Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

Για παίρνουμε . Έχουμε

Για παίρνουμε οπότε
Είναι
οπότε ολοκληρώνουμε την (2) και παίρνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Γενικά βρίσκω εύκολα παράγουσες συναρτήσεων, είναι όμως κάποιες τις οποίες πρέπει να "τις έχεις ξαναδεί" για να μην χάνεις άσκοπα χρόνο στις ασκήσεις. Βέβαια υπάρχουν αρκετές φορές κι άλλοι τρόποι για να λύσεις μια άσκηση, πάντα όμως ο γρηγορότερος απαιτεί παράγουσα.

Θα ήθελα λοιπόν, έχοντας ήδη ψάξει αρκετά στο διαδίκτυο και μην έχοντας βρει κάτι, αν σας βρίσκεται εσάς μια λίστα με δύσκολες παράγουσες για να τις μάθω απ'έξω. Ζήτησα απ'τον μαθηματικό μου, αλλά λέει πως είναι ανώφελο, γιατί δε γίνεται κάτι τέτοιο και στο τέλος θα μπερδευτώ. Εγώ όμως θα ήθελα έστω να προσπαθήσω και βλέπουμε στη πορεία.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, είδα πως δεν υπάρχει παρόμοιο θέμα, και γι'αυτό άνοιξα καινούριο. Εάν υπάρχει και δεν το είδα, μεταφέρετέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Βασικά το "δύσκολες παράγουσες" είναι κάτι πολύ υποκειμενικό:P
ωστόσο σκάναρα από φυλλάδιο παλιού καθηγητή μου ορισμένες παράγουσες που είναι κάπως ιδιαίτερες...ελπίζω να σε βοηθήσουν και να τις θεωρείς δύσκολες!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Πόσο θεός παίζει να σαι; Χίλια ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.

ξερει κανεις πως λυνεται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Ποιο; Το μόνο που βλέπω είναι το :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δίνονται οι μιγαδικοί α β γ όπου ισχύει:
και

i)Να αποδείξετε ότι

ii) Να υπολογίσετε την τιμή της παράστασης

iii)Nα αποδείξετε ότι:


Καταλαβαίνω πως στο πρώτο υποερώτημα,πρέπει να "ανοίξω" τις παρενθέσεις,και να αντικαταστήσω τις συζυγίες.
Μετά προσπαθώ να εκμεταλλευτώ την δεύτερη συνθήκη που μας δίνει,και με κάποιο τρόπο να καταλήξω σε αποτέλεσμα πραγματικό αριθμό.
Στο δεύτερο υποερώτημα πρέπει να λύνεται με την βοήθεια του πρώτου.Η απάντηση στο δεύτερο πρέπει να είναι 1/2
Και στο τρίτο δεν έχω την παραμικρή ιδέα..

Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
για το iii)
2(a+b+g)=2 => (a+b)+(a+c)+(b+c)=2 => |(a+b)+(a+c)+(b+c)|=2 και από τριγωνική ανισότητα 2=|(a+b)+(a+c)+(b+c)|=<|a+b|+|b+c|+|a+c|
(ελπίζοντας πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τριγωνική και μέτρα όπως και στα διανύσματα μιας και δεν έχω ιδέα από μιγαδικούς :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
i) Όταν κάνεις τις πράξεις, και αντικαταστήσεις θα βγάλεις ότι η παράσταση ισούται με


ii)

iii)
Από τριγ. ανισότητα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Γενικά βρίσκω εύκολα παράγουσες συναρτήσεων, είναι όμως κάποιες τις οποίες πρέπει να "τις έχεις ξαναδεί" για να μην χάνεις άσκοπα χρόνο στις ασκήσεις. Βέβαια υπάρχουν αρκετές φορές κι άλλοι τρόποι για να λύσεις μια άσκηση, πάντα όμως ο γρηγορότερος απαιτεί παράγουσα.

Θα ήθελα λοιπόν, έχοντας ήδη ψάξει αρκετά στο διαδίκτυο και μην έχοντας βρει κάτι, αν σας βρίσκεται εσάς μια λίστα με δύσκολες παράγουσες για να τις μάθω απ'έξω. Ζήτησα απ'τον μαθηματικό μου, αλλά λέει πως είναι ανώφελο, γιατί δε γίνεται κάτι τέτοιο και στο τέλος θα μπερδευτώ. Εγώ όμως θα ήθελα έστω να προσπαθήσω και βλέπουμε στη πορεία.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, είδα πως δεν υπάρχει παρόμοιο θέμα, και γι'αυτό άνοιξα καινούριο. Εάν υπάρχει και δεν το είδα, μεταφέρετέ το.

Δεν έχει άδικο ο καθηγητής σου, μην ταλαιπωρείσαι άδικα. Ακόμα κι αν σου χρειαστεί κάποιες απ'αυτές, δεν μπορείς να πετάξεις τη λύση έτσι ξεκάρφωτα, είναι αρκετά μεγάλο ακροβατικό. Θα πρέπει να δείξεις πως προκύπτουν, για να μην υπάρξει περίπτωση να σου κόψουν και κανα μόριο. Συνεπώς, μάθε καλύτερα να τις λύνεις για να μην ταλαιπωρείς και το μυαλό σου με άχρηστες απομνημονεύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πως λυνεται το ολοκληρωμα lnx/x με ακρα απο το 1 στο e ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Πως λυνεται το ολοκληρωμα lnx/x με ακρα απο το 1 στο e ?

κατά παράγοντες...
Αρχικά θέτεις ένα γράμμα έστω Ι το ολοκλήρωμα που ψάχνεις να βρεις.Ύστερα βλέπεις ότι το 1/χ είναι το (lnx)'.Οπότε το ολοκληρώνεις κατά παράγοντες και βρίσκεις 2Ι=1.Άρα Ι=1/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ παιδια! Κι εγω κατα παραγοντες ειχα παρει στην αρχη αλλα χωρις να θεσω και δε μου εβγαινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ παιδια! Κι εγω κατα παραγοντες ειχα παρει στην αρχη αλλα χωρις να θεσω και δε μου εβγαινε

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris-bas

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
καλησπερα μηπως μπορει να βοηθησει κανεις σε καποια απο τις παρακατω...:
1) δινονται οι συναρτησεις
Nα αποδειχθει οτι :
α) η f ειναι γνησιως φθινουσα
β) g(x)<0 για καθε x>0
γ) η f ειναι γνησιως αυξουσα στο (0,+00)

2)δινονται οι συναρτησεις
να βρεθουν :
ι)τα κοινα σημεια Cf και Cg
ιι)η μονοτονια και το συνολο τιμων της f και g
ιιι)να αποδειχθει οτι οι Cf και Cg εχουν καθετες εφαπτομενες στα σημεια τους με την ιδια τεταγμενη

3)μια συναρτηση f:R->R ειναι παραγωγισιμη και ικανοποιει για καθε χ ε R την σχεση
α)να εκφραστει η f'(x) ως συναρτηση της f(x)
β)να αποδειχθει οτι f(0)=0
γ)να μελετηθει η f ως προς τη μονοτονια και το προσημο
δ)να αποδειχθει οτι για καθε χ ε R ισχυει:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

aris-bas

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

Sansy16

Νεοφερμένος

Η Sansy16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Γεια σας λιγη βοηθεια στο υπολογισμο του ολοκληρωματος e^x^2*e^2lnx με ακρα απο το 0 μεχρι το 1 εχω κανει τα παντα και δεν μπορω να βρω αποτελεσμα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top