Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Μια σειρά "απόδειξη" είναι,γράψτην για να είσαι καλυμμένος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoin

Νεοφερμένος

Ο antoin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το σχολικο βιβλιο εχει θεωρία, εφαρμογές και ασλήσεις. "Εφαρμογή άσκησης" δεν υπάρχει και μάλλον οκαθηγητής σου δεν ήξερε τι ακριβώς ισχύει.
Δεν θέλει απόδειξη μόνο οτι αναφέρεται σε θεωρία ή εφαρμογή του σχολικού βιβλίου.Δεν ισχύει όμως το ίδιο για τις ασκήσεις
-----------------------------------------
βασικα και εγω ρωτησα και μου ειπαν οτι αυτο το συγκεκριμενο επρεπε να ειναι στην θεωρια και ετσι δινουν καθε χρονο οδηγια στους διορθωτες να το λαμβανουν σωστο και χωρις αποδειξη (Υ.Γ η αποδειξη ειναι μιση σειρα αλλα λεμε τωρα :P)

Ξεθάβω το thread, επειδή ρώτησα τον καθηγητή στο φροντιστήριο για το ίδιο πράγμα, και μου είπε πως οτιδήποτε υπάρχει στο βιβλίο, είτε είναι στην θεωρία, είτε είναι εφαρμογή άσκησης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτσι, δίχως απόδειξη. (Οδηγία του ΠΙ, είπε)

Το σχολικο βιβλιο εχει θεωρία, εφαρμογές και ασκήσεις. "Εφαρμογή άσκησης" δεν υπάρχει και μάλλον ο καθηγητής σου δεν ήξερε τι ακριβώς ισχύει.
Δεν θέλει απόδειξη, μόνο οτι αναφέρεται σε θεωρία ή εφαρμογή του σχολικού βιβλίου.Δεν ισχύει όμως το ίδιο για τις ασκήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_pas

Νεοφερμένος

Η anna_pas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
αρχικα οσο αφορα το βοηθημα ο μπαρλας αυτο τον καιρο ειναι της "μοδας".παλιοτερα ήταν ο σαββαλας......απο εμπειρια ο σαββαλασ καλυτερα μου αρεσει στη φυσική παρα στα μαθηματικα....αλλά και τα 2 πιστευω εχουν αξιολογες ασκησεις. δευτερον γιατί δεν εχεις σκεφτεί να αλλαξεις φροντ;;;;;ισωσ φταιει ο καθηγητης σου και οχι εσυ απαραιτητα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Junior

Νεοφερμένος

Ο Junior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μια παρατήρηση που μπορεί να σας φανεί χρήσιμη, επειδή στη γ' λυκείου έχετε και μιγαδικούς:

Η σχέση α^5=β^5 <=> α=β ισχύει αν οι α και β είναι πραγματικοί. Αν πχ έχουμε z^5 = w^5 με z,w μιγαδικούς, τότε δεν ισχύει απαραίτητα z=w. Στην πραγματικότητα υπάρχουν 5 διαφορετικές περιπτώσεις (όσο είναι ο εκθέτης) για τη σχέση μεταξύ z και w!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλησπέρα.Έχω ενα προβλημα σε μια άσκηση.την εχω λύσει βεβαια με "ατσουμπαλα βηματα" και δν ξερω πως να τα συνδεσω λογικα :P(ναι ειμαι χαζος)

Bρειτε το g(0) για τη συναρτηση g που ειναι συνεχης στο Χο=0 και για καθε XER
ισχύει:

|xg(x)-ημχ|<=(μικροτερο ισον) x^2
π.χ. κολλαω αν χρειαζεται να αναφερω το κριτηριο παρεμβολης η να το γραψω χυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Καλησπέρα.Έχω ενα προβλημα σε μια άσκηση.την εχω λύσει βεβαια με "ατσουμπαλα βηματα" και δν ξερω πως να τα συνδεσω λογικα :P(ναι ειμαι χαζος)

