Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

sasakis

Νεοφερμένος

Ο sasakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τί είναι το ΜΑΣΤΕΡ, το μετα-πτυχιακό, το διδακτορικό?
Αν κάποιος έχει βαθμό πτυχείου ΑΤΕΙ 5,7 μπορεί να κάνει ένα από τα 3 ή και τα 3 ή τα 2 από αυτά?
Αν ναι, πώς;



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
  • Το ΜΑΣΤΕΡ και το μεταπτυχιακό είναι το αμέσως επόμενο επίπεδο, μετά από την λήψη του βασικού πτυχίου, για να συνεχίσει κάποιος τις σπουδές του και να εξειδικευτεί σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο.
  • Να σου πω την αλήθεια για το μαστερ δεν ξέρω και πολλά αλλά από ότι έχω διαβάσει έχει κάπως ποιο χαλαρές απαιτήσεις σε σχέση με μεταπτυχιακά. Το μεταπτυχιακό μπορεί να γίνει σε έναν τομέα που να είναι συναφείς με το αντικείμενο των αρχικών σπουδών ή παρεμφερές ή και καμία φορά και άσχετο εντελώς. Τα master συνήθως διαρκούν 1 χρόνο όπως και τα μεταπτυχιακά (στην Ελλάδα ένα μεγάλο πλήθος μεταπτυχιακών διαρκεί και 2 χρόνια)
  • Το διδακτορικό γίνεται αφού έχεις λάβει κάποιον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών ( νομίζω ίσως και ΜΑΣΤΕΡ), εξαιρούνται πολυτεχνικές σχολές οι οποίες μπορούν να μεταβούν κατευθείαν σε διδακτορικές σπουδές, και είσαι στην βαθμίδα του Phd. Η διάρκειά ξεκινάει από 3 μέχρι 6 ή 7. Το διδακτορικό είναι προσωπική μελέτη σε ένα συγκεκριμένο θέμα, έρευνα (πχ ερωτηματολόγια κα) και παρουσίαση των αποτελεσμάτων και συμπερασμάτων της έρευνας.
  • Ενημερωτικά υπάρχει και μεταδιδακτορικό στάδιο.


Τώρα σε ότι αφορά τον βαθμό 5,7 από τει. Όλοι μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακό και από αει και από τει αλλά νομίζω σε αρκετά μεταπτυχιακά του εξωτερικού έχουν ένα κατώτερο όριο σε βαθμολογία που είναι συνήθως 6,5. Στην Ελλάδα μετράει πάλι ο βαθμός πτυχίου. Υπάρχουν όμως και μεταπτυχιακά που βασίζονται κατά ένα μεγάλο μέρος σε γραπτές εξετάσεις (δηλαδή καθορίζουν μια συγκεκριμένη ύλη και διαγωνίζεσαι πάνω σε αυτά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Master και μεταπτυχιακό είναι ακριβώς το ίδιο πράμα.Master στα αγγλικά, μεταπτυχιακό στα Ελληνικά.

Το διδακτορικό είναι στην ουσία ερευνα πάνω σε ένα αντικείμενο.Αν θέλεις να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα είναι απαραίτητο αλλα αν δεν θέλεις δεν υπάρχει λόγος να χάσεις αλλα 4-5 χρόνια για διδακτορικό.

Διδακτορικό χωρίς μεταπτυχιακό μπορείς να κανεις αν και πολλά πανεπιστήμια απαιτούν μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για να σε δεκτούν.

