Βουλή των Εφήβων 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Είχα πάει στη Βουλή των Εφήβων το 2008 και ήταν συγκλονιστική εμπειρία.Καταρχήν θυμάμαι πως η έκθεση μου ήταν αρκετά αντισυμβατική,χωρίς να τηρεί τους αυστηρούς κανόνες συγγραφής επίσημης έκθεσης,χωρίς καμία πρόθεση για εντυπωσιασμό και επίδειξη γνώσεων (το αναφέρω γιατί στο λύκειο σε άλλες περιπτώσεις το έκανα.Από τότε νομίζω πως το έκοψα).Το μόνο που είχε αυτή η έκθεση ήταν η απεγνωσμένη φωνή μιας έφηβης που επιτέλους είχε την ευκαιρία να εκφραστεί γνωρίζοντας ή νομίζοντας πως κάποιος από αυτούς που κυβερνούν αυτή τη χώρα ίσως και να την ακούσει.Γι'αυτό μην το έχετε στο μυαλό σας σαν έναν διαγωνισμό αλλά σα μια ευκαιρία να εκφραστείτε απολύτως ελεύθερα.Νομίζω πως τελικά το γραπτό που έχει να πει κάτι -όχι απλώς για να το πει αλλά για να προβληματίσει-,είναι αυτό που θα επιλεχθεί.Σπάστε τους κανόνες,γράψτε ελεύθερα,αφήστε το μυαλό σας να ταξιδέψει σε μονοπάτια που ούτε καν φαανταζόταν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Είχα πάει στη Βουλή των Εφήβων το 2008 και ήταν συγκλονιστική εμπειρία.Καταρχήν θυμάμαι πως η έκθεση μου ήταν αρκετά αντισυμβατική,χωρίς να τηρεί τους αυστηρούς κανόνες συγγραφής επίσημης έκθεσης,χωρίς καμία πρόθεση για εντυπωσιασμό και επίδειξη γνώσεων (το αναφέρω γιατί στο λύκειο σε άλλες περιπτώσεις το έκανα.Από τότε νομίζω πως το έκοψα).Το μόνο που είχε αυτή η έκθεση ήταν η απεγνωσμένη φωνή μιας έφηβης που επιτέλους είχε την ευκαιρία να εκφραστεί γνωρίζοντας ή νομίζοντας πως κάποιος από αυτούς που κυβερνούν αυτή τη χώρα ίσως και να την ακούσει.Γι'αυτό μην το έχετε στο μυαλό σας σαν έναν διαγωνισμό αλλά σα μια ευκαιρία να εκφραστείτε απολύτως ελεύθερα.Νομίζω πως τελικά το γραπτό που έχει να πει κάτι -όχι απλώς για να το πει αλλά για να προβληματίσει-,είναι αυτό που θα επιλεχθεί.Σπάστε τους κανόνες,γράψτε ελεύθερα,αφήστε το μυαλό σας να ταξιδέψει σε μονοπάτια που ούτε καν φαανταζόταν :)

Εγώ επειδη μένω σε μικρή επαρχιακή πόλη πιστεύω πως σε επίπεδο νομού θα με "φάνε" τα ιδιωτικά σχολεία...
Εγώ έγραψα για την Κρίση Ήθους στην πολιτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εγώ έγραψα για το ρατσισμό και τη μετανάστευση αλλά το μετάνιωσα ..πρώτον γιατί δεν σκέφτηκα οτι ο ρατσισμός ήταν στην ύλη της β΄λυκείου και δευτερόν επειδή με τις νέες εξελίξεις νομίζω ότι δεν κράτησα πολύ την ισορροπία και τάχθηκα πολύ υπέρ των μεταναστών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εγώ επειδη μένω σε μικρή επαρχιακή πόλη πιστεύω πως σε επίπεδο νομού θα με "φάνε" τα ιδιωτικά σχολεία...
Εγώ έγραψα για την Κρίση Ήθους στην πολιτική.