Bρειτε το g(0) για τη συναρτηση g που ειναι συνεχης στο Χο=0 και για καθε XER
ισχύει:

|xg(x)-ημχ|<=(μικροτερο ισον) x^2
π.χ. κολλαω αν χρειαζεται να αναφερω το κριτηριο παρεμβολης η να το γραψω χυμα
κανεις ιδιοτητες απολυτων αφου χ^2>=0 αρα εχεις :
και απο κριτηριο παρεμβολης εχουμε και παιρνεις και αντιστοιχα για χ-->0- με τη διαφορα οτι αλλαζει η φορα των ανισωσεων.. και βρισκεις οτι και αφου η g ειναι συνεχης στο 0:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
ετσι ακριβως τα εχω κανει.ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
ετσι ακριβως τα εχω κανει.ευχαριστω :)
Σ το γραψα πολυ περιεκτικα.. κανονικα πρεπει να πεις και πως βγηκε 1!! και να δειξεις τα ορια και μετα να πεις ''αρα απο κριτηριο παρεμβολης εχουμε....''!! Μη φοβασαι να τα αναλυεις!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Σε Μια ασκηση λεει να βρεθει το α ωστε η f(x) να ειναι παραγωγισιμη στο Χο=-1 και λεω για να ειναι αρκει να ειναι αρχικα συνεχης και καταληγω σε κατι αδυνατο α^2=-α σημαινει οτι δεν υπαρχουν α.?? η συναρτηση ειναι η

f(x)= X^5+ax+1 , x<-1
x^3-X^2+a^2+2 x>=-1 βοηθεια..?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Σε Μια ασκηση λεει να βρεθει το α ωστε η f(x) να ειναι παραγωγισιμη στο Χο=-1 και λεω για να ειναι αρκει να ειναι αρχικα συνεχης και καταληγω σε κατι αδυνατο α^2=-α σημαινει οτι δεν υπαρχουν α.?? η συναρτηση ειναι η

f(x)= X^5+ax+1 , x<-1
x^3-X^2+a^2+2 x>=-1 βοηθεια..?:D

γεια σου στράτο!επειδή βαριέμαι να λύσω την άσκηση θα σου πω το εξής:
έχεις σκεφτεί ότι το a μπορεί να είναι αρνητικός αριθμός (π.χ. -1) ?τότε η σχέση a^2=-a έχει νόημα.το καλύτερο όταν καταλήγεις σε τέτοιες σχέσεις είναι να τα φέρνεις όλα στο 1ο μέλος και να λύνεις τη σχέση ως τριώνυμο,δηλ. στην συγκεκριμένη περίπτωση a^2+a=0
(...)

αυτά όλα βέβαια ισχύουν στην περίπτωση που δεν γνωρίζεις κάτι για το a,όταν δεν σου δίνει η άσκηση κάποιον περιορισμό για το a (π.χ. a>0).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ναι θα συμφωνησω με την νανσυ...συνεχισε την και οποια αλλη απορια προκυψει ,εδω ειμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπέρα.Έχω ενα προβλημα σε μια άσκηση.την εχω λύσει βεβαια με "ατσουμπαλα βηματα" και δν ξερω πως να τα συνδεσω λογικα :P(ναι ειμαι χαζος)

Bρειτε το g(0) για τη συναρτηση g που ειναι συνεχης στο Χο=0 και για καθε XER
ισχύει:

|xg(x)-ημχ|<=(μικροτερο ισον) x^2
π.χ. κολλαω αν χρειαζεται να αναφερω το κριτηριο παρεμβολης η να το γραψω χυμα

Αν έχεις δίλημμα αν θα πρέπει να το αναλύσεις ή όχι πρέπει να το αναλύσεις...Κι αυτό γιατί κανένας εξεταστής δεν θα σου κόψει μόρια για παραπάνω ανάλυση από αυτή που χρειάζεται...Αντιθέτως έχει μεγάλη πιθανότητα να σου κόψει μόρια αν δεν το αναλύσεις...Όλα αυτά βέβαια αν σου φτάνει ο χρόνος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Εστω συναρτηση f ωστε 1-4χ-χ^2<=2f(x)<=4x^2+6x+6 για καθε ΧΕR ΝΔΟ f παραγωγισιμη στο χο=-1 και να βρεθει η f'(-1) Βοηθεια..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Εστω συναρτηση f ωστε 1-4χ-χ^2<=2f(x)<=4x^2+6x+6 για καθε ΧΕR ΝΔΟ f παραγωγισιμη στο χο=-1 και να βρεθει η f'(-1) Βοηθεια..?
βαζεις στην ανισοτητα οπου χ=-1 και βρισκεις οτι 2=<f(-1)=<2 άρα f(-1)=2. Kαι μετα πας στην αρχικη σχεση , διαιρεις με το 2 , αφαιρεις απ ολα τα μελη το f(-1) και μετα για χδιαφορο του -1 διαιριες με χ+1 ! Παιρνεις τα ορια και ετσι στη μεση εχεις το οριο