Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Το πεδίο ορισμού της είναι το .

Γιατί;
Αφού το σύνολο τιμών της f είναι το R.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ναι παιδια σορρυ γι'αυτο, αλλα τελικα τι παιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Φτάνεις σε x³=y-1.

Τώρα χωρίζεις περιπτώσεις.
Αν y-1≥0 δηλαδή αν y≥1 τότε το δεύτερο μέλος της ισότητας είναι θετικό και απλά βάζεις ρίζα.
Δηλαδή x=∛(y-1).

Aν y-1<0 δηλαδή αν y<1 το δεύτερο μέλος τις ισότητας είναι αρνητικό.
Άρα χ=-∛|y-1|=-∛(-y+1) διότι |y-1|=-y+1 εφόσον y<1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
φιλε θελει εξι ΘΜΤ . ειναι τεταρτο θεμα του '03 . τσεκαρε το :) το εχω λυσει αλλα ειναι πολυυυυυυ μπερδεμα :D

Έστω f συνεχής συνάρτηση στο [α,β] και έχει συνεχή f''(x) στο (α,β).Αν ισχύει f(α)=f(β)=0 και υπάρχουν γ,δ που ανήκουν στο (α,β) τέτοια ώστε f(γ)f(δ)<0, να αποδείξετε:
i) υπάρχει τουλ.ένα ξ (α,β) τέτοιο ώστε f(ξ)=0
ii) υπάρχουν σημεία ξ1 , ξ2 (α,β) τέτοια ώστε f''(ξ1)>0 και f''(ξ2)<0
iii) υπάρχει τουλ.ένα ξ3 (α,β) τέτοιο ώστε f"(ξ)=0

Θέλω μια μικρή βοήθεια στο ii) αν γίνεται..Σκέφτηκα για Bolzano αλλά δεεεεεεν.... :hmm:
Καμιά ιδέα;; :worry:




φιλε θελει εξι ΘΜΤ . ειναι τεταρτο θεμα του '03 . τσεκαρε το :) το εχω λυσει αλλα ειναι πολυυυυυυ μπερδεμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
i. Εστω μια συναρτηση f: [α, +οο) με συνεχη παραγωγο για την οποια ισχυουν f(α) = f'(α) = 0 και f''>0 για καθε x ε (α, +οο). Να δειξετε οτι f(x) > 0 για καθε x>α.
ii. Να δειξετε οτι 2xlnx < x^2 -1 για καθε x>1.
Χρειαζομαι βοηθεια για το (ii), απλως εγραψα ολη την ασκηση μηπως χρειαζονται τα δεδομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
i. Εστω μια συναρτηση f: [α, +οο) με συνεχη παραγωγο για την οποια ισχυουν f(α) = f'(α) = 0 και f''>0 για καθε x ε (α, +οο). Να δειξετε οτι f(x) > 0 για καθε x>α.
ii. Να δειξετε οτι 2xlnx < x^2 -1 για καθε x>1.
Χρειαζομαι βοηθεια για το (ii), απλως εγραψα ολη την ασκηση μηπως χρειαζονται τα δεδομενα.

f(x)=2xlnx-x²+1 ,χ>0
Θα δείξω ότι f(x)>0 για κάθε χ>1

f'(x)=2lnx+2-2x=2(lnx+x-1)=2g(x)
Όπου g(x)=lnx+x-1 ,χ>0

g'(x)=(1/x)+1>0 για κάθε χ>0
Άρα g αύξουσα.

για χ>1(=)g(x)>g(1)=0
Άρα g(x)>0 για κάθε χ>1
Συνεπώς f'(x)>0 για χ>1 και f(x) αύξουσα.

Για χ>1(=)f(x)>f(1)(=)f(x)>0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
f(x)=2xlnx-x²+1 ,χ>0
Θα δείξω ότι f(x)>0 για κάθε χ>1

f'(x)=2lnx+2-2x=2(lnx+x-1)=2g(x)
Όπου g(x)=lnx+x-1 ,χ>0

g'(x)=(1/x)+1>0 για κάθε χ>0
Άρα g αύξουσα.

για χ>1(=)g(x)>g(1)=0
Άρα g(x)>0 για κάθε χ>1
Συνεπώς f'(x)>0 για χ>1 και f(x) αύξουσα.