Για τον βαθμό ισχύουν αυτά που είπε η angel_angel αλλα νομίζω ότι παίζει ρολο και το ΤΕΙ που τελείωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ena12

Νεοφερμένος

Η ena12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω τελειώσει Οικονομικό και ενδιαφέρομαι να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό, είτε στα οικονομικά, είτε όχι. Απλώς επειδή εργάζομαι σε επαρχιακή πόλη δεν μπορώ να παρακολουθήσω μαθήματα. Γνωρίζετε μήπως κάποιο μεταπτυχιακό που να μην απαιτεί παρακολουθήσεις, αλλά να είναι σε μορφή εργασιών ή κάτι τέτοιο, εκτός απ'το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο? Ή τουλάχιστον να πρέπει να πηγαίνεις μια φορά τη βδομάδα ή το 15ημερο. Δε με ενδιαφέρει αν έχει ή όχι δίδακτρα ή αν είναι σε ιδιωτική σχολή, αρκεί να αναγνωρίζεται απ'το Δημόσιο (ΑΣΕΠ). Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*xara*

Νεοφερμένος

Η *xara* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας.Βρήκα το forum τυχαία.Ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε. Τελειώνω Ψυχολογία. Αν κάνω μεταπτυχιακό στο τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής μπορώ με αυτό να διοριστώ στην δημόσια εκπαίδευση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Γεια σας.Βρήκα το forum τυχαία.Ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε. Τελειώνω Ψυχολογία. Αν κάνω μεταπτυχιακό στο τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής μπορώ με αυτό να διοριστώ στην δημόσια εκπαίδευση;

Βασικά όχι σαν εκπαιδευτικός. Το μόνο μάθημα που θεωρητικά θα μπορούσες να διδάξεις είναι Ψυχολογία, το οποίο είναι επιλογής και υποτίθεται οι αρμόδιοι να το διδάξουν είναι οι καθηγητές Φιλοσοφίας και Ψυχολογίας, δηλ. οι απόφοιτοι του ΦΠΨ (αν και ουσιαστικά το διδάσκουν όλοι οι καθηγητές της κατηγορίας ΠΕΟ2). Ο απόφοιτος καθαρής Ψυχολογίας κι όχι ΦΠΨ δεν μπορεί να διδάξει. Πιθανώς με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή ή την Σχολική Ψυχολογία να είχες περισσότερες πιθανότητες να διοριστείς σαν ψυχολόγος σε σχολείο (ειδικό σχολείο, δε νομίζω ότι τα δημόσια γενικής εκπαίδευσης έχουν σχολικούς ψυχολόγους, αν και θεωρώ ότι σε μερικά χρόνια θα αναπτυχθεί σαν κλάδος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anny

Νεοφερμένος

Η anny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θα ηθελα να μαθω ποια κατευθυνση να διαλεξω απο το φπψ.ποια ειναι η καλυτερη και ποια μου δινει περισσοτερες εκαιριες για ευρεση εργασιας και επιπλεον τι μεταπτυχιακο μου προτεινεται.μπορουμε εμεις του φπψ να ασχοληθουμε με ειδικη αγωγη ή οχι...σε περιπτωση που υπαρχει αν υπαρχει κατι αναλογο σε μεταπτυχιακο...please ας μου απαντησει καποιος που ξερει...!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά είναι ταλαίπωρο τμήμα (επειδή έχω τελειώσει ΦΠΨ :P). Όποια κατεύθυνση και να επιλέξεις αν θες δίνεις ΑΣΕΠ για τον κλάδο των φιλόλογων. Η βλακεία είναι ότι δεν έχεις καλή φιλολογική κατάρτιση σε σχέση με τους απόφοιτους Φιλολογικού και Ιστορικού-Αρχαιολογικού.

