Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
9 μαθήματα είναι στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και πρακτική άσκηση. Στο ΕΑΠ έχουν Θεματικές Ενότητες 6 και πρακτική άσκηση.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα στο Παν. Λευκωσίας είναι αρκετά βατό πάντως. Για το ΕΑΠ δεν ξέρω, αλλά υποθέτω ούτε αυτό θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Από θέμα οργάνωσης το ΕΑΠ ίσως να είναι περισσότερο ανοργάνωτο...

Επίσης, το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρει μεταπτυχιακό στη διοίκηση μονάδων υγείας αρκετά εύκολο (απόψεις γνωστών που σπούδασαν).
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
9 μαθήματα είναι στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και πρακτική άσκηση. Στο ΕΑΠ έχουν Θεματικές Ενότητες 6 και πρακτική άσκηση.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα στο Παν. Λευκωσίας είναι αρκετά βατό πάντως. Για το ΕΑΠ δεν ξέρω, αλλά υποθέτω ούτε αυτό θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Από θέμα οργάνωσης το ΕΑΠ ίσως να είναι περισσότερο ανοργάνωτο...

Επίσης, το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρει μεταπτυχιακό στη διοίκηση μονάδων υγείας αρκετά εύκολο (απόψεις γνωστών που σπούδασαν).

΄Ετσι όπως τα παρουσίασε ο Javier7 μου φάνηκε ότι το μεταπτυχιακό της Κύπρου είναι full time job.
Ας τα ψάξει διεξοδικά η ενδιαφερόμενη και ας αποφασίσει ποιο την συμφέρει να παρακολουθήσει.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είναι πολύ μαζεμένο σαν πρόγραμμα, 3 μαθήματα διαδικτυακά το εξάμηνο έχει να παρακολουθεί. Εννοείται συνδυάζεται με σπουδές ή εργασία. Σίγουρα απαιτεί κάποια ενασχόληση αλλά όχι κάτι τρομερό.

Υπάρχει αυτό https://www.unic.ac.cy/el/special-e...h-the-university-of-patras-distance-learning/ (στο οποίο αναφερόμουν)

Υπάρχει και αυτό https://www.unic.ac.cy/el/special-e...h-the-university-of-patras-distance-learning/, είναι 3 εξάμηνα. Ειδική Αγωγή, 9 μαθηματάκια, 3 σεμινάρια και τέλος :). Στην προκειμένη περίπτωση είναι 3+1 το εξάμηνο.

Υπάρχουν και συνδυασμοί μεταπτυχιακή διατριβή αντί 1-2 μαθήματα κλπ. Ό,τι θέλει ο φοιτητής όμως.

Σίγουρα η φίλη μπορεί να το διαχειριστή και να ασχολείται ταυτόχρονα. Πολύς κόσμος το κάνει. Ούτε περίπλοκο λεξιλόγιο, έννοιες, απαιτήσεις των διδασκόντων.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ομάδα του ΕΑΠ στο φμπ έχει αναφερθεί ότι το ΠΜΣ στην Ειδική Αγωγή είναι παλούκι.
 

