Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
1)
2)
O θα βρεθεί από την λύση του συστήματος

Με λύσεις
αν γίνεται μου εξηγείς λιγο το 2ο ερωτημα..ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
αν γίνεται μου εξηγείς λιγο το 2ο ερωτημα..ευχαριστώ

Έχεις βρεί από το 1ο ερώτημα τον γεωμετρικό τόπο. Που σημαίνει ότι οι εικόνες του z θα επαληθεύουν αυτή την εξίσωση ευθείας.
Όντως αυτή η ευθεία που βρήκαμε είναι παράλληλη στην ευθεία που μας λέει γιατί η κλίση είναι η ίδια.
Το μέτρο z είναι |z| και ισούται με ρίζα[x^2 +y^2] (1)
Εμείς θέλουμε |z|= ριζα34
Αν υψώσουμε και τα 2 μέλη στο τετράγωνο και αντικαταστήσουμε την (1) έχουμε
x^2 + y^2 = 34

Επομένως λύνοντας το σύστημα θα βρούμε τους z που το μέτρο τους ισούται με ριζα34.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Έχεις βρεί από το 1ο ερώτημα τον γεωμετρικό τόπο. Που σημαίνει ότι οι εικόνες του z θα επαληθεύουν αυτή την εξίσωση ευθείας.
Όντως αυτή η ευθεία που βρήκαμε είναι παράλληλη στην ευθεία που μας λέει γιατί η κλίση είναι η ίδια.
Το μέτρο z είναι |z| και ισούται με ρίζα[x^2 +y^2] (1)
Εμείς θέλουμε |z|= ριζα34
Αν υψώσουμε και τα 2 μέλη στο τετράγωνο και αντικαταστήσουμε την (1) έχουμε
x^2 + y^2 = 34

Επομένως λύνοντας το σύστημα θα βρούμε τους z που το μέτρο τους ισούται με ριζα34.
Σε ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

need4sheed

Νεοφερμένος

Ο need4sheed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δινονται οι γνησιως αυξουσες συναρτησεις f,g : (o,συν απειρο)--->R με τιμες θετικες για καθε x E R
Α)να δειχτει οτι η εξισωση f(x)+g(x)=f(x)g(x) εχει το πολυ μια θετικη λυση
Β)να αποδειξετε οτι υπαρχει ενα ακριβως ξ E (0.1) τετοιο ωστε f(ξ)=(1/2)f(1/2)+(1/3)f(1/3)+(1/6)f(1/6)
Γ) βρειτε το πεδιο ορισμου της m(x)={-2/ριζα (fof)(x)}+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δινονται οι γνησιως αυξουσες συναρτησεις f,g : (o,συν απειρο)--->R με τιμες θετικες για καθε x E R
Α)να δειχτει οτι η εξισωση f(x)+g(x)=f(x)g(x) εχει το πολυ μια θετικη λυση
Β)να αποδειξετε οτι υπαρχει ενα ακριβως ξ E (0.1) τετοιο ωστε f(ξ)=(1/2)f(1/2)+(1/3)f(1/3)+(1/6)f(1/6)
Γ) βρειτε το πεδιο ορισμου της m(x)={-2/ριζα (fof)(x)}+1

Παραθέτω την απάντηση για το Α), και αν προλάβω θα κάνω και τα άλλα! :)

Διόρθωση: Η h βγαίνει γνησίως φθίνουσα, αλλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας έγραψα γνησίως αύξουσα!!!

Είσαι σίγουρος ότι η εκφώνηση σου είναι πλήρης; Θα έπρεπε τουλάχιστον να αναφέρει ότι η f είναι συνεχής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC_0460.jpg
    DSC_0460.jpg
    1.4 MB · Εμφανίσεις: 136
Τελευταία επεξεργασία:

mary1269

Νεοφερμένος

Η mary1269 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
λοιπον εχω lim f(x)(1-συνx)//x^2= -oo
το x->0 και μου ζηταει το lim f(x)
τι κανω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
To όριο της καθώς είναι γνωστό ( δες πχ εδώ ). Αν
τότε κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary-blackrose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Καλησπέρα!Έχω το παρακάτω όριο...είναι σωστα λυμμένο??Και μια ακόμα ερώτηση άσχετη με το προηγούμενο ....μπορούμε να παραγωγισουμε μια τρίτη τάξης ρίζα??Ειναι εύκολο να μου δειξει κάποιος ένα παράδειγμα??:hmm: ευχαριστώ εκ των προτέρων!!;)View attachment 55010
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καλησπέρα!Έχω το παρακάτω όριο...είναι σωστα λυμμένο??Και μια ακόμα ερώτηση άσχετη με το προηγούμενο ....μπορούμε να παραγωγισουμε μια τρίτη τάξης ρίζα??Ειναι εύκολο να μου δειξει κάποιος ένα παράδειγμα??:hmm: ευχαριστώ εκ των προτέρων!!;)View attachment 55010