Πολλοί ενδιαφέρονται για Ειδική Αγωγή, αλλά χρειάζεται να κάνεις μεταπτυχιακό για να θεωρηθείς ειδικός παιδαγωγός (το ΦΠΨ δεν φτάνει). Μπορείς να δουλέψεις ιδιωτικά ή να διοριστείς σε ειδικό σχολείο 'βθμιας ή σε ΚΔΑΥ. Επίσης πολλοί κάνουν μεταπτυχιακά σε Σχολική Ψυχολογία, Συμβουλευτική και Συμβουλευτική Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Αν σε ενδιαφέρουν αυτά καλύτερα πάρε κατεύθυνση Παιδαγωγικής ή Ψυχολογίας, για εξειδίκευση και για να έχεις πιθανότητες να σε επιλέξουν σε μεταπτυχιακό. Αν σε ενδιαφέρει φιλολογική κατάρτιση καλύτερα να πάρεις κατεύθυνση Φιλοσοφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Γίνεται να πάρεις κατεύθυνση φιλοσοφίας και κάνεις μεταπτυχιακά στη συμβουλευτική; Για μένα τουλάχιστον ακούγεται αρκετά ελκυστική η προσέγγιση του philosophical counselling.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν θεωρήσεις ότι στην Συμβουλευτική παίρνουν εκτός από ψυχολόγους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων και κοινωνικούς επιστήμονες, εντάξει, η κατεύθυνση Φιλοσοφίας δεν είναι τελείως ανασταλτική. Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι κάποιος της Φιλοσοφίας που θα αποφασίσει να πάει Συμβουλευτική θα τα βρει κάπως μπαστούνια επειδή μιλάμε για τελείως διαφορετικό αντικείμενο (κι η διδασκαλία στο Φ είναι πολύ θεωρητική, παλιομοδίτικη, χάλια:P).

Αν όμως ο απόφοιτος θελήσει να πάει για Σχολική Ψυχολογία ή ΣΕΠ από το Φ δε νομίζω ότι θα τον πάρουν εύκολα, κυρίως αν μιλάμε για Ελλάδα (εδώ κονταροχτυπιούνται οι Π και Ψ με ψυχολόγους και δασκάλους, τους φιλόσοφους θα πάρουν:P)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anny

Νεοφερμένος

Η anny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σ ευχαριστω πολυ! απλα ηθελα να μαθω ποιο μεταπτυχιακο ειναι καλυτερο και μου προσφερει περισσοτερα. υπαρχει δηλαδη μεταπτυχιακο απο το φπψ σχετικο με ειδικη αγωγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όχι, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε άλλο τμήμα (μόνο το ΦΠΨ Ιωαννίνων έχει μάστερ πάνω σε Δυσλεξία και Νέες Τεχνολογίες). Εγώ έκανα εξωτερικό, αλλά πολλά ελληνικά πανεπιστήμια έχουν μεταπτυχιακά πάνω σε ειδική αγωγή. Τώρα πιο είδος μάστερ είναι καλύτερο δεν ξέρω, εγώ νομίζω πως όλα τα ψυχοπαιδαγωγικά μεταπτυχιακά ανοίγουν προοπτικές, αλλά κι η Συμβουλευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariamili

Νεοφερμένος

Η mariamili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γειά σας...είμαι φοιτήτρια του ιστορικού-αρχαιολογικού και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό πάνω στην ειδική αγωγή,Έχω ακούσει πως επειδή το αντικείμενο των προπτυχιακών μου σπουδων δεν έχει καμία σχέση με παιδαγωγικά κτλπ είναι προτιμότερο και έχω περισσότερες ελπίδες αν προσπαθήσω στο εξωτερικό.Με ενδιαφέρει πολύ η ειδική αγωγή και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου δώσει μια κατευθυντήρια γραμμή για το που και πως θα ψάξω και αν με συμφέρει μακροπρόθεσμα ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicki

Νεοφερμένος

Η Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Να σας ρωτήσω κάτι;:hmm:
Για μεταπτυχιακό στο μαθηματικό αθήνας είναι υποχρεωτικό να δώσω πρώτα εξετάσεις;;;
Δεν αντέχω άλλο διάβασμαααααα :( , αν και τα μαθηματικά είναι η αδυναμία μου....


Πάει ένας χρόνος από τότε, αλλά μπορεί να βοηθήσει κάποιον άλλον.

Δεν είναι υποχρεωτικές οι εξετάσεις. Υπάρχουν δύο διαδικασίες επιλογής μεταπτυχιακών φοιτητών. Η πρώτη είναι εξετάσεις, η δεύτερη είναι να δώσεις κάποια συνέντευξη.