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Παίρνοντας σιγά-σιγά το πτυχίο, έχω αποφασίσει να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα. Τελείωσα τη σχολή ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ με κατευθύνσεις ενέργειας- διοίκηση και διπλωματική πάνω στο περιβάλλον και την εξοικονόμηση ενέργειας. Βγαίνοντας από το πολυτεχνείο η αλήθεια είναι ότι δεν αισθάνομαι ότι έχω πρακτικές γνώσεις για να ασχοληθώ με κάτι. Πολλή θεωρία, αλλά πράξη ελάχιστη.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις γνώσεις σας σχετικά με το τι αξίζει περισσότερο, αποφεύγοντας τα κλισέ "Η Ελλάδα δεν αξίζει για μεταπτυχιακά", "Ότι και να βρεις πάλι 800 ευρώ θα παίρνεις" κλπ.
Η αλήθεια είναι ότι με τη σχολή μου δεν ξετρελάθηκα, αλλά βρήκα κάποια πράγματα αρκετά ενδιαφέροντα. Δεν ξέρω ακριβώς με τι θέλω να ασχοληθώ, καθώς οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί έχουν ένα σωρό επαγγελματικά ενδιαφέροντα, αλλά σκέφτομαι και μια πιο "εναλλακτική" καριέρα.
Για αυτό σκέφτομαι κάποιο μεταπτυχιακό που έχει σχέση με ενέργεια, περιβάλλον-κλιματική αλλαγή, διοίκηση (MBA). Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:
1) Σε ποιον τομέα θα βρω ένα μεταπτυχιακό που θα μου δώσει τα εφόδια, ώστε να έχω ένα πλεονέκτημα στην εύρεση εργασίας; Όσο είναι αυτό εφικτό.
2) Μήπως είναι πιο χρήσιμο να αποκτήσω εργασιακή εμπειρία και μετά να ψάξω για μεταπτυχιακό; ( Αλλά όπως είπα δεν ξέρω τι πόρτες να χτυπήσω, τα προσόντα που ζητάνε για ενεργειακούς μηχανικούς είναι κυρίως Autocad, που δεν έχω διδαχθεί και δεν ξέρω αν ψήνομαι να μάθω)
3) Έχω βρει κάποια ωραία μεταπτυχιακά, αλλά σε ιδρύματα όπως το ΠΑΔΑ, μήπως είναι κακή επιλογή να μεταπηδήσω από το ΕΜΠ σε ιδρύματα με λιγότερο κύρος; (δεν λέω κατώτερα, αλλά καταλαβαίνετε το point)
Αυτές είναι κάποιες σκέψεις μου, με οποιαδήποτε απάντηση θα ήμουν ευγνώμων.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα Γιάννη και συγχαρητήρια καταρχάς για την περάτωση των σπουδών σου.
Να σου πω την αλήθεια, διαβάζοντας τα όσα γράφεις το βιογραφικό σου θα ήταν τρομερό για εργασία σε θέματα περιβάλλοντος και ενέργειας στο εξωτερικό. Έχει πολλές χώρες έξω, όπου τέτοιες ειδικότητες, σαν τη δική σου την αναζητούν πολύ.

Ωστόσο, αναφερόμενος στο ότι ενδιαφέρεσαι για μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα, οι επιλογές είναι περιορισμένες, επαγγελματικά κυρίως αλλά και σε ευρεία γκάμα επιλογών για μεταπτυχιακά που να συνδυάζουν τους τομείς που αναφέρεις.

Κακά τα ψέματα, θα έλεγαν πολλοί ή θα σκεφτόντουσαν αυτό που αναφέρεις για την διαφορετική «αξία» των πανεπιστήμιων, στην προκειμένη περίπτωση ΕΜΠ - ΠΑΔΑ. Αν το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο έχει μεταπτυχιακό που ταιριάζει στα ενδιαφέροντά σου, δεν θα ήταν κακό να το επιδιώξεις. Θα μπορούσες, βέβαια, να ψάξεις και σε άλλα πανεπιστημία για το ίδιο ή όσο το δυνατόν πλησιέστερο μεταπτυχιακό, σε θέμα περιεχομένου, με αυτό που σε ενδιαφέρει. Αν δεν υπάρχει κάπου αλλού, και δεν έχεις σκοπό να στραφείς στο εξωτερικό τότε δε βρίσκω λόγο να μην το επιδιώξεις. Δε θα πω ψέματα, κι εγώ θα το σκεφτόμουν και δύο και τρεις φορές αν θα πήγαινα από ΕΜΠ στο ΠΑΔΑ...

