Γάμος στα 18!

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Και δεν είναι μόνο αυτό...πόση αξιοπρέπεια παίζει να λείπει σε μία γυναίκα που δέχεται να την ζει ο άντρας της;
Και δεν λέω να μην βρίσκει δουλειά και για αυτό να την ζει ο άντρας της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Και δεν είναι μόνο αυτό...πόση αξιοπρέπεια παίζει να λείπει σε μία γυναίκα που δέχεται να την ζει ο άντρας της;
Και δεν λέω να μην βρίσκει δουλειά και για αυτό να την ζει ο άντρας της.
Οντως!! Την αξιοπρεπεια δεν πρεπει να την αναζητας σε τετοιου ειδους ατομα που παντρευονται απο τα 18,19 μεγαλυτερους εχοντας χασμα γενεων και ουσιαστικα χωρις να μπορουν να εχουν μια στοιχειωδη επικοινωνια με αυτα τα ατομα καθως ειναι φυσικο τα ενδιαφεροντα τους να ειναι διαφορετικα! Και ολα αυτα για τα λεφτα! Γιατι πιστευω πως αυτες τις περιπτωσεις δεν ερωτευτηκαν κεραυνοβολα εναν 40αρη! Ας μην γελιομαστε!! Και μετα μιλαμε ακομη για την αξιοπρεπεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ξέρω κοπέλα που παντρεύτηκε δευτέρα γυμνασίου (με μεγαλύτερο φυσικά) γιατί είχε μείνει έγκυος και δεν πρόλαβε καν να γεννήσει καθώς το παιδί της πέθανε. Υπάρχουν και χειρότερα εγώ πιστεύω ότι με λίγη βοήθεια και προσπάθεια γίνεται μία κοπέλα να μεγαλώσει παιδί και να σπουδάζει.
δευτέρα γυμνασίου έγκυος? αν είναι δυνατόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μία γνωστή μου 19 παρά κάτι παντρεύεται γιατί είναι στον όγδοο μήνα εγκυμοσύνης. :ermm:

Συχνό φαινόμενο αυτό εδώ κάτω... :/:

Εμένα το θέμα μου είναι πως οκ κανανε την κοτσάνα και δεν πήρανε προφυλάξεις, γιατί πρέπει και να παντρευτούν από πάνω? Ποιο το πρόβλημα να ζουν μαζί κάποια χρόνια να ωριμάσει η σχέση τους και μετά να παντρευτούν επειδή το θέλουν πραγματικά? Η αν δεν κρατήσει η σχέση να χωρίσουν πολιτισμένα για το καλό του παιδιού...

Οι δύο χημικοί του σχολείου μου γνωρίστηκαν στη σχολή, τα φτιάξανε, προέκυψε εγκυμοσύνη και δεν παντρέυτηκαν βεβιασμένα ούτε η γυναίκα παράτησε τις σπουδές της. Αντίθετα, αυτός έμεινε λίγο πίσω και ασχολιόταν πιο πολύ με το μωρό για να μπορέσει να πάρει η καλή του το πτυχίο της και παντρέυτηκαν όταν τελείωσαν και οι δύο τη σχολή. Σήμερα, 15 χρόνια μετά ειναι ακόμα μαζί και έχουν άλλα 3 παιδιά, νομίζω. Οκ, γενικά το lifestyle τους δεν είναι γενικά παράδειγμα προς μίμηση, όμως ο τρόπος που αντιμετώπισαν τη σχέση τους και την εγκυμοσύνη είναι για μένα αξιοθαύμαστος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,314 μηνύματα.
Και δεν είναι μόνο αυτό...πόση αξιοπρέπεια παίζει να λείπει σε μία γυναίκα που δέχεται να την ζει ο άντρας της;
Και δεν λέω να μην βρίσκει δουλειά και για αυτό να την ζει ο άντρας της.

