Γάμος στα 18!

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσοι το θεωρουν καλη ιδεα ας το κανουν ;S

Προσωπικα θα το καθυστερησω σιγουρα μεχρι τα 35. Απο εκει και μετα..οτι κατσει. αλλα μεχρι τοτε ΟΥΤΕ ΚΑΝ :p

Εσένα σε βλέπω σε 2-3 χρονάκια χαζομπαμπά.
Μουχαχαχαχαχα:devil::devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naevan

Νεοφερμένος

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εσένα σε βλέπω σε 2-3 χρονάκια χαζομπαμπά.
Μουχαχαχαχαχα:devil::devil:


δεν παιζει. δεν θα συγχωρεσω τον εαυτο μου :p εξαλου τα θελω ολα τα money που βγαζω πρωτα απ ολα :p σιγα μην τα μοιραστω με αλλη +_+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Όσοι λένε ότι δε θα παντρευτούν καταλήγουν να παντρεύονται πρώτοι!Η άποψη μου είναι ότι του γάμου πρέπει να προηγούνται η ολοκλήρωση των σπουδών και η οικονομική αυτονόμηση από την οικογένεια.Αυτό θα ήταν και το ιδανικό για μενα.Επίσης πρέπει να προηγούνται ο έρωτας, η ανιδιοτελής αγάπη, η διάθεση να δώσεις όρκους αιώνιας αγάπης οτι θα είσαι μαζί με το συντροφό σου και στα καλα και στα ασχημα -το τελευταίο αν και θα έπρεπε να είναι αυτονόητο το επισημαίνω γιατί στην εποχή του "φαινεσθαι" όλα έχουν την τάση να γίνονται από συμφέρον και για τα μάτια του κόσμου.Ο γάμος δεν είναι παραμύθι-απαιτεί αμοιβαίες υποχωρήσεις και ανάληψη ευθυνών και υποχρεώσεων.Άμα το νιώθεις το κάνεις αν δεν το νιώθεις καλύτερα να μην το κανεις γτ θα πάρεις στον λαιμό σου και άτομα που δεν ευθύνονται.Ο κάθε άνθρωπος είναι ελευθερος να αποφασίσει πως θα διαχειριστεί τη ζωή του και όλες οι αποφάσεις πρέπει να είναι σεβαστές.Σε ότι αφορά τους γάμους σε μικρή ηλικία λόγω ανωριμότητας δεν είναι τυχαίο ότι το μεγαλύτερο ποσοστό καταλήγει σε διαζύγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσοι λένε ότι δε θα παντρευτούν καταλήγουν να παντρεύονται πρώτοι.
Με κάλυψε 100% καλά στέφανα Ιτσιγκο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Πριν τελειώσω με σπουδές και αποκατασταθώ οικονομικά ΟΥΤΕ ΚΑΝ.- :whistle:

Είχα μία σχέση, τραυματική εμπειρία θα την έλεγα, που ο τυπάς ήθελε γάμο. Τι κόλλημα είχε φάει με τον γάμο δε καταλαβαίνω. 21 αυτός 19 εγώ. Να δώσω ένα στοιχείο, την πρώτη (!) μέρα που με είδε μου είπε ότι είναι το τελευταίο μου καλοκαίρι σαν ελεύθερη. Κάθε φορά που βγαίναμε μου έλεγε για γάμους, για παιδιά, για για για... Από το τηλέφωνο τα ίδια μου έλεγε. Ήθελε σαν τρελός να πάω να γνωρίσω τους δικούς του, γονείς και αδέρφια. Κάθε φορά που του έλεγα να σταματήσει δε καταλάβαινε. :giveup: :giveup: :giveup: :giveup: :giveup:
Και επειδή ότι δεν λύνεται κόβεται, τον χώρισα και τον έστειλα στη μάνα του πακέτο. :ropalo: :ropalo: :ropalo: :ropalo: :ropalo:

Άντεξα μαζί του 1 μήνα αλλά είχα αρχίσει να ξεκόβω σιγά σιγά πάνω στις 15 μέρες.

Και ρωτάω λοιπόν: Πως είναι δυνατόν να σκέφτεσαι γάμους όταν:
Δεν έχεις τελειώσει τη σχολή σου;
Δεν είσαι οικονομικά ανεξάρτητος;
Δεν έχεις τη δύναμη να στηριχτείς μόνος σου στα πόδια σου;

Προτιμώ να ζήσω τη ζωή μου χωρίς να σκέφτομαι για τα επόμενα 10 το γάμο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλά, κοίτα, to be fair, άκουσες αυτό:

την πρώτη (!) μέρα που με είδε μου είπε ότι είναι το τελευταίο μου καλοκαίρι σαν ελεύθερη.

