Γάμος στα 18!

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα προφανως, ειναι μια πολυ σημαντικη αποφαση που αλλαζει τη ζωη σου για αυτο πρεπει να την παρεις για τους σωστους λογους. Το προβλημα ειναι οτι οι περισσοτεροι την παιρνουν για τους λαθος. Γιατι φοβουνται οτι θα μεινουν μπακουρια, γιατι πιεζονται απο την οικογενεια, γιατι τους βολευει να βρισκουν ενα πιατο φαϊ καθε μερα γιατι ο ενας μισθος δεν φτανει για να ζεις αξιοπρεπως γιατι οι φιλοι σου παντρευτηκαν και θεωρεις οτι πρεπει να κανεις το ιδιο, γιατι γιατι γιατι. Καταληγουμε οπως λες σε δυσλειτουργικους γαμους και ακομα χειροτερα σε δυσλειτουργικες οικογενειες. Παιδια που μεγαλωνουν με τον ενα γονεα γιατι οι γονεις τους ηταν ανωριμοι ή που μεγαλωνουν με γονεις που τα βλεπουν πιο πολυ σαν βαρος.

Προσωπικα, δεν ειμαι αρνητικος στην ιδεα. Αφου ομως τηρουνται καποιες προϋποθεσεις (π.χ. οικονομικη ανεξαρτησια). Ουτε βαζω ορια, μπορει να κατσει στα 30, μπορει στα 35, μπορει στα 45. Ποτε δεν ξερεις ποιον θα γνωρισεις αυριο. Και οταν δεν το κυνηγας βεβιασμενα, συνηθως τα αποτελεσματα ειναι καλυτερα.

Το θέμα είναι ότι the clock is ticking μετά από μια φάση για τη γονιμοποίηση. Αυτό που έλεγαν πολλοί πριν, ότι ας ζήσω τη ζωάρα μου μέχρι τα 25, πολλοί και πολλές το λένε μέχρι τα 30. Το έχω ακούσει από αρκετές συμφοιτήτριες. Όμως για τις γυναίκες η ηλικία των 30 είναι ήδη αρκετά προχωρημένη σε περίπτωση που θέλει να κάνει παιδιά. Πρέπει οπωσδήποτε, αν θέλει να κάνει παιδί, να το κάνει άμεσα σε καμιά 5ετια max. Στατιστικά μετά τα 35 πολλές γυναίκες έχουν πρόβλημα να κάνουν παιδί. Πόσο μάλλον αν θέλουν παραπάνω παιδιά. Αν δε θέλει κομπλέ, μπορεί να κάνει καριέρα ή απλώς να μην κάνει παιδί. Ωστόσο αν θέλει να κάνει παιδί, έχει ήδη αργήσει να βλέπει τη ζωή της στα σοβαρά. Βρίσκει τον πρώτο άνθρωπο που αισθάνεται πιο άνετα μαζί του, παντρεύονται, στα πρώτα 2 χρόνια κάνουν παιδί και μετά λόγω βεβιασμένης απόφασης για γάμο και παιδί βγαίνουν στη φόρα τα διάφορα κουσούρια και τα προβλήματα της οικογένειας.