και μετα παραγωγίζεις σαν το x^a
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary-blackrose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 145 μηνύματα.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Καλησπέρα!Έχω το παρακάτω όριο...είναι σωστα λυμμένο??Και μια ακόμα ερώτηση άσχετη με το προηγούμενο ....μπορούμε να παραγωγισουμε μια τρίτη τάξης ρίζα??Ειναι εύκολο να μου δειξει κάποιος ένα παράδειγμα??:hmm: ευχαριστώ εκ των προτέρων!!;)View attachment 55010
Σωστό είναι το όριο. Μπορούσες να πολλαπλασιάσεις ταυτόχρονα και με την συζυγή του αριθμητή και του παρονομαστή για να γλυτώσεις χρόνο. Όσο για το άλλο που λες θέλει λίγη προσοχή καθώς είναι ανάλογα την περίπτωση.
Για παράδειγμα η συνάρτηση είναι ορισμένη στο και παραγωγίσιμη στο . Για έχει νόημα να γράψω
η οποία παραγωγίζεται με
Αν όμως είναι , αυτή είναι ορισμένη σε όλο το . Όμως επιτρέπεται να γράψω μόνο για . Άσκηση για σένα να εξετάσεις που είναι παραγωγίσιμη και να βρεις την παράγωγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary-blackrose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Σωστό είναι το όριο. Μπορούσες να πολλαπλασιάσεις ταυτόχρονα και με την συζυγή του αριθμητή και του παρονομαστή για να γλυτώσεις χρόνο. Όσο για το άλλο που λες θέλει λίγη προσοχή καθώς είναι ανάλογα την περίπτωση.
Για παράδειγμα η συνάρτηση είναι ορισμένη στο και παραγωγίσιμη στο . Για έχει νόημα να γράψω
η οποία παραγωγίζεται με
Αν όμως είναι , αυτή είναι ορισμένη σε όλο το . Όμως επιτρέπεται να γράψω μόνο για . Άσκηση για σένα να εξετάσεις που είναι παραγωγίσιμη και να βρεις την παράγωγο.

ευχαριστω πολυ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary-blackrose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Γεια σας κ πάλι!!Έχω κολλήσει άσχημα στα παρακάτω ορια..
Στο 1ο παίρνω πλευρικά όρια...αλλά δεν ξέρω πως να διώξω την απροσδιοριστια...με μπερδεύει η ρίζα
Στο 2ο επίσης δεν ξέρω πως να διώξω την απροσδιοριστια...το |χ-3| το έκανα -(χ-3) και το |χ-1| το έκανα (χ-1)View attachment 55049
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Γεια σας κ πάλι!!Έχω κολλήσει άσχημα στα παρακάτω ορια..
Στο 1ο παίρνω πλευρικά όρια...αλλά δεν ξέρω πως να διώξω την απροσδιοριστια...με μπερδεύει η ρίζα
Στο 2ο επίσης δεν ξέρω πως να διώξω την απροσδιοριστια...το |χ-3| το έκανα -(χ-3) και το |χ-1| το έκανα (χ-1)View attachment 55049
Στην 3η Πολλαπλασιάζεις αριθμητή και παρονομαστή με τη συζυγή ρίζα και προκύπτει χ*ρίζα(1+συνχ)/ρίζαημ²χ=|χ/ημχ|*ρίζα(1+συνχ) διότι το χ πλησιάζει στο 0 από δεξιά . Αρα παίρνει πριν θετικές τιμές και το όριο 1*ρίζα2=ρίζα2
Στη2 βρίσκεις το τριώνυμο ότι έχει ρίζες 1 και 2 και εκτός των ριζών παίρνει θετική τιμή Αρα πλησιάζει το χ στο 2 από δεξιά γιατί αλλιώς η ρίζα δεν έχει νόημα το τριώνυμο είναι θετικό (εκτός ριζών) το αναλύεις σε γινόμενο παραγόντων και το χ²-4 βγάζεις κοινό παράγοντα τον χ-2, τον απλοποιείς με τη ρίζα του παρονομαστή και μένει στον αριθμητή ρίζα (χ-2)(2χ+1) που έχει όριο 0*5=0
Το ίδιο και για την 3
Είναι πολύ αργά. Καληνύχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας κ πάλι!!Έχω κολλήσει άσχημα στα παρακάτω ορια..
Στο 1ο παίρνω πλευρικά όρια...αλλά δεν ξέρω πως να διώξω την απροσδιοριστια...με μπερδεύει η ρίζα