Πολύς κόσμος, αποκτά εργασιακή εμπειρία και έπειτα προβαίνει σε μεταπτυχιακό ή και πτυχίο πολλές φορές. Έτσι, θα έχεις τη δυνατότητα να δεις περίπου πώς είναι η δουλειά και αν σε ενδιαφέρει να ακολουθήσεις κάτι αντίστοιχο σε μεταπτυχιακό επίπεδο σπουδών. Στο σκέλος του ερωτήματος, σχετικά με το πού να χτυπήσω πόρτα για δουλειά, οι ιντερνετικές αγγελίες εργασίας είναι μία καλή λύση να ψάξεις.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Παίρνοντας σιγά-σιγά το πτυχίο, έχω αποφασίσει να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα. Τελείωσα τη σχολή ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ με κατευθύνσεις ενέργειας- διοίκηση και διπλωματική πάνω στο περιβάλλον και την εξοικονόμηση ενέργειας. Βγαίνοντας από το πολυτεχνείο η αλήθεια είναι ότι δεν αισθάνομαι ότι έχω πρακτικές γνώσεις για να ασχοληθώ με κάτι. Πολλή θεωρία, αλλά πράξη ελάχιστη.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις γνώσεις σας σχετικά με το τι αξίζει περισσότερο, αποφεύγοντας τα κλισέ "Η Ελλάδα δεν αξίζει για μεταπτυχιακά", "Ότι και να βρεις πάλι 800 ευρώ θα παίρνεις" κλπ.
Η αλήθεια είναι ότι με τη σχολή μου δεν ξετρελάθηκα, αλλά βρήκα κάποια πράγματα αρκετά ενδιαφέροντα. Δεν ξέρω ακριβώς με τι θέλω να ασχοληθώ, καθώς οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί έχουν ένα σωρό επαγγελματικά ενδιαφέροντα, αλλά σκέφτομαι και μια πιο "εναλλακτική" καριέρα.
Για αυτό σκέφτομαι κάποιο μεταπτυχιακό που έχει σχέση με ενέργεια, περιβάλλον-κλιματική αλλαγή, διοίκηση (MBA). Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:
1) Σε ποιον τομέα θα βρω ένα μεταπτυχιακό που θα μου δώσει τα εφόδια, ώστε να έχω ένα πλεονέκτημα στην εύρεση εργασίας; Όσο είναι αυτό εφικτό.
2) Μήπως είναι πιο χρήσιμο να αποκτήσω εργασιακή εμπειρία και μετά να ψάξω για μεταπτυχιακό; ( Αλλά όπως είπα δεν ξέρω τι πόρτες να χτυπήσω, τα προσόντα που ζητάνε για ενεργειακούς μηχανικούς είναι κυρίως Autocad, που δεν έχω διδαχθεί και δεν ξέρω αν ψήνομαι να μάθω)
3) Έχω βρει κάποια ωραία μεταπτυχιακά, αλλά σε ιδρύματα όπως το ΠΑΔΑ, μήπως είναι κακή επιλογή να μεταπηδήσω από το ΕΜΠ σε ιδρύματα με λιγότερο κύρος; (δεν λέω κατώτερα, αλλά καταλαβαίνετε το point)
Αυτές είναι κάποιες σκέψεις μου, με οποιαδήποτε απάντηση θα ήμουν ευγνώμων.

Xωρίς να μπω στο τρυπάκι των κλισέ που αναφέρεις πριν το 1), σου προτείνω να πας εξωτερικό και να τη δεις πιο σοβαρά. Το κόστος ζωής δεν θα είναι ακριβό αν δεν πας να μείνεις στην πρωτεύουσα και στο κέντρο της πρωτεύουσας δίπλα από κάποια Βουλή ή Παλάτι. Δες το σαν μια σοβαρή επένδυση με στόχο τα επόμενα 20 τουλάχιστον χρόνια μετά το γεγονός ότι τελείωσες ΕΜΠ. Όσο να 'ναι μια βιομηχανική οικονομία θα σου δώσει άλλον αέρα και γνώσεις από ότι η Ελλάδα με τις δυνατότητές της. Στην ζωή αν είναι να κάνουμε θυσίες, τρώμε και φασολάδα κάθε μέρα φίλε (πιάνεις το point μου) προκειμένου να πετύχουμε το στόχο. Τα οφέλη που θα έχεις:

