Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
παιδιά σήμερα τελειώσαμε την ύλη μαθηματικά κατεύθυνσης! γενικά είμαι αρκετά καλός μαθηματικά κατεύθυνσης γιατί διαβάζω αρκετές ώρες..Όμως δεν θυμάμαι τίποτα!τίποτα!τίποτα απο μιγαδικούς..τι κάνω;στην επανάληψη θα τα θυμηθώ πιστεύεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
παιδιά σήμερα τελειώσαμε την ύλη μαθηματικά κατεύθυνσης! γενικά είμαι αρκετά καλός μαθηματικά κατεύθυνσης γιατί διαβάζω αρκετές ώρες..Όμως δεν θυμάμαι τίποτα!τίποτα!τίποτα απο μιγαδικούς..τι κάνω;στην επανάληψη θα τα θυμηθώ πιστεύεται;

Από ένα σημείο και μετά είναι λογικό να μη θυμάσαι καλά. Αλλά στην επανάληψη, αν φυσικά τα είχες διαβάσει αρκετά καλά στην αρχή, θα σου έρχονται φυσικά... Θα το δεις και μόνος σου. Δεν θα είναι άγνωστα. Θα βγαίνουν σιγά σιγά στην επιφάνεια. Μην ανησυχείς.=)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
και εγώ αυτό πιστεύω!ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

temperik

Νεοφερμένος

Ο temperik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γεια σας!!! Έχω μια άσκηση Φυσικοχημείας Ι, Β εξάμηνο τμήματος Χημικών Μηχανικών αλλά θεωρώ ότι απαιτεί καθαρά μαθηματική λύση. Η παρούσα άσκηση έχει ως εξής:
Βρείτε την έκφραση για τον ισόθερμο συντελεστή συμπιεστότητας ο οποίος ορίζεται ως k=(1/u)(θu/θT), όπου u ο όγκος του (πραγματικού) αερίου, Τ η θερμοκρασία, και θ το σύμβολο της μερικής παραγώγου, θu/θT η μερική παράγωγος του όγκου ως προς τη θερμοκρασία, υπό σταθερή πίεση. Το αέριο υπακούει στην εξίσωση Van der Vaals: p=(RT/(u-b))-(a/(u^2)), όπου a,b πραγματικές σταθερές.
Να σημειώσω ότι προκειμένου να λυθεί η άσκηση, πρέπει μάλλον να βρεθεί η αναλυτική λύση της τριτοβάθμιας εξίσωσης Van der Vaals ως προς τον άγνωστο u, όπου u>0 και πραγματικός αριθμός, και έπειτα αυτή να αντικατασταθεί στη σχέση με το k.
Ίσως όμως μπορεί να λυθεί και με διαφόρηση της εξίσωσης Van der Vaals ως προς T.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και αναμένω με αγωνία την όποια καθοδήγηση (δε λύνεται με τη μέθοδο Newton-Raphson).
Eσύ πρέπει να είσαι του αριστοτελείου την ίδια άσκηση έχω και εγώ για αύριο και δεν βγάζω άκρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frk007

Νεοφερμένος

Ο frk007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έλα ρε κατάλαβα ποιος είσαι και εσύ με ξέρεις. Θα τα πούμε αύριο στη σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Eσύ πρέπει να είσαι του αριστοτελείου την ίδια άσκηση έχω και εγώ για αύριο και δεν βγάζω άκρη
Έλα ρε κατάλαβα ποιος είσαι και εσύ με ξέρεις. Θα τα πούμε αύριο στη σχολή!
Πρέπει να είστε και οι 2 πόντιοι, πάντως. Ψάχνετε για το ίδιο πράγμα στο ίδιο άκυρο topic. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frk007

Νεοφερμένος

Ο frk007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μεγάλη εξυπνάδα έριξες:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosglx

Νεοφερμένος

Ο christosglx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Να υπολογισετε τις τιμες των παραμετρων α,β αν η ευθεια με εξισωση y=2x+a ειναι πλαγια ασυμπτωτη της συναρτησεις f με τυπο f(x)=(2x²+x+β)/(x+1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Να υπολογισετε τις τιμες των παραμετρων α,β αν η ευθεια με εξισωση y=2x+a ειναι πλαγια ασυμπτωτη της συναρτησεις f με τυπο f(x)=(2x²+x+β)/(x+1)

