[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Εγώ είχα και ένα δεύτερο βιβλίο και τα έγραφα εκεί πάνω και μετά κοιτούσα αν είχα λάθος και αν δεν μπορούσα να καταλάβω κάτι ρωτούσα τον καθηγητή μου. Επίσης το κάναμε και στο φροντιστήριο στον πίνακα, οπότε μετά ήταν πιο εύκολο. Αν κάτι δεν μπορούσα να θυμηθώ με τίποτα ή ήταν μοναδική περίπτωση, το μάθαινα και απέξω για σιγουριά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μαλιστα εγω προσπαθω απεξω αλλα μετα απο καποιες ωρες δεν τα θυμαμαι ενω οσο τα κανω μου ερχονται ευκολα και ανησυχω λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Πολύς κόπος και είναι αρκετά κείμενα. Τώρα έχεις χρόνο, μετά όμως που θα ξεκινήσουν τα μαθήματα; Και αν γίνει κάτι (π.χ. αγχωθείς) τι θα κάνεις; Μην ανησυχείς πάντως, σιγά σιγά θα αποκτήσεις και εμπειρία και θα βγαίνουν πολύ εύκολα στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
τι προτεινεις γιατι απο μονος μου φενονται δυσκολο να το βγαλω το συντακτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αν και δεν ξέρω τι βιβλία έχεις και τι μέθοδο ακολουθείς στο διάβασμα σου και στο φροντιστήριο, θα έλεγα αν βρεις ένα άγραφο βιβλίο λατινικών και να προετοιμάζεσαι είτε γράφοντας τα είτε λέγοντάς το συντακτικό σε κάποιον. Μόνο έτσι θα τσεκάρεις τι πραγματικά δεν ξέρεις σα να έγραφες εξετάσεις. Βοηθάνε επίσης και οι ασκήσεις συντακτικού για να μάθεις κάποια εμπειρικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Τι εννοείς με το να μάθεις το συντακτικό απ'έξω; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω σε κάθε κείμενο να σημειώνεις με ένα χρωματιστό στυλό τα περίεργα συντακτικά φαινόμενα. Έτσι το μάτι θα πηγαίνει αμέσως εκεί και θα τα εμπεδώνεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα στα λατινικα με το συντακτικο πως ακριβως πρεπει να διαβαζεται,να το μαθαινουμε απεξω πραγμα που δοκιμασα αλλα μετα δεν θυμομουν πολλα η υπαρχει καποιος αλλος τροπος :/::/:

Να προσπαθείς να βγάζεις μόνος τα εύκολα, π.χ υποκείμενο,αντικείμενο κλπ. και να επιμένεις στα δύσκολα, με τον καιρό που θα τα διαβάζεις και θα τα ξανά διαβάζεις θα σου έρχονται αυτόματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
θα το δοκιμασω αλλα επειδη δεν ειμαι και πολυ καλος στο συντακτικο γι αυτο σκεφτηκα να τα μαθαινω απεξω ευχαριστω πολυ για την βοήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε σεις, χαλαρώστε λίγο με τα λατινικά, γελοία είναι. Μην ανησυχείτε. Για το συντακτικό πιστεύω το ίδιο με τον 8theo1, αλλά σε σχέση με τα αρχαία μιλούμε για πανεύκολο μάθημα, αρκεί να ασχοληθείς και να μπεις στο πνεύμα του. Έμενα προσωπικά μού αρέσουν τα Λατινικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Στο κείμενο 6 λέει "posita est", πως μεταφράζεται;
Σε ένα βοήθημα που έχω λέει "βρίσκονται", και σε ένα άλλο με δύο μεταφράσεις "βρίσκονται" και "είναι τοποθετημένα". Στο φροντ μου είπαν ότι πρέπει να λέω "βρίσκεται" επειδή είναι ενικός.

Ξέρω ότι είναι βλακεία ερώτηση, ότι δεν παίζει καν να πέσει αυτό το κείμενο και ότι ασχολούμαι με λεπτομέρειες, αλλά θέλω στην μετάφραση έστω να τα ξέρω όλα τέλεια, φοβάμαι μην μου κόψουν από κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
κοίτα δε νομίζω να σου κόψουν από αυτο...ισχύει μεν αυτό που σου είπαν στο φροντιστήριο, αλλά από την άλλη μπορεί κάποιος να πει με τη σειρά του ότι το ''είναι τοποθετημένα'' είναι σωστότερο επειδή είναι περιφραστικό, όπως το posita est!!
νομίζω ότι και τα 2 είναι σωστά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, δεν είναι πολύ δύσκολο. Ας δούμε όλην την περίοδο:

Mens et animus et consilium et sententia civitātis posita est in legubus.

Ρήμα το posita est

Υποκείμενα τα mens, animus, consilium, sententia.

