Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

MADlen

Νεοφερμένος

Η MADlen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αν και , να βρεθεί η μέγιστη και η ελάχιστη απόσταση του .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αν και , να βρεθεί η μέγιστη και η ελάχιστη απόσταση του .
Βρες το γεωμετρικό τόπο των δύο μιγαδικών και κάνε σχήμα.
Το |z-w| είναι η απόσταση των εικόνων των 2 μιγαδικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MADlen

Νεοφερμένος

Η MADlen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Το έκανα αυτό. Δε γίνεται να βγει κάπως με την τριγωνική ανισότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Το έκανα αυτό. Δε γίνεται να βγει κάπως με την τριγωνική ανισότητα?
Ακόμα και αν το βγάλεις με τριγωνική ανισότητα , δεν εχεις εξασφαλίσει ότι αυτη ειναι η μέγιστη και ελάχιστη τιμή του μέτρου. Απλά εξασφαλίζεις ένα φραγμα.
Αν έχεις το βοήθημα Στεργίου-Νάκης πήγαινει σελίδα 53 (1ο τευχος) για να το δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Παιδια μια απλη αποσταση 2 κυκλων ειναι ... μεγιστο -ελαχιστο (κανε σχημα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
τελικα πως γινεται ρε παιδια η απόδειξη που είχα βάλλει δεν μ βγαίνει με τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Οποιος μπορεί ας βοηθήσει να αποδείξω αυτη την σχέση χ^2>ln2x,για κάθε χ>0
Για x>0



Από πίνακα μονοτονίας έχει ελάχιστο στο (ρίζα2)/2. Άρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Και εγω τι σου ειπα ρε metal ? f(x)>=fmin(x)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ωχ οχι ρε γαμώτο,έκανα αυτο που μου είπες αλλα μετα δεν έβαζα το >0

ΠΩΩΩ thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MADlen

Νεοφερμένος

Η MADlen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Επείγον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δε δίνει τίποτε άλλο. Έχει κάποιο περίεργο θέσιμο. Κάποιος με περισσότερες γνώσεις από αυτές της γ' λυκείου, αν μπορεί να βοηθήσει.............. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Επείγον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δε δίνει τίποτε άλλο. Έχει κάποιο περίεργο θέσιμο. Κάποιος με περισσότερες γνώσεις από αυτές της γ' λυκείου, αν μπορεί να βοηθήσει.............. Ευχαριστώ.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1837449: πρώτο μου μήνυμα - τρίτο μέρος.
Ο μετασχηματισμός χ= tank||dx=dk*(1/cos(k))^2 είναι εντός ύλης (στο λέω επειδή είπες "κάποιος με περισσότερες γνώσεις από αυτές του λυκείου").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misu7

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τι γλώσσα μιλάτε ρε παίδες!? Και εγώ πανελλήνιες δίνω, αλλά ασκήσεις δεν θα διαβάσω, επειδή απλά ξέρω πως δεν θα γράψω......... Και είναι δεύτερη φορά που δίνω! **Αν έχετε το ίδιο σκεπτικό με εμένα αλλά θέλετε να προσπαθήσετε, η μόνη ελπίδα είναι τα διαγωνίσματα και η εξάσκηση. Εγώ, δεν έφτασα ως εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Εστω f:[0,1]->R (αυτο τι ακριβως σημαινει??) με f'(x)= για καθε χχε[0,1] Αν f(0)+f(1)=0,Να υπολογισετε το ολοκληρωμα Ι=S0->1 f(x)dx.
αν καταλαβετε την εκφωνηση βοηθηστε με...ευχαριστω πολυ" />" />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Μπορει να βαλει καποιος την διαδικασια λυσης στις ασκησεις 3-6 σελ 286 στις ασυμπτωτες?? Διαβαζω ΑΟΔΕ και επειδη εχω να τις κανω για μετα και μαλλον δεν θα προλαβω οπου κολλαω να βλεπω την διαδικασια!
Τhanx!~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mixas:
Εστω f:[0,1]->R (αυτο τι ακριβως σημαινει??) με
για καθε Αν f(0)+f(1)=0,Να υπολογισετε το ολοκληρωμα .

f:[0,1]->R Αυτό σημαίνει ότι το πεδίο ορισμού της f είναι το [0,1] και το σύνολο άφιξης (υπερσύνολο του συνόλου τιμών της) είναι το R.
Θα βρεις την f και μετά θα υπολογίσεις το ολοκλήρωμα.
To f(0)+f(1)=0 θα το χρειαστείς για να βρεις την σταθερά που προσθέτεις μετά την ολοκλήρωση (γισ την εύρεση της f).

Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να σκεφτώ έναν τρόπο να βρω την f χρησιμοποιώντας πράγματα εντός της ύλης του λυκείου. Αν μου έρθει καμία έμπνευση εκεί που θα κάθομαι θα σου πω, αλλά τώρα δεν... Περισσότερο απάντησα για να γράψω καλύτερα την εκφώνηση της άσκησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Εστω f:[0,1]->R (αυτο τι ακριβως σημαινει??) με f'(x)= για καθε χχε[0,1] Αν f(0)+f(1)=0,Να υπολογισετε το ολοκληρωμα Ι=S0->1 f(x)dx.
αν καταλαβετε την εκφωνηση βοηθηστε με...ευχαριστω πολυ" />" />

Ας προσπαθησω : ολοκληρωνω κατα μελη απο 0 εως 1 και βρισκεις οτι το ζητουμενο ειναι ισο με μηδεν" />" />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Ας προσπαθησω : ολοκληρωνω κατα μελη απο 0 εως 1 και βρισκεις οτι το ζητουμενο ειναι ισο με μηδεν
Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό αλλά κολλάει στο οτι δεν ξέρουμε αν η f είναι διάφορη του μηδενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Στο οτι πολλαπλασιαζω με f(x) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Στο οτι πολλαπλασιαζω με f(x) ?
Ναι
Edit: Άκυρο...με την προυοπόθεση ότι το πας αποκλειστικά με συνεπαγωγή (στο σημείο που πολλαπλασιαζεις με f) και όχι με ισοδυναμία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MADlen

Νεοφερμένος

Η MADlen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Έστω η συνεχής συνάρτηση f για την οποία ισχύει: .
Να υπολογίσετε το εμβαδό του χωρίου που περικλείεται από τη , τους άξονες και την ευθεία . Πιο πριν έχω βγάλει ότι η f είναι γνησίως αύξουσα και έχω υπολογίσει την αντίστροφη.
Βασικά, θέλω το πρόσημο της f στο [-e,0].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top