Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
manos66, αν σου είναι εύκολο πες μου τι έκανα λάθος και καταλήξαμε σε αντιφατικά αποτελέσματα.

edit:

Ok, είχα βάλει κατα λάθος αντίστροφα τα μεγάλυτερα/μικρότερα από (>/<). Το διόρθωσα και εγώ.
edit2:
Βεβαίως η λύση του manos66 έχει γενικότερη ισχύ. Η δική μου ισχύει μόνο για ανεξάρτητα Α,Β και τώρα που το ξανα σκέφτομαι δεν θυμάμαι αν η έννοια της ανεξαρτησίας των συνόλων διδάσκεται στα μαθηματικά ΓΠ της Γ λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nagia23333

Νεοφερμένος

Η nagia23333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα τις απαντήσεις σας το δυνατότερο-συντομότερο.Αν έχουμε συνθεση f(g(x)) και δεν ορίζεται το όριο της g(x) γίνεται να βρούμε το όριο της f(g(x));Σχετική άσκηση:Έστω f(x)=ημ(1/x)+xσυν(1/x).Να δείξετε ότι δεν υπάρχει το όριο της f(x) στο 0.
Αν μας ζητήσουν τη νιοστη παράγωγο των εξής συναρτήσεων:ημ(χ),συν(χ),ln(x),e^x και τέλος μιας πολυωνυμικής τι πρέπει να γράψουμε αφου απο τη τρίτη παράγωγο και μετα επαναλαμβάνονται συνηθως οι παράγωγοι τους;Τέλος θα ήθελα τις προτάσεις σας στην εξής άσκηση:Βρείτε μια λύση για τις:f'(x)=1+f^2(x) και g'(x)=-1-g^2(x).Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Παιδιά έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα τις απαντήσεις σας το δυνατότερο-συντομότερο.Αν έχουμε συνθεση f(g(x)) και δεν ορίζεται το όριο της g(x) γίνεται να βρούμε το όριο της f(g(x));Σχετική άσκηση:Έστω f(x)=ημ(1/x)+xσυν(1/x).Να δείξετε ότι δεν υπάρχει το όριο της f(x) στο 0.
Αν μας ζητήσουν τη νιοστη παράγωγο των εξής συναρτήσεων:ημ(χ),συν(χ),ln(x),e^x και τέλος μιας πολυωνυμικής τι πρέπει να γράψουμε αφου απο τη τρίτη παράγωγο και μετα επαναλαμβάνονται συνηθως οι παράγωγοι τους;Τέλος θα ήθελα τις προτάσεις σας στην εξής άσκηση:Βρείτε μια λύση για τις:f'(x)=1+f^2(x) και g'(x)=-1-g^2(x).Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Λοιπόν. Ένα-ένα.

Επειδή το συνημίτονο είναι μία φραγμένη συνάρτηση (δηλ. παίρνει τιμές: [-1,+1]): x*cos(1/x)=0 για x->0. Φυσικά όμως δεν υπάρχει το όριο sin(1/x) για χ->0, οπότε δεν υπάρχει το όριο της f(x). Συνεπώς η απάντηση στο 1ο σου ερώτημα είναι: Ναι ή όχι κατά περίπτωση.
---
Για τη ν-οστή παράωγο του sinx, εγώ θα έγραφα:
sinx ,ν=4κ
cosx ,ν=4κ+1
-sinx ,ν=4κ+2
-cosx ,ν=4κ+3
κ φυσικός αριθμός συμπεριλαμβανομένου του 0
Τα άλλα με όμοιο τρόπο.
---
Εδώ βοηθάει ο συμβολισμός του Leibniz.
y=f(x)
dy/dx=1+y^2
dy/(1+y^2)=dx
Και ολοκληρώνεις τα δύο μέλη. Η συγκεκριμένη χρειάζεται τον μετασχηματισμό x=tanθ και έχεις τελικά από την διαφορική:
θ=x->arctany=x->y=tanx + c όπου arctan είναι η τοξεφ δηλαδή η αντίστροφη της tan και c μία σταθερά.
Η άλλη ομοίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
καλησπερα και καλη χρονια..
μπορει καποιος να μου εξηγησει τον τροπο που λυνεται η παρακατω ασκηαη?
Να βρεθει η συναρτηση f γιa την οποια ισχυει:


ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
καλησπερα και καλη χρονια..
μπορει καποιος να μου εξηγησει τον τροπο που λυνεται η παρακατω ασκηαη?
Να βρεθει η συναρτηση f γιa την οποια ισχυει:


ευχαριστω

Θέτω u=x-t<=>t=x-u οπότε du=-dt

Με την αλλαγή της μεταβλητής από t σε u προκύπτει



οπότε η αρχική εξίσωση γράφεται ισοδύναμα



Θεωρώ την συνάρτηση

Επειδή η f είναι συνεχής στο διάστημα R (δεν δίνεται αλλά θεωρώ όλο το R καθώς δεν διευκρινίζεται το πεδίο ορισμού της f) τότε η F είναι παραγωγίσιμη στο R και ισχύει



Συνεπώς η αρχική εξίσωση γίνεται:



Θεωρώ τις συναρτήσεις και

Επειδή η F είναι παραγωγίσιμη στο R τότε και η g είναι παραγωγίσιμη στο R και κατ' επέκταση συνεχής και ισχύει

Η h είναι συνεχής και παραγωγίσιμη στο R και ισχύει

Έχουμε και , οπότε

και συνεπώς

Αντικαθιστούμε την F'(x) και έχουμε:

για κάθε x ανήκει R." />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
civilara, χαρα στην υπομονη σου.. :p
Δωστε μια βοηθεια εδω ρε παιδια.
Εχω να ακουμπησω μιγαδικους κατι μηνες και εχω ξεχασει αρκετα πραγματα, και σημερα που ειπα να κανω επαναληψη μου πεσαν τα μουτρα.
αν εχουμε |z-1-3i|=2ρίζα10
να βρεθουν οι μιγαδικοι για τους οποιους
α) |z| ελαχιστο
β) |z| μεγιστο
Τι κανω εδω; :|
Και επισης να λυθει η εξισωση z^4 - |z|=0
Τι να ξαναδιαβασω για να θυμηθω πως λυνεται αυτο το πραγμα.
Απελπιζομαι. Βζζζτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickrgx420s

Νεοφερμένος

Ο nickrgx420s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα.. Εχω καποιες ασκησεις για τα μαθηματικα στις διακοπες και ενω εχω λυσει τις υπολοιπες, υπαρχουν 3 που δεν μπορω να βγαλω. Νομιζω πως ξερω πως βγαινουν αλλα δε μου βγαινουν οπως θα επρεπε. :'(
Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολες.

1) Η f ' ειναι γν.φθινουσα στο [a,b] και a<b<c<d με a+d=b+c
Να αποδειξετε οτι: f(a) + f(d) < f(b) + f(c).

2) Αν αe > βe > 1, να αποδειξετε οτι: α^α > β^β

3) Αν f '' (x) = - f(x) για καθε xεR και f(0)=0, να αποδειξετε οτι για καθε xεR ισχυει: [f(x)]^2 + [f ' (x)]^2 = [f ' (0)]^2

αν μπορειτε, βοηθηστε.. ;) ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
civilara, χαρα στην υπομονη σου.. :p
Δωστε μια βοηθεια εδω ρε παιδια.
Εχω να ακουμπησω μιγαδικους κατι μηνες και εχω ξεχασει αρκετα πραγματα, και σημερα που ειπα να κανω επαναληψη μου πεσαν τα μουτρα.
αν εχουμε |z-1-3i|=2ρίζα10
να βρεθουν οι μιγαδικοι για τους οποιους
α) |z| ελαχιστο
β) |z| μεγιστο
Τι κανω εδω; :|
Και επισης να λυθει η εξισωση z^4 - |z|=0
Τι να ξαναδιαβασω για να θυμηθω πως λυνεται αυτο το πραγμα.
Απελπιζομαι. Βζζζτουν.

