Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε μου , πες μας τα ενδιαφέροντά σου για να βοηθήσουμε. Θα μπορούσες πχ άνετα να το συνδυάσεις με πληροφορική / Data science το πτυχίο με ένα μεταπτυχιακό. Ή με οικονομικά , στατιστική , Ναυτιλιακά κλπ. Η επιλογή είναι δική σου ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου :) .
Θα με ενδιεφερε κατι σε πληροφορικη και μαρκεντινγκ αλλα με ενδιαφαρει αν γινεται να ειναι και δωρεαν το μεταπτυχιακο.Μπορω να βρω κατι τετοιο ;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Λοιπόν θα κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική με ειδίκευση σε Digital Marketing. Δεν ξέρω από που είσαι και που φοίτησες αλλά το ΠΑΜΑΚ λογικά έχει αυτό που χρειάζεσαι. https://www.mai.uom.gr/files4users/files/Entypa/Ypoboli-Aithsewn/filadio-MScInAppliedInformatics.pdf για δες λίγο αυτό (τη 2η ειδίκευση , τα μαθήματα).
Έχει διδακτρα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν θα κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική με ειδίκευση σε Digital Marketing. Δεν ξέρω από που είσαι και που φοίτησες αλλά το ΠΑΜΑΚ λογικά έχει αυτό που χρειάζεσαι. https://www.mai.uom.gr/files4users/files/Entypa/Ypoboli-Aithsewn/filadio-MScInAppliedInformatics.pdf για δες λίγο αυτό (τη 2η ειδίκευση , τα μαθήματα).
tsiobeman διοικηση επιχειρησεων ΑΕΙ πανεπιστημιο πατρων ειμαι..εχουμε δωρεαν mBA αλλα δεν πολυγουσταρω σε γενικες γραμμες να κανω εκει...εσυ θα μου προτεινες να κανω εκει;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
α ναι έχει δίδακτρα του ΠΑΜΑΚ σόρρυ για αυτό. Επειδή κοίταξα και το MBA της Πάτρας , έχει την κατεύθυνση που ενδιαφέρεσαι (Μάρκετινγκ) και μπορείς να ακολουθήσεις το Ηλεκτρονικό Εμπόριο πχ και επίσης δεν έχει δίδακτρα. Εγώ ναι θα σου πρότεινα να κάνεις το ΜΒΑ με την κατεύθυνση Μάρκετινγκ και μετά να ακολουθήσεις Digital Marketing.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@tsiobieman mba γενικο , προτείνεις σε άτομο από άσχετο πτυχίο χωρίς σχετική προϋπηρεσία;

Η τζάμπα λεφτά;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Δεν έχει άσχετο πτυχίο , Διοίκηση επιχειρήσεων τελείωσε , τι εννοείς τζάμπα λεφτά? το συγκεκριμένο είναι δωρεάν.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
α συγγνώμη χααχαχ,γιατί το χρειάζεσαι? ΓΕΝΙΚΩΣ δεν θα το πρότεινα , μόνο αν στο ζητήσει η εταιρία (ή ο φορέας τέλος πάντων , δημόσιο κλπ) που εργάζεσαι. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό το κάνεις μετά από κάποια χρόνια υπηρεσίας ώστε να διεκδικήσεις θέση στελέχους, τις περισσότερες φορές στο ζητάει η εταιρία και στο πληρώνει κιόλας απλά το συγκεκριμένο της Πάτρας έχει μια κατεύθυνση που θα βοήθαγε το Γιώργο να ασχοληθεί με αυτό που θέλει (το Digital Marketing).
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Noμίζω ότι μεταπτυχιακές σπουδές σε αντικείμενα όπως Διοίκηση ή Δημόσιες Σχέσεις ή Marketing, αν ο άλλος δεν το έχει με την αγορά, την πιάτσα που λέμε στη γλώσσα των επιχειρήσεων, είναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ. Άλλο ένα πακέτο μαθημάτων για μόρια στο Δημόσιο; :hmm:

@Revekka τι άποψη έχεις;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Noμίζω ότι μεταπτυχιακές σπουδές σε αντικείμενα όπως Διοίκηση ή Δημόσιες Σχέσεις ή Marketing, αν ο άλλος δεν το έχει με την αγορά, την πιάτσα που λέμε στη γλώσσα των επιχειρήσεων, είναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ. Άλλο ένα πακέτο μαθημάτων για μόρια στο Δημόσιο; :hmm:

@Revekka τι άποψη έχεις;
Στις Δημόσιες Σχέσεις σίγουρα παίζει ρόλο να το έχεις. Στο κομμάτι του Marketing μπορεί να μην έρθεις ποτέ σε επαφή με τον πελάτη, ανάλογα στο τμήμα που είσαι.

