Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
thnx καμιά ιδεα για τα άλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
αφού f(a)<0 άρα διακρίνουμε τις εξής περιπτώσεις:

  • αν f(b)>0 τότε αναγκαστικά 2f(a)+f(b)<0. έτσι αυτό σημαίνει ότι που είναι άτοπο αφού υποθεσαμε ότι f(b)>0.
  • αφού α=/=β , f(a)=/=f(b) επομένως κατλήγουμε στο f(b)<0 και συνεπώς f(a)f(b)<0:D

Αυτο νομιζω ειναι περιττο(στο bold) αφου Αν απο υποθεση και οπως υποθετουμε ->
-----------------------------------------
Ριξτε μια ματιά
Εστω η εικονα του w κινείται σε κύκλο με κέτρο (1,0) και ρ=2 Και w=3+f(a)+(f(a)+f(b))i με α διαφορο β και f(a)>0 a,b ανήκουν R.Δείξτε οτι f(a)f(b)<0

Αν f 1-1 και w=f(k+1)-f(3)+f^2(a)f^2(b) ανήκει φανταστικούς και Μέτρο w=k+2 τότε βρείτε f(a)f(b)

Γραψε πιο καθαρα , μηπως ξεχασες κανα στον w ? ? , οταν λες μετρο ? και στο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asap

Νεοφερμένος

Ο asap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παιδια αυτη δείχνει ευκολη αλλα κόλησα

Εστω z1 διαφορο z2 και z1^3=z2^3 και w=z1/z2

Δείξτε οτι z1/z2+z2/z1=1

Δείξτε οτι το τρίγωνο με κορυφές τους μιγαδικούς 0,1,w είναι ισοσκελες

(z1/z2)^2008+(z2/z1)^2008=-1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
παιδια αυτη δείχνει ευκολη αλλα κόλησα

Εστω z1 διαφορο z2 και z1^3=z2^3 και w=z1/z2

Δείξτε οτι z1/z2+z2/z1=1

Δείξτε οτι το τρίγωνο με κορυφές τους μιγαδικούς 0,1,w είναι ισοσκελες

(z1/z2)^2008+(z2/z1)^2008=-1



Αρκει νδο
Εχω :



Επισης απο την Αρχικη εχουμε οτι και

Που ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asap

Νεοφερμένος

Ο asap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.


Αρκει νδο
Εχω :



Επισης απο την Αρχικη εχουμε οτι και

Που ισχυει
Στην αρχη ειναι z1 διαφορο -z2 και z1^3=-z2^3 εγω έκανα λάθος και βγαίνει κανονικά z1/z2+z2/z1=1.

Επίσης το μέτρο του (z1/z2)^3=1 αλλα το (z2/z1)^3=1 πώς βγαίνει?

Για το ερώτημα με το ισοσκελές έκανα το εξής πείτε αν ισχυεί.

Eστω κ1=0,κ2=1
Θέτω κ1-κ2=α<=>α=-1
κ2-w=b<=>b=1-w
w-k1=γ<=>γ=w
α+b+γ=1-1-w-w=o (1)

Εστω οτι το τρίγωνο ειναι ισοσκελές τότε /a/=/b/=/γ/=1. (1)<=>(α+β+γ)συζυγής=0<=>......... <=>αb+bγ+γa=0 (2)
(1)
(2)<=>a(b+γ)=-βγ<=>-α^2=-βγ<=>α^3=αβγ
(2)<=>β(α+γ)=-αγ<=>-β^2=-αγ<=>β^3=αβγ
(2)<=>γ(α+β)=-αβ<=>-γ^2=-αβ<=>γ^3=αβγ

Αρα α^3=β^3=γ^3<=>/α/=/β/=/γ/
Οπότε τριγωνο ισοσκελές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Στην αρχη ειναι z1 διαφορο -z2 και z1^3=-z2^3 εγω έκανα λάθος και βγαίνει κανονικά z1/z2+z2/z1=1.

Επίσης το μέτρο του (z1/z2)^3=1 αλλα το (z2/z1)^3=1 πώς βγαίνει?

Για το ερώτημα με το ισοσκελές έκανα το εξής πείτε αν ισχυεί.

Eστω κ1=0,κ2=1
Θέτω κ1-κ2=α<=>α=-1
κ2-w=b<=>b=1-w
w-k1=γ<=>γ=w
α+b+γ=1-1-w-w=o (1)

Εστω οτι το τρίγωνο ειναι ισοσκελές τότε /a/=/b/=/γ/=1. (1)<=>(α+β+γ)συζυγής=0<=>......... <=>αb+bγ+γa=0 (2)
(1)
(2)<=>a(b+γ)=-βγ<=>-α^2=-βγ<=>α^3=αβγ
(2)<=>β(α+γ)=-αγ<=>-β^2=-αγ<=>β^3=αβγ
(2)<=>γ(α+β)=-αβ<=>-γ^2=-αβ<=>γ^3=αβγ

Αρα α^3=β^3=γ^3<=>/α/=/β/=/γ/
Οπότε τριγωνο ισοσκελές.

