Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το θέμα είναι από πανελλαδικές. Νομίζω επαναληπτικές 2018. Μπορείς να βρεις τις λύσεις online.
Πολύ παρατηρητικός ο φίλος με καλή μνήμη :P

 

Kostakis45

Νεοφερμένος

Ο Kostakis45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θεωρείτε πιθανό φέτος να πέσει πρόβλημα μεγιστοποιησης ή ρυθμού μεταβολής με σχήμα; (δεν εννοώ τα ερωτήματα που αναφέρονται σε ένα κινητό που κινείτε πάνω σε μια καμπύλη κλπ αναφέρομαι στα θέματα που χρειάζεσαι γνώσεις γεωμετρίας-τριγωνομετριας για να λύσεις)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Θεωρείτε πιθανό φέτος να πέσει πρόβλημα μεγιστοποιησης ή ρυθμού μεταβολής με σχήμα; (δεν εννοώ τα ερωτήματα που αναφέρονται σε ένα κινητό που κινείτε πάνω σε μια καμπύλη κλπ αναφέρομαι στα θέματα που χρειάζεσαι γνώσεις γεωμετρίας-τριγωνομετριας για να λύσεις)

Γιατί όχι; Άλλωστε, υπάρχουν αναφορές στα τελευταία χρόνια και για τα δύο ζητήματα και είναι και εντός ύλης. Δεδομένου ότι φέτος πετσοκόψανε και την ύλη, γιατί να μην πέσει και κάτι τέτοιο;

Σκέψου επίσης ότι τα τελευταία χρόνια, ορθώς, δίνεται έμφαση στις έννοιες, τις παρανοήσεις και τις γνώσεις από όλα τα προηγούμενα χρόνια του σχολείου, οπότε, why not; (ξανά)

Αλλά, αυτά σε επίπεδο κουβέντας καφενείου. Τα θέματα θα τα αποφασίσει η επιτροπή εκείνη τη νύχτα της 16ης Ιουνίου, σε ένα ανήλιαγο υπόγειο (αφού θα είναι νύχτα, βέβαια, δε μας νοιάζει το ανήλιαγο).

Συντρέχουν πολλοί λόγοι πίσω από το να μην εξετάζονται αυτούσια προβλήματα στις πανελλήνιες στα μαθηματικά που είναι «διπλωματικού» περιεχομένου και δεν αφορούν αμιγώς την παιδαγωγική διαδικασία καθ' εαυτή, οπότε δεν μπορούμε να απαντήσουμε και τόσο «απλά» σε αυτήν την ερώτηση.
 

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπέρα ....θα μπορούσατε παρακαλώ κύριε Βασίλη να μου στείλετε αναλυτικές λύσεις αυτών των δύο ερωτημάτων διότι τις έχω προσπαθήσει πολύ αλλά τίποτα ....αν γίνεται παρακαλώ πολύ
IMG_20200530_173850.jpg
IMG_20200530_173820.jpg
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
θα λυσω το 3α τα αλλα μετα το βραδυ.f(0)=0 γνωριζεις οτι f(x) διαφορο του μηδενος στο R αστρο.Οποτε και επειδη ειναι συνεχης συναρτηση διατηρει προσημο στο (-00,0) και στο (0,00) φ(-2)<0 οποτε φ(χ)<0 στο (-00,0) φ(χ)=-ριζα(χ^6)=-απολυτο(χ^3)=-(-χ^3)=χ^3 διοτι βρισκομαστε στα αρνητικα χ.
Στο (0,00) φ(2)>0 αρα φ(χ)=ριζα(χ^6)=απολυτο(χ^3)=χ^3 επειδη βρισκομαστε στα θετικα χ.Οπότε σε ολες τις περιπτωσεις f(x)=x^3.Aρκετα πονηρο θεμα που μοιαζει προφανες ενω δεν ειναι και σιγουρα θα χανοντουσαν μοναδες στην αιτιολογηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αντε ας λυσω και το 3β γτ βγαινει αμεσως.f'(x)>0 στο r αστρο και συνεχης στο R οποτε γνησιως αυξουσα σε ολο το R και αρα 1-1.Βγαινει ισως για εναν οχι και τοσο καλα μυημενο στη λεπτομερεια αυτη της μονοτονιας με τον ορισμο φ(χ1)=φ(χ2) συνεπαγεται χ1^3=χ2^3 αρα χ1=χ2.οποτε 1-1 και αρα αντιστρεψιμη.Το πεδιο ορισμου της αντιστροφης προκυπτει αν παρεις τα ορια της χ^3 στο -00 και στο +00 και ειναι το R.Ο τυπος τωρα:Aν χ>=0 f^-1(x)=τριτης ταξης ριζα του χ.
Αν χ<0 f^-1(x)=-τριτης ταξης ριζα του -χ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