Κι εγώ και πολλά παιδιά που γνώρισα εκεί καταγόμασταν από μικρές επαρχιακές πόλεις..Κι όμως ήμασταν εκεί :)
Οι περισσότεροι μάλιστα ήμασταν από μικρές πόλεις.Μπορεί να παίζει κι αυτό που λες αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Να είσαι αισιόδοξος :)
Το θέμα σου μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Κι εγώ και πολλά παιδιά που γνώρισα εκεί καταγόμασταν από μικρές επαρχιακές πόλεις..Κι όμως ήμασταν εκεί :)
Οι περισσότεροι μάλιστα ήμασταν από μικρές πόλεις.Μπορεί να παίζει κι αυτό που λες αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Να είσαι αισιόδοξος :)
Το θέμα σου μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.Καλή επιτυχία!


Ευχαριστώ!:)
Αχ και να ήξερες πόσο θέλω να περάσω...
Ειναι κάτι σαν όνειρο ζωής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ευχαριστώ!:)
Αχ και να ήξερες πόσο θέλω να περάσω...
Ειναι κάτι σαν όνειρο ζωής...
Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Η εμπειρία ήταν μοναδική.Ένας χώρος γεμάτος με σκεπτόμενους εφήβους,γεμάτους όνειρα και οράματα,έτοιμους να κατακτήσουν τον κόσμο,με μια ωριμότητα στον τρόπο σκέψης και με μία τεράστια ελπίδα πως τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν.Τότε έχτισα την εικόνα που θέλω να έχω για τους νέους αυτού του τόπου και τότε πίστεψα πως για να σκέφτονται λίγοι άνθρωποι έτσι,θα μπορούν σίγουρα κι άλλοι.Αλλά δυστυχώς τελευταία απογοητεύομαι όλο και περισσότερο από την απάθεια και την αδιαφορία της νεολαίας.Περιμένω απλώς να ξυπνήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Ευχαριστώ!:)
Αχ και να ήξερες πόσο θέλω να περάσω...
Ειναι κάτι σαν όνειρο ζωής...
αχ Αρίσταρχε και εγώ σε καταλαβαίνω Α-ΠΟ-ΛΥ-ΤΑ!!!
θα στεναχωρηθώ πολύ αν δεν ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Η εμπειρία ήταν μοναδική.Ένας χώρος γεμάτος με σκεπτόμενους εφήβους,γεμάτους όνειρα και οράματα,έτοιμους να κατακτήσουν τον κόσμο,με μια ωριμότητα στον τρόπο σκέψης και με μία τεράστια ελπίδα πως τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν.Τότε έχτισα την εικόνα που θέλω να έχω για τους νέους αυτού του τόπου και τότε πίστεψα πως για να σκέφτονται λίγοι άνθρωποι έτσι,θα μπορούν σίγουρα κι άλλοι.Αλλά δυστυχώς τελευταία απογοητεύομαι όλο και περισσότερο από την απάθεια και την αδιαφορία της νεολαίας.Περιμένω απλώς να ξυπνήσουν.

Nα σε ρωτήσω κάτι μιας και μου έδωσες φοβερή πάσα για να σου κανω μια ερωτηση που θελω;
Μίλησες για αδιαφορία της νεολαίας, και απάθεια -να συμπληρώσω εγώ-.
Εάν έχω βρει μία πολιτική παράταξη που με εκφράζει λες οτι είναι καλό να εγγραφώ στην Εφηβική της Νεολαία;
Ή είναι μία επιπόλαιη κίνηση;
Θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ώριμο και αυτό μου το αναγνωρίζει ο περίγυρος μου.
Ομως εάν εγγραφώ φοβάμαι μην απογοητευτώ στην συνέχεια από το ίδιο το κόμμα.
Δυστυχώς οι θέσεις των κομμάτων στις μέρες μας έρχονται και παρέρχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Nα σε ρωτήσω κάτι μιας και μου έδωσες φοβερή πάσα για να σου κανω μια ερωτηση που θελω;
Μίλησες για αδιαφορία της νεολαίας, και απάθεια -να συμπληρώσω εγώ-.
Εάν έχω βρει μία πολιτική παράταξη που με εκφράζει λες οτι είναι καλό να εγγραφώ στην Εφηβική της Νεολαία;
Ή είναι μία επιπόλαιη κίνηση;
Θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ώριμο και αυτό μου το αναγνωρίζει ο περίγυρος μου.
Ομως εάν εγγραφώ φοβάμαι μην απογοητευτώ στην συνέχεια από το ίδιο το κόμμα.
Δυστυχώς οι θέσεις των κομμάτων στις μέρες μας έρχονται και παρέρχονται.