Από την στιγμή που έχεις υποκείμενα πολλά και συνδέονται παρατακτικά με το et, μπορείς να λογισεις κάθε υποκείμενο ως πρόταση με ρήμα το positus est, που εννοείται.
Η εξήγηση παραπάνω είναι γι να καταλάβεις γιατί υπάρχουν πολλά υποκείμενα, αλλά ρήμα στον ενικό.

Ως προς το κομμάτι της μετάφρασης, όταν στα ελληνικά έχουμε 2+ υποκείμενα για ένα ρήμα, το ρήμα είναι στον πληθυντικό. Άρα υο ρήμα θα μεταφραστεί στον πληθυντικό. Η μετάφραση της περιόδου είναι η έξης:

Ο νους και η ψυχή και η σκέψη και η κρίση τγς πολιτείας είναι τοποθετημένα/βρίσκονται στους νόμους.

Στα ελληνικά είναι αδόκιμο σε αυτήν την περίπτωση να υπάρχει ρήμα στον ενικό.

ΥΓ: Εάν υπάρχει λάθος, ας με διορθώσει κάποιος γνώστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Γεια σας!

αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει αλλάξει η ύλη των λατινικών της γ λυκείου. στην περίπτωση που έχει αλλάξει εαν κάποιος μαθητής θέλει να ξαναδώσει φέτος πανελλήνιες θα εξεταστεί στην νέα ύλη και με το νέο σύστημα; Σας παρακαλώ όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τα λατινικα συμφωνα με το νεο συστημα θα διδασκονται μονο στη γ λυκειου συν της β ομως.... Ομως νομιζω οτι οσοι θα δωσουν με το παλιο συστημα η υλη παραμενει ιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ρε παιδιά,έχω μια απορία στα λατινικά.
ο συντελεσμένος μέλλοντας η καθηγήτρια μας είπε πως σχηματίζεται με θέμα παρακειμένου + eri + βασικές καταλήξεις
π.χ fuerim-fueris, amaverim-amaveris
αλλά στην γραμματική των λατινικών το βιβλίο γράφει fuero-fueris, amavero-amaveris
τι παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ρε παιδιά,έχω μια απορία στα λατινικά.
ο συντελεσμένος μέλλοντας η καθηγήτρια μας είπε πως σχηματίζεται με θέμα παρακειμένου + eri + βασικές καταλήξεις
π.χ fuerim-fueris, amaverim-amaveris
αλλά στην γραμματική των λατινικών το βιβλίο γράφει fuero-fueris, amavero-amaveris
τι παίζει;

Ο συντελεσμένος μέλλοντας σχηματίζεται με θέμα ΠΡΚ+ero,eris,erit κλπ
Το fuerim-eris-erit-erimus-eritis-erint είναι υποτακτική παρακειμένου(δλδ η υποτακτική ΠΡΚ σχηματίζεται με θέμα ΠΡΚ+erim).Ουσιαστικά η διαφορά έγκειται στο α' ενικό πρόσωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ο συντελεσμένος μέλλοντας σχηματίζεται με θέμα ΠΡΚ+ero,eris,erit κλπ
Το fuerim-eris-erit-erimus-eritis-erint είναι υποτακτική παρακειμένου(δλδ η υποτακτική ΠΡΚ σχηματίζεται με θέμα ΠΡΚ+erim).Ουσιαστικά η διαφορά έγκειται στο α' ενικό πρόσωπο.
τώρα κατάλαβα,να σαι καλά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manpap97

Νεοφερμένος

Ο manpap97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Βλέπω πως πολλοί γράφετε πως τα λατινικά δεν είναι πάντοτε εύκολα όσον αφορά το συντακτικό (κυρίως), αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες προσωπικές σημειώσεις που κάνω για να θυμάμαι τις άκυρες λέξεις που μπορεί να δούμε. Σας δίνω μέχρι στιγμής από το 3 ως το 13. Οι λέξεις είναι με βάση το study 4 exams, που είναι το "βοήθημα" του υπουργείου. Υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες από αυτές να έχουν αλλάξει ή να αλλάξουν στο μέλλον. Επίσης, έχω σημειώσεις των συντακτικών όρων σε όλη την παλιά ύλη των λατινικών, μιας και είμαι απόφοιτος που ξαναδίνω, αλλά εκεί δεν γράφω που αναφέρονται οι λέξεις, οπότε θα τις διορθώσω στην πορεία και θα τις ανεβάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Scan0001.jpg
    Scan0001.jpg
    769.3 KB · Εμφανίσεις: 185
  • Scan0003.jpg
    Scan0003.jpg
    859.3 KB · Εμφανίσεις: 225

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
για συντακτικο ποιο βοηθημα εχει πιο συγκεντρωμενα και αναλυτικα την υλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top