- μια δεύτερη ξένη γλώσσα (ποτέ δεν είναι αργά και έξω βοηθάνε σε αυτό)
- καλύτερες συνθήκες σπουδών, πιο σοβαρή υποδομή και ποιότητα διδακτικού προσωπικού
- τριπλάσια ύλη σε σχέση με τα Ελληνικά δεδομένα με έμφαση σε δεξιότητες με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην ακαδημαϊκή σου επένδυση
- προοπτικές για πρακτική σε κανονικές εταιρίες, βιομηχανίες και όχι στην Εθνική Τράπεζα με μαϊμού πρακτική για να πάρουν μισθολογικά εύσημα οι καθηγητές
- προοπτική να εκπονήσεις διπλωματική εργασία με συνεπίβλεψη κάποιας εταιρίας
- κίνητρα μάθησης νέων πραγμάτων: θα σου ανοίξει η όρεξη εν καιρώ (άσχετα αν ακόμη νιώθεις κουρασμένος ή όχι ακριβώς έτοιμος)
- προσιτοί καθηγητές αλλά πραγματικοί ερευνητές και όχι καβαλημένοι μαϊντανοί με διδακτορικό που απλά την "είδαν έτσι" και διδάσκουν αυτό που θέλουν αυτοί (είναι πολλοί τέτοιοι στα Ελληνικά Πανεπιστήμια)
- μια άλλη νοοτροπία σπουδών, άλλη λογική, άλλο feeling και άλλος στόχος
- αυτονομία μάθησης με ανταμοιβής ανάλογης και ποτέ δεν θα κριθείς γιατί μελέτησες έξω από τις "σημειώσεις" του καθηγητή
- περιβάλλον μακρυά από την Ελληνική μιζέρια και κακομοιριά (δύσκολο να κλείσεις τα αυτιά σου όσο μένεις Ελλάδα)
- εικόνες από πολυπολιτισμικό περιβάλλον σπουδών
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να πω και εγώ την (μπορεί ανεπιθύμητη) γνώμη μου ότι δεν έχει νόημα να πάει στο αντίστοιχο ΠΑΔΑ του εξωτερικού (δεν το λέω προσβλητικά, άλλωστε είμαι και σε εργαστήριο εκεί! :) ). Αν είναι να πάει έξω, να πολεμήσει για κάτι πραγματικά καλό.
 

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε. Μου αρέσει να ακούω γνώμες.
Η αλήθεια είναι πως δεν νιώθω έτοιμος για το βήμα στο εξωτερικό. Μεγάλο θέμα είναι και τα χρήματα, καθώς δεν υπάρχουν στην άκρη και πρέπει να βρω παράλληλη δουλειά έξω και και και..
Αλλά ακόμα και αν υπήρχαν φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω, γιατί δεν γνωρίζω καλά την αγγλική γλώσσα και δεν έχω ακόμα ούτε C1. Αυτό θα μου πείτε με έξι μήνες δουλειά το παίρνεις. Αλλά πιστεύω πως όσα καλά και αν μάθω αγγλικά, δεν είναι το ίδιο με τη μητρική γλώσσα και θα είμαι έξω από τα νερά μου και δεν ξέρω αν θα καταφέρω να ανταποκριθώ και στο περιεχόμενο των ξενόγλωσσων μαθημάτων.
Σίγουρα αν δεν πάνε καλά τα πράγματα θα κοιτάξω την προοπτική του εξωτερικού, αλλά ένας λόγος που επέλεξα τη σχολή μου ήταν και η επαγγελματική αποκατάσταση.
Δηλαδή αν δεν βρεις δουλειά ούτε από ΗΜΜΥ ΕΜΠ, τότε από που;
(Δεν το παίζω γαμάτος που τελειωνω ημμυ, αλλά αντικειμενικά την τοποθετω στις καλύτερες σχολές στην Ελλάδα)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τις αμφιβολίες σου για το εξωτερικό, και είναι δεκτό, απλώς λίγο πολύ όλοι αντιμετωπίζουν παρομοιες δυσκολίες/ άγχος. Είναι καλός κλάδος σπουδών ο συγκεκριμένος που έχεις επιλέξει, βέβαια στην Ελλάδα όσο καλός κλάδος και αν είναι κάποιος, λόγω του κορεσμού των επαγγελμάτων δύσκολα βρίσκεις δουλειά.