Πάντως, συμβουλή από "καθηγητή", αν δεν το έχετε με το γράψιμο μην επιχειρήσετε τέτοια επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με επικοινωνία.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
α ναι έχει δίδακτρα του ΠΑΜΑΚ σόρρυ για αυτό. Επειδή κοίταξα και το MBA της Πάτρας , έχει την κατεύθυνση που ενδιαφέρεσαι (Μάρκετινγκ) και μπορείς να ακολουθήσεις το Ηλεκτρονικό Εμπόριο πχ και επίσης δεν έχει δίδακτρα. Εγώ ναι θα σου πρότεινα να κάνεις το ΜΒΑ με την κατεύθυνση Μάρκετινγκ και μετά να ακολουθήσεις Digital Marketing.
Να σε ρωτησω μπορεις να μου προτινεις και αλλα μεταπτυχιακα σχετικα προσιτια σε χρηματα που εχουν σχεση με πληροφορικη ή σε τπτ με διεθνικες επιχειρησεις ή ναυτιλιακα ξερω εγω;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Noμίζω ότι μεταπτυχιακές σπουδές σε αντικείμενα όπως Διοίκηση ή Δημόσιες Σχέσεις ή Marketing, αν ο άλλος δεν το έχει με την αγορά, την πιάτσα που λέμε στη γλώσσα των επιχειρήσεων, είναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ. Άλλο ένα πακέτο μαθημάτων για μόρια στο Δημόσιο; :hmm:

@Revekka τι άποψη έχεις;

200 μόρια για το Δημόσιο παρακαλώ. σύνολο πτυχίο με καλό βαθμό, 2 μάστερ, 3 ξένες γλώσσες επιπέδου προφίσενσι, 5ετής προυπηρεσία, έχεις κάνει παιδί που είναι έξτρα μόρια, πιάνεις και ένα βισματάκι και αύριο το πρωί είσαι βολεμένος
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Απλα εγω θέλω να κανω σε hr ομως πολλοί μου λενε να κανω mba με το σκεπτικό οτι το mba περιλαμβάνει το hr.

Εγω όμως νιώθω τελείως ψάρι για να κανω mba.
Γενικα μου φαίνεται λάθος.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλα εγω θέλω να κανω σε hr ομως πολλοί μου λενε να κανω mba με το σκεπτικό οτι το mba περιλαμβάνει το hr.

Εγω όμως νιώθω τελείως ψάρι για να κανω mba.
Γενικα μου φαίνεται λάθος.

Το HR ειναι κλειστό λόμπι σε επιχειρήσεις. Γίνεται χαμός και σαν χώρα είμαστε πολύ πίσω. Δουλέύουν τα βισματόπουλα. Το ΜΒΑ θα σε βοηθούσε αν ειχες ηδη γνωριμια. Παιδια γενικα πολύ ωραία τα σκεπτικά αλλά ζούμε στην Ελλάδα και τα πράγματα όσοι πάνε και τα κάνουν οι περισσότεροι ειναι καθοδηγημένοι
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Απλα εγω θέλω να κανω σε hr ομως πολλοί μου λενε να κανω mba με το σκεπτικό οτι το mba περιλαμβάνει το hr.

Εγω όμως νιώθω τελείως ψάρι για να κανω mba.
Γενικα μου φαίνεται λάθος.

Στο εξωτερικό γενικά το κάνουν πολύ στοχευμένα άνθρωποι της αγοράς, στελέχη από εταιρίες που θέλουν να αναβαθμιστούν και να φοράνε πιο ακριβά ρούχα. :morning1:

Πρέπει να το έχεις και λίγο στη φιγούρα, στο σεξαπίλ σου, να φοράς γόβες στηλέτο, να το έχεις στον τρόπο που στήνεσαι ως γυναίκα-στέλεχος 2μετρη Ολλανδέζα, να ξέρεις να εναλλάσσεις τα 3μ πόδια σου από την στενή φούστα που θα φοράς στην εταιρία στα διάφορα meetings, κτλ. Δεν είναι απλά το κωλόχαρτο που θα πάρεις. Όλοι τέτοιο θα πάρουν, αφού αποφοιτούν μαζικά MBAηδες στην Ελλάδα.

Το HR ειναι κλειστό λόμπι σε επιχειρήσεις. Γίνεται χαμός και σαν χώρα είμαστε πολύ πίσω. Δουλέύουν τα βισματόπουλα. Το ΜΒΑ θα σε βοηθούσε αν ειχες ηδη γνωριμια. Παιδια γενικα πολύ ωραία τα σκεπτικά αλλά ζούμε στην Ελλάδα και τα πράγματα όσοι πάνε και τα κάνουν οι περισσότεροι ειναι καθοδηγημένοι

