Γάμος στα 18!

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Βασικα ηθελαν να κλεφτουν και οι γονεις δεν ειχαν αλλη επιλογη απο το να της το επιτρεψουν. ;/ οχι απο αλβανια.:)

Εμ γι αυτο απο Αλβανια... εχω μια φιλη απο εκει και μου λεει πως στο χωριο της αν εισαι 25 χορνων σε θεωρουν πολυ μεγαλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.
Και οι τσιγγάνες στα 16 κάνουν παιδί. Ηρεμήστε λίγο... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Reneve.

Νεοφερμένος

Η Reneve. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αυτη θα φαει τα μουτρα της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Βασικα ηθελαν να κλεφτουν και οι γονεις δεν ειχαν αλλη επιλογη απο το να της το επιτρεψουν. ;/ οχι απο αλβανια.:)

Μου φάνηκε περίεργο γι'αυτό ρώτησα από που είναι...ναι ξέρω.:worry::worry::worry::worry::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εάν δεν μπορείς να στειρίξεις τον ευτό σου οικονομικά πώς θα φροντίσεις ένα μωρό που ειδικά την πρώτη περίοδο της ζωής του έχει τρελά οικονομικά έξοδα;
Δεν είπα χρειάζεται να έχεις κάποια οικονομική άνεση για να μεγαλώσεις ένα παιδί αλλά πιστεύεις αυτοί που έχουν λεφτά είναι απαραίτητα καλύτεροι γονείς;:worry:(για αυτό είπα όχι μόνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν είπα χρειάζεται να έχεις κάποια οικονομική άνεση για να μεγαλώσεις ένα παιδί αλλά πιστεύεις αυτοί που έχουν λεφτά είναι απαραίτητα καλύτεροι γονείς;:worry:(για αυτό είπα όχι μόνο)

Όχι δεν λέω αυτό! Αλλά όπως είπες και εσύ κάποια οικονομική άνεση πρέπει για να το μεγαλώσεις ιδιάιτερα τα πρωτα χρόνια της ζωής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Δεν είπα χρειάζεται να έχεις κάποια οικονομική άνεση για να μεγαλώσεις ένα παιδί αλλά πιστεύεις αυτοί που έχουν λεφτά είναι απαραίτητα καλύτεροι γονείς;:worry:(για αυτό είπα όχι μόνο)
Οχι , αυτος που εχει λεφτα δεν ειναι απαραιτητα καλος γονιος μην τρελαθουμε!!
Αλλα τα λεφτα ειναι μια εκ των προυποθεσεων για να παρεχεις ολα οσα πρεπει για το παιδι.
Επειδη στην Ελλαδα γενικα κρατικη μεριμνα δεν υπαρχει(και ουτε προκειται) , η κατασταση ειναι δεκα φορες δυσκολοτερη.
Υπαρχουν δυο τροποι να βλεπεις τη ζωη, ο ρεαλιστικος και ο ονειροπολος.
Ο Ρεαλισμος σε συνδυασμο με το ονειρο ειναι το καλυτερο.
Οι παλιοι παντρευονταν μικροι ,εκαναν παιδια(οχι ολοι) αλλα αυτο δεν πηγε μπροστα την κοινωνια και τεραστια ανεργια
υπηρχε και 9 εκ Ελληνες συνολικα μεταναστευσαν απο την φτωχεια εξωτερικο.
Οποτε και ο ρεαλισμος χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όχι δεν λέω αυτό! Αλλά όπως είπες και εσύ κάποια οικονομική άνεση πρέπει για να το μεγαλώσεις ιδιάιτερα τα πρωτα χρόνια της ζωής του.
Ε ναι αυτό.. αλλά έτσι πως έγιναν τα πράγματα ποιος μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί; τεσπά είναι άλλο θέμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
δεν διάβασα κανένα σχολιο, απλά έιδα τον τίτλο και φρίκαρα! ούτε να το πω δυνατά δεν μπορώ,,,, ακούγεται τόσο τρομακτικο για μενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντρευτείτε αλλά μην κάνετε παιδιά απ'τα 18. Γι'αυτό υπάρχουν και τα διαζύγια αν το μετανιώσετε. Σιγά. Αλλά μην κάνετε παιδιά.

Ειδικά οι Υδροχόοι του 3ου δεκαημέρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Παντρευτείτε αλλά μην κάνετε παιδιά απ'τα 18. Γι'αυτό υπάρχουν και τα διαζύγια αν το μετανιώσετε. Σιγά. Αλλά μην κάνετε παιδιά.

Ειδικά οι Υδροχόοι του 3ου δεκαημέρου.