Επίσης, δεν είσαι μόνο εσύ, υπάρχουν πολλοί που ολοκληρώνουν σπουδές ΗΜΜΥ, άρα υπάρχει μεγάλη γκάμα υποψηφίων, εν δυνάμει εργαζομένων, οι οποίοι σαφώς και όλοι δεν μπορούν να απορροφηθούν και να ενταχθούν στην αγορά εργασίας στον τομέα σπουδών τους. Οι καιροί αλλάζουν και τα δεδομένα δεν είναι στάσιμα, ούτε ίδια σε κοινωνικοοικονομικό επίπεδο, όχι μόνο στην χώρα μας αλλά και έξω. Πριν από 5 χρόνια, διαφορετικά επαγγέλματα είχαν πέραση συγκριτικά με αυτά που έχουν τώρα ή σε 5, 10 κλπ χρόνια. Δεν υπάρχουν επαγγέλματα που υπογράφεις συμβόλαιο ότι θα σου εξασφαλίζουν εργασιακή αποκατάσταση εσαεί.

Αν πραγματικά θέλεις να το κυνηγήσεις στη χώρα μας, εννοείται καλά κάνεις, απλώς να είσαι προετοιμασμένος να αντιμετωπίσεις αρκετές δυσκολίες. Βέβαια, θα μου πεις και πού δεν θα αντιμετωπίσω; Παντού θα υπάρχουν δυσκολίες.
Αξιόλογα προγράμματα έχει και στη χώρα μας για μεταπτυχιακές σπουδές, το ζήτημα είναι να σε ενδιαφέρουν και όχι απλώς να κανείς κάτι απλώς για να γίνει και να μην μείνεις στάσιμος ή μη ανταγωνιστικός.
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Καλημέρα,παιδιά!
Παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις στο φόρουμ και ειλικρινά είναι σπουδαία η βοήθεια που προσφέρετε :inlove:
Προβληματίζομαι καιρό για το τι μεταπτυχιακό να κάνω, γι'αυτό θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου τη συμβουλή σας.
Τον Σεπτέμβρη με το καλό τελειώνω τις σπουδές μου στη νομική και έχω αρχίσει να ψάχνω τα μεταπτυχιακά που υπάρχουν σχετικά με το αντικείμενό μου.
Να σημειώσω εδώ ότι δεν θέλω να ασχοληθώ με κάτι "παραδοσιακά" νομικό.
Τα αντικείμενα,λοιπόν,που μου έχουν κεντρίσει περισσότερο το ενδιαφέρον έχουν να κάνουν με ενέργεια,ναυτιλία,οικονομία και πληροφορική, πάντα σε συνάρτηση με το δίκαιο.
Είναι καλή η σκέψη μου;
Τι θα μου προτείνατε;
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση φυσικά ευπρόσδεκτη!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα,παιδιά!
Παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις στο φόρουμ και ειλικρινά είναι σπουδαία η βοήθεια που προσφέρετε :inlove:
Προβληματίζομαι καιρό για το τι μεταπτυχιακό να κάνω, γι'αυτό θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου τη συμβουλή σας.
Τον Σεπτέμβρη με το καλό τελειώνω τις σπουδές μου στη νομική και έχω αρχίσει να ψάχνω τα μεταπτυχιακά που υπάρχουν σχετικά με το αντικείμενό μου.
Να σημειώσω εδώ ότι δεν θέλω να ασχοληθώ με κάτι "παραδοσιακά" νομικό.
Τα αντικείμενα,λοιπόν,που μου έχουν κεντρίσει περισσότερο το ενδιαφέρον έχουν να κάνουν με ενέργεια,ναυτιλία,οικονομία και πληροφορική, πάντα σε συνάρτηση με το δίκαιο.
Είναι καλή η σκέψη μου;
Τι θα μου προτείνατε;
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση φυσικά ευπρόσδεκτη!
Καλημέρα!

Οι τομείς που αναφέρεις είναι πολύ καλοί. Εγώ ήθελα να σε ρωτήσω μεταπτυχιακό θα κάνεις στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; Έχεις αποφασίσει;

Επιπλέον, το μεταπτυχιακό πότε σκέφτεσαι να το αρχίσεις (μήνα και χρονολογία);
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Σε πρώτη φάση σκεφτόμουν να μεταπτυχιακό στην Ελλάδα,χωρίς ,όμως , να έχω αποκλείσει εντελώς το ενδεχόμενο για το εξωτερικό. Με "φρενάρει" κάπως το αρκετά μεγάλο διάστημα υποχρεωτικής άσκησης (18 μήνες).