Όταν λες ότι σε εκφράζει τι εννοείς?Γιατί αν αναφέρεσαι στο θεωρητικό της πλαίσιο και γενικότερα στην ιδεολογία που πρεσβεύει,θα ξέρεις ήδη πως αυτά που πρεσβεύουν διαφέρουν πάρα πολύ από αυτά που τελικά κάνουν.Δηλαδή,θεωρητικά μπορεί να μοιάζουν οι θέσεις της κάθε παράταξης πολύ σωστές και να τάσσεσαι υπερ τους αλλά βλέποντας τη δράση της παράταξης θα χάσεις κάθε ιδέα.Πιστεύω ότι μπορείς να περιμένεις,να παρακολούθησεις καλύτερα τα δρώμενα,να παρεβρεθείς σε κάποιες εκδηλώσεις (τύπου ομιλίες,συνελεύσεις) και αργότερα να αποφασίσεις αν η συγκεκριμένη παράταξη σε εκφράζει.Γενικά πάντως να κρατάς μια κριτική και "καχύποπτη" στάση γιατί στην αρχή όλοι μοιάζουν πολύ καλοί μιας και προβάλλουν μόνο αυτά που τους συμφέρουν κι αυτά με τα οποία είναι αυτονόητο πως ο καθένας θα συμφωνήσει.Επιπλέον,δε χρειάζεται καν να εγγραφείς κάπου.Μπορείς να ψάχνεσαι,να ασχολείσαι,να ενδιαφέρεσαι και να δραστηριοποιείσαι έχοντας ως σύμμαχο μόνο τον εαυτό σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
αχ Αρίσταρχε και εγώ σε καταλαβαίνω Α-ΠΟ-ΛΥ-ΤΑ!!!
θα στεναχωρηθώ πολύ αν δεν ...:(
Σε μένα το λες...:(

Όταν λες ότι σε εκφράζει τι εννοείς?Γιατί αν αναφέρεσαι στο θεωρητικό της πλαίσιο και γενικότερα στην ιδεολογία που πρεσβεύει,θα ξέρεις ήδη πως αυτά που πρεσβεύουν διαφέρουν πάρα πολύ από αυτά που τελικά κάνουν.Δηλαδή,θεωρητικά μπορεί να μοιάζουν οι θέσεις της κάθε παράταξης πολύ σωστές και να τάσσεσαι υπερ τους αλλά βλέποντας τη δράση της παράταξης θα χάσεις κάθε ιδέα.Πιστεύω ότι μπορείς να περιμένεις,να παρακολούθησεις καλύτερα τα δρώμενα,να παρεβρεθείς σε κάποιες εκδηλώσεις (τύπου ομιλίες,συνελεύσεις) και αργότερα να αποφασίσεις αν η συγκεκριμένη παράταξη σε εκφράζει.Γενικά πάντως να κρατάς μια κριτική και "καχύποπτη" στάση γιατί στην αρχή όλοι μοιάζουν πολύ καλοί μιας και προβάλλουν μόνο αυτά που τους συμφέρουν κι αυτά με τα οποία είναι αυτονόητο πως ο καθένας θα συμφωνήσει.Επιπλέον,δε χρειάζεται καν να εγγραφείς κάπου.Μπορείς να ψάχνεσαι,να ασχολείσαι,να ενδιαφέρεσαι και να δραστηριοποιείσαι έχοντας ως σύμμαχο μόνο τον εαυτό σου.:)

Εννοώ πως συμφωνώ απόλυτα με τις πολιτικές του θέσεις. Και αυτός είναι ο λόγος που αισθάνομαι πως "είμαι ένας από αυτούς".
Από την άλλη όμως έχεις δίκιο σε αυτά που λές.