και μετά ακολούθησε αυτό:

Κάθε φορά που βγαίναμε

Are you people NUTS? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Eίμαι πολύ χαρούμενος που καμιά συμμαθήτρια και κανένας συμμαθητής μου δεν έχει ακόμα παντρευτεί, αν και για δύο περιπτώσεις (θηλυκών) νομίζω πως ο καιρός πλησιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Καλά, κοίτα, to be fair, άκουσες αυτό:



και μετά ακολούθησε αυτό:



Are you people NUTS? :P

Έλεγα ότι θα έστρωνε ο τύπος αλλά δε πειράζει ζήσαμε για να το ζήσουμε κι αυτό. :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Γάμος στα 18



Ντάξει πέρα απ'την πλάκα, σαν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός τύφλα να χουν οι λοιποί παρατρεχάμενοι, αρκεί η απόφαση να είναι συνειδητοποιημένη ξερω γω (τώρα κατά πόσο αυτό είναι εφικτό σε αυτή την ηλικία, νομίζω εξαρτάται απ'τα άτομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Και αρκετά ώριμα να είναι 2 άτομα τέτοιας ηλικίας για να αποφασίσουν να παντρευτούν, και αγάπη να υπάρχει, πιστεύω πως αυτό δεν θα κρατήσει για πάντα, γιατί μετά από 2,5,13 χρόνια, θα βαρεθούν και θα θέλουν να ζήσουν ότι δεν έζησαν μέχρι τότε, επειδή ήταν παντρεμένοι, και ο γάμος έχει υποχρεώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Και ρωτάω λοιπόν: Πως είναι δυνατόν να σκέφτεσαι γάμους όταν:
Δεν έχεις τελειώσει τη σχολή σου;
Δεν είσαι οικονομικά ανεξάρτητος;
Δεν έχεις τη δύναμη να στηριχτείς μόνος σου στα πόδια σου;

Πολύ απλά, μιλάμε για ένα ανώριμο άτομο. Και πιθανότατα παρθένος, που νομίζει οτι με την πρώτη του σχέση βρέθηκε η αγάπη της ζωής του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Πραγματικά γνωρίζω συμμαθήτριες μου που έχουν παντρευτεί ήδη...Αν το θέλουν τα παιδιά εγώ δεν πρόκειται να τους σταθώ εμπόδιο...Αρκεί να ξέρω ότι η φίλη/ φίλος μου το θέλει και όχι επειδή ενθουσιάστηκε, ούτε επειδή της/του πιπίλισε το μυαλό (ναι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις :P )..Ο μόνος λόγος που δεν θα μπορούσε να κρατήσει είναι το οικονομικό κομμάτι..Κακά τα ψέμματα, οι γονείς μας μπορεί να παντρεύονταν αλλά είχαν προνοήσει για το μέλλον τους σε θέματα δουλειάς..Τώρα, τα πράγματα είναι πολύ άσχημα, και δύσκολα ένα αντρόγυνο ηλικίας 18-22 χρονών θα άντεχε τυχόν οικονομικές δυσκολίες... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μία γνωστή μου 19 παρά κάτι παντρεύεται γιατί είναι στον όγδοο μήνα εγκυμοσύνης. :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Μία γνωστή μου 19 παρά κάτι παντρεύεται γιατί είναι στον όγδοο μήνα εγκυμοσύνης. :ermm:
Να ειμασταν πριν 50-60 (μην πω 100) χρονια να το καταλαβαινα! Μυαλο δεν εχουν ορισμενοι! Και για τον γαμο αλλα κυριως για την εγκυμοσυνη!(Που μεγαλωσε αυτη η κοπελα;Την λεξη ''προφυλαξη'' δεν την γνωριζε; Εκτος και αν το ονειρο της ηταν να αποκτησει παιδι και να παντρευτει στα 19 της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μία γνωστή μου 19 παρά κάτι παντρεύεται γιατί είναι στον όγδοο μήνα εγκυμοσύνης. :ermm:

WTF? Και τι; αυτος ο γαμος θα κρατησει; Βιαστηκε λιγακι νομιζω... Να σε πω; το ηθελε ή εγινε κατα λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μία γνωστή μου 19 παρά κάτι παντρεύεται γιατί είναι στον όγδοο μήνα εγκυμοσύνης. :ermm:

