άλλα χαρτιά θέλουν κτλ. Νομίζεις πως ο συγκεκριμένος καθηγητής μπορεί να με βοηθήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ξέρω ότι διδάσκει στο Σχολικής, αλλά είναι πολύ καλό και νεαρό άτομο και κάποια πληροφορία θα δώσει. Μπορείς να του πεις ότι έστειλες mail στην γραμματεία του τομέα δεν απαντήσανε μπλα μπλα και να σου πει πού θα μπορούσες να απευθυνθείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
τέλεια! Μπορείς να μου στείλεις το e-mail του με ΠΜ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathath

Νεοφερμένος

Η mathath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα σας.Ειμαι αποφοιτος του τμηματος Μαθηματικων του ΕΚΠΑ και σκευτομαι για μεταπτυχιακο.Αυτο που παντα ηθελα ειναι να διδασκω Μαθηματικα,ειναι το ψωνιο μου:P... αυτο που με προβληματιζει ειναι επειδη μεχρι να διοριστω στο δημοσιο θα παρει καμια 10ετια,προς το παρον θα ψαξω σε ιδιωτικα σχολεια και σε ιδιωτικα φροντιστηρια.Το θεμα ειναι χρειαζομαι ενα πολυ δυνατο πανεπιστημιο για μαστερ?Η αυτο που θελω να ασχοληθω δεν εχει υψηλες απαιτησεις σε μαστερ για να χρειαζεται να παω σ ενα τοπ πανεπιστημιο?Ρωτω γιατι εχω θεση σε ενα πολυ καλο Πανεπιστημιο και σ ενα που προσφατα αναγνωριστηκε ο τιτλος σπουδων που θελω αλλα αν παω στο 2 8α μπορω παραλληλα να εργαστω ενψ στο αλλο οχι...βοηθειστε οσοι μπορειτε..thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top