Είναι όλα σχετικά στην Πολιτική.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
@Αρίσταρχος
άσχετο, αλλά κοίταζα το προφίλ σου και γράφεις ότι μένεις Μονεμβάσια. Εγώ μένω Σπάρτη, είμαστε γείτονες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Πέρνα καμια βόλτα καμιά μέρα να πιούμε κανα καφέ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Καλά θα περάσω εγώ τότε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Καλά θα περάσω εγώ τότε! :D

Όποτε θες. Έτσι κι αλλιώς έχω τόσο ελεύθερο χρόνο που δεν έχω τι να τον κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
θελω να σου πω κατι απο προσωπικη πειρα.... συμμετειχα κι εγω στην ΔΙ βουλη των εφηβων το 2009 ... αυτο που εχω να σου πω ειναι μην κανεισ το ιδιο λαθοσ με εμενα... να πασ και να τουσ πεισ αυτα που πιστευεις(στους πολιτικους)(χωρις ξυλινο λογο) χωρις παρεκτροπες επειδη νομιζεισ οτι ειναι κατι.... αυτοι οι ανθρωποι ετσι οπωσ τουσ βιωσα αυτεσ τισ 4 μερεσ δεν εχουν ιδεα το τι γινεται εξω στην κοινωνια.... ζουνε σε εναν δικο τουσ κοσμο και μονο εσεισ σαν νεοι εχετε την δυνατοτητα 1 φορα στην ζωη σασ να τουσ ξυπνησετε.... μην αφησεισ αυτην την ευκαιρια να παει χαμενη γιατι εγω την αφησα....ενω θα επρεπε να ασχοληθω με το σαπιο πολιτικο συστημα(και να τους τα χωσω στην μαπα τους μηπωσ και ξυπνησουν) ασχοληθηκα με το θεμα που μασ ειχαν δωσει τοτε που ηταν η περιβαντολογικη καταστροφη.... 2) να μην σε νοιαξει ο χρονοσ που θα μιλησεισ.... και 6 λεπτα να μιλησεισ ενω σου εχουν πει να μιλησεισ 3 μην ανχωθεισ... να ζητησεισ παραταση χρονου απο τον προεδρο τησ βουλησ.... 3) οπου εχεισ να εκφρασεισ αντιλογο να σηκωσεισ το χερι σου και να εκφερεισ την αποψη σου.... μην τουσ φοβηθεισ η ντραπεισ για κανεναν λογο!!!... κατα τα αλλα σου ευχομαι να περασεισ υπεροχα οπωσ τα περασα κι εγω.... να γνωρισεισ οσα περισσοτερα ατομα μπορεισ αυτεσ τισ 4 μερεσ και να εισαι σιγουρη οτι οι περισσοτερεσ φιλιεσ απο εκει μεσα θα διατηρηθουν και μετα το τελοσ τησ βουλησ... να μιλησεισ με τουσ ομογενεισ για να νιωσεισ τα προβλημματα τουσ!!!! και παλι καλα να περασεισ και να εχεισ στο μυαλο σ οτι ειναι 4 μερεσ τησ ζωησ σου που δεν θα ξαναζησεισ ποτε!!! :clapup: φροντησε να τισ αξιοποιησεισ και να νιωσεισ εφηβη αναμεσα στουσ αλλουσ εφηβουσ!!!:D (μακαρι να ειχα την δυνατοτητα να ξαναζησω οτι εζησα αλλα ειπαμε! 1 φορα εισαι εφηβοσ!!! :P )

.Σπάστε τους κανόνες,γράψτε ελεύθερα,αφήστε το μυαλό σας να ταξιδέψει σε μονοπάτια που ούτε καν φαανταζόταν :)
συμφωνω απολυτα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Nα σε ρωτήσω κάτι μιας και μου έδωσες φοβερή πάσα για να σου κανω μια ερωτηση που θελω;
Μίλησες για αδιαφορία της νεολαίας, και απάθεια -να συμπληρώσω εγώ-.
Εάν έχω βρει μία πολιτική παράταξη που με εκφράζει λες οτι είναι καλό να εγγραφώ στην Εφηβική της Νεολαία;
Ή είναι μία επιπόλαιη κίνηση;
Θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ώριμο και αυτό μου το αναγνωρίζει ο περίγυρος μου.
Ομως εάν εγγραφώ φοβάμαι μην απογοητευτώ στην συνέχεια από το ίδιο το κόμμα.
Δυστυχώς οι θέσεις των κομμάτων στις μέρες μας έρχονται και παρέρχονται.
