Γενικές φοιτητικές απορίες

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Πωω και νόμιζα πως το δικό μας τμήμα είναι για κλάματα! :whistle:
Πάντως επειδή κάποιος ρώταγε παραπάνω η εξεταστική εκτός από εμβόλιμη (αμέσως μετά την κανονική), μπορεί να είναι και διπλή, δηλαδή να βγει ένα πρόγραμμα μερικών εβδομάδων για όλα τα μαθήματα όλων των εξαμήνων (Α' με Η').
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
κι εγω αυτο νομιζα για την παλια μου σχολη. :whistle: τελικα δεν υπαρχει πατος! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι ότι από σχολή σε σχολή υπάρχουν μεγάλες διαφοροποιήσεις όπως πχ η επανεξέταση για βελτίωση βαθμού. Σε άλλες σχολές μπορείς να κάνεις σε 3 μαθήματα, σε άλλες σε 5 και σε άλλες καθόλου. Επίσης στην προηγούμενη σελίδα αυτού του θέματος είδα ότι σε μερικές σχολές μπορείς να δηλώσεις μαθήματα μεγαλύτερου εξαμήνου ενώ εγώ ήμουν σίγουρη ότι μπορείς να δηλώσεις μόνο τα μαθήματα του εξαμήνου που θα παρακολουθήσεις ή των προηγούμενων αντίστοιχων εξαμήνων. Είναι πολλά αλλά αυτή τη στιγμή αυτά μου έρχονται στο μυαλό. Η διαφορά είναι ότι για όλα τα παραπάνω αποφασίζει η Γενική Συνέλευση της κάθε σχολής. Δεν υπάρχει κάποιος νόμος να τα καθορίζει. Αυτό που συμβαίνει εδώ είναι πράγματι πολύ περίεργο. Πώς είναι δυνατόν να μην εφαρμόζεται ένας νόμος του Κράτους και μάλιστα από ένα ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα? Νομίζω ότι αν οι θιγόμενοι προχωρούσαν το θέμα σε ψηλότερα κλιμάκια, σίγουρα θα δικαιώνονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zuchen

Νεοφερμένος

Ο Zuchen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συνάνθρωποι είμαι 2ο έτος καλών τεχνών κι εχω προβλεμ. Έχασα το πάσο μου με αποτέλεσμα να μην ξερω το Α.Μ. μου και τώρα δεν μπορώ να δηλώσω τα μαθηματα του 4ου εξαμηνου. Περιττο να πω η γραμματεια δεν βοηθαει καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Συνάνθρωποι είμαι 2ο έτος καλών τεχνών κι εχω προβλεμ. Έχασα το πάσο μου με αποτέλεσμα να μην ξερω το Α.Μ. μου και τώρα δεν μπορώ να δηλώσω τα μαθηματα του 4ου εξαμηνου. Περιττο να πω η γραμματεια δεν βοηθαει καθολου.

Καταρχάς μην αγχώνεσαι συνάνθρωπε!:D Για όλα υπάρχουν λύσεις. Λοιπόν, λογικά δε θυμάσαι όπως λες το Α.Μ σου. Όμως μπορείς να το βρεις εύκολα είτε στα χαρτιά της εγγραφής σου, είτε στο e-class νομίζω, σίγουρα στο φοιτητικό σου email, είτε ακόμη και στα αποτελέσματα κάποιου μαθήματος που έχεις δώσει στο παρελθόν (δε μπορεί να μην έχεις κρατήσει κανένα. Εκτός από το ονοματεπώνυμο, συνήθως αναγράφεται και το Α.Μ.). Ακόμα, αν έχεις και κάρτα λέσχης/εστίας, σίγουρα θα το γράφει πάνω. Γενικά, ό,τι έγγραφο της σχολής σου και να βρεις που αφορά το πρόσωπό σου, θα γράφει 100% τον αριθμό μητρώου σου.

Α! Επίσης, αν η σχολή σου έχει ηλεκτρονική προσωπική πλατφόρμα, μπαίνεις με τον κωδικό σου και βρίσκεις όλα τα στοιχεία σου. (αλλά αυτό το αναφέρω τελευταίο, γιατί οι περισσότερες σχολές δεν έχουν...)

Υ.Γ: Καλώς ήρθες στο φόρουμ κιόλας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Επίσης μπορείς να μπεις στην ίδια τη σελίδα για το πάσο (https://submit-academicid.minedu.gov.gr/) να βάλεις τους κωδικούς με τους οποίους μπαίνεις στην e-class, το mail ή την όποια ηλεκτρονική πλατφόρμα έχετε και να βρεις τον Α.Μ. στην καρτέλα "Στοιχεία Φοιτητή" ή "Προεπισκόπιση Ακαδημαϊκής Ταυτότητας".

