[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
1) que=και
2)μήπως είναι μέσης φωνής? έχεις μάθει όλους τους χρόνους/εγκλίσεις ή όχι ακόμα?
η μεση φωνη ειναι περιφραστικης συζυγιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
δες λίγο
και πες μου αν αυτό εννοείς.
την παθητική φωνή δηλαδή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
δες λίγο
και πες μου αν αυτό εννοείς.
την παθητική φωνή δηλαδή!
μαλλον παθητικη φωνη θα ειναι. Να σου πω την προταση ολη για να μου πεις αν ειναι ετσι. statimque sumptum est Punicum bellum tertium.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
μαλλον παθητικη φωνη θα ειναι. Να σου πω την προταση ολη για να μου πεις αν ειναι ετσι. statimque sumptum est Punicum bellum tertium.
παθητική είναι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ok, σε ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xrysaa:*

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τώρα που έκανα μια μικρή επανάληψη στα λατινικά είδα οτι δεν θυμάμαι ορισμένα πράγματα από πέρσι...
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται ενεργητική/παθητική σύνταξη και το αντίστροφο και επίσης τον Λατινισμό....????:hmm::hmm:
στο φροντιστήριο πέρσι δεν τα έδινα πολύ σημασία(κακώς το ξέρω) και φέτος τα θεωρούν δεδομένα....
όποιος μπορεί ας το εξηγήσει αναλυτικά για να μπορέσω να το καταλάβω...:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xrysaa:*

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
και μια ακόμα απορία το aurum διαθέτει πληθυντικό αριθμό???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
και μια ακόμα απορία το aurum διαθέτει πληθυντικό αριθμό???
ειναι ετεροσημο.στον πληθυντικο σημαινει χρυσα σκευη.οποτε αν σου ζητηθει να το κλινεις γραψε και πληθυντικο αλλα να διευκρινισεις τη διαφορετικη σημασια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xrysaa:*

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
σ'ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
τώρα που έκανα μια μικρή επανάληψη στα λατινικά είδα οτι δεν θυμάμαι ορισμένα πράγματα από πέρσι...
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται ενεργητική/παθητική σύνταξη και το αντίστροφο και επίσης τον Λατινισμό....????:hmm::hmm:
στο φροντιστήριο πέρσι δεν τα έδινα πολύ σημασία(κακώς το ξέρω) και φέτος τα θεωρούν δεδομένα....
όποιος μπορεί ας το εξηγήσει αναλυτικά για να μπορέσω να το καταλάβω...:(:(

Από ενεργητική σε παθητική φωνή και το αντίστροφο ακολουθείς τα εξής βήματα.
Ενεργητική Σύνταξη σε Παθητική : Το Υποκείμενο γίνεται Ποιητικό Αίτιο. Στην περίπτωση που είναι άψυχο βάζεις απλή αφαιρετική αλλά όταν είναι έμψυχο a(b) και αφαιρετική. Ab βάζεις μόνο όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από φωνήεν και h. Το Ρήμα από Ενεργητική Φωνή γίνεται Παθητική. Το Αντικείμενο μπαίνει σε θέση Υποκειμένου.

Παθητική σε Ενεργητική : Το Υποκείμενο γίνεται Αντικείμενο. Το Ρήμα από παθητική σε ενεργητική φωνή. Το Αντικείμενο γίνεται Υποκείμενο.

Σημειώσεις:
1) Εκτός από τους κύριους όρους αλλάζουν μαζί τους και οι ομοιόπτωτοι προσδιορισμοί.
2) Να προσέχεις το πρόσωπο και αριθμό του ρήματος να συμφωνεί με το νέο υποκείμενο.
3) Όταν έχεις 2 αντικείμενα αλλάζεις μόνο το άμεσο, το έμμεσο παραμένει όπως είναι.

Ελπίζω να σε βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γνωρίζετε κάποια σελίδα που να έχει όλα τα ουσιαστικά έχουν κλίσει?? δηλαδή σε όλες τις πτώσεις ονομαστική γενική.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεότη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Θεότη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο λινγκ με τα κείμενα των λατινικών (γ΄λυκείου)???? τα θέλω για εξάσκηση στον συντακτικό αλλά δεν μπορώ να τα βρώ!!!
ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο λινγκ με τα κείμενα των λατινικών (γ΄λυκείου)???? τα θέλω για εξάσκηση στον συντακτικό αλλά δεν μπορώ να τα βρώ!!!
ευχαριστώ!
κατεβασε το σχολικο βιβλιο!https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...H7i7px4g&sig2=2fZD0_-q2cXRMASwctwVeQ&cad=rja;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ευχαριστώ έλενα!! το βρήκα κι εδώ για όποιον άλλον θέλει
https://www.vlioras.gr/Philologia/Latina/Keimena21_50.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρύσαα

Νεοφερμένος

Η χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
η συνεκφορά tantas dimicationes πως θα κλιθεί..;
το tantas δε γνωρίζω τι είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
λοιπόν θα μπορούσες να πας στο σχολικό βιβλίο πίσω στο λεξιλόγιο και να δεις τι είναι!! Για αυτό το λόγο υπάρχει. ;)

Τελος πάντων το tantas είναι αιτιατική πληθυντικού της αντωνυμίας tantus-a-um που στην προκείμενη περίπτωση είναι θηλυκού γένους (καθώς συνοδεύει το ουσ. dimicatio-onis)

Από εκεί και πέρα το tantas θα κλιθεί κανονικά σύμφωνα με την α' κλίση και το dimicationes σύμφωνα με τη γ'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki94

Νεοφερμένος

Η litsaki94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια μπαινω ασχετη στην κουβεντα αλλα αυτη η συνταξη στα λατινικα με εχει τρελανει φετος... Πειτε μου και την δικη σασ αποψη περι του θεματος για να εχω μια γενικη εικονα...
Στο κειμενο 21 στην αρχη την ιδιομορφη αφαιρετικη απολυτη στο φροντιστηριο μας την εχουν δωσει ως εξης: το brenno υποκειμενο και το duce ως κατηγορ. προσδ. στο brenno ενω στο σχολειο ως κατηγορουμενο...
Εσεις τι πιστευετε? Στην σχολικη γραμματικη λεει πως χωρις μετοχη ειναι κατηγορηματικος... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδια μπαινω ασχετη στην κουβεντα αλλα αυτη η συνταξη στα λατινικα με εχει τρελανει φετος... Πειτε μου και την δικη σασ αποψη περι του θεματος για να εχω μια γενικη εικονα...
Στο κειμενο 21 στην αρχη την ιδιομορφη αφαιρετικη απολυτη στο φροντιστηριο μας την εχουν δωσει ως εξης: το brenno υποκειμενο και το duce ως κατηγορ. προσδ. στο brenno ενω στο σχολειο ως κατηγορουμενο...
Εσεις τι πιστευετε? Στην σχολικη γραμματικη λεει πως χωρις μετοχη ειναι κατηγορηματικος... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :)
Ιδιόμορφη αφαιρετική απόλυτη που δηλώνει χρόνο.
Το Brenno είναι υποκείμενο της ιδιόμορφης αυτής σύνταξης και το duce κατηγορηματικός προσδιορισμός στο Brenno.

Εγώ έτσι το ξέρω πάντως. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ιδιόμορφη αφαιρετική απόλυτη που δηλώνει χρόνο.
Το Brenno είναι υποκείμενο της ιδιόμορφης αυτής σύνταξης και το duce κατηγορηματικός προσδιορισμός στο Brenno.

Εγώ έτσι το ξέρω πάντως. =/

Ετσι ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top