αμα διαιρεσεις με Και αντιστοιχα για το αλλο ε και τωρα με την σωστη εκφωνηση βγαινει -1 οχι 1 φυσικα ..

στο ισοσκελες γιατι τα μπερδεψες τοσο δεν καταλαβα απλα w,0,1 οι κορυφες .. αρκει 2 πλευρες ισες δηλαδη |w-0|=|1-0| αρα |w|=1

μου δωσες λαθος εκφωνηση αλλα δεν πειραζει η λογικη ειναι η ιδια ...

στο τελευταιο εμφανιζεις σχεσεις απο προηγουμενα ερωτηματα ..

P.S Εαν καπου εχεις απορια πεστο θα βαλω ολη τη λυση ..(εαν συμβαινει κατι τετοιο σε παρακαλω ξαναγραψε την εκφωνηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Λοιπόν κόλλησα! Η άσκηση γράφει: Αν τα μέτρα των ζ1, ζ2, ζ3 είναι ίσα, να δείξετε ότι Re(z1/z2) + Re(z2/z3) + Re(z3/z1)>=-3/2.

Εγώ έφερα τα πάντα στο πρώτο μέλος και το κάθε real του πηλίκου το αντικατέστησα από τον τύπο Re(z)=z +z(paula)/2 και μου βγήκε με κάποιες πράξεις αυτό:
z1*z2_+z2*z1_+z2*z3_+z3*z2_+z3*z1_+z1*z3_+3/2>=0

μετά τι κάνω? κάτι πρέπει να αντικαταστήσω με κάτι άλλο νομίζω αλλά δεν ξέρω τι...

*z1_=z1 παύλα και πάει λέγοντας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
αυτό που βρήκες σίγουρα είναι σωστό ε; για να μην κανω από την αρχή τις πραξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Θεωρώ πως ναι. Κάπου την είχα πετύχει λυμένη και είμαι σίγουρος ότι σε αυτό το στάδιο κάποια μετατροπή κάναμε και έβγαινε κάτι του τύπου το άθροισμα των τετραγώνων των 3 μιγαδικών που όντως ισχύει ότι είναι μεγαλύτερο ή ίσο του μηδενός... αλλά ποια μετατροπή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
ίσως αν το μετασχηματίσεις κάπως ώστε να βγαινει κάτι του τύπου z1*z1συζυγες που κάνει το τετράγωνο του μέτρου;

ΥΓ αντιστοιχα και για τους z2 και z3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
οκ, θα το κοιτάξω... ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hambos22

Νεοφερμένος

Ο hambos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρες παιδιά και για όσους δουν το θέμα μου κάνα πρωινό καλημέρες:P
Θα ήθελα την βοήθεια σας για μία άσκηση στα Μαθημ. Κατ.
Βλέπετε έχω πολλά κενά και προσπαθώ όσο μπορώ για να τα βγάλω πέρα...


και λέει για τις διάφορες του λ να υπολογίσουμε το όριο

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Καλησπέρες παιδιά και για όσους δουν το θέμα μου κάνα πρωινό καλημέρες:P
Θα ήθελα την βοήθεια σας για μία άσκηση στα Μαθημ. Κατ.
Βλέπετε έχω πολλά κενά και προσπαθώ όσο μπορώ για να τα βγάλω πέρα...


και λέει για τις διάφορες του λ να υπολογίσουμε το όριο

Ευχαριστώ


Μηπως εχεις κανει κανα λαθος ? δεν ειναι καν απροσδιοριστη μορφη ετσι οπως το θετεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hambos22

Νεοφερμένος

Ο hambos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
όχι.. αν θες να σε βοηθήσω λίγο καλύτερα είναι από το κεφάλαιο 1.6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
όχι.. αν θες να σε βοηθήσω λίγο καλύτερα είναι από το κεφάλαιο 1.6

τοτε ειναι πολυ απλη αλλα εγω επιμενω οτι εχεις κανει λαθος το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hambos22

Νεοφερμένος

Ο hambos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Για κοίτα λίγο καλύτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
στο πα :D

Οσο για την ασκηση :




και φυσικα

Αρα
Αρα

Αν
Αν
Αν λ=3 ειναι οριο 0/0 με απολυτο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Έχω να υπολογίσω το lim[(n^2+1)^1/8-(n+1)^1/4] με n τείνει στο άπειρο.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Έχω να υπολογίσω το lim[(n^2+1)^1/8-(n+1)^1/4] με n τείνει στο άπειρο.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!:thanks:

+οο ή -οο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
+oo Ξεχάστηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top