Θεωρούμε την συνάρτηση f(x)=[|(x^2)-3x+2|+(x^2)-4]/SQRT(x-2)
Για να ορίζεται η f πρέπει να ισχύει x-2>0 => x>2, οπότε το πεδίο ορισμού της f είναι το Α=(2,+οο). Συνεπώς έχει νόημα η αναζήτηση του ορίου lim(x->2)f(x) εφόσον υπάρχει το οποίο σε αυτή την περίπτωση συμπίπτει με το πλευρικό όριο lim(x->2+)f(x) εφόσον x>2.

Θεωρούμε το πολυώνυμο P(x)=(x^2)-3x+1, x ανήκει R. Έχουμε:
P(x)=(x^2)-3x+3-1=[(x^2)-1]-3(x-1)=(x-1)(x+1)-3(x-1)=(x-1)(x+1-3)=(x-1)(x-2)

Για x>2 είναι x-1>1>0 και x-2>0 οπότε P(x)>0. Άρα για x>2 είναι |(x^2)-3x+2|=(x^2)-3x+2 και η f γράφεται στη μορφή:
f(x)=[2(x^2)-3x-2]/SQRT(x-2), x>2

Θεωρούμε το πολυώνυμο Q(x)=2(x^2)-3x-2, x ανήκει R. Η διακρίνουσα της εξίσωσης Q(x)=0 είναι Δ=((-3)^2)-4*2*(-2)=9+16=25>0 οπότε η εξίσωση Q(x)=0 έχει δύο ρίζες:
x1=(-(-3)-SQRT(25))/(2*2)=(3-5)/4=(-2)/4=-1/2
x2=(-(-3)+SQRT(25))/(2*2)=(3+5)/4=8/4=2

Άρα Q(x)=2(x-2)(x+1/2)=(x-2)(2x+1). Αντικαθιστούμε στην έκφραση της f και έχουμε
f(x)=(x-2)(2x+1)/SQRT(x-2)=(2x+1)[(SQRT(x-2)^2)/SQRT(x-2)]=(2x-1)SQRT(x-2)

Άρα η f γράφεται ισοδύναμα στη μορφή f(x)=(2x+1)SQRT(x-2), x>2

lim(x->2)f(x)=lim(x->2+)f(x)=lim(x->2+)[(2x+1)SQRT(x-2)]=(2*2+1)SQRT(2-2)=(4+1)SQRT(0)=5*0=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary-blackrose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Θεωρούμε την συνάρτηση f(x)=[|(x^2)-3x+2|+(x^2)-4]/SQRT(x-2)
Για να ορίζεται η f πρέπει να ισχύει x-2>0 => x>2, οπότε το πεδίο ορισμού της f είναι το Α=(2,+οο). Συνεπώς έχει νόημα η αναζήτηση του ορίου lim(x->2)f(x) εφόσον υπάρχει το οποίο σε αυτή την περίπτωση συμπίπτει με το πλευρικό όριο lim(x->2+)f(x) εφόσον x>2.

