Γενικές φοιτητικές απορίες

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Έχετε πάρει ποτέ σύγγραμμα από το σύστημα ανταλλαγής βιβλίων Εύδοξος+ ; Πιστεύετε ότι αξίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Έχετε πάρει ποτέ σύγγραμμα από το σύστημα ανταλλαγής βιβλίων Εύδοξος+ ; Πιστεύετε ότι αξίζει;
δν εχω παρει ποτε ακριβως επιεδη πιστευω οτι δν αξιζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
:confused: κι από που παίρνετε δηλαδή βιβλία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
βρε παιδια να ρωτησω.. αν δεν δηλωσεις τα μαθηματα καποιου εξαμηνου δε μπορεις να δωσεις καθολου εξετασεις;; η δινεις και απλα δε σου περνανε το βαθμο;; και αν εχει ληξει η προθεσμια των δηλωσεων μετα υπαρχει περιπτωση να τα δηλωσεις καπως η δεν υπαρχει ελπιδα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
βρε παιδια να ρωτησω.. αν δεν δηλωσεις τα μαθηματα καποιου εξαμηνου δε μπορεις να δωσεις καθολου εξετασεις;; η δινεις και απλα δε σου περνανε το βαθμο;; και αν εχει ληξει η προθεσμια των δηλωσεων μετα υπαρχει περιπτωση να τα δηλωσεις καπως η δεν υπαρχει ελπιδα;;

Την είσοδο στην εξέταση δεν μπορεί να στην αρνηθεί κανένας.Μπορείς να δώσεις όποιο μάθημα θέλεις,απο οποιοδήποτε εξάμηνο.
Π.χ. Ενα παιδί,δευτεροετής στο φυσικό,έδωσε μάθημα τρίτου έτους,και πήρε και 10.Βέβαια δεν το δήλωσε.Τώρα αν θα του περαστεί ο βαθμός αυτό είναι άλλο θέμα.
Για την δήλωση των μαθημάτων,παίζει ανάλογα την σχολή.Σε μερικές μπορείς να κάνεις δήλωση στην γραμματεία,γραπτώς.
Τώρα για τον βαθμό,πάλι παίζει,εξαρταται τον καθηγητή.
Καλύτερα να πάς και να ρωτήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Την είσοδο στην εξέταση δεν μπορεί να στην αρνηθεί κανένας.Μπορείς να δώσεις όποιο μάθημα θέλεις,απο οποιοδήποτε εξάμηνο.
Π.χ. Ενα παιδί,δευτεροετής στο φυσικό,έδωσε μάθημα τρίτου έτους,και πήρε και 10.Βέβαια δεν το δήλωσε.Τώρα αν θα του περαστεί ο βαθμός αυτό είναι άλλο θέμα.

Ναι, αλλά ποιος ο λόγος να μπεις στον κόπο και να χάσεις χρόνο να δώσεις ένα μάθημα, το οποίο εν τέλει δεν θα περαστεί στη βαθμολογία, αφού το έχεις δηλώσει; Δεν είναι λίγο περίεργο;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πιθανά ερωτήματα κατά την υποστήριξη διπλωματικής εργασίας (στο ΕΑΠ και όχι μόνο)

 Γιατί επιλέξατε το θέμα σας (= αρχικός προβληματισμός).
 Σε ποια θεωρητική περιοχή εντάσσεται, ποιοι οι κύριοι όροι που το «περικλείουν» (όχι φλυαρίες και άσκοπους πλατειασμούς, γιατί εδώ μπορείτε να μιλάτε για ώρες= θα κάνετε απλές αναφορές στα πεδία και τους όρους).
 Τι έχουν πει άλλοι ερευνητές σχετικά με το θέμα αυτό (σύντομα και με δυο κουβέντες).
 Ποια θεωρητική προσέγγιση επιλέξατε εσείς και γιατί.
 Τι ψάχνατε εσείς να βρείτε (σκοπός + στόχοι έρευνας + ερευνητικά ερωτήματα/υποθέσεις) = αυτό είναι η «καρδιά» κάθε έρευνας και κατά συνέπεια, και της παρουσίασης που κάνετε.
 Πώς αποφασίσατε να το προσεγγίσετε και γιατί κάνατε τις συγκεκριμένες μεθοδολογικές επιλογές που κάνατε (μέθοδος/ δείγμα/ εργαλείο/ τόπος/τρόπος συλλογής δεδομένων).
 Ποια είναι τα δικά σας ευρήματα, Τι βρήκατε; Δηλ πώς απαντήθηκαν από το δείγμα σας τα ερευνητικά ερωτήματα/ υποθέσεις που είχατε κάνει στο ξεκίνημα της έρευνας.
 Πώς ερμηνεύετε εσείς, πώς τα εξηγείτε, αυτά που βρήκατε, σε σχέση/σύγκριση και με τα ευρήματα των άλλων ερευνητών.
 Σε ποια 2-3 συμπεράσματα καταλήγετε.
 Ποια υπήρξαν τα «επικίνδυνα» σημεία της έρευνας σε σχέση με την εγκυρότητα κι αξιοπιστία της έρευνας, τους περιορισμούς της και ποια μέτρα λάβατε ώστε να τις εξασφαλίσετε;
 Τι θα προτείνατε ώστε να διευρυνθεί η δική σας ερευνητική προσπάθεια.
 Τι αποκομίσατε εσείς ως ερευνητές, μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία που κάνατε έναν ολόκληρο χρόνο, (αυτοκριτική σας, κριτικός αναστοχασμός του ερευνητή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DerZornGottes

Νεοφερμένος

Ο DerZornGottes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχω πάρει αρκετά βιβλία από τον εύδοξο. Αν περάσω σε καινούρια σχολή δικαιούμαι πάσο και νέα βιβλία; Υπενθιμίζω οτι δεν έχω δεύτερο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Έχω πάρει αρκετά βιβλία από τον εύδοξο. Αν περάσω σε καινούρια σχολή δικαιούμαι πάσο και νέα βιβλία; Υπενθιμίζω οτι δεν έχω δεύτερο πτυχίο.