Και για να μην παρεξηγηθώ πάλι, δεν λέω να παντρεύονται και να κάνουν παιδιά σε πολύ μικρότερη ηλικία όλοι αναγκαστικά. Ο καθένας ζει με τον τρόπο που γουστάρει. Εγώ πχ δεν ξέρω ακόμα αν θέλω να κάνω οικογένεια ή όχι στο μέλλον. Απλά πρέπει να το έχει μια γυναίκα κατά νου στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι η γονιμοποίηση έχει ημερομηνία λήξης ειδικά αν δε θέλει επιπλοκές και αν περιμένει τα 30 μέχρι να δει τη ζωή της στα σοβαρά έχει ήδη αργήσει και το πιθανότερο είναι να κάνει βιαστικές και λάθος αποφάσεις. Δεν κατακρίνω τις γυναίκες και τους άντρες που δεν παντρεύονται ή δεν κάνουν παιδιά καθώς αυτοί ξέρουν τι θέλουν και τι δε θέλουν. Το πρόβλημα προκύπτει αν αλλάξεις ξαφνικά απόφαση μετά από μια ηλικία και τα 30 δεν είναι μικρή ηλικία για αυτό. Αν από την άλλη θες απλώς να παντρεύεις και να υιοθετήσεις παιδάκι ή σκυλάκι μπορείς να το κάνεις σε ότι ηλικία θες και είναι μια πολύ σεβαστή επιλογή και καλύτερη μάλιστα από το να μεγαλώσεις δικό σου παιδί σε μια δυσλειτουργική οικογένεια που έγινε forced επειδή τελείωνε ο χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι the clock is ticking μετά από μια φάση για τη γονιμοποίηση. Αυτό που έλεγαν πολλοί πριν, ότι ας ζήσω τη ζωάρα μου μέχρι τα 25, πολλοί και πολλές το λένε μέχρι τα 30. Το έχω ακούσει από αρκετές συμφοιτήτριες. Όμως για τις γυναίκες η ηλικία των 30 είναι ήδη αρκετά προχωρημένη σε περίπτωση που θέλει να κάνει παιδιά. Πρέπει οπωσδήποτε, αν θέλει να κάνει παιδί, να το κάνει άμεσα σε καμιά 5ετια max. Στατιστικά μετά τα 35 πολλές γυναίκες έχουν πρόβλημα να κάνουν παιδί. Πόσο μάλλον αν θέλουν παραπάνω παιδιά. Αν δε θέλει κομπλέ, μπορεί να κάνει καριέρα ή απλώς να μην κάνει παιδί. Ωστόσο αν θέλει να κάνει παιδί, έχει ήδη αργήσει να βλέπει τη ζωή της στα σοβαρά. Βρίσκει τον πρώτο άνθρωπο που αισθάνεται πιο άνετα μαζί του, παντρεύονται, στα πρώτα 2 χρόνια κάνουν παιδί και μετά λόγω βεβιασμένης απόφασης για γάμο και παιδί βγαίνουν στη φόρα τα διάφορα κουσούρια και τα προβλήματα της οικογένειας.

Και για να μην παρεξηγηθώ πάλι, δεν λέω να παντρεύονται και να κάνουν παιδιά σε πολύ μικρότερη ηλικία όλοι αναγκαστικά. Ο καθένας ζει με τον τρόπο που γουστάρει. Εγώ πχ δεν ξέρω ακόμα αν θέλω να κάνω οικογένεια ή όχι στο μέλλον. Απλά πρέπει να το έχει μια γυναίκα κατά νου στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι η γονιμοποίηση έχει ημερομηνία λήξης ειδικά αν δε θέλει επιπλοκές και αν περιμένει τα 30 μέχρι να δει τη ζωή της στα σοβαρά έχει ήδη αργήσει και το πιθανότερο είναι να κάνει βιαστικές και λάθος αποφάσεις. Δεν κατακρίνω τις γυναίκες και τους άντρες που δεν παντρεύονται ή δεν κάνουν παιδιά καθώς αυτοί ξέρουν τι θέλουν και τι δε θέλουν. Το πρόβλημα προκύπτει αν αλλάξεις ξαφνικά απόφαση μετά από μια ηλικία και τα 30 δεν είναι μικρή ηλικία για αυτό. Αν από την άλλη θες απλώς να παντρεύεις και να υιοθετήσεις παιδάκι ή σκυλάκι μπορείς να το κάνεις σε ότι ηλικία θες και είναι μια πολύ σεβαστή επιλογή και καλύτερη μάλιστα από το να μεγαλώσεις δικό σου παιδί σε μια δυσλειτουργική οικογένεια που έγινε forced επειδή τελείωνε ο χρόνος.