θα λυσω το 3α τα αλλα μετα το βραδυ.f(0)=0 γνωριζεις οτι f(x) διαφορο του μηδενος στο R αστρο.Οποτε και επειδη ειναι συνεχης συναρτηση διατηρει προσημο στο (-00,0) και στο (0,00) φ(-2)<0 οποτε φ(χ)<0 στο (-00,0) φ(χ)=-ριζα(χ^6)=-απολυτο(χ^3)=-(-χ^3)=χ^3 διοτι βρισκομαστε στα αρνητικα χ.
Στο (0,00) φ(2)>0 αρα φ(χ)=ριζα(χ^6)=απολυτο(χ^3)=χ^3 επειδη βρισκομαστε στα θετικα χ.Οπότε σε ολες τις περιπτωσεις f(x)=x^3.Aρκετα πονηρο θεμα που μοιαζει προφανες ενω δεν ειναι και σιγουρα θα χανοντουσαν μοναδες στην αιτιολογηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αντε ας λυσω και το 3β γτ βγαινει αμεσως.f'(x)>0 στο r αστρο και συνεχης στο R οποτε γνησιως αυξουσα σε ολο το R και αρα 1-1.Βγαινει ισως για εναν οχι και τοσο καλα μυημενο στη λεπτομερεια αυτη της μονοτονιας με τον ορισμο φ(χ1)=φ(χ2) συνεπαγεται χ1^3=χ2^3 αρα χ1=χ2.οποτε 1-1 και αρα αντιστρεψιμη.Το πεδιο ορισμου της αντιστροφης προκυπτει αν παρεις τα ορια της χ^3 στο -00 και στο +00 και ειναι το R.Ο τυπος τωρα:Aν χ>=0 f^-1(x)=τριτης ταξης ριζα του χ.
Αν χ<0 f^-1(x)=-τριτης ταξης ριζα του -χ
για το γ ερωτημα φανταζομαι οτι πρεπει να σου δινει οτι το α>0 ή α<0 αλλιως πρεπει να κανεις περιπτωσεις για το α και ειναι χαζομαρα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το Δγ) είναι άσκηση του σχολικού. Για την ακρίβεια: σελ. 110, Β' ομάδα, ασκ. 3.

Παιδιά, πρώτα κοιτάμε να λύσουμε όλες τις ασκήσεις του σχολικού και μετά πάμε παρακάτω. Είναι το βασικό μας εγχειρίδιο το σχολικό βιβλίο!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
παντως βρε παπαχρηστο υπαρχουν καποια ερωτηματα που επρεπε να τα ξερεις.δηλαδη το 4α το προσπαθησες και δεν σου εβγαινε??σε 2 εβδομαδες δινεις.
 