Ο μιγαδικός κινείται σε κύκλο με κέντρο . Το ελάχιστο και μέγιστο μέτρο του θα βρίσκεται στην τομή της ευθείας ( που ενώνει την αρχή των αξόνων με το κέντρο του κύκλου ) και της περιφέρειας του κύκλου. Η μικρότερη λύση που θα βρεις είναι το ελάχιστο και η άλλη προφανώς το μέγιστο.


Όσο για το δεύτερο πρόβλημα, έχω:



Μετρώνω και τελικά προκύπτει ότι ή .

Για , λύνω την .

Οι λύσεις αυτής τελικά είναι οι :








Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
civilara, χαρα στην υπομονη σου.. :p
Δωστε μια βοηθεια εδω ρε παιδια.
Εχω να ακουμπησω μιγαδικους κατι μηνες και εχω ξεχασει αρκετα πραγματα, και σημερα που ειπα να κανω επαναληψη μου πεσαν τα μουτρα.
αν εχουμε |z-1-3i|=2ρίζα10
να βρεθουν οι μιγαδικοι για τους οποιους
α) |z| ελαχιστο
β) |z| μεγιστο
Τι κανω εδω; :|
Και επισης να λυθει η εξισωση z^4 - |z|=0
Τι να ξαναδιαβασω για να θυμηθω πως λυνεται αυτο το πραγμα.
Απελπιζομαι. Βζζζτουν.

1η άσκηση

Ο z ανήκει σε κύκλο κέντρου K(1,3) και ακτίνας ρ=2ρίζα10.

(ΟΚ)=ρίζα10

min|z|=ρ-(ΟΚ)=ρίζα10
max|z|=ρ+(ΟΚ)=3ρίζα10

Το βρίσκεις γεωμετρικά φέρνοντας την διάμετρο που διέρχεται από το Ο.

2η άσκηση

Προφανής ρίζα της εξίσωσης z^4=|z| είναι ο αριθμός z=0. Θα αναζητήσουμε τις ρίζες της εξίσωσης στο C*. Αν ρ=|z| τότε ο z στο C* γράφεται σε τριγωνομετρική μορφή z=ρ(συνθ+iημθ) όπου θ=Arg(z) (0<=θ<2π). Προφανώς ρ>0.

Θεώρημα De Moivre => z^4=ρ^4[συν(4θ)+iημ(4θ)] όπου 0<=4θ<8π

z^4=|z| => ρ^4[συν(4θ)+iημ(4θ)]=ρ => ρ^3συν(4θ)+ρ^3ημ(4θ)i=1 =>

ρ^3συν(4θ)=1 και ρ^3ημ(4θ)=0 => συν(4θ)=ρ^(-3) και ημ(4θ)=0

Ισχύει ημ^2(4θ)+συν^2(4θ)=1 => ρ^(-6)=1 => ρ=1

Άρα ημ(4θ)=0 και συν(4θ)=1. Επειδή 0<=4θ<8π τότε 4θ ανήκει {0, 2π, 4π, 6π} και συνεπώς θ ανήκει {0, π/2, π, 3π/2}.

ρ=1, θ=0: z=1
ρ=1, θ=π/2: z=i
ρ=1, θ=π: z=-1
ρ=1, θ=3π/2: z=-i

Άρα η εξίσωση έχει 5 λύσεις: z=0, z=1, z=-1, z=i, z=-i
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MADlen