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zuchen

Νεοφερμένος

Ο Zuchen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ παιδιά για τις πληροφορίρες. Α, και καλώς σας βρήκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα που δεν το περίμενα... ενώ στο α' εξάμηνο όλα ήταν ωραία και καλά, στο δεύτερο βαριέμαι απίστευτα! βαριέμαι τα μαθήματα, τους καθηγητές, δεν έχω όρεξη να διαβάσω και νιώθω μια κούραση -κάτι που δεν είχα στο προηγούμενο εξάμηνο. σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? πως το αντιμετωπίσατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα που δεν το περίμενα... ενώ στο α' εξάμηνο όλα ήταν ωραία και καλά, στο δεύτερο βαριέμαι απίστευτα! βαριέμαι τα μαθήματα, τους καθηγητές, δεν έχω όρεξη να διαβάσω και νιώθω μια κούραση -κάτι που δεν είχα στο προηγούμενο εξάμηνο. σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? πως το αντιμετωπίσατε?

Ναι,απλα επειδη ειναι Η ΑΡΧΗ,ΧΩΡΙΣ τον ενθουσιασμο,και ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ,και την ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ που πετυχες τοσο αυξημενη ζεις ενα κλασσικο β΄ εξαμηνο οπως ολοι..Σιγα σιγα υποθετω θα αυξηθει το ενδιαφερον οταν θα μπεις στο πετσι της σχολης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ναι,απλα επειδη ειναι Η ΑΡΧΗ,ΧΩΡΙΣ τον ενθουσιασμο,και ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ,και την ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ που πετυχες τοσο αυξημενη ζεις ενα κλασσικο β΄ εξαμηνο οπως ολοι..Σιγα σιγα υποθετω θα αυξηθει το ενδιαφερον οταν θα μπεις στο πετσι της σχολης!

μακάρι... δεν νιώθω να θέλω να παρατήσω τη σχολή ή κάτι τέτοιο αλλά αισθάνομαι σα να προσγειώθηκα στην πραγματικότητα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
μακάρι... δεν νιώθω να θέλω να παρατήσω τη σχολή ή κάτι τέτοιο αλλά αισθάνομαι σα να προσγειώθηκα στην πραγματικότητα :P

Μην ανηχυχεις αν και δεν ειμαι σε τοσο απαιτητικη σχολη κι εγω,αλλα το παλευω και μη σου πω οτι προσπαθω να εγκληματιστω για να "φτιαχτω" παλι:P Πηρα 2 extra του 4ου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα που δεν το περίμενα... ενώ στο α' εξάμηνο όλα ήταν ωραία και καλά, στο δεύτερο βαριέμαι απίστευτα! βαριέμαι τα μαθήματα, τους καθηγητές, δεν έχω όρεξη να διαβάσω και νιώθω μια κούραση -κάτι που δεν είχα στο προηγούμενο εξάμηνο. σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? πως το αντιμετωπίσατε?