Ναι δικαιούσαι, γιατί να μην δικαιούσουν άλλωστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχω πάρει αρκετά βιβλία από τον εύδοξο. Αν περάσω σε καινούρια σχολή δικαιούμαι πάσο και νέα βιβλία; Υπενθιμίζω οτι δεν έχω δεύτερο πτυχίο.

Νομίζω θα πρέπει να επιστρέψεις τα βιβλία που πήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω πάρει αρκετά βιβλία από τον εύδοξο. Αν περάσω σε καινούρια σχολή δικαιούμαι πάσο και νέα βιβλία; Υπενθιμίζω οτι δεν έχω δεύτερο πτυχίο.

δικαιούσαι κ βιβλία και πάσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Η εξεταστική στις σχολές των υπολοίπων τι σας είπαν θα είναι διπλή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Η εξεταστική στις σχολές των υπολοίπων τι σας είπαν θα είναι διπλή?

Μόνο για τους επι πτυχίω. :mad: Εμείς στο πηγάδι... :mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Μόνο για τους επι πτυχίω. :mad: Εμείς στο πηγάδι... :mpinelik:

Σας το ειπαν? Γιατι εμας βγηκε προγραμμα και ειναι διπλης και τηλεφωνο που πηρα μου ειπαν οτι δεν ξερουν τιποτα και πως δηλωσεις εχουν γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Σας το ειπαν? Γιατι εμας βγηκε προγραμμα και ειναι διπλης και τηλεφωνο που πηρα μου ειπαν οτι δεν ξερουν τιποτα και πως δηλωσεις εχουν γινει.

Ναι. Έχει βγει πρόγραμμα για το εαρινό για τα άλλα δεν ξέρω γιατί δεν με ενδιαφέρει αλλα λογικά θα βγει όταν τελειωσουν οι δηλωσεις. . Έβγαλαν ανακοίνωση όμως οτι η εμβόλιμη ισχύει για τους 8ο εξάμηνο και πάνω και να δηλώσουν ότι μαθήματα θέλουν να δώσουν μεχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω.. Ξέρω ότι αν δε κάνεις εγγραφή στο τει για δύο συνεχόμενα η τρία μη συνεχόμενα εξάμηνα σε διαγράφουν διαγράφουν.. Αν σε διαγράψουν τι γίνεται?είναι σαν να μη πηγές πότε? Η κάνουν εύκολα επανεγγραφες? (μια φίλη έχει θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω.. Ξέρω ότι αν δε κάνεις εγγραφή στο τει για δύο συνεχόμενα η τρία μη συνεχόμενα εξάμηνα σε διαγράφουν διαγράφουν.. Αν σε διαγράψουν τι γίνεται?είναι σαν να μη πηγές πότε? Η κάνουν εύκολα επανεγγραφες? (μια φίλη έχει θέμα)

΄Οπως είπες και εσύ σύμφωνα με το Ν.4009/6-9-2011 (ΦΕΚ 195 τ.Α΄) όλοι ανεξαιρέτως οι φοιτητές θα πρέπει να εγγράφονται στην αρχή κάθε εξαμήνου υποχρεωτικά γιατί η μη εγγραφή για δύο συνεχόμενα εξάμηνα σημαίνει αυτοδίκαιη διαγραφή από τη σχολή. Για τη διαγραφή εκδίδεται διαπιστωτική πράξη του κοσμήτορα για τα ΑΕΙ και του Δ/ντή της σχολής για τα ΤΕΙ. Επανεγγραφές δεν γίνονται. Ας πάει στη σχολή της να ρωτήσει μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να την βοηθήσουν (σκέφτομαι μήπως αν τους πάει κάποια ιατρική γνωμάτευση μπορεί να το δικαιολογήσει? ή αν έλειπε εκτός Ελλάδας εκείνο το διάστημα για σοβαρούς λόγους?) αλλά και πάλι είναι πολύ σαφής ο Νόμος και δεν νομίζω να γίνεται τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
΄Οπως είπες και εσύ σύμφωνα με το Ν.4009/6-9-2011 (ΦΕΚ 195 τ.Α΄) όλοι ανεξαιρέτως οι φοιτητές θα πρέπει να εγγράφονται στην αρχή κάθε εξαμήνου υποχρεωτικά γιατί η μη εγγραφή για δύο συνεχόμενα εξάμηνα σημαίνει αυτοδίκαιη διαγραφή από τη σχολή. Για τη διαγραφή εκδίδεται διαπιστωτική πράξη του κοσμήτορα για τα ΑΕΙ και του Δ/ντή της σχολής για τα ΤΕΙ. Επανεγγραφές δεν γίνονται. Ας πάει στη σχολή της να ρωτήσει μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να την βοηθήσουν (σκέφτομαι μήπως αν τους πάει κάποια ιατρική γνωμάτευση μπορεί να το δικαιολογήσει? ή αν έλειπε εκτός Ελλάδας εκείνο το διάστημα για σοβαρούς λόγους?) αλλά και πάλι είναι πολύ σαφής ο Νόμος και δεν νομίζω να γίνεται τίποτα.

δηλαδή εμείς που ήμασταν α' εξάμηνο έπρεπε να επανεγγραφούμε στο β'? δεν μας είχαν πει κάτι :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top