Κάτι τέτοιο!:P
Εμένα το θέμα μου είναι πως οκ κανανε την κοτσάνα και δεν πήρανε προφυλάξεις, γιατί πρέπει και να παντρευτούν από πάνω? Ποιο το πρόβλημα να ζουν μαζί κάποια χρόνια να ωριμάσει η σχέση τους και μετά να παντρευτούν επειδή το θέλουν πραγματικά? Η αν δεν κρατήσει η σχέση να χωρίσουν πολιτισμένα για το καλό του παιδιού...
Γιατί είμαστε μια κοινωνία ΜΠΟΥΡΤΖΟΒΛΑΧΩΝ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Να ειμασταν πριν 50-60 (μην πω 100) χρονια να το καταλαβαινα! Μυαλο δεν εχουν ορισμενοι! Και για τον γαμο αλλα κυριως για την εγκυμοσυνη!(Που μεγαλωσε αυτη η κοπελα;Την λεξη ''προφυλαξη'' δεν την γνωριζε; Εκτος και αν το ονειρο της ηταν να αποκτησει παιδι και να παντρευτει στα 19 της!

WTF? Και τι; αυτος ο γαμος θα κρατησει; Βιαστηκε λιγακι νομιζω... Να σε πω; το ηθελε ή εγινε κατα λαθος;

Καλό της κουράγιο...Δεν είναι και λίγο 19 χρονών να βρεθείς παντρεμένη και με ένα μωρό στην αγκαλιά.
Κρίμα πάντως, γιατί ότι σχέδιο είχε κάνει για την ζωή της (σπουδές κλπ) μάλλον ακυρώνεται, και είναι υποχρεωμένη να στερηθεί πολλά πράγματα από τόσο μικρή ηλικία.:/:

Συχνό φαινόμενο αυτό εδώ κάτω... :/:

Εμένα το θέμα μου είναι πως οκ κανανε την κοτσάνα και δεν πήρανε προφυλάξεις, γιατί πρέπει και να παντρευτούν από πάνω? Ποιο το πρόβλημα να ζουν μαζί κάποια χρόνια να ωριμάσει η σχέση τους και μετά να παντρευτούν επειδή το θέλουν πραγματικά? Η αν δεν κρατήσει η σχέση να χωρίσουν πολιτισμένα για το καλό του παιδιού...

Η κοπέλα δεν είχε περάσει κάπου. Επομένως δεν υπάρχουν σπουδές στη μέση. Ο μέλλοντας πατέρας δε ξέρω αν σπουδάζει ή όχι, αν είναι οικονομικά αποκατεστημένος ή όχι.

Το θέμα είναι υπάρχει ελλιπής ενημέρωση πάνω σε ζητήματα αντισύλληψης. Η κοπέλα είχε ξαναμείνει έγκυος πριν λίγους μήνες αλλά απέβαλε.

Θεωρώ τραγικό σε αυτή την ηλικία να συνάπτονται γάμοι. Οι δύο νέοι δεν είναι ώριμοι και όπως τουλάχιστον ισχύει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν είναι οικονομικά αποκατεστημένοι.

Αργά ή γρήγορα γίνεται αντιληπτό ότι η αγάπη δεν αρκεί...

ΥΓ1. Ακόμα μία γνωστή μου ετοιμάζεται να ανέβει τα σκαλιά της εκκλησίας σε λίγους μήνες.
ΥΓ2. Που πάει αυτός ο κόσμος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
δευτέρα γυμνασίου έγκυος? αν είναι δυνατόν!
A καλά τώρα το είδα λυκείου ήθελα να πω:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Πάντως εγώ θεωρώ μεγαλύτερη ξεφτίλα τις παντρειές που κάνουν κάτι γυναικάκια ηλικίας 19-25 ετών με 15-20 χρόνια μεγαλύτερο τους άνδρα για να μπορούν (φαντάζονται) ως άεργες ευκολότερα και με μεγαλύτερη αισιοδοξία να ατενίζουν το αμαρτωλό τους μέλλον παρά το γάμο δύο 18χρονων παιδιών,όσο αναχρονιστικός και βεβιασμένος κι αν είναι...