Σωστή για το πρώτο που είπες :confused: αλλά η τελευταία ατάκα με πέθανε xD:whistle::whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αν αγαπιούνται δύο άνθρωποι (και αν μπορει να υπαρχει αγάπη)
αν μαζί περνάνε καλά και έχουν αφήσει τον εγωισμό στην άκρη
αν θέλουν ο ένας τον άλλον (όχι μονο για τοο σεξ)
αν ειναι μια υπεύθυνη απόφαση
εγώ είμαι υπερ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
αν αγαπιούνται δύο άνθρωποι (και αν μπορει να υπαρχει αγάπη)
αν μαζί περνάνε καλά και έχουν αφήσει τον εγωισμό στην άκρη
αν θέλουν ο ένας τον άλλον (όχι μονο για τοο σεξ)
αν ειναι μια υπεύθυνη απόφαση
εγώ είμαι υπερ!
Καλός ο ρομαντισμός αλλά πες μου που θα βρούν τα χρήματα να ζήσουν; Απο τον μπαμπά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
αν ειναι μια υπεύθυνη απόφαση

Πώς καλείσαι στα 18 να πάρεις μια υπεύθυνη απόφαση?:confused: Πόσο τον έχεις ζήσει τον άλλον? Και 1-2 χρόνια που λέει ο λόγος να είναι μαζί, ίδιες είναι οι σχέσεις στα 16 και ίδιες μένουν/είναι στα 18-19?
Η ηλικία των 18-19 είναι ηλικία-σταθμός. Έχεις τελειώσει το σχολείο, πιθανόν έχεις περάσει στο Πανεπιστήμιο, εγκλιματίζεσαι στην (πιο) υπεύθυνη ζωή σου. Είναι προσαρμοστική περίοδος. Πώς περιμένεις από ένα 18χρονο να πάρει υπεύθυνα μια απόφαση να μείνει "μια ζωή" με κάποιον, όταν δεν έχει εμπειρίες ζωής που θα τον/την ωριμάσουν και θα τον/την κάνουν να αντιμετωπίσει καταστάσεις?:worry:

p.s. Αφορμή ήσουν εσύ, δεν πάει μόνο σε σένα ο β' ενικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δεν θέλω να ακουστω απολυτη αλλα πιστευω γάμος απο τα 18 καταδικάζει τους ανθρωπους σε μιζερια.Υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις,αλλα πραγματικα ΟΛΟΥΣ οσους έχω δει (ειδικα τις κοπελες) να παντρευονται απο τοσο μικρες τις βλεπεις μετα δυστυχησμενες.

Υπαρχουν πολλοι λογοι και ο πιο βασικος πιστευω ειναι οτι ακομα και αν ειναι φουλ ερωτευμενοι,οταν δημιουργεις μια οικογενεια μπαινεις σε αλλο τρυπακι τροπου ζωης.Εχεις πολλες ευθυνες που δεν εισαι ετοιμος ακομα να αναλαβεις.
Χανεις τα νεανικα σου χρονια και δεν περνας αυτο το σταδιο φυσιολογικα αφου εχεις να φροντησεις μια οικογενεια η ακομα και ενα παιδι.Ετσι οταν δεν εξελισσεται σωστα αυτη η φαση μετα απο χρονια σου ξαναβγαινει επειδη δεν την εχεις περασει ποτε.

Ολα στην ωρα τους,ενας ανθρωπος πρεπει να περασει καποια σταδια και να ειναι συνηδητοποιημενος ωστε να δημηουργησει οικογενεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μα αν είναι συνειδητοποιημένος, why make a family in the first place? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αν θεωρείται εμπειρίες με πόσους κάποιος θα κάνει σεξ εγώ λέω πως καμία σχέση δεν έχει αυτό...είναι σεξιστικό και εγωιστικό
όσο για άλλες εμπειρίες...δεν μπορουν να τις έχουν περάσει δύο άτομα μαζι???
η υπευθυνότητα τέλος δέν είναι θέμα ηλικίας!!!
νομίζω ότι όλοι το αποδέχονται αυτό!

γιατί να κάνεις οικογένεια στο κάτω-κάτω? (Point)
αλλά τι να κάνεις τώρα τι μετα?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
αν θεωρείται εμπειρίες με πόσους κάποιος θα κάνει σεξ εγώ λέω πως καμία σχέση δεν έχει αυτό...είναι σεξιστικό και εγωιστικό
όσο για άλλες εμπειρίες...δεν μπορουν να τις έχουν περάσει δύο άτομα μαζι???
η υπευθυνότητα τέλος δέν είναι θέμα ηλικίας!!!
νομίζω ότι όλοι το αποδέχονται αυτό!

γιατί να κάνεις οικογένεια στο κάτω-κάτω? (Point)
αλλά τι να κάνεις τώρα τι μετα?????

Δεν θεωρώ εμπειρία το να έχεις πάει με 5-10-100 ακόμα πριν καταλήξεις στον έγγαμο βίο.
Άλλωστε αυτός που θα γνωρίσεις στα 18 σου μπορεί να είναι και ο σύντροφός σου μια ζωή, το θέμα είναι, στα 18 πώς το καταλαβαίνεις? Επειδή περνάς πολύ καλά 6-7 μήνες σημαίνει ότι θα περνάς και τα επόμενα 6-7 χρόνια?