να σου πω κατι που ισοσ δεν το ξερεισ.... το να εγγραφεισ σε κομμα ουσιαστικα δινεισ λευκη επιταγη σε καποιουσ αλλουσ να σε χειραγωγησουν με την συγκαταθεση σου ...ουσιαστικα ευνουχιζεισ με αυτον τον τροπο την κριτικη και αμεροληπτη σκεψη σου για τα θεματα που σε απασχολουν θα εισαι φερεφωνο τησ παραταξησ σ.... στην περιπτωση που εχεισ βλεψεισ για πιο υψηλα πραγματα π.χ. γενικοσ γραμματεασ κ.λ.π. να ξερεισ οτι βαζουν (στισ περισσοτερεσ σχολεσ αυτο γινεται) δικα τουσ ατομα και εχουν καποια ολουσ εσασ απο πισω δινοντασ σασ ψευτικεσ ελπιδεσ οτι κατι μπορειτε να γινετε αν προσπαθεισεισ κι αλλο, ενω στην ουσια σασ εκκμεταλευονται για ανεβασουν αυτοι την δυναμη τουσ.... εσεισ κανετε ολη την βρομοδουλεια(αφισοκοληση,οικονομικη ενισχυση του κομματοσ κ.λ.π)
και αυτοι απολαμβανουν τα οφελη... ουσιαστικα προκειται για ενα νταβατζιλικι σε βαροσ σου,... δεν ξερω αν με καταλαβαινεισ τι προσπαθω να σου πω... Εάν έχεις βρει μία πολιτική παράταξη που σε εκφράζει δεν χρειαζεται να πασ και να γραφτεισ σε αυτην ... μπορεισ να την στηριξεισ με την ψηφο σ..... οι φοιτητικεσ παραταξεισ εχουν πολυ βρομια.... θα καταλειξω λεγοντασ σου το ρητο του ρηγα βελεστηνλη οτι οποιος συλλογαται ελευθεροσ (δεν ειναι δηλαδη στην προκειμενη περιπτωση φερεφωνο κανενος) συλλογαται σωστα.. ελπιζω να λαβεισ την σωστη αποφαση αφου θεωρεισ τον εαυτο σ αρκετα ωριμο :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
να σου πω κατι που ισοσ δεν το ξερεισ.... το να εγγραφεισ σε κομμα ουσιαστικα δινεισ λευκη επιταγη σε καποιουσ αλλουσ να σε χειραγωγησουν με την συγκαταθεση σου ...ουσιαστικα ευνουχιζεισ με αυτον τον τροπο την κριτικη και αμεροληπτη σκεψη σου για τα θεματα που σε απασχολουν θα εισαι φερεφωνο τησ παραταξησ σ.... στην περιπτωση που εχεισ βλεψεισ για πιο υψηλα πραγματα π.χ. γενικοσ γραμματεασ κ.λ.π. να ξερεισ οτι βαζουν (στισ περισσοτερεσ σχολεσ αυτο γινεται) δικα τουσ ατομα και εχουν καποια ολουσ εσασ απο πισω δινοντασ σασ ψευτικεσ ελπιδεσ οτι κατι μπορειτε να γινετε αν προσπαθεισεισ κι αλλο, ενω στην ουσια σασ εκκμεταλευονται για ανεβασουν αυτοι την δυναμη τουσ.... εσεισ κανετε ολη την βρομοδουλεια(αφισοκοληση,οικονομικη ενισχυση του κομματοσ κ.λ.π)
και αυτοι απολαμβανουν τα οφελη... ουσιαστικα προκειται για ενα νταβατζιλικι σε βαροσ σου,... δεν ξερω αν με καταλαβαινεισ τι προσπαθω να σου πω... Εάν έχεις βρει μία πολιτική παράταξη που σε εκφράζει δεν χρειαζεται να πασ και να γραφτεισ σε αυτην ... μπορεισ να την στηριξεισ με την ψηφο σ..... οι φοιτητικεσ παραταξεισ εχουν πολυ βρομια.... θα καταλειξω λεγοντασ σου το ρητο του ρηγα βελεστηνλη οτι οποιος συλλογαται ελευθεροσ (δεν ειναι δηλαδη στην προκειμενη περιπτωση φερεφωνο κανενος) συλλογαται σωστα.. ελπιζω να λαβεισ την σωστη αποφαση αφου θεωρεισ τον εαυτο σ αρκετα ωριμο :thumbup:

Εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες :)
Ομολογώ πως κάποια απο αυτά δεν τα είχα σκεφτεί.
Ενω σε κάποια άλλα δεν είχα δώσει και τόση βάση.
Ετσι είναι.
