Γενικές φοιτητικές απορίες

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Δεν δικαιούσαι να δώσεις μάθημα μεγαλύτερου εξαμήνου από αυτό που βρίσκεσαι.

Μια χαρά μπορείς απ' όσο ξέρω,τουλάχιστον σίγουρα όταν είσαι 2ο έτος και πάνω,ίσως κι από το 1ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φέτος έδωσα ένα μάθημα του 4ου έτους ενώ βρίσκομαι στο 2ο,είσαι σίγουρη πως κάτι τέτοιο δεν γίνεται :confused:

Μήπως είναι μάθημα "ελεύθερης επιλογής" που μπορείς να το πάρεις σε όποιο έτος θέλεις? Εγώ πάντως ξέρω ότι δηλώνονται τα μαθήματα του τρέχοντος εξαμήνου ή προηγουμένων ετών ανάλογα με το είδος του εξαμήνου (στο χειμερινό εξάμηνο μαθήματα μόνο των χειμερινών εξαμήνων προηγουμένων ετών κτλ). ΄Αλλαξε κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Μήπως είναι μάθημα "ελεύθερης επιλογής" που μπορείς να το πάρεις σε όποιο έτος θέλεις? Εγώ πάντως ξέρω ότι δηλώνονται τα μαθήματα του τρέχοντος εξαμήνου ή προηγουμένων ετών ανάλογα με το είδος του εξαμήνου (στο χειμερινό εξάμηνο μαθήματα μόνο των χειμερινών εξαμήνων προηγουμένων ετών κτλ). ΄Αλλαξε κάτι?
Τι να σου πω...στο τμήμα μου τουλάχιστον μπορείς να δηλώσεις όποιο μάθημα θέλεις και να το δώσεις(αναλόγως χειμερινού-εαρινού εξαμήνου),δεν υπάρχει κάποιο θέμα ασχέτως που κανείς δεν το κάνει γιατί χρειάζονται γνώσεις.
Δεν ξέρω αν σε άλλα πανεπιστημιακά τμήματα ισχύει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ισως τελικά είναι ανάλογα με το κάθε τμήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι εξαρτάται από τη Γενική Συνέλευση της κάθε σχολής. Πάντως σε πολλές σχολές ισχύει ότι δεν μπορείς να δηλώσεις μαθήματα μεγαλύτερου εξαμήνου από αυτό που φοιτάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tarzan

Νεοφερμένος

Η tarzan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Στο ΕΥΔΟΞΟΣ μπορείς να δηλώσεις συγγράμματα ΜΟΝΟ για μαθήματα που έχεις συμπεριλάβει στην δήλωση μαθημάτων σου για το εξάμηνο.
Απο όσο γνωρίζω αν οι δηλώσεις σου στο ΕΥΔΟΞΟΣ δεν αντιστοιχούν σε δηλώσεις μαθημάτων τότε στο τέλος του εξαμήνου θα λάβεις ειδοποίηση από το σύστημα ΕΥΔΟΞΟΣ για την επιστροφή των βιβλίων!
Σίγουρα μπορείς να δηλώσεις και να εξεταστείς σε μαθήματα που αντιστοιχούν σε μαγαλύτερα εξάμηνα; Συνήθως δεν επιτρέπεται. Καλύτερα πρώτα ρώτα στη Γραμματεία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ας μου εξηγήσει κάποιος, τι είναι η "εμβόλιμη" εξέταση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Με περισσότερες πληροφορίες (?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Με περισσότερες πληροφορίες (?).
Πρακτικά σημαίνει πως δίνεις μαθήματα διαφορετικού εξαμήνου από αυτο για το οποίο είναι η εξεταστική κανονικά,πέρα από τα μαθήματα του εξαμήνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας μου εξηγήσει κάποιος, τι είναι η "εμβόλιμη" εξέταση ;

