Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Φυσική-Αδερφοί Σαββάλας ή Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος
Μαθηματικά-Μπάρλας
Χημεία-Σαλτέρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Στη φυσική μπορεί να είναι καλός ο Δημόπουλος,στα μαθηματικά Μπάρλας και χημεία οπωσδήποτε Σαλτερής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στη φυσική μπορεί να είναι καλός ο Δημόπουλος,στα μαθηματικά Μπάρλας και χημεία οπωσδήποτε Σαλτερής.
Αυτα ειχα κι εγω. Και στη Φυσικη επισης ειχα και ενα ακομα των Σκαλωμενου-Χριστακοπουλου (αν θυμαμαι σωστα τα ονοματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Βιολογια - Δ.Καρδαρας εκδ. Κεδρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
ρε παιδια επειδη διαβασα και εγω το post και σημερα αγορασα για θερινο practise
ο Σαλτερης-χημεια και Σαββαλας-φυσικη πολυ ψηλα την ειδαν....18? το κανε τευχος...δηλ ειμαστε σοβαροι? μια περιουσια για το 1 μαθημα?
ο Μπαρλας μια χαρα ωστοσο φτηνος και με ωραιο στυλ στο βοηθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
H αλήθεια είναι ότι οι τιμές τους είναι ιδιαίτερα υψηλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Φυσική-Αδερφοί Σαββάλας ή Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος
Μαθηματικά-Μπάρλας
Χημεία-Σαλτέρης

Ακυρο αλλα αν δεν κανω λαθος ειχες πει σε αλλο τοπικ να τεκμηριωνουμε την επιλογη μας... αρα περιμενω να ακουσω αποψεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ακυρο αλλα αν δεν κανω λαθος ειχες πει σε αλλο τοπικ να τεκμηριωνουμε την επιλογη μας... αρα περιμενω να ακουσω αποψεις ;)

Σωστός απλά βιαζόμουν.. :)

Στην Φυσική έχω ακούσει ότι του Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου ότι το επίπεδο είναι λίγο πιο υψηλό.Εγώ θα πάρω των αδερφών Σαββάλα γιατί έχει αναλυτική θεωρία και πολλές ασκήσεις ( δεν ξέρω για το επίπεδο δυσκολίας των ασκήσεων αλλά έχω ακούσει ότι έχει κλιμακωτή δυσκολία )

Στα Μαθηματικά ένα είναι το βοήθημα Μπάρλας..Μου αρέσει η όλη δομή του.Αναλυτική θεωρία πολλά είδη ασκήσεων,υποδείξεις και σχόλια.

Τώρα στη Χημεία δεν μπορώ να σου εκφέρω άποψη μιας και ποτέ δεν διάβαζα:P:P.Είχα το βοήθημα του Σαλτερή και 2-3 φορές που το είχα ανοίξει για να διαβάσω για το διαγώνισμα και τις εξετάσεις μπορώ να πω πως βοηθήθηκα αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ψηφίζω να δείτε και εδώ για να πάρετε ιδέες:)
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=47396
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Σαββαλας..ειναι πιστευω απο προσωπικη εμπειρια κορυφη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
πολλες φορες για να τους χαρακτηρισουμε proffesorous ή δεν ξερω και εγω γιατι
κανουν το βοηθημα δυσνοιτο και τις ασκησεις...στα βαθια νερα με τη μια...τοσο πολυ που ακομα και στο σχολειο ο καθηγητης καλυτερα τα λεει (και τα λεμε και τζαμπα :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
γεια σας:bye: θα ηθελα να μου προτεινετε βιβλία για τα μαθήματα της θετικής.θα προτειμούσα να είναι αρκετα υψηλου επιπέδου καλύπτοντασ επαρκώς επιπλέων ύλη απο αυτήν που προβλέπετε :)...