Για χ>1(=)f(x)>f(1)(=)f(x)>0
f'(x)=2lnx+2-2x=2(lnx+x-1) παιζει αυτο? Μηπως f'(x)=2lnx+2-2x=2(lnx - x + 1) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

καμιά ιδέα;

επίσης έχετε μήπως να μου προτείνετε καμιά μέθοδο ή έστω κάποιον τρόπο να σκέφτεσαι για τη μέθοδο της αντικατάστασης (τι θα θέσεις); o καθηγητής μου στο φροντιστήριο μου είπε ότι το πας πιο πολύ εμπειρικά, αλλά είναι μερικά που έχω δει, που είναι πολύ κουλά, και λέω μην κοιτάς κάτι συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

καμιά ιδέα;

επίσης έχετε μήπως να μου προτείνετε καμιά μέθοδο ή έστω κάποιον τρόπο να σκέφτεσαι για τη μέθοδο της αντικατάστασης (τι θα θέσεις); o καθηγητής μου στο φροντιστήριο μου είπε ότι το πας πιο πολύ εμπειρικά, αλλά είναι μερικά που έχω δει, που είναι πολύ κουλά, και λέω μην κοιτάς κάτι συγκεκριμένο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να σε πονηρέψει το από 0 εως π/2 (για να πω την αλήθεια βέβαια δεν ξέρω αν θα το σκεφτόμουν την πρώτη φορά που θα το έβλεπα)

Έστω και



με έχουμε

Έχουμε επομένως και
οπότε τελικά

Γενικές οδηγίες δυστυχώς δεν έχω να σου δώσω. Αναλόγως την κάθε περίπτωση μπορεί να θέλει και διαφορετική αντικατάσταση.

Edit: Εγώ τρώω αλατίνη έτσι για να σας την σπάσω :teasing:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.

καμιά ιδέα;

Διαφορετικά με περισσότερη τριγωνομετρία.
Θα χρησιμοποιηθούν οι τύποι



Αρχικά


Άρα το ολοκλήρωμα γίνεται


Θέτω



Άρα


sin= ημίτονο
cos= συνημίτονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Έχει κανείς καμιά ιδέα γιαυτήν;
Δίνεται συνάρτηση f με συνεχή παράγωγο στο [0,1] για την οποία ισχύει:
Να αποδείξετε ότι υπάρχει ξ στο (0,1), ώστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cuku1989

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Παιδιά πότε ήταν η τελευταία φορά που ήταν μέσα στην ύλη η γεωμετρική μορφή των μιγαδικών αριθμών;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά πότε ήταν η τελευταία φορά που ήταν μέσα στην ύλη η γεωμετρική μορφή των μιγαδικών αριθμών;;;;;
Μάλλον εννοείς τριγωνομετρική μορφή. Από ότι φαίνεται από τα past-papers, ήταν στην ύλη μέχρι το 2002. (Τότε εμείς πηγαίναμε στο δημοτικό και δεν ξέραμε από τέτοια :))

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Γεωμετρική είπα;;; χαχα ναι Τριγωνομετρική εννοούσα!!! :P Ευχαριστώ Dia!!!! Είμαι πλέον σίγουρη πως ότι και να ρωτήσω θα το ξέρεις!!!! ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias77

Νεοφερμένος

Ο ilias77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
καλησπερα μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτο εδω γιατι κολλησα?

Η συναρτηση φ ειναι συνεχης στο R και ισχυει:
f(x)+f(x+1)+f(x+2)+....+f(x+2006)=4014x για καθε χεR

να δειξετε οτι :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

Η πρώτη γίνεται Για την δεύτερη το ψάχνουμε...


καλησπερα μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτο εδω γιατι κολλησα?

Η συναρτηση φ ειναι συνεχης στο R και ισχυει:
f(x)+f(x+1)+f(x+2)+....+f(x+2006)=4014x για καθε χεR

να δειξετε οτι :



Κάθε ολοκλήρωμα είναι της μορφής οπότε με την αντικατάσταση γίνεται άρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδια πως λυνεται αυτη?
Εστω μια συναρτηση f:R-->R η οποια ειναι δυο φορες παραγωγισιμη και κυρτη. Αν για καθε x ε R ισχυει f(x) = f(2-x), να βρειτε τα διαστηματα μονοτονιας της f και τις θεσεις τοπικων ακροτατων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias77

Νεοφερμένος

Ο ilias77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ....την καταλαβα....1000 ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top