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
παντως βρε παπαχρηστο υπαρχουν καποια ερωτηματα που επρεπε να τα ξερεις.δηλαδη το 4α το προσπαθησες και δεν σου εβγαινε??σε 2 εβδομαδες δινεις.
Κάποια ναι τα έχω λύσει απλά δεν είμαι σίγουρος αν τα έχω αναπτύξει σωστά .... αλλά γενικά θεωρώ πως είναι κάπως απαιτητικές...αν μπορέσετε παρακαλώ στείλτε μου και τα υπόλοιπα.... ευχαριστώ πολύ 🙌🙌
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κάποια ναι τα έχω λύσει απλά δεν είμαι σίγουρος αν τα έχω αναπτύξει σωστά .... αλλά γενικά θεωρώ πως είναι κάπως απαιτητικές...αν μπορέσετε παρακαλώ στείλτε μου και τα υπόλοιπα.... ευχαριστώ πολύ 🙌🙌
Τι σχολή σε ενδιαφέρει φίλε :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παντως βρε παπαχρηστο υπαρχουν καποια ερωτηματα που επρεπε να τα ξερεις.δηλαδη το 4α το προσπαθησες και δεν σου εβγαινε??σε 2 εβδομαδες δινεις.

Εσύ είσαι απ΄αυτούς που λέει η παροιμία :"Παρ΄τον στο γάμο σου να σου πει και του χρόνου"!
Σ΄αυτήν την φάση εμψυχώνουμε τον υποψήφιο αγαπητέ, δεν τον ρίχνουμε στα τάρταρα!:yes:
 

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εσύ είσαι απ΄αυτούς που λέει η παροιμία :"Παρ΄τον στο γάμο σου να σου πει και του χρόνου"!
Σ΄αυτήν την φάση εμψυχώνουμε τον υποψήφιο αγαπητέ, δεν τον ρίχνουμε στα τάρταρα!:yes:
Ευχαριστώ....κυρίως χημικός μηχανικός και σεμφε στοχεύω .....απλά θέλω να βλέπω και άλλους τρόπους λύσεις ασκήσεων ...έτσι ώστε να έχω διάφορες εναλλακτικές
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ευχαριστώ....κυρίως χημικός μηχανικός και σεμφε στοχεύω .....απλά θέλω να βλέπω και άλλους τρόπους λύσεις ασκήσεων ...έτσι ώστε να έχω διάφορες εναλλακτικές
Ελπίζω να τα πας περίφημα ! Καλά κάνεις και αναζητάς διαφορετικούς τρόπους λύσης των ασκήσεων, στα μαθηματικά νομίζω δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη λύση πολλές φορές.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ....κυρίως χημικός μηχανικός και σεμφε στοχεύω .....απλά θέλω να βλέπω και άλλους τρόπους λύσεις ασκήσεων ...έτσι ώστε να έχω διάφορες εναλλακτικές

Λύσε τα εσύ με τον δικό σου τρόπο, αρκεί να είναι σωστός και άσε τις εναλλακτικές.
Τώρα δεν μαθαίνεις, κάνεις επανάληψη!
Σου εύχομαι ολόψυχα Καλή Επιτυχία!
 

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
εεε ναι αλλά σε κάποια χρειάζομαι βοήθεια για αυτό απευθύνομαι εδώ 🙌
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τέλος πάντων άμα μπορέσει κάποιος να μου στείλει και τα υπόλοιπα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Εσύ είσαι απ΄αυτούς που λέει η παροιμία :"Παρ΄τον στο γάμο σου να σου πει και του χρόνου"!
Σ΄αυτήν την φάση εμψυχώνουμε τον υποψήφιο αγαπητέ, δεν τον ρίχνουμε στα τάρταρα!:yes:
δεν καταλαβαινω την ενταση σου!δεν εριξα κανεναν στα ταρταρα.αν ειδες απαντησα και μια ερωτηση.απλα τον ρωτησα αν ξερει καποια ερωτηματα γτ σε 2 εβδομαδες δινει και δεν εχει νοημα να τα λυσουμε ολα εμεις.αυτο απηντησα
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν καταλαβαινω την ενταση σου!δεν εριξα κανεναν στα ταρταρα.αν ειδες απαντησα και μια ερωτηση.απλα τον ρωτησα αν ξερει καποια ερωτηματα γτ σε 2 εβδομαδες δινει και δεν εχει νοημα να τα λυσουμε ολα εμεις.αυτο απηντησα

Καμία ένταση αγαπητέ!
Πιθανόν μια μικρή ένσταση!