15- 20 χρόνια? Και λίγα λές. Σε κάποιες ποιό καραμπινάτες περιπτώσεις που ακούμε στα ΜΜΕ ή διαβάζουμε σε ιστοσελίδες, βλέπεις κατι 20αρες να παντρεύονται 70χρονους. Πρόσφατα στο Ιράκ διάβασα οτι μια 20άρα παντρεύτηκε έναν 90άρη σχεδόν! Μουσουλμανική νοοτροπία θα μου πείς, αλλά τεσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πάντως εγώ θεωρώ μεγαλύτερη ξεφτίλα τις παντρειές που κάνουν κάτι γυναικάκια ηλικίας 19-25 ετών με 15-20 χρόνια μεγαλύτερο τους άνδρα για να μπορούν (φαντάζονται) ως άεργες ευκολότερα και με μεγαλύτερη αισιοδοξία να ατενίζουν το αμαρτωλό τους μέλλον παρά το γάμο δύο 18χρονων παιδιών,όσο αναχρονιστικός και βεβιασμένος κι αν είναι...

Και λέω "φαντάζονται" γιατί πολλές έχουν την εντύπωση ότι οι φραγκάτοι γκόμενοι στην Ελλάδα φτάνουν και περισσεύουν!:lol:

Τέτοιες ιστορίες θα ακούσεις για τις ΑΕΝ. Όπως είναι φυσικό, πολλοί άνδρες,λίγες γυναίκες,μεγάλα ταξίδια και κατά την διάρκεια αυτών αρκετές κοπέλες έχουν ως "στόχο" να κάτσουν στον καπετάνιο ή κάποιον υψηλόβαθμο τελοσπάντων με απώτερο σκοπό να γκαστρωθούν και να βολευτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
A καλά τώρα το είδα λυκείου ήθελα να πω:worry:
εντάξει κάπως το έσωσες, αλλά όχι και πάρα πολύ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Οντως!! Την αξιοπρεπεια δεν πρεπει να την αναζητας σε τετοιου ειδους ατομα που παντρευονται απο τα 18,19 μεγαλυτερους εχοντας χασμα γενεων και ουσιαστικα χωρις να μπορουν να εχουν μια στοιχειωδη επικοινωνια με αυτα τα ατομα καθως ειναι φυσικο τα ενδιαφεροντα τους να ειναι διαφορετικα! Και ολα αυτα για τα λεφτα! Γιατι πιστευω πως αυτες τις περιπτωσεις δεν ερωτευτηκαν κεραυνοβολα εναν 40αρη! Ας μην γελιομαστε!! Και μετα μιλαμε ακομη για την αξιοπρεπεια!!!

Καλά, δεν είναι απαραίτητα φυσικό τα ενδιαφέροντα τους να είναι διαφορετικά. Και πάντα υπάρχει η πιθανότητα να υπάρξει έρωτας με 18-19 χρόνια διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καλά, δεν είναι απαραίτητα φυσικό τα ενδιαφέροντα τους να είναι διαφορετικά. Και πάντα υπάρχει η πιθανότητα να υπάρξει έρωτας με 18-19 χρόνια διαφορά.
ναι μόνο που τείνει στο 0:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
ναι μόνο που τείνει στο 0:P

Εντάξει μικρή πιθανότητα, αλλά από επιμέρους περιπτώσεις είναι άσχημο να χαντακώνουμε το σχεδόν σύνολο και να βγάζουμε γενικευμένα συμπεράσματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Καλά, δεν είναι απαραίτητα φυσικό τα ενδιαφέροντα τους να είναι διαφορετικά. Και πάντα υπάρχει η πιθανότητα να υπάρξει έρωτας με 18-19 χρόνια διαφορά.