Δηλαδή Johnny15, σε μικρότερη ηλικία, πιστευεις ότι έχουν αρκετό μυαλό μες το κεφάλι τους, για να κάνουν οικογένεια? Λες "για να δουν τη ζωή τους στα σοβαρά". Δηλαδή οι υπόλοιποι, που δεν θέλουνε παιδιά, δεν βλέπουνε τη ζωή τους στα σοβαρά? Αν δεις τη ζωή στα σοβαρά, δεν θα κάνεις ποτέ παιδιά. Το μόνο εύκολο είναι να σπείρεις 2-3 παιδιά, τα οποια θα έχουν ψυχολογικά, γιατί οι γονείς τους είναι ανώριμοι. Γιατί, ας το παραδεχτουμε, δεν κάνουν όλοι για γονείς. Οι περισσότεροι είναι, ας μου επιτραπεί η λέξη, ακατάλληλοι. Εντούτοις, οι περισσότεροι θεωρούν την οικογένεια αυτοσκοπό. Αν θέλει κάποιος να κάνει οικογένεια, πρέπει να είναι απόλυτα συνειδητοποιημενος. Κι αυτό γίνεται συνήθως σε μεγάλη ηλικία.(μπορεί και ποτέ). Κι επιπλέον, πρέπει να έχει εξασφαλίσει κάποια βασικά πράγματα. Αναφέρομαι στην οικογένεια, γιατί θεωρώ πως δεν (πρέπει να) υπάρχει άλλος λόγος για να παντρευτεί/νυμφευτεί κάποιος. Τι τον θέλει κάποιος τον γάμο, αν όχι για να κάνει παιδιά? Άλλοι λάθος λόγοι που κάνουν γάμο κάποιοι. πχ για να εξασφαλίσουν κάποια πράγματα. Όταν έχεις σχέση για τους σωστούς λόγους, και όχι από ανάγκη, δεν χρειάζεται γάμος. Ο,τι χρειάζεσαι, το έχεις και στη σχέση. Και δεν πρέπει να χρειαζεσαι τον άλλο ως δεκανίκι, πρέπει να μην τον χρειαζεσαι, αλλά να τον θέλεις γιατί σε βοηθάει να εξελιχθεις σαν άνθρωπος, να μην σε εμποδίζει. Αν κάποιος θέλει οπωσδήποτε να το επισημοποιησει, αυτοί είναι για μένα οι σωστοί λόγοι να κάνει κάποιος γάμο. Να έχει εξελιχθεί αρκετά μόνος του, και ο άλλος που έχει δίπλα του, να τον βοηθάει να εξελιχθεί κι άλλο. Και ταυτόχρονα, αν θέλει παιδιά, να είναι ώριμος ώστε να τα μεγαλώσει σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δηλαδή Johnny15, σε μικρότερη ηλικία, πιστευεις ότι έχουν αρκετό μυαλό μες το κεφάλι τους, για να κάνουν οικογένεια? Λες "για να δουν τη ζωή τους στα σοβαρά". Δηλαδή οι υπόλοιποι, που δεν θέλουνε παιδιά, δεν βλέπουνε τη ζωή τους στα σοβαρά?

Δε λέω αυτό. Για αυτό έγραψα τη 2η παράγραφο... Δες τι έγραψα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,475 μηνύματα.
Καλά, υπάρχουν πολλές διάφορες περιπτώσεις...
Η καθηγήτρια μου στο φροντιστήριο αγγλικών όταν ήμουν γυμνάσιο, πχ, ανέκαθεν ήθελε να κάνει καριέρα και άφηνε σε δεύτερη μοίρα ένα παιδί. Μπαίνοντας όμως στα 36, πριν και κυρίως μετά το θάνατο του πατέρα της, ήθελε διακαώς να κάνει ένα παιδί. Κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατόν, όμως, γιατί στα 38 της είχε πρόωρη εμμηνόπαυση...

Είναι και να σε θέλει η τύχη όταν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε καριέρα ή οικογένεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά, υπάρχουν πολλές διάφορες περιπτώσεις...
Η καθηγήτρια μου στο φροντιστήριο αγγλικών όταν ήμουν γυμνάσιο, πχ, ανέκαθεν ήθελε να κάνει καριέρα και άφηνε σε δεύτερη μοίρα ένα παιδί. Μπαίνοντας όμως στα 36, πριν και κυρίως μετά το θάνατο του πατέρα της, ήθελε διακαώς να κάνει ένα παιδί. Κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατόν, όμως, γιατί στα 38 της είχε πρόωρη εμμηνόπαυση...

Είναι και να σε θέλει η τύχη όταν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε καριέρα ή οικογένεια...