Πρέπει να σκεφτώ και όλες τις παραμέτρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Παιδια αν και λιγο καθυστερημενα αλλα και εγω συμμετειχα στην Βουλη των Εφηβων!!!!Τωρα αναμενουμε τα αποτελεσματα!!!!Ποτε λετε να βγουν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
διάβασα όλα τα μηνύματα αυτού του θέματος και τώρα θελω να εκφράσω την απορία μου.... που ακριβώς είναι οι έφηβοι, που ειναι γεμάτοι όνειρα, που θα ταραξουν τα κατεστημενα, που θα γκρεμισουν τα παρωχυμενα ειδωλα???μήπως είμαι τυφλή κια δεν τους βλέπω....????
είμαι σίγουρη οτι όλοι οι έφηβοι έχουν ανησυχίες και οραματίζονται ένα καλύτερο μέλλον, θέλουν να κάνουν τη διαφορα, να βροντοφωναξουν οτι το μέλλον τους ανοίκει (και πράγματι έτσι είναι)....αλλά κάθε χρόνο στη βουλή των εφήβων είναι σαν να παρακολουθώ ράφια του σουπερ μαρκετ (στο διάδρομο με τις κονσέρβες) γιατί δεν βλέπω τίποτα άλλο παρά κονσερβοποιημένες εκθέσεις...!!! και όχι μόνο αυτό αλλά αξίζει να παρατηρήσει κανείς τι κάνουν οι βουλευτές απο πίσω την ώρα που οι εφηβοι μιλάνε..ειλικρινά έχω την εντύπωση ότι συζητάνε για το φαγητό της ταβέρνας στην οποία έχουν κλείσει τραπέζι για μετά!!! και η κατάσταση γίνεται όλο και χεριρότερη....αφού φέτος το τόσο αυστηρό όριο λέξεων και η ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ λίστα θεμάτων από την οποία καλείστε να επιλέξετε αγγίζουν τα όρια της ηλιθιότητας!! κάποιος (συγγνώμη αλλά δεν θυμάμαι ποιος) έγραψε σε ένα προηγούμενο μνμ ότι μετάνιωσε που γράφωντας για τον ρατσισμό φάνηκε πως τάσσετε υπέρ των μεταναστών!! δηλαδή ΕΛΕΟΣ...γιατί να ντρέπεται κανείς για την αποψη του και πόσο μάλλον για το πως θα φανεί αυτή στα (τοσο μικροσκοπικά) μάτια των βουλευτών...και άλλωστε τι πιο ανθρώπινο από το να υποστηρίζει κανείς τους μετανάστες!! σας πουλάνε παραμύθι και εσείς (οι ρηξικέλευθοι κατα τ'αλλα αφηβοι) τρέχετε να το φάτε...και όχι μόνο αυτό αλλά στο τέλος λέτε και πόσο πολύ σας άρεσε...ενώ αυτοί τρίβουν τα χέρια τους που πλέον ακόμα και η πιο επικίνδυνη για επανάσταση γενιά κοιμάται του καλού καιρού!! πόσοι απο εσάς που γράψατε για το περιβάλλον κάνετε τα πάντα για να το προστατεύσετε?? πόσοι από εσάς θα βάζατε το μετανάστη από την Αλβανία (και την κάθε αλβανία) μέσα στο σπίτι σας?? ελάχιστοι εώς και κανένας...γιατί λοιπόν τόσο ψέμα??? ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ...τι σας καθιστά λοιπόν διαφορετικούς από τους πολιτικούς που βρίζετε (και αυτόι με το ψέμα και την υποκρισία ζουν)?? ξυπνήστε καια φού σηκωθείτε στο βήμα φωνάξτε δυνατα "ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΑΣ...ΟΠΟΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΜΠΟΔΙΖΕΤΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ"... ένας βλάκας (ο λιακόπουλος νομίζω) είχε πει ότι μας ψεκάζουν με κάτι αεροπλάνα για να κατευνάσουν τις αντιδράσεις μας και να μας κάνουν πιο δεκτικους σε αυτα που θέλουν να μας περάσουν....ε λοιπόν τελικά ούτε ψέκασμα χρειαζόμαστε ούτε τίποτα...είμαστε ικανοί από μόνοι μας να προσκυνήσουμε την ύπνωση...καληνύχτα ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top