Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ρε παιδιά τί ακριβώς αναζητάτε στη θεωρία των βοηθημάτων;;
Να χει μεθοδολογίες και παπαγαλίες;;
Εγώ ποτέ δε κοιτάω τη θεωρία σε ένα βοήθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ χρησιμοποίησα τα παρακάτω και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη! :
  • Εγώ την πρώτη χρονιά έκανα Μπάρλα και Φροντιστηριακό στα Μαθηματικά. Και τη δεύτερη Παπαδάκη και Θέματα Μαθηματικής Εταιρείας.
    Μπάρλας.jpgΠαπαδάκης.jpg
  • Φυσική Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος και γενικά επαναληπτικά θέματα στο τέλος.
    Μαθιουδάκης.jpg
  • Χημεία Σαλτερή και σημειώσεις του καθηγητή μου.
    Σαλτερής.jpg
  • Βιολογία Κατ των Λαζαράκη-Σαράντος Ελληνικά Γράμματα( έχει αποσυρθεί τώρα γιατί χωρίστηκαν οι συγγραφείς! )
    Λαζαράκη.jpg
  • Βιολογία Γενικής τίποτα.( εύκολο 100άρι-και 99 ο άλλος βαθμολογητής)
  • Έκθεση, τους τρεις τόμους του" Κοινός Νους" της Σερπάνου.
    Σρπάνου.jpgΣερπάνου 2.jpgΣερπάνου 3.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
εγω στα μαθηματικα κατ. εχω παπαδακη οποιος εχει αρκετα καλη θεωρια αλλα και πολλες ασκησεις ευκολες/δυσκολες.επισεις πηρα και τη νεα εκδοση του μπαρλα.θεωρια δεν μου αρεσει,τα προβληματα του ειναι παρομοια με τισ λυμενες ασκησεις και το χειροτερο,δεν εχει υποδειξεις στις απαντησεις οποτε μονος σου δεν μπορεις να κανεις πολλα.τα συνδοιαστικα του θεματα ομως ειναι απ τα δυσκολοτερα,ειδικα αυτα στο τελος.ειναι καλο για επαναληψη.δεν ξερω για στεργιου αλλα εχω ακουσει καλα λογια.για φυσικη εχω μαθιουδακη(υπεροχος) και τα κριτηρια αξιολογησεις του χρονοπουλου.απο τα κριτηρια εχω λυσει μονο τα πρωτα(νομοι των αεριων και λιγο θερμοδυναμικη) και δεν ειμαι και παρα πολυ ευχαριστημενος.βεβαιως ειναι πολυ νωρις το κρινω γι αυτο παρε κι αλλες αποψεις

οκ, θα πάω να κοιτάξω και στο βιβλιοπωλείο κάποια στιγμή για να αποφασίσω.

Ρε παιδιά τί ακριβώς αναζητάτε στη θεωρία των βοηθημάτων;;
Να χει μεθοδολογίες και παπαγαλίες;;
Εγώ ποτέ δε κοιτάω τη θεωρία σε ένα βοήθημα.

Κατά την γνώμη μου κάνεις ένα τραγικό λάθος. Η θεωρία είναι το κλειδί για να λύσεις τις πιο δύσκολες ασκήσεις του βοηθήματος, επίσης συμπληρώνει σε πολλά σημεία το σχολικό βιβλίο που είναι κακογραμμένο, δίνει διευκρινίσεις που το σχολικό τις θεωρεί αυτονόητες και περαιτέρω γνώσεις. Βοηθάει στην κατανόηση και στην εμπέδωση καθώς είναι καλά οργανωμένο.

Από εκεί και πέρα η θεωρία εξετάζεται από το σχολικό, επομένως πρέπει να την μαθαίνουμε από εκεί απ'έξω, αυτό δεν σημαίνει όμως πως είναι κακό/λάθος να ξέρουμε το κάτι παραπάνω που έχει το βοήθημα στην θεωρία του. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
επειδη δεν παω φροντιστηριο σε φυσικη κατ./γενικης διαβαζω μονο απο τα βοηθηματα του μαθιουδακη/παναγιωτακοπουλου ομως χρειαζομαι και ενα δευτερο.καμια προτιμηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί.
Θέλω βοηθήματα για τα 3 μαθήματα της θετικής (μαθηματικά,φυσικη,χημεια) .
Όμως λέτε πως η ύλη άλλαξε και αυτό με προβληματίζει.
Μπορείτε να μου προτείνετε βοηθήματα που να έχουν τη σωστή ύλη, να μην έχουν ελλείψεις και να είναι ένας τόμος; Δηλαδή όχι Α και Β τόμος για μαθηματικά. Να είναι αυτοτελή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά φέτος επειδή δε θα κάνω φροντιστήριο αποφάσισα να πάρω βοηθήματα. Έχω επιλέξει για Φυσική τον Μαθιουδάκη και για Μαθηματικά είμαι ανάμεσα σε Παπαδάκη και Στεργίου-Νάκης. Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ποίο βοήθημα έχει τις δύσκολες ασκήσεις;(Στα Μαθ/κα κατ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Παιδιά φέτος επειδή δε θα κάνω φροντιστήριο αποφάσισα να πάρω βοηθήματα. Έχω επιλέξει για Φυσική τον Μαθιουδάκη και για Μαθηματικά είμαι ανάμεσα σε Παπαδάκη και Στεργίου-Νάκης. Τι λέτε;
Παπαδακης δακωτο,εξαιρετικη θεωρια,ασκησεις σε ολα τα μηκη κυματος(υπαρχουν και ευκολες και πολυ απαιτητικες),θα μεινεις απολυτα ικανοποιημενος σε διαβεβαιω.