Γνωρίζεις πολλούς που έχουν συνάψει γάμο με τέτοια διαφορά ηλικίας και έχουν κρατήσει στο χρόνο ή έστω δεν υπάρχουν προβλήματα μεταξύ τους; Εγώ δε γνωρίζω κανένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,314 μηνύματα.
Έλα ρε παιδιά εδώ συνομήλικοι full της καψούρας αρχίζουν τα ξενοπηδήματα μετά το πέρας εύλογου χρονικού διαστήματος και θα μείνουν πιστοί οι βολεψάκηδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αν και μένω Θεσσαλονίκη, όπως όλοι έχω και εγώ ένα λατρεμένο χωρίο, με μπόλικους συγγενείς, ξαδέρφια και φίλους...
Με πήρε μια αγαπημένη μου φίλη τηλέφωνο,στην ίδια ηλικία με εμένα, που όσο μακριά και να ήμαστε, την λατρεύω και την αγαπώ πάρα πολύ!Περίμενα να με ρωτήσει για το πότε θα κατέβω στο χωριό για να βρεθούμε, αλλά μου έριξε μια βόμβα!
Αποφάσισε με τον καλό της, ο οποίος είναι και αυτός 18 να περάσουν βέρες κατά τον Αύγουστο, την ζήτησε πριν δύο βράδια, σε τραπέζι με γονείς κλπ κλπ, και μου ζήτησε αν μπορώ να αναλάβω να φτιάξω τα προσκλητήρια και γενικότερα τα περί διακόσμησης αφού ξέρει ότι πετάω τη σκούφια μου για αυτά και ασχολούμαι πολύ.....

Πειράζει που δεν συμφωνώ όμως με την όλη ιδέα; δε ξέρω μου έκανε κάπως το ότι θα παντρευτεί από τώρα, και νομίζω ότι φάνηκε από τον τρόπο που της μίλησα.... Δεν ξέρω, νιώθω ότι είναι πολύ νωρίς να κάνει κάτι τέτοιο, και δε θέλω να τη δω μετά από 2-3 χρόνια ή και 20-30 να βαράει το κεφάλι της στο τοίχο εξαιτίας αυτής της απόφασης....


Εσείς τη γνώμη έχετε για τέτοιες καταστάσεις;
Θέλω να την στηρίξω, και πάντα αυτό θα κάνω, απλά μου είναι δύσκολο να χαμογελάω και να το παίζω χαρούμενη από την στιγμή που δεν συμφωνώ...ξέρω ότι δεν έχει σχέση αν συμφωνώ εγώ ή όχι η απόφαση είναι δική της..... αλλά και πάλι, φοβάμαι μη νομίζει ότι έχω τέτοια στάση από κακία ή ζήλια, αλλά πραγματικά δεν το βλέπω έτσι, απλώς δεν μου κολλάει :(