Νεοφερμένος

Η MADlen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
1) Εστω η συναρτηση f:R->R με f(0)=0.Αν f '(1)=3 να βρειτε
Πώς λύνεται?
Βασικά, πώς από πάμε σε ?
Με αλλαγή μεταβλητής δε μου βγαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
ευχαριστω civilara, με διαφωτισες:P
σειρα μου :D
civilara, χαρα στην υπομονη σου.. :p
Δωστε μια βοηθεια εδω ρε παιδια.
Εχω να ακουμπησω μιγαδικους κατι μηνες και εχω ξεχασει αρκετα πραγματα, και σημερα που ειπα να κανω επαναληψη μου πεσαν τα μουτρα.
αν εχουμε |z-1-3i|=2ρίζα10
να βρεθουν οι μιγαδικοι για τους οποιους
α) |z| ελαχιστο
β) |z| μεγιστο
Τι κανω εδω; :|
Και επισης να λυθει η εξισωση z^4 - |z|=0
Τι να ξαναδιαβασω για να θυμηθω πως λυνεται αυτο το πραγμα.
Απελπιζομαι. Βζζζτουν.

λοιπον, οι εικονες του μιγαδικου αυτου εχουν ως γεωμετρικο τοπο κυκλο με κεντρο Κ(1,3) και ακτινα ρ=2\sqrt{10} η αλλιως
αρα η ελαχιστη αποσταση απο το Ο(0,0) ή αλλιως το ελαχιστο μετρο θα ειναι
min|z|= ρ-(ΟΚ)=
για τον μιγαδικο αυτο ισχυει :
(σχεση 1)
ομως η εικονα του μιγαδικου αυτου ανηκει στον κυκλο αρα (σχεση 2)

(1)->(2) <=> -2x-6y=20 <=> x=-10-3y (σχεση 3)

(3)->(1)<=>

αρα y=-3
oποτε x=-10+9= -1
αρα ειναι ο μιγαδικος -1-3i

oμοιως βρισκεις και αυτον με το μεγαλυτερο μετρο

οσο για το δευτερο ειναι:

|z|=0 ή |z|=1

για |z|=0 ειναι z=0
για |z|=1 ειναι z=i ή z=-i ή z=1 ή z=-1


oπως φαινεται ενω εγραφα με προλαβαν 2.. αλλα νομιζω οτι η πρωτη ασκηση δεν ζηταει απλα το μετρο των μιγαδικων αυτων αλλα ποιοι ειναι..εκτος αν καταλαβα λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
1η άσκηση

Ο z ανήκει σε κύκλο κέντρου K(1,3) και ακτίνας ρ=2ρίζα10.

(ΟΚ)=ρίζα10

min|z|=ρ-(ΟΚ)=ρίζα10
max|z|=ρ+(ΟΚ)=3ρίζα10

Το βρίσκεις γεωμετρικά φέρνοντας την διάμετρο που διέρχεται από το Ο.

2η άσκηση

Προφανής ρίζα της εξίσωσης z^4=|z| είναι ο αριθμός z=0. Θα αναζητήσουμε τις ρίζες της εξίσωσης στο C*. Αν ρ=|z| τότε ο z στο C* γράφεται σε τριγωνομετρική μορφή z=ρ(συνθ+iημθ) όπου θ=Arg(z) (0<=θ<2π). Προφανώς ρ>0.

Θεώρημα De Moivre => z^4=ρ^4[συν(4θ)+iημ(4θ)] όπου 0<=4θ<8π

z^4=|z| => ρ^4[συν(4θ)+iημ(4θ)]=ρ => ρ^3συν(4θ)+ρ^3ημ(4θ)i=1 =>

ρ^3συν(4θ)=1 και ρ^3ημ(4θ)=0 => συν(4θ)=ρ^(-3) και ημ(4θ)=0

Ισχύει ημ^2(4θ)+συν^2(4θ)=1 => ρ^(-6)=1 => ρ=1

Άρα ημ(4θ)=0 και συν(4θ)=1. Επειδή 0<=4θ<8π τότε 4θ ανήκει {0, 2π, 4π, 6π} και συνεπώς θ ανήκει {0, π/2, π, 3π/2}.