Θεωρούμε το πολυώνυμο P(x)=(x^2)-3x+1, x ανήκει R. Έχουμε:
P(x)=(x^2)-3x+3-1=[(x^2)-1]-3(x-1)=(x-1)(x+1)-3(x-1)=(x-1)(x+1-3)=(x-1)(x-2)

Για x>2 είναι x-1>1>0 και x-2>0 οπότε P(x)>0. Άρα για x>2 είναι |(x^2)-3x+2|=(x^2)-3x+2 και η f γράφεται στη μορφή:
f(x)=[2(x^2)-3x-2]/SQRT(x-2), x>2

Θεωρούμε το πολυώνυμο Q(x)=2(x^2)-3x-2, x ανήκει R. Η διακρίνουσα της εξίσωσης Q(x)=0 είναι Δ=((-3)^2)-4*2*(-2)=9+16=25>0 οπότε η εξίσωση Q(x)=0 έχει δύο ρίζες:
x1=(-(-3)-SQRT(25))/(2*2)=(3-5)/4=(-2)/4=-1/2
x2=(-(-3)+SQRT(25))/(2*2)=(3+5)/4=8/4=2

Άρα Q(x)=2(x-2)(x+1/2)=(x-2)(2x+1). Αντικαθιστούμε στην έκφραση της f και έχουμε
f(x)=(x-2)(2x+1)/SQRT(x-2)=(2x+1)[(SQRT(x-2)^2)/SQRT(x-2)]=(2x-1)SQRT(x-2)

Άρα η f γράφεται ισοδύναμα στη μορφή f(x)=(2x+1)SQRT(x-2), x>2

lim(x->2)f(x)=lim(x->2+)f(x)=lim(x->2+)[(2x+1)SQRT(x-2)]=(2*2+1)SQRT(2-2)=(4+1)SQRT(0)=5*0=0
Σας ευχαριστώ παρά πολυ κ τους δύο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στο 2ο επίσης δεν ξέρω πως να διώξω την απροσδιοριστια...το |χ-3| το έκανα -(χ-3) και το |χ-1| το έκανα (χ-1)View attachment 55049

Θεωρούμε την συνάρτηση f(x)=(|x-3|+|x-1|-2)/(x-2)
Για να ορίζεται η f πρέπει να ισχύει x διάφορο 2, οπότε το πεδίο ορισμού της είναι το Α=(-οο,2)U(2,+οο).

(α) Αν x>=3 τότε x-3>=0 και x-1>=2>0, οπότε |x-3|=x-3 και |x-1|=x-1. Άρα f(x)=(x-3+x-1-2)/(x-2)=(2x-6)/(x-2)=2[(x-3)/(x-2)]
(β) Αν x<=1 τότε x-3<=-2<0 και x-1<=0, οπότε |x-3|=-x+3 και |x-1|=-x+1. Άρα f(x)=(-x+3-x+1-2)/(x-2)=(-2x+2)/(x-2)=2[(1-x)/(x-2)]
(γ) Αν 1<x<2 ή 2<x<3 τότε x-3<0 και x-1>0, οπότε |x-3|=-x+3 και |x-1|=x-1. Άρα f(x)=(-x+3+x-1-2)/(x-2)=0

Επομένως
f(x)=2[(1-x)/(x-2)], x<=1
f(x)=0, 1<x<2 ή 2<x<3
f(x)=2[(x-3)/(x-2)], x>=3

Συνεπώς lim(x->2)f(x)=lim(x->2)0=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trikalapost

Νεοφερμένος

Ο trikalapost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια μπορει καποιος να μου πει πως λυνεται αυτο: Α=χ/ΙχΙ- ριζα χ^2/χ αν χ διαφορο του 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Άντε να βάλω και εγώ μια άσκηση :) Αν για κάθε να βρείτε το όταν το x--->0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Άντε να βάλω και εγώ μια άσκηση :) Αν για κάθε να βρείτε το όταν το x--->0

Η f έχει πεδίο ορισμού το A=R.
Για κάθε x1, x2 ανήκει R με f(x1)=f(x2) ισχύει (f(x1)^3)=(f(x2)^3), οπότε (f(x1)^3)+f(x1)=(f(x2)^3)+f(x2) => x1=x2.
Άρα η f είναι 1-1 και συνεπώς αντιστρέψιμη. Αυτό σημαίνει ότι για κάθε x ανήκει Α, y ανήκει f(A) ισχύει y=f(x) <=> x=(f-1)(y)

Επομένως (f-1)(y)=(y^3)+2y. Παρατηρούμε ότι η f-1 έχει πεδίο ορισμού το f(A)=R και πεδίο τιμών το A=R. Η f-1 είναι συνεχής στο f(A), οπότε και η f είναι συνεχής στο A.

(f-1)(0)=0 <=> f(0)=0

f συνεχής στο A => f συνεχής στο 0 => lim(x->0)f(x)=f(0)=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top