΄Οταν λες στον άλλο:
"...υπάρχουν κάποια ερωτήματα που έπρεπε να τα ξέρεις.
Δηλαδή το 4α το προσπάθησες και δεν σου έβγαινε; Σε 2 εβδομάδες δίνεις."

Ε, όπως και να το κάνουμε το νόημα που βγαίνει είναι ότι:
" υπάρχουν βασικά πράγματα που έπρεπε να ξέρεις και δεν τα ξέρεις.
Αφού δεν μπόρεσες να λύσεις το 4α που είναι απλό, πώς θα δώσεις σε 2 εβδομάδες;"
Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα!

Κοίτα εγώ κάθε τέτοια εποχή (παρόλο που από το 2010 που έδωσα εξετάσεις έχει περάσει πλέον μια δεκαετία), φέρνω τον εαυτό μου στη θέση των παιδιών και τα συμμερίζομαι!
Ξέρω πολύ καλά ότι η πίεση, η απαίτηση για απόδοση, οι συμβουλές, οι παροτρύνσεις κτλ, είναι για το διάστημα της προετοιμασίας πριν την τελική ευθεία.
Στην τελική ευθεία το μόνο που κάνουμε είναι να τους ανεβάζουμε την ψυχολογία.

No problem at all!
΄Ολα καλά!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Καμία ένταση αγαπητέ!
Πιθανόν μια μικρή ένσταση!

΄Οταν λες στον άλλο:
"...υπάρχουν κάποια ερωτήματα που έπρεπε να τα ξέρεις.
Δηλαδή το 4α το προσπάθησες και δεν σου έβγαινε; Σε 2 εβδομάδες δίνεις."

Ε, όπως και να το κάνουμε το νόημα που βγαίνει είναι ότι:
" υπάρχουν βασικά πράγματα που έπρεπε να ξέρεις και δεν τα ξέρεις.
Αφού δεν μπόρεσες να λύσεις το 4α που είναι απλό, πώς θα δώσεις σε 2 εβδομάδες;"
Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα!

Κοίτα εγώ κάθε τέτοια εποχή (παρόλο που από το 2010 που έδωσα εξετάσεις έχει περάσει πλέον μια δεκαετία), φέρνω τον εαυτό μου στη θέση των παιδιών και τα συμμερίζομαι!
Ξέρω πολύ καλά ότι η πίεση, η απαίτηση για απόδοση, οι συμβουλές, οι παροτρύνσεις κτλ, είναι για το διάστημα της προετοιμασίας πριν την τελική ευθεία.
Στην τελική ευθεία το μόνο που κάνουμε είναι να τους ανεβάζουμε την ψυχολογία.

No problem at all!
΄Ολα καλά!
ok μια χαρα τοτε
 

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εντάξει όλα καλά δεν προσβλήθηκα ούτε έπεσα ψυχολογικά κύριε Ευκλείδη.....αν έχετε την καλοσύνη στείλτε μου και τα υπόλοιπα παρακαλώ πολύ

Είναι κανείς συνδεμένος και μπορεί να μου στείλει τις υπόλοιπες λύσεις παρακαλώ

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το θέμα αυτό
IMG_20200530_173820.jpg
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε λιγάκι πως βγαίνει ο τύπος του γ1 και στο γ4 πως ξεκινώ γιατί οκ ξέρω τι πρέπει να ισχύει για να διέρχεται απτό μ.και να εφάπτεται στην ε αλλά αρχικη μορφή των ζητούμενων ευθειών ποια είναι; Επίσης Δ3 και Δ4 αν θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει πως λύνονται. Ξέρω πολλές μαζεμένες απορίες, αλλά.παλευω μπας και πιάσω 12-13 :P
 

Συνημμένα

  • IMG_20200603_213455.jpg
    IMG_20200603_213455.jpg
    2.1 MB · Εμφανίσεις: 164

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με μια άσκηση μαθηματικών παρακαλώ
IMG_20200530_173820.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top