ρ=1, θ=0: z=1
ρ=1, θ=π/2: z=i
ρ=1, θ=π: z=-1
ρ=1, θ=3π/2: z=-i

Άρα η εξίσωση έχει 5 λύσεις: z=0, z=1, z=-1, z=i, z=-i

Δεν τα χουμε κανει αυτα..
Αλλα ευχαριστω πολυ!
Και επισης η Βαλια εχει δικιο, τους μιγαδικους ζητουσε. Θενκς και σε σενα και σε μοστελ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπερα.. Εχω καποιες ασκησεις για τα μαθηματικα στις διακοπες και ενω εχω λυσει τις υπολοιπες, υπαρχουν 3 που δεν μπορω να βγαλω. Νομιζω πως ξερω πως βγαινουν αλλα δε μου βγαινουν οπως θα επρεπε. :'(
Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολες.

1) Η f ' ειναι γν.φθινουσα στο [a,b] και a<b<c<d με a+d=b+c
Να αποδειξετε οτι: f(a) + f(d) < f(b) + f(c).

2) Αν αe > βe > 1, να αποδειξετε οτι: α^α > β^β

3) Αν f '' (x) = - f(x) για καθε xεR και f(0)=0, να αποδειξετε οτι για καθε xεR ισχυει: [f(x)]^2 + [f ' (x)]^2 = [f ' (0)]^2

αν μπορειτε, βοηθηστε.. ;) ευχαριστω

1) a+d=b+c => b-a=d-c=l

f συνεχής στο [a,b] και παραγωγίσιμη στο (a,b) => ΘΜΤ: υπάρχει ξ1 στο (a,b) ώστε f'(ξ1)=(f(b)-f(a))/(b-a))=(f(b)-f(a))/l

f συνεχής στο [c,d] και παραγωγίσιμη στο (c,d) => ΘΜΤ: υπάρχει ξ2 στο (c,d) ώστε f'(ξ2)=(f(d)-f(c))/(d-c)=(f(d)-f(c))/l

ξ1<ξ2 => f'(ξ1)>f'(ξ2) => ... => f(a)+f(d)<f(b)+f(c)

2) αe>βe>1 => α>β>1/e

Θεωρώ την συνάρτηση f(x)=x^x=e^(xlnx), x>0

f συνεχής και παραγωγίσιμη στο (0,+άπειρο) με f'(x)=(x^x)*(lnx+1)

Για x>1/e είναι lnx>-1 => lnx+1>0
Άρα f'(x)>0 στο (1/e,+άπειρο)

f συνεχής στο [1/e,+άπειρο), f παραγωγίσιμη στο (1/e,+άπειρο) και f'(x)>0 στο (1/e, +άπειρο) => f γνησίως αύξουσα στο [1/e, + άπειρο)

α>β>1/e => f(α)>f(β) => α^α>β^β

3) Θεωρώ την συνάρτηση g(x)=[f(x)]^2+[f'(x)]^2-[f'(0)]^2
g(0)=[f(0)]^2+[f'(0)]^2-[f'(0)]^2=0

g παραγωγίσιμη στο R με g'(x)=2f(x)f'(x)+2f'(x)f''(x)=2f'(x)(f''(x)+f(x))=2f'(x)0=0 => g(x)=c για κάθε x στο R.

g(0)=0 => c=0 => g(x)=0 => [f(x)]^2+[f'(x)]^2=[f'(0)]^2 για κάθε x ανήκει R.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MADlen

Νεοφερμένος

Η MADlen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
1) Η f ' ειναι γν.φθινουσα στο [a,b] και a<b<c<d με a+d=b+c
Να αποδειξετε οτι: f(a) + f(d) < f(b) + f(c).

2) Αν αe > βe > 1, να αποδειξετε οτι: α^α > β^β

Για την πρώτη:
a+d=b+c <=> b-a=d-c
Κάνεις Θ.Μ.Τ. στα (a,b),(c,d) και βρίσκεις αντίστοιχα ότι υπάρχουν με
και επειδή f' γνησίως φθίνουσα και βρίσκεις ότι f(a) + f(d) < f(b) + f(c).