Zoe το ότι σε προβληματίζει τόσο αυτή η κατάσταση δείχνει ότι νοιάζεσαι πολύ την φίλη σου και φοβάσαι μην κάνει κάτι που θα το μετανοιώσει, δυστυχώς όμως πρέπει να στεκόμαστε δίπλα σε αυτούς που αγαπάμε είτε συμφωνούμε με την απόφασή τους είτε όχι. Εφόσον έχεις την οικειότητα μπορείς να συζητήσεις μαζί της για τους λόγους που την οδήγησαν στο μεγάλο ναι, ίσως έτσι κατανοήσεις καλύτερα την μεριά της και μπορέσεις πραγματικά να στέκεσαι χαρούμενη δίπλα της την μέρα του γάμο της. Αν δεις ότι έχει και η ίδια αμφιβολίες τότε μπορείς να μοιραστείς κάποιες από τις σκέψεις σου αλλά σε καμία περίπτωση μην πέσεις στην παγίδα να ασκήσεις κριτική καθώς σε τέτοιες περιπτώσεις πολλά μπορούν να συμβούν που θα στραφούν εναντίον σου(όπως είπες και εσύ μπορεί να ερμηνευτεί ως ζήλια, ειδικά από έναν ερωτευμένο άνθρωπο που δεν θέλει να δει τίποτα άλλο πέρα από την δική του αλήθεια). Όταν μιλάμε για αγάπη, γάμο, οικογένεια δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι.Έχω πάει σε γάμους ανθρώπων άνω των 30, με δουλειά, έτοιμους να αναλάβουν υποχρεώσεις, οικονομικά ανεξάρτητους και μετά από ένα με δύο χρόνια έμαθα ότι χώρισαν. Φυσικά και δεν είναι ο κανόνας αλλά από μόνο του δείχνει ότι δεν υπάρχουν "προδιαγραφές" για έναν πετυχημένο γάμο.Είναι θέμα χημείας,σωστού timing, τύχης και πολλών άλλων παραγόντων που κανείς δεν μπορεί να με σιγουριά ποιο ζευγάρι πρέπει να προχωρήσει σε αυτό το βήμα και ποιο ζευγάρι πρέπει να το ξανασκεφτεί. Άσε τα πράγματα να πάρουν τον δρόμο τους, το δικό σου χρέος δεν είναι να φοβάσαι μια πιθανή άσχημη κατάληξη. Το χρέος σου είναι, ακόμα και αν κάτι πάει στραβά να είσαι δίπλα της για να την στηρίξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το χρέος σου είναι, ακόμα και αν κάτι πάει στραβά να είσαι δίπλα της για να την στηρίξεις.

Μαρή Κλαίρη, μπορείς να μας το αναλύσεις λίγο παραπάνω το συγκεκριμένο; Δε καταλαβαίνω το λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν εγγυήσεις για αυτά τα πράγματα. Προσπάθησε να είσαι χαρούμενη για τη φίλη σου, όπως θα ήσουν αν πίστευες ότι ο γάμος είναι η καλύτερη απόφαση που πήρε. Αν δεν έχεις ενδοιασμούς για τον μέλλοντα σύζυγο, αν της φέρεται καλά και φαίνεται να την αγαπάει και να την κάνει ευτυχισμένη, δε νομίζω ότι έχεις λόγο να μην συμφωνείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Γνωρίζεις πολλούς που έχουν συνάψει γάμο με τέτοια διαφορά ηλικίας και έχουν κρατήσει στο χρόνο ή έστω δεν υπάρχουν προβλήματα μεταξύ τους; Εγώ δε γνωρίζω κανένα.

Μάλλον, λέγοντας προβλήματα εννοείς, την οικογενειακή κρίση (έλλειψη επικοινωνίας, εμπιστοσύνης, σεβασμού, αλληλοκατανόησης, φαινόμενα, που οδηγούν συχνά στην απιστία και στην διάλυση του θεσμού). Γιατί, προβλήματα, υπό μια άλλη σκοπιά, παρουσιάζονται σε κάθε οικογένεια και υποδηλώνουν "υγιείς" σχέσεις και δεσμούς μέσα στην οικογένεια.

Αν, λοιπόν, εννοείς το πρόβλημα, με την πρώτη έννοια, τότε ναι. Μπορώ να σου πω ότι ξέρω πολλές οικογένειες (ζευγάρια με ή χωρίς παιδιά), που παρά την διαφορά ηλικίας έχουν κρατήσει στο χρόνο και μπορούν να αναιρέσουν παραδειγματικά τον κανόνα/προκατάληψη.
Γενικότερα, θεωρώ πως η διαφορά ηλικίας δεν είναι ποτέ πρόβλημα, σε περιπτώσεις που όλες οι άλλες προϋποθέσεις οικογενειακής ευτυχίας εκπληρώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top