Εμβόλιμες εξεταστικές είναι αυτές που γίνονται αμέσως μετά τις εξεταστικές του Φεβρουαρίου και του Ιουνίου και στις οποίες οι φοιτητές έχουν το δικαίωμα να εξεταστούν σε όλα τα μαθήματα που οφείλουν ανεξάρτητα αν αυτά διδάσκονται σε χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο. Παλιά ίσχυε για τους "επί πτυχίω" φοιτητές άλλα τώρα το μέτρο έχει επεκταθεί σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
αναλογα και την σχολη. στην δικη μου δεν το εφαρμοσαν. ακομα μονο οι επι πτυχιω εχουν το δικαιωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νόμος 4316/24-12-2014 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 270 τ.Α΄/24-12-2014. Στο άρθρο 73 παρ.1 αναφέρεται "Για το ακαδημαικό έτος 2014-15 κάθε φοιτητής δικαιούται να εξεταστεί μετά το πέρας του χειμερινού εξαμήνου σε όλα τα μαθήματα που διδάχθηκε σε προηγούμενα εξάμηνα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Γίνεται να μην εφαρμόσει κάποιο τμήμα τον νόμο που παρέθεσες; Γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που λέει η buffon85 και δεν έχω ακούσει ανάλογες περιπτώσεις. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γίνεται να μην εφαρμόσει κάποιο τμήμα τον νόμο που παρέθεσες; Γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που λέει η buffon85 και δεν έχω ακούσει ανάλογες περιπτώσεις. :confused:

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο νόμος εφαρμόζεται απαρέγκλιτα. Τώρα για αυτό που λέει η κοπελιά δεν ξέρω τι να πω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
ναι γινεται, τον νομο τον γνωριζω και δεν εφαρμοστηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Βγήκε απόφαση από Γενική Συνέλευση τουλάχιστον που να εξηγεί το γιατί; Μα ό,τι θέλουν μπορούν να κάνουν είμαστε με τα καλά μας; Κατανοώ να παίρνουν αποφάσεις που να διευκολύνουν τους φοιτητές (όπως το αυξημένο όριο στις δηλώσεις μαθημάτων σε ορισμένα τμήματα) ανάλογα με τις ανάγκες και τις υποδομές κάθε περίπτωσης, αλλά να σας δυσκολεύουν τη φοίτηση είναι απαράδεκτο. Δεν υπήρξαν αντιδράσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
επειδη ειμαι α εξαμηνο δεν το παρακολουθησα καθολου το θεμα. ειδα απο το γκρουπ στο φβ οτι παραπονεθηκαν και εστειλαν τον σχετικο νομο στους αρμοδιους αλλα στου κουφου την πορτα.. φανταζομαι για να ειναι λιγοτεροι οι φοιτητες που θα εξεταζονται και να μην χαλανε αιθουσες, κολλες αναφορας κλπ. αλλωστε ειναι γνωστο το φαινομενο να μας ζητανε και κολλα αναφορας απο το σπιτι.
μου ετυχε σε 2 μαθηματα να δινεται στην ιδια αιθουσα με εμας μαθημα β εξαμηνου για τους επι πτυχιω. εκεινη την στιγμη δεν το σκεφτηκα αλλα μετα απορησα τι θα γινοταν δηλαδη αν καποιος φοιτητης χρωστουσε και το μαθημα που εδινα εγω και το μαθημα β εξαμηνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ναι οι κόλλες αναφοράς θα τους σώσουν, αν είναι δυνατόν. Να σου πω πιο πιθανό θεωρώ να βαριούνται οι καθηγητές να διορθώσουν διπλό αριθμό μαθημάτων. :P
Πάντως γι'αυτό που λες, θυμάμαι στην εξεταστική εαρινού του '13 που πάλι ήταν διπλή, δίναμε το Ι και το ΙΙ κάποιου μαθήματος ταυτόχρονα. Είχαν αφήσει τότε φοιτητή να δώσει το Ι και μόλις τελείωσε στη μία ώρα έδωσε καπάκι και το ΙΙ. Fun fact, τα πέρασε αμφότερα! :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
εγινε και το αλλο σε εμας. σε καποια μαθηματα ειχαμε την επιλογη να δωσουμε ειτε 2 προοδους ειτε φεβρουαριο (ειτε και τα 2 αν κοβομασταν φυσικα). τελικα και αφου ειχαν δοθει οι πρωτες προοδοι σε αρκετα μαθηματα, βγηκε ανακοινωση οτι δεν μπορουν να γινουν και τα 2 και ετσι σε καποια μαθηματα δοθηκε και 2η προοδος και καποιοι φοιτητες που δεν ηταν στην πρωτη προοδο δεν τα εδωσαν καθολου. ολα για την εξυπηρετηση του φοιτητη:D

παλι καλα ο ανθρωπος! θα ειχα αγχωθει απιστευτα να εχω τον μισο χρονο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top