Είναι πλάγια ασύμπτωτη που;
Στο + ή στο - άπειρο;

Σε κάθε περίπτωση παίρνεις τα όρια (f(x)/x)=2 και (f(x)-2x)=α στο +/- άπειρο αντίστοιχα και έχεις 2 εξισώσεις με αγνώστους τα α και β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosglx

Νεοφερμένος

Ο christosglx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Συγνωμη που δεν το διευκρινισα ειναι στο +∞. Το εχω κανει αυτο που λες αλλα οταν παιρνω το οριο f(x)/x=2 μου μενει οτι 2=2 κ δεν μπορω να βρω το β:(

Συγνωμη που δεν το διευκρινισα ειναι στο +∞. Το εχω κανει αυτο που λες αλλα οταν παιρνω το οριο f(x)/x=2 μου μενει οτι 2=2 κ δεν μπορω να βρω το β

Είναι πλάγια ασύμπτωτη που;
Στο + ή στο - άπειρο;

Σε κάθε περίπτωση παίρνεις τα όρια (f(x)/x)=2 και (f(x)-2x)=α στο +/- άπειρο αντίστοιχα και έχεις 2 εξισώσεις με αγνώστους τα α και β.

Συγνωμη που δεν το διευκρινισα ειναι στο +∞. Το εχω κανει αυτο που λες αλλα οταν παιρνω το οριο f(x)/x=2 μου μενει οτι 2=2 κ δεν μπορω να βρω το β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ΠΟσο κανει το /4-i/=?

Δλδ το μετρο του 4-i?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.


Aφού αν τότε

οκ ευχαριστω πολυ,απλα εχω αρχισει επαναληψη και μου φiaνοταν κουλο νουμερο αλλα τελικα οκ thanx:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
οκ ευχαριστω πολυ,απλα εχω αρχισει επαναληψη και μου φiaνοταν κουλο νουμερο αλλα τελικα οκ thanx:clapup:

Έχει πολλά κουλά νούμερα στους μιγαδικούς!Μη μασάς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
{z}^{2} -2z + (1+ {λ}^{2} ) = 0


β Αν Μ και Ν οι εικονες των μιγαδικων z1 , z2 αντιστοιχα στο μιγαδικο επιπεδο και (ΟΜΝ) = 3, οπου Ο η αρχη των αξονων, να υπολογισετε το λ και τις ριζες z1 και z2

Ας πουμε οτι το ζ και το λ ειναι στο τετραγωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Οι λύσεις της εξίσωσης είναι και με αντίστοιχες εικόνες . Από υπόθεση:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias77

Νεοφερμένος

Ο ilias77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
καλησπερα παιδια 8α ηθελα μια βοηθεια σε μια ασκηση λοιπον.....

εστω συνεχης συναρτηση f: R-->R τετοια ωστε f(1)=1 Αν για καθε xεR ισχυει



οπου z=α+βi με α,β εR* τοτε
α) ν.δ.ο η g ειναι παραγωγισιμη στο R και να βρειτε την g'
β) ν.δ.ο

γ) με δεδομενη την σχεση του ερωτηματος β) ν.δ.ο

δ) αν επιπλεον f(2)=a>0, f(3)=β και α.β να δειξετε οτι υπαρχει χοε(2,3) τετοιο ωστε f(xo)=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Που έχεις πρόβλημα; Ότι είναι παρ/μη μπορείς να το αποδείξεις; Την παράγωγο την βρήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
καλησπερα παιδια 8α ηθελα μια βοηθεια σε μια ασκηση λοιπον.....

εστω συνεχης συναρτηση f: R-->R τετοια ωστε f(1)=1 Αν για καθε xεR ισχυει



οπου z=α+βi με α,β εR* τοτε
α) ν.δ.ο η g ειναι παραγωγισιμη στο R και να βρειτε την g'
β) ν.δ.ο

γ) με δεδομενη την σχεση του ερωτηματος β) ν.δ.ο

δ) αν επιπλεον f(2)=a>0, f(3)=β και α.β να δειξετε οτι υπαρχει χοε(2,3) τετοιο ωστε f(xo)=0
α) παραγωγίσιμη ως άθροισμα παραγωγίσιμων, με

β) Από Fermat παίρνουμε

γ)
Από εξίσωση μεσοκαθέτου,

δ) Αν θες ξαναγράψ' το λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top