Θα πεθανω απ' τα γελια ρε μλκ με την καθηγητρια που θελε να κανει καριερα στο φροντιστηριο αγγλικων.:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,475 μηνύματα.
Θα πεθανω απ' τα γελια ρε μλκ με την καθηγητρια που θελε να κανει καριερα στο φροντιστηριο αγγλικων.:loltooth:
Κοίτα, αν σκεφτείς ότι ήταν η ιδιοκτήτρια, μια καριέρα την έκανε... :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι the clock is ticking μετά από μια φάση για τη γονιμοποίηση. Αυτό που έλεγαν πολλοί πριν, ότι ας ζήσω τη ζωάρα μου μέχρι τα 25, πολλοί και πολλές το λένε μέχρι τα 30. Το έχω ακούσει από αρκετές συμφοιτήτριες. Όμως για τις γυναίκες η ηλικία των 30 είναι ήδη αρκετά προχωρημένη σε περίπτωση που θέλει να κάνει παιδιά. Πρέπει οπωσδήποτε, αν θέλει να κάνει παιδί, να το κάνει άμεσα σε καμιά 5ετια max. Στατιστικά μετά τα 35 πολλές γυναίκες έχουν πρόβλημα να κάνουν παιδί. Πόσο μάλλον αν θέλουν παραπάνω παιδιά. Αν δε θέλει κομπλέ, μπορεί να κάνει καριέρα ή απλώς να μην κάνει παιδί. Ωστόσο αν θέλει να κάνει παιδί, έχει ήδη αργήσει να βλέπει τη ζωή της στα σοβαρά. Βρίσκει τον πρώτο άνθρωπο που αισθάνεται πιο άνετα μαζί του, παντρεύονται, στα πρώτα 2 χρόνια κάνουν παιδί και μετά λόγω βεβιασμένης απόφασης για γάμο και παιδί βγαίνουν στη φόρα τα διάφορα κουσούρια και τα προβλήματα της οικογένειας.

Και για να μην παρεξηγηθώ πάλι, δεν λέω να παντρεύονται και να κάνουν παιδιά σε πολύ μικρότερη ηλικία όλοι αναγκαστικά. Ο καθένας ζει με τον τρόπο που γουστάρει. Εγώ πχ δεν ξέρω ακόμα αν θέλω να κάνω οικογένεια ή όχι στο μέλλον. Απλά πρέπει να το έχει μια γυναίκα κατά νου στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι η γονιμοποίηση έχει ημερομηνία λήξης ειδικά αν δε θέλει επιπλοκές και αν περιμένει τα 30 μέχρι να δει τη ζωή της στα σοβαρά έχει ήδη αργήσει και το πιθανότερο είναι να κάνει βιαστικές και λάθος αποφάσεις. Δεν κατακρίνω τις γυναίκες και τους άντρες που δεν παντρεύονται ή δεν κάνουν παιδιά καθώς αυτοί ξέρουν τι θέλουν και τι δε θέλουν. Το πρόβλημα προκύπτει αν αλλάξεις ξαφνικά απόφαση μετά από μια ηλικία και τα 30 δεν είναι μικρή ηλικία για αυτό. Αν από την άλλη θες απλώς να παντρεύεις και να υιοθετήσεις παιδάκι ή σκυλάκι μπορείς να το κάνεις σε ότι ηλικία θες και είναι μια πολύ σεβαστή επιλογή και καλύτερη μάλιστα από το να μεγαλώσεις δικό σου παιδί σε μια δυσλειτουργική οικογένεια που έγινε forced επειδή τελείωνε ο χρόνος.

Ναι ισχυει κι αυτο που λες. Ειναι οπως το ειπε και ο hack3r, αν θες οικογενεια πρεπει να το εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου και να πραττεις αναλογα οχι να ξυπνησεις ενα ωραιο πρωι και να πεις: σε δυο χρονια θελω να εχω κανει παιδι.

Κοίτα, αν σκεφτείς ότι ήταν η ιδιοκτήτρια, μια καριέρα την έκανε... :hehe:

Ισα ισα που αφου ηταν η ιδιοκτητρια και καθοριζε μονη της τη δουλεια της, ειχε τη δυνατοτητα να ρυθμισει τη ζωη της ετσι ωστε να κανει παιδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Τι γάμος στα 18 ρε μάγκες? Ζήστε εκεί την ζωή σας ελεύθεροι!:P Fix your life and then search for love.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top