Το ίδιο κι εγώ! Ειδικά η εξεταστική του εαρινού είναι ό,τι πιο διαβολικό έχει επινοήσει κανείς: εσύ διαβάζεις μέχρι και τον Ιούλιο(!) και όλοι οι άλλοι ανεβάζουν φωτογραφίες από παραλίες στο facebook.:( Για να μη μιλήσω για την αφόρητη ζέστη που δε σε αφήνει να συγκεντρωθείς.
Αναγκάστηκα πέρυσι να αφήσω 2 μαθήματα για τον Σεπτέμβρη (είχαμε και άσχημο πρόγραμμα). Όλα ωραία και καλά. Ώσπου πλησιάζει σιγά σιγά ο περιβόητος "Σεπτέμβρης"... Ακόμα καλοκαίρι, η εξεταστική αρχίζει τέλη Αυγούστου και αρνείσαι να πιάσεις στα χέρια σου σημειώσεις και συγγράμματα. Ουσιαστικά είναι όπως η εξεταστική του εαρινού, με τη διαφορά ότι έχεις περισσότερο χρόνο. Τελικά αποδείχτηκε ότι έκανα καλά που δεν τα έδωσα στην ώρα τους, αφού και τα πέρασα με βαθμό και δεν απογοητεύτηκα σε ενδεχόμενη αποτυχία τον Ιούνιο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Το ίδιο κι εγώ! Ειδικά η εξεταστική του εαρινού είναι ό,τι πιο διαβολικό έχει επινοήσει κανείς: εσύ διαβάζεις μέχρι και τον Ιούλιο(!) και όλοι οι άλλοι ανεβάζουν φωτογραφίες από παραλίες στο facebook.:( Για να μη μιλήσω για την αφόρητη ζέστη που δε σε αφήνει να συγκεντρωθείς.
Αναγκάστηκα πέρυσι να αφήσω 2 μαθήματα για τον Σεπτέμβρη (είχαμε και άσχημο πρόγραμμα). Όλα ωραία και καλά. Ώσπου πλησιάζει σιγά σιγά ο περιβόητος "Σεπτέμβρης"... Ακόμα καλοκαίρι, η εξεταστική αρχίζει τέλη Αυγούστου και αρνείσαι να πιάσεις στα χέρια σου σημειώσεις και συγγράμματα. Ουσιαστικά είναι όπως η εξεταστική του εαρινού, με τη διαφορά ότι έχεις περισσότερο χρόνο. Τελικά αποδείχτηκε ότι έκανα καλά που δεν τα έδωσα στην ώρα τους, αφού και τα πέρασα με βαθμό και δεν απογοητεύτηκα σε ενδεχόμενη αποτυχία τον Ιούνιο. :D
συμφωνω! δν μαρεσει καθολου η εξεταστικη του εαρινου...:/:
γνκ στ εαρινο παντα ενοιωθα μια ψιλοβαρεμαρα... :/: αλλα τι ν κανω? λιγο-πολυ διαβαζω οπως κ στ χειμερινο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εμ, ήρθε και η άνοιξη.Τα δεντράκια ανθίζουν, τα πουλάκια κελαηδούν, το μυαλό μας ταξιδεύει.Πώς να συγκεντρωθείς;Μόνο για διάβασμα δεν είναι αυτή η εποχή. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εμένα πάλι η χειρότερη εξεταστική μου είναι του χειμερινού...ό,τι και να δώσω Ιούνη/Ιούλη ή Σεπτέμβρη θα το περάσω άνετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Για μενα η χειροτερη εξεταστικη ειναι του Σεπτεμβριου, δεν υπαρχει καμια διαθεση για διαβασμα το καλοκαιρι(με πειραζει η ζεστη)! Αντιθετα, στο χειμερινο και εαρινο ειναι σε πιο λογικα πλαισια το πραγμα!

Οσο για την προσγειωση στην πραγματικοτητα που γραψατε, σε μενα συνεβη στο γ' εξαμηνο. Αλλα συνεβη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Η εξεταστική του χειμερινού είναι καλύτερη για εμένα.

Βέβαια καλές σχέσεις έχω και με αυτήν του εαρινού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
βρε παιδια να ρωτησω.. στο πρωτο εξαμηνο αν δεν περασεις καποια μαθηματα τα δινεις τον ιουνιο μαζι με τα αλλα μαθηματα του εαρινου εξαμηνου η τον σεπτεμβρη? και επισης αν δεν εχεις παει καθολου να δωσεις ενα υποχρεωτικο μαθημα μετα μπορεις να το δωσεις οποτε θες η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
βρε παιδια να ρωτησω.. στο πρωτο εξαμηνο αν δεν περασεις καποια μαθηματα τα δινεις τον ιουνιο μαζι με τα αλλα μαθηματα του εαρινου εξαμηνου η τον σεπτεμβρη? και επισης αν δεν εχεις παει καθολου να δωσεις ενα υποχρεωτικο μαθημα μετα μπορεις να το δωσεις οποτε θες η οχι?

Αν ισχύει και φέτος η εμβόλιμη ναι μπορείς να τα δώσεις τον ιουνιο. Αλλιώς σεπτέμβρη.
Αν έχεις δηλώσει το μάθημα το δίνεις όποτε θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Η χειροτερη εξεταστικη για μενα ειναι εκεινη που εχει μεγαλη διαρκεια.
Γενικα, εχουμε αρκετα συμπυκνωμενες εξεταστικες, π.χ. στην εξεταστικη του εαρινου περυσι εδινα 4 μαθηματα σε μια βδομαδα. Αρχικα, γκρινιαζαμε και λεγαμε πώς θα γινει. Φετος στο χειμερινο ηταν αρκετα πιο απλωμενη και ενιωθα τοσο κουρασμενη ηδη στο δευτερο μαθημα. Καλυτερα να ναι συντομη και να τελειωνεις νωρις παρα να χεις 1 βδομαδα ή και παραπανω αναμεσα σε μαθηματα. Οκ, εχεις παραπανω χρονο να διαβασεις αλλα 1) αυτο το κανεις και ρπιν την εξεταστικη αν θες και 2) η συντριπτικη πλειοψηφια οσο χρονο κι αν εχει, στις τελευταιες μερες κυριως θα διαβασει παλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top