Τα προγράμματα που έχω δει στην Ελλάδα σχετικά με τα παραπάνω αντικείμενα είτε δέχονται αιτήσεις Αύγουστο-Σεπτέμβριο (τα περισσότερα) είτε τον Δεκέμβριο (μόνο αυτό με την πληροφορική στο ΠαΜακ νομίζω).
Αιτήσεις και τώρα να μην προλάβω να στείλω,θα στείλω σίγουρα τον επόμενο χρόνο.
Πιο πολύ με "προβληματίζει" το ότι ανάλογα με το αντικείμενο του μεταπτυχιακού, θα επιλέξω και μέρος για την άσκηση (Αθήνα-Θεσσαλονίκη).
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σε πρώτη φάση σκεφτόμουν να μεταπτυχιακό στην Ελλάδα,χωρίς ,όμως , να έχω αποκλείσει εντελώς το ενδεχόμενο για το εξωτερικό. Με "φρενάρει" κάπως το αρκετά μεγάλο διάστημα υποχρεωτικής άσκησης (18 μήνες).

Τα προγράμματα που έχω δει στην Ελλάδα σχετικά με τα παραπάνω αντικείμενα είτε δέχονται αιτήσεις Αύγουστο-Σεπτέμβριο (τα περισσότερα) είτε τον Δεκέμβριο (μόνο αυτό με την πληροφορική στο ΠαΜακ νομίζω).
Αιτήσεις και τώρα να μην προλάβω να στείλω,θα στείλω σίγουρα τον επόμενο χρόνο.
Πιο πολύ με "προβληματίζει" το ότι ανάλογα με το αντικείμενο του μεταπτυχιακού, θα επιλέξω και μέρος για την άσκηση (Αθήνα-Θεσσαλονίκη).

Υπάρχει, εξ όσων ξέρω, κι ένα μεταπτυχιακό σε διεθνείς σχέσεις και διπλωματία στο ΟΠΑ, αν σε ενδιαφέρει. Επίσης, ρίξε μια ματιά και στα εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά που προσφέρουν διάφορα πανεπιστήμια του εξωτερικού, μήπως και βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει και δεν έχει στην Ελλάδα - είναι μία ενδιάμεση λύση σε θέμα κόστους, συνήθως.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Γενικότερα,πιστεύετε ότι για τους τομείς που προανέφερα αξίζει να το ψάξω εδώ ή να περιμένω να τελειώσω την άσκηση και φύγω έξω για μεταπτυχιακό ;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Γενικότερα,πιστεύετε ότι για τους τομείς που προανέφερα αξίζει να το ψάξω εδώ ή να περιμένω να τελειώσω την άσκηση και φύγω έξω για μεταπτυχιακό ;

Μπορείς να ξεκινήσεις ψάχνοντας γενικά για να βρεις πρώτα τα θέματα που σε ελκύουν και μετά να βάλεις μέσα την παράμετρο του τόπου μέσα. Εκτός αν έχεις ως προτεραιότητα το να μείνεις στην/φύγεις από την Ελλάδα, οπότε καλύτερα να το ψάξεις αντίστροφα.
 

Cassano

Νεοφερμένος

Ο Cassano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία,

παρατηρώ οτι το εχετε αρκετα ευκολο το να φύγετε στο εξωτερικό για σπουδες. Για να το κανει καποιος αυτό δεν χρειάζεται ενα budget τουλαχιστον 30-40k;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υποθέτω εξαρτάται τη χώρα και το πανεπιστήμιο. Μπορεί και να μην πάει τόσα πολλά χρήματα.
 

Cassano

Νεοφερμένος

Ο Cassano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Για αγγλόφωνα προγράμματα οι επιλογές δεν είναι λιγο πολύ Σκανδιναβία (υψήλο κόστος ζωής, μηδενικά δίδακτρα) ή Βρετανία (υψηλο κόστος ζωής και ακριβά διδακτρα);
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top