Για τη δεύτερη:
Προκύπτει ότι
Θεωρείς συνάρτηση
η οπόια είναι γνησίως αύξουσα.
Άρα,


(Δεν ξέρω γιατί εμφανίζεται το <br/>)

________________________________
Με πρόλαβαν...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν τα χουμε κανει αυτα..
Αλλα ευχαριστω πολυ!
Και επισης η Βαλια εχει δικιο, τους μιγαδικους ζητουσε. Θενκς και σε σενα και σε μοστελ.:)

Ο z=x+yi ανήκει σε κύκλο κέντρο Κ(1,3) και ακτίνας ρ=2ρίζα10 ο οποίος έχει εξίσωση (x-1)^2+(y-3)^2=40.

Η ευθεία (ΟΚ) έχει εξίσωση y=3x (δύο γνωστά σημεία Ο και Κ). Αντικαθιστώ στην εξίσωση του κύκλου και βρίσκω:

(x-1)^2+(3x-3)^2=40 => 10(x-1)^2=40 => (x-1)^2=4 => |x-1|=2 => x=3 ή x=-1

Για x=3 είναι y=9 => A(3,9) και (OA)=3ρίζα10
Για x=-1 είναι y=-3 => Β(-1,-3) και (ΟΒ)=ρία10

Άρα z1=3+9i με |z1|=3ρίζα10=max|z|
και z2=-1-3i με |z2|=ρίζα10=min|z|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
γενικα το ολοκληρωμα 1/(χ^2+1) ειναι γνωστο οτι ισουται με arctanχ.Αλλα μη σκοτιζεστε.Δεν υπαρχει περιπτωση να πεσει κατι τετοιο, εκτος αν σας δωσουν οδηγια να κανετε το μετασχηματισμο χ=εφθ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saouliaris

Νεοφερμένος

Ο saouliaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μπορει κανεις να βοηθησει με το 1ο θεμα του μπαρλα ??
εχω w=(z1+z2)/(z1-z2) αν w ανηκει στο R ν.δ.ο z1=λ*z2
plz help :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander_P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
πρωτα παιρνεις την σχεση w=w(συζυγες)
καταλήγεις μετα απο πραξεις στο
z1*z2(συζυγες)=z1(συζυγες)*z2 (το λεR σωστα?)
μετα εγω εθεσα τα z1 και z2
και μετα απο πραξεις παλι κατεληξα στην σχεση
χ1ψ2=χ2ψ1 (1)
μετα πηγα στη σχεση οπου εθεσα το z1 και προσπαθησα να εμφανισω το z2 μεσα σε αυτην αξιοποιώντας την (1)
τελικα βγηκε αυτο:
z1=(χ1/ψ2)*z2
αν θεωρησω την παρενθεση ιση με λ (αφου ειναι πραγματικος αριθμος)
βγηκε το ζητουμενο....(μπορει και να κανω λαθος ομως...ας μας φωτισει καποιος.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
μπορει κανεις να βοηθησει με το 1ο θεμα του μπαρλα ??
εχω w=(z1+z2)/(z1-z2) αν w ανηκει στο R ν.δ.ο z1=λ*z2
plz help :P
Εστω z1=x+yi, z2=α+βι
Παιρνεις w=w(συζηγης) και καταλήγεις οτι xβ=yα
Αν παρεις z1/z2 εχεις

Το δευτερο μέλος το θεωρεις λεR και εχεις το ζητουμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nastasia

Νεοφερμένος

Η @nastasia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οχι σωστα το εχω αντιγραψει...εχω λιωσει πανω απ την ασκηση αλλα δεν καταφερα τιποτα...ευχαριστω παντως!

(δεν ζηταει παραγωγο αντιστροφης...παιζει να χουν κανει και τυπογραφικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top