Δεν γίνεται από την μία στιγμή στην άλλη, ένα ζευγάρι που βγαίνει 5 φορές την εβδομάδα, άντε κοιμάται και μια στις τόσες ο ένας στο σπίτι του άλλου, να αρχίσει να συνυπάρχει 24/7 και να αναλάβει ευθύνες για μία κοινή ζωή, πρέπει να υπάρχει και μία κλιμάκωση. Στα 18 ο καθένας κοιτάει να αναλάβει ευθύνες για τον εαυτό του. Όχι από εγωιστική άποψη, αλλά από την άποψη ότι σε εκείνη την ηλικία αρχίζεις και κάνεις πράγματα μόνος σου, δοκιμάζεις τις δυνάμεις και τις δυνατότητές σου. Σε εκείνη την ηλικία το να επωμιστείς εκτός από δικές σου ευθύνες και κάποιες ευθύνες από "κοινού", που αναγκαστικά υπάρχουν με την συμβίωση, είναι λίγο...αυτοκτονία. :/:

Όσο για τις υπόλοιπες εμπειρίες...αν μιλάμε για γάμο στα 18, πόσες εμπειρίες έχει περάσει το ζευγάρι μαζί? Πόσο καιρό ήτανε μαζί? 1-2 χρόνια στην καλύτερη? Τι σχέση έχουν, ξαναλέω, οι εμπειρίες των 16 με τις εμπειρίες των 18? Και αν δεν είναι μαζί τόοοοσο πολύ καιρό αλλά λίγους μήνες, δεν βρίσκεις τις εμπειρίες τραγικά λίγες για να στηρίξουν την υπόλοιπη κοινή ζωή?

Η υπευθυνότητα δεν είναι θέμα ηλικίας, αλλά οι ευθύνες είναι.
Εγώ μπορεί στα 19 μου να είμαι πολύ πιο υπεύθυνη από έναν στα 40 του. Αλλά οι ευθύνες που καλούμαι να αναλάβω είναι διαφορετικές από αυτές του 40ρη, και το ότι μπορώ να ανταπεξέλθω καλύτερα δεν σημαίνει ότι μπορώ να συγκριθώ μαζί του. Άλλες οι ευθύνες στα 20, άλλες στα 30, άλλες οι ευθύνες όταν κοιτάς μόνο την πάρτη σου (και στα 20, θα έπρεπε να κοιτάς κυρίως την πάρτη σου -χωρίς να σημαίνει ότι θα έχεις τους άλλους γραμμένους στα τέτοια σου), άλλες οι ευθύνες μέσα στο ζευγάρι που συμβιώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά να ανλαμβάνει κάποιος ευθύνες μόνος τυ ή μαζί με κάποιον άλλον...και για να ξεκαθαρίσω κάτι ο γάμος είναι μια απλή ταμπέλα...τι να είστε μαζί 16 χρόνια τι να είστε 16 χρόνια παντρεμένοι!!! δεν αλλάζει κατεμέ κάτι...όσο για το θέμα των παιδιών...ναι για μένα δεν έχει σχέση ο γάμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά να ανλαμβάνει κάποιος ευθύνες μόνος τυ ή μαζί με κάποιον άλλον...και για να ξεκαθαρίσω κάτι ο γάμος είναι μια απλή ταμπέλα...τι να είστε μαζί 16 χρόνια τι να είστε 16 χρόνια παντρεμένοι!!! δεν αλλάζει κατεμέ κάτι...όσο για το θέμα των παιδιών...ναι για μένα δεν έχει σχέση ο γάμος...

Δεν είπα ότι αναλαμβάνει ευθύνες και τις μοιράζεται με κάποιον άλλον (του στυλ, εγώ θα πλύνω τα πιάτα και εσύ θα σκουπίσεις για να μην μοιάζει το σπίτι αχούρι).
Είπα ότι αναλαμβάνει ευθύνες οι οποίες επηρεάζουν αναπόφευκτα και τον άλλον. Δεν έχει να νοιαστεί μόνο για τον εαυτό του, αλλά και για τον άλλον άνθρωπο με τον οποίο πλέον έχει συνδέσει την ζωή του μόνιμα.

Τώρα αν αντί για γάμος θέλεις να βάλουμε "συμβίωση 24/7", ε, για μένα δεν αλλάζουνε και πολλά.
Το αν θα φοράς ή όχι βέρα είναι το τελευταίο.

Και επειδή όλα αυτά μπορεί να είναι ωραία όπως ακούγονται θεωρητικά...σε ρωτάω πολύ απλά: με τι λεφτά θα στήσεις ένα σπιτικό για να στεγάσεις τον γάμο σου στα 18? Εάν έστω ο ένας από τους 2 σπουδάζει, και part-time job να βρει δεν επαρκούν τα λεφτά για να βγάλετε το μήνα, νοίκι, λογαριασμοί, κοινόχρηστα, φαγητό, έξοδος. Πώς θα ζήσουν?
Είναι ρομαντικά να τα σκέφτεσαι θεωρητικά, αλλά στην πράξη χωλαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top