Ακριβώς. Κάποιες θέσεις είναι πιασμένες για τους γιους και κόρες διαφόρων πολιτικών της χώρας μας, οι οποίοι θα κάνουν πρακτική ΜΒΑ σε διάφορους δημοσίους οργανισμούς με αυτόματη διοικητική μονιμότητα. Κάποιοι πάνε ένα βήμα μπροστά γιατί υπάρχει η καρέκλα ήδη πριν γεννηθούν: έχουν την πληροφορία από τα μέσα, είναι καθοδηγημένοι από την κάστα των πολιτικών-δημοσιογράφων του συστήματος και γενικά τα ΗR είναι μια οικογένεια συγκεκριμένων ονομάτων που κάνουν καριέρες σε μεγάλες εταιρίες παροχής αέρα...εχμμμ επιχειρηματικών συμβουλών, ανάθεμα αν υπάρχει σαφής επαγγελματικός στόχος. Από τις τόσες εταιρίες αυτού του αντικειμένου με τα καλοπληρωμένα HR-managers βλέπω σκάνε και κανόνια χρεωκοπίας. Έτσι μετά τη γυροβολιά του Τερλέγκα, το γυρίζουν στην πολιτική για να κάνουν αύξηση του εισοδηματικού τους κεφαλαίου.

Με όσα παιδιά συναδέλφους Μαθηματικούς που το γύρισαν σε Οικονομικά, HR, MBA, CFA... δεν ξέρουν να μου πουν ακριβώς ποια είναι η δουλειά τους. Όλο κρύβονται και όλο αλλάζουν το προφίλ στο Linkedin. Ένας γιατρός σου λέει ακριβώς τι κάνει. Ένας Οικονομολογοmanager είναι σαν τους παπατζήδες: ΑΣΑΦΕΙΑ και μόνιμη αοριστολογία για επίτευξη στόχων (άλλοι βγάζουν χοντρά λεφτά και εσύ ο μπατηρομεταπτυχιακός νομίζεις ότι θα βγάλεις πολλά χρήματα δουλεύοντας γι' αυτούς).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@nPb αυτο ξέρω κι εγω για τα mba.

Γι αυτό κι στα 23 μου , μου φαίνεται άτοπο ο.τι κι αν μου λενε οι άλλοι.

Τώρα γνωριμίες και εμφάνιση παντού βοηθάνε δεν μου κανει εντύπωση αυτο😊
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@nPb προσωπικά αν με ρωτήσεις για ποιο λόγο έκανα μεταπτυχιακό στο μανατζμεντ θα σου πω ότι το εκανα για να το παρω εξωτερικο μαζι μου, και δευτερον γιατι το επαγγελμα του λογιστή αλλάζει και γίνεται πιο συμβουλευτικό.

@Κλημεντίνη το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα κάνεις μια επένδυση, χωρίς να ξέρεις αν θα πιάσει τόπο. Αυτό είναι το θέμα. Έχω φίλους που πήγαν και έγιναν Ορκωτοί Λογιστές γιατί άκουγαν, λόγια του τύπου " πωπω θα παίρνουμε λεφτάρες", και το ένα και το άλλο, και όταν είδαν τι μανίκι είναι να γίνεις ορκωτός λογιστής, πόσο χρόνο και χρήμα σκορπάς, τότε τα παράτησαν. ΆΣΤΟ εδώ δεν βγαίνουν τα κουκιά. Θα προετοιμαζόμαστε για εισιτήρια για το Εξωτερικό.

Πάντως γενικά μη νομίζετε ότι όλοι έχουν βύσμα . Οι περισσότεροι δεν έχουν βύσμα και το ακόμα χειρότερο είναι ότι όταν φεύγουν 2 εκατ στο ΕΞωτερικό, τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα. Ξέρω και παιδιά που είχαν βύσμα και δεν έκατσαν και ξενιτεύτηκαν. Ας μη τα βάζουμε όλα σε μια κουταλιά.
 

Cassano

Νεοφερμένος

Ο Cassano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πραγματικα το εχω απορια τι σας αρεσει απο το επαγγελμα του hr/recruiter. Επειδη λογω δουλειας εχω συχνες επαφες με hr, οι ανθρωποι ειναι κακοπληρωμενοι και στην ουσια ειναι πλασιε θεσεων εργασιας. Επισης οι περισσοτεροι εχουν κανει μεγαλη επενδυση σε μεταπτυχιακo ειτε στο ΟΠΑ, ειτε στο Alba (~10K).
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλα εξαρταται κι τι ονομάζει βύσμα ο καθένας.

Οι γνωριμίες δεν ειναι βύσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα εξαρταται κι τι ονομάζει βύσμα ο καθένας.

Οι γνωριμίες δεν ειναι βύσμα.

Οι γνωριμίες θα σε πάνε στο κατάλληλο άνθρωπο που θα σε βάλει εκεί που θες... Άρα το βελάκι οδηγεί σε βύσμα.Επίσης τι γνωριμίες είναι αυτές που ΔΕΝ βοηθάνε... Αν είναι πήγαινε στη ΠΛ. Συνταγματος, κάτσε στο παγκάκι και τάιζε τα περιστέρια... Και αυτά γνωριμίες είναι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top