Ποίο βοήθημα έχει τις δύσκολες ασκήσεις;(Στα Μαθ/κα κατ.)
Του Μπαρλα και ακολουθει του Παπαδακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
έχοντας λύσει στην άλγεβρα τα βοηθήματα του Παπαδάκη, του μπάρλα, του Στεργίου-νάκη και του Μαυρίδη καταλήγω στο συμπέρασμα πως τις καλύτερες ασκήσεις και τις περισσότερες συνδυαστικές τις έχει ο Παπαδάκης πάντως, αλλά και πάλι όχι κάτι τρομερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Γεια σασ παιδια.. τωρα μετα την διακοπη των χριστουγγενων θελω να κανω επαναληψη σε ολα τα μαθηματα... αλλα ειδικα μαθηματικα.. και φυσικη... ξερετε καποιο βοηθημα που να εχει πολυ καλα κ με παραδειγματα τη θεωρια καιψνα παρεχει ασκησεις οχι μονο ευκολεσ αλλα και πιο προχωρημενεσ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Παπαδακης δακωτο,εξαιρετικη θεωρια,ασκησεις σε ολα τα μηκη κυματος(υπαρχουν και ευκολες και πολυ απαιτητικες),θα μεινεις απολυτα ικανο?ποιημενος σε διαβεβαιω.

Του Μπαρλα και ακολουθει του Παπαδακη.

Ο παπαδακησ εχει ολοκληρομενεσ λυσεισ απο πισω ή τισ συνιθισμενεσ βλακεισ μιασ σειρασ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Παπαδάκης ολοκληρωμένες λύσεις δεν έχει, αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα, κοιτούσα τις σημειώσεις, την θεωρία που σε παρέπεμπε και έβγαινε εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Θέλω να μου προτείνετε βοηθήματα για β λυκείου Άλγεβρα ,Μαθ κατ και γεωμετρία .Να σημειώσω ότι δεν θα πάω φροντιστήριο σε αυτά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panossalonika

Νεοφερμένος

Ο panossalonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Θέλω να μου προτείνετε βοηθήματα για β λυκείου Άλγεβρα ,Μαθ κατ και γεωμετρία .Να σημειώσω ότι δεν θα πάω φροντιστήριο σε αυτά....

αλγεβρα παπαδακης η στεργιου-νακης γεωμετρια-παπαδακης και μαθηματικα κατευθυνσης παπαδακης η στεργιου νακη (μετα μπορεις να παρεις και του μπαρλα). (δεν σου αναφερω τον μπαρλα στην αλγεβρα γιατι εχει βγαλει νεα εκδοση την οποια δεν εχω δει-εγω ειχα την παλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μεθοδική Άλγεβρα (Στεργίου,Νάκη) είναι καλή επιλογή για κάποιον που δεν πάει φροντ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Παιδιά βοήθημα στη Φυσική Κατεύθυνσης με δύσκολες και πολλές ασκήσεις;
Και στις λύσεις να είναι αρκετά επεξηγηματικό...Μπορείτε να βοηθήσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Παιδιά βοήθημα στη Φυσική Κατεύθυνσης με δύσκολες και πολλές ασκήσεις;
Και στις λύσεις να είναι αρκετά επεξηγηματικό...Μπορείτε να βοηθήσετε;

Έχω να σου προτείνω ένα για την επανάληψη με πολύ ωραία και πρωτότυπα θέματα!( μερικά αρκετά τσιμπημένα!)
Θέματα Φυσικής Γ ' Λυκείου, Βασίλης Τσούνης
Να ξέρεις όμως οι λύσεις του δεν είναι καθόλου επεξηγηματικές ( στις περισσότερες αναφέρει απλά το αποτέλεσμα) και γι'αυτό χρειάζεσαι κάποιον να σου λύνει τις απορίες...
Αξίζει όμως πολύ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξάνδρα22

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παιδιά βοήθημα στη Φυσική Κατεύθυνσης με δύσκολες και πολλές ασκήσεις;
Και στις λύσεις να είναι αρκετά επεξηγηματικό...Μπορείτε να βοηθήσετε;

Προσωπικά πιστεύω ότι το βοήθημα των αδερφών Άγγελου και Σπύρου Σαββάλα είναι από τα καλύτερα. Επίσης καλό είναι και αυτό του Μαθιουδάκη όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Έχω να σου προτείνω ένα για την επανάληψη με πολύ ωραία και πρωτότυπα θέματα!( μερικά αρκετά τσιμπημένα!)
Θέματα Φυσικής Γ ' Λυκείου, Βασίλης Τσούνης
Να ξέρεις όμως οι λύσεις του δεν είναι καθόλου επεξηγηματικές ( στις περισσότερες αναφέρει απλά το αποτέλεσμα) και γι'αυτό χρειάζεσαι κάποιον να σου λύνει τις απορίες...
Αξίζει όμως πολύ!!!:)

Ώπα... σόρρυ πίστεψα ότι ζητούσες βοήθημα φυσικής για την κατεύθυνση γ λυκείου... Γράψε λάθος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι μου έδωσε η ξαδέρφη μου ένα βοήθημα του Σαββάλα,όμως φέτος η ύλη της κατεύθυνσης Β' Λυκείου άλλαξε(έβαλαν μέσα οριζόντια βολή και ΑΔΟ) και το βοήθημα που έχω δεν με καλύπτει.Μάλλον θα αγοράσω του Σαββάλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top