Μαθηματικά ασυζητητί Στεργίου-Νάκη, φτανει σε άλλα επίπεδα. Εχει μακραν τις καλύτερες ασκησεις τη στιγμή που ο Μπάρλας το κουράζει ανακυκλώνοντας ιδιο επίπεδο χωρις να προσφέρει αρκετά σε μαθητη με ταλέντο στα Μαθηματικά που πάει για το 18-20. Με ολο το σεβασμό προς το συγγραφέα, το βοηθημα Μπάρλα το θεωρώ επαρκές μονο για το θερινό μάθημα και για καποιες εισαγωγικές ασκησεις κεφαλαίων. Απο κει και πέρα ειναι αρκετα πισω απ'τις απαιτήσεις.
Φυσική ν'αρχίζεις τα κεφάλαια με τα δύο των αδελφών Σαββάλα, αλλα θα σου προτεινα να μη μένεις πάρα πολύ σε αυτά. Καλυτερα να προχωράς στις ασκήσεις του Παναγιωτακόπουλου αμεσως μολις εξοικειωθείς με το κεφάλαιο.
Στη Χημεια ο Σαλτερης ειναι ο πιο διαδεδομενος και νομιζω αρκεί με το παραπάνω.
Το ζητουμενο ολα αυτα ειναι να συνοδευονται απ'το χειρισμό ενος πραγματικά καλού καθηγητη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Μαθηματικά ασυζητητί Στεργίου-Νάκη, φτανει σε άλλα επίπεδα. Εχει μακραν τις καλύτερες ασκησεις τη στιγμή που ο Μπάρλας το κουράζει ανακυκλώνοντας ιδιο επίπεδο χωρις να προσφέρει αρκετά σε μαθητη με ταλέντο στα Μαθηματικά που πάει για το 18-20. Με ολο το σεβασμό προς το συγγραφέα, το βοηθημα Μπάρλα το θεωρώ επαρκές μονο για το θερινό μάθημα και για καποιες εισαγωγικές ασκησεις κεφαλαίων. Απο κει και πέρα ειναι αρκετα πισω απ'τις απαιτήσεις.
Και ο Μπάρλας είναι πολύ απαιτητικός, φίλε. Έχουν πολύ ψωμί τα βοηθήματα. Αν καταφέρεις και ξέρεις όλες τις ασκήσεις του(κοινώς να το ξεσκίσεις στο διάβασμα με όλη τη σημασία της λέξεως) είσαι κάτι παραπάνω από ικανός να γράψεις 18-20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Συνεχιζω να διαφωνώ. Αλλωστε ο λογος που μελετας ενα βοηθημα δεν ειναι να μαθεις τις ασκησεις του (ειδικα στα Μαθηματικα αυτο δεν πιάνει), αλλα να δουλεψεις πανω σε καλές ασκησεις και να εχεις γενικα την αισθηση και την εμπειρία. Ε, αν προσφέρει 15 τετοιες ασκησεις ανα κεφάλαιο ο Μπαρλας, ο Στεργιου προσφέρει 40. Οπως ειδα εγω το βιβλιο του, ο Μπαρλας στις λεγομενες προχωρημενες ασκησεις δεν κοιτάει να εχει δομημένες και πραγματικά πρωτοτυπες ασκησεις που τεστάρουν την εμπειρια σου, οπως ο Στεργίου, αλλά μάλλον ασκησεις που φαινονται δυσκολες αλλα δεν προσφερουν ουσιαστικά. Ο Μπαρλας ειναι αρκετά καλος για ασκησεις πρωτης επαφής, αλλα αν καποιος θελει κατι παραπάνω, δεν αρκει. Τουλαχιστον οχι μονος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Συνεχιζω να διαφωνώ. Αλλωστε ο λογος που μελετας ενα βοηθημα δεν ειναι να μαθεις τις ασκησεις του (ειδικα στα Μαθηματικα αυτο δεν πιάνει), αλλα να δουλεψεις πανω σε καλές ασκησεις και να εχεις γενικα την αισθηση και την εμπειρία. Ε, αν προσφέρει 15 τετοιες ασκησεις ανα κεφάλαιο ο Μπαρλας, ο Στεργιου προσφέρει 40. Οπως ειδα εγω το βιβλιο του, ο Μπαρλας στις λεγομενες προχωρημενες ασκησεις δεν κοιτάει να εχει δομημένες και πραγματικά πρωτοτυπες ασκησεις που τεστάρουν την εμπειρια σου, οπως ο Στεργίου, αλλά μάλλον ασκησεις που φαινονται δυσκολες αλλα δεν προσφερουν ουσιαστικά. Ο Μπαρλας ειναι αρκετά καλος για ασκησεις πρωτης επαφής, αλλα αν καποιος θελει κατι παραπάνω, δεν αρκει. Τουλαχιστον οχι μονος του.
Σαφώς δεν εννοώ να μαθαίνεις παπαγαλία τις ασκήσεις αλλά τη μεθοδολογία τους. Για να το λες πάντως κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Εγώ μόνο Μπάρλα δούλεψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δουλεψα και τους δύο, ισως γι'αυτο αισθάνομαι τη συγκριση. Η μεθοδολογια δεν εφαρμοζεται παντού στα Μαθηματικά και σιγουρα δεν ειναι τοσο σημαντική οσο η εμπειρία για να φτασεις στο Άριστα. Θεωρουσα τη μεθοδολογια απαγορευμένη λέξη οταν ελυνα ασκησεις, καθε θεμα πρεπει να αντιμετωπιζεται ξεχωριστά και να λυνεται βάση εμπειρίας. Η μονη περιπτωση που θυμαμαι να...μεθοδολογώ ηταν οταν εβλεπα ρητη διατυπωση περι υπαρξης ακροτατου σε σημειο, οποτε ερχεται ο Fermat. Αλλα κι αυτο βαση εμπειρίας ειναι. Συμμαθητες μου που έμαθαν απ'εξω 25 μεθοδολογίες (μεταξυ των οποιων κι αυτή) δεν καταφεραν να λυσουν το σχετικο ερωτημα 3α φετος, οταν εμενα μου φανηκε αυτονοητη η επιλυση απο τη στιγμη που γυρισα τη σελιδα να τσεκάρω τα θεματα οταν μας τα έδωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Δουλεψα και τους δύο, ισως γι'αυτο αισθάνομαι τη συγκριση. Η μεθοδολογια δεν εφαρμοζεται παντού στα Μαθηματικά και σιγουρα δεν ειναι τοσο σημαντική οσο η εμπειρία για να φτασεις στο Άριστα. Θεωρουσα τη μεθοδολογια απαγορευμένη λέξη οταν ελυνα ασκησεις, καθε θεμα πρεπει να αντιμετωπιζεται ξεχωριστά και να λυνεται βάση εμπειρίας. Η μονη περιπτωση που θυμαμαι να...μεθοδολογώ ηταν οταν εβλεπα ρητη διατυπωση περι υπαρξης ακροτατου σε σημειο, οποτε ερχεται ο Fermat. Αλλα κι αυτο βαση εμπειρίας ειναι. Συμμαθητες μου που έμαθαν απ'εξω 25 μεθοδολογίες (μεταξυ των οποιων κι αυτή) δεν καταφεραν να λυσουν το σχετικο ερωτημα 3α φετος, οταν εμενα μου φανηκε αυτονοητη η επιλυση απο τη στιγμη που γυρισα τη σελιδα να τσεκάρω τα θεματα οταν μας τα έδωσαν.
Νομίζω είναι περισσότερο συνδυασμός και μεθοδολογίας και εμπειρίας. Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μείνει ο μαθητής κολλημένος στις μεθοδολογίες αλλά να διευρύνει τον τρόπο σκέψης του, γιατί πράγματι μερικά θέματα ξεφεύγουν από τα συνήθη.
Κοίτα, προσωπικά όταν λέω μεθοδολογία μπορεί μερικές φορές να τη συγχέω με την εμπειρία. Είναι λεπτά τα όρια, αναφορικά με μένα πάντα. Δεν είχα δηλαδή όπως είπες αριθμημένες τις μεθοδολογίες αλλά είχα ένα πλάνο στο μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ναι, καταλαβαινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander_P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
αυτο ειναι το βοηθημα Στεργίου-Νάκη??? (ή ειναι αλλη εκδοση??)
-----------------------------------------
και αυτο το Β τευχος???
-------
<- αυτο ειναι το βοηθημα Μαθιουδ-Παναγιωτ? ή υπαρχει αλλη εκδοση (απ'οτι βλεπω αυτη ειναι του 2002)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top