Καλό της κουράγιο...Δεν είναι και λίγο 19 χρονών να βρεθείς παντρεμένη και με ένα μωρό στην αγκαλιά.
Κρίμα πάντως, γιατί ότι σχέδιο είχε κάνει για την ζωή της (σπουδές κλπ) μάλλον ακυρώνεται, και είναι υποχρεωμένη να στερηθεί πολλά πράγματα από τόσο μικρή ηλικία.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλό της κουράγιο...Δεν είναι και λίγο 19 χρονών να βρεθείς παντρεμένη και με ένα μωρό στην αγκαλιά.
Κρίμα πάντως, γιατί ότι σχέδιο είχε κάνει για την ζωή της (σπουδές κλπ) μάλλον ακυρώνεται, και είναι υποχρεωμένη να στερηθεί πολλά πράγματα από τόσο μικρή ηλικία.:/:
Ξέρω κοπέλα που παντρεύτηκε δευτέρα λυκείου (με μεγαλύτερο φυσικά) γιατί είχε μείνει έγκυος και δεν πρόλαβε καν να γεννήσει καθώς το παιδί της πέθανε. Υπάρχουν και χειρότερα εγώ πιστεύω ότι με λίγη βοήθεια και προσπάθεια γίνεται μία κοπέλα να μεγαλώσει παιδί και να σπουδάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ξέρω κοπέλα που παντρεύτηκε δευτέρα γυμνασίου (με μεγαλύτερο φυσικά) γιατί είχε μείνει έγκυος και δεν πρόλαβε καν να γεννήσει καθώς το παιδί της πέθανε. Υπάρχουν και χειρότερα εγώ πιστεύω ότι με λίγη βοήθεια και προσπάθεια γίνεται μία κοπέλα να μεγαλώσει παιδί και να σπουδάζει.

Σίγουρα μπορεί, αν αρκεί να έχει βοήθεια από τους γονείς και το σύζυγο. Αλλά και πάλι, θα στερηθεί πράγματα, γιατί στα 19 είσαι νέος και κάνεις την ζωή σου, δεν έχεις την ευθύνη της οικογένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,314 μηνύματα.
Πάντως εγώ θεωρώ μεγαλύτερη ξεφτίλα τις παντρειές που κάνουν κάτι γυναικάκια ηλικίας 19-25 ετών με 15-20 χρόνια μεγαλύτερο τους άνδρα για να μπορούν (φαντάζονται) ως άεργες ευκολότερα και με μεγαλύτερη αισιοδοξία να ατενίζουν το αμαρτωλό τους μέλλον παρά το γάμο δύο 18χρονων παιδιών,όσο αναχρονιστικός και βεβιασμένος κι αν είναι...

Και λέω "φαντάζονται" γιατί πολλές έχουν την εντύπωση ότι οι φραγκάτοι γκόμενοι στην Ελλάδα φτάνουν και περισσεύουν!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Πάντως εγώ θεωρώ μεγαλύτερη ξεφτίλα τις παντρειές που κάνουν κάτι γυναικάκια ηλικίας 19-25 ετών με 15-20 χρόνια μεγαλύτερο τους άνδρα για να μπορούν (φαντάζονται) ως άεργες ευκολότερα και με μεγαλύτερη αισιοδοξία να ατενίζουν το αμαρτωλό τους μέλλον παρά το γάμο δύο 18χρονων παιδιών,όσο αναχρονιστικός και βεβιασμένος κι αν είναι...

Και λέω "φαντάζονται" γιατί πολλές έχουν την εντύπωση ότι οι φραγκάτοι γκόμενοι στην Ελλάδα φτάνουν και περισσεύουν!:lol:
Σαφως και ειναι μεγαλυτερη ξεφτιλα! Και ενω πιστευα πως στα τωρινα χρονια αυτα θα εχουν περιοριστει,εντουτοις παρατηρω οτι υπαρχουν ακομη(κυριως σε κλειστες κοινωνιες), και το λεω αυτο γιατι παρακολουθω αφωνη τα ''μελλοντικα σχεδια'' αρκετων απο τις πρωην συμμαθητριες μου, αλλα και ατομων μικροτερης ηλικιας! Πραγματικα αναρωτιεμαι αν αυτα τα ατομα που υποτιθεται οτι κανουν καποια σχεδια για το μελλον,εχουν σκεφθει οντως πως θα ειναι στο μελλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top