Αν επιλέξεις τη συνέντευξη, τότε οι καθηγητές θα σου κάνουν και κάποιες ερωτήσεις για να δουν περίπου το επίπεδό σου στα μαθηματικά. Αν οι απαντήσεις σου τους ικανοποιήσουν, γίνεσαι δεκτός. Αν όχι, μπορείς να δοκιμάσεις δεύτερη φορά, δίνοντας εξετάσεις. Δε σε απορρίπτουν δηλαδή εντελώς.

Δεν αναφέρεις τί σχολή έχεις τελειώσει, αλλά είναι πιθανό ακόμα κι αν γίνεις δεκτός, να χρειαστεί να παρακολουθήσεις και εξεταστείς σε προπτυχιακά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flucker

Νεοφερμένος

Ο Flucker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Μεταπτυχιακά Προγράμματα στην Κύπρο

Η Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας του Πανεπιστημίου Κύπρου ανεκοίνωσε ότι η λήξη της προθεσμίας για την υποβολή αίτησης στα Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου είναι η Τετάρτη, 15 Απριλίου 2009.

Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται από το Γραφείο Μεταπτυχιακών Σπουδών της Υπηρεσίας στο τηλέφωνο + 22894059
ή στην ιστοσελίδα της Υπηρεσίας
www.ucy.ac.cy/fmweb/metaptihiaka.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettykal

Νεοφερμένος

Η bettykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα.πριν λιγους μηνες τελειωσα τει φυσικοθεραπειας και αποφασισα οτι θελω να ασχοληθω με ατομα με ειδικες αναγκες.τυχαια ανακαλυψα το ε.π.παι.κ της ασπαιτε οπου μπορω να γινω εκπαιδευτικος ειδικης αγωγης,αλλα απ'οτι ακουσα ειναι δυσκολο να με παρουν.μηπως καποιος γνωριζει καποιο μεταπτυχιακο η' σεμιναριο που θα μπορουσα να παρακολουθησω??θα σας ειμαι αιωνια ευγνωμων αν με βοηθησετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gwgwkrhth

Νεοφερμένος

Η gwgwkrhth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

έχω πτυχίο Μηχανολόγου ΤΕ και σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό στη Σόφια στο Τεχνικό Πανεπιστήμιο.Ξέρει κανείς αν το ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει το μεταπτυχιακό και αν μπορώ μ αυτά να πάρω τίτλο Μηχανολόγου της Πολυτεχνικής της Ελλάδας ?Το μεταπτυχιακό είναι 2 έτη οπότε συμπληρώνονται τα 5 ακαδημαικά έτη του Πολυτεχνείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Σκέφτηκα ότι θα ήταν καλή ιδέα να έχουμε ένα τόπικ στο οποίο θα συγκεντρωθούν διάφορες πληροφορίες για τα μεταπτυχιακά. Ξεκινάω λοιπόν με μια γενική ερώτηση αν γνωρίζετε ένας πτυχιούχος οικονομικών επιστημών (εγώ είμαι λογιστικής και χρηματοοικονομικής στην ΑΣΟΕΕ) σε τι είδους μεταπτυχιακά γίνεται δεκτός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
σχεδόν σε ό,τι κλάδο θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Π.χ. μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στην πληροφορική; Αν ναι σημαίνει ότι τότε θα μπορούσα να αναζητήσω δουλειά και σαν προγραμματιστής; Βέβαια αν θέλω να κάνω μεταπτυχιακό σε έναν κλάδο που απαιτούνται γνώσεις που δεν τις προσφέρει το πτυχίο μου θα αποτελέσει εμπόδιο αυτό ή μπορώ να το ξεπεράσω μελετώντας κάποια πράγματα ώστε να έχω τις στοιχειώδεις γνώσεις για να παρακολουθήσω το πρόγραμμα; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να βγάλω μια εικόνα για το τι είναι ένα μεταπτυχιακό και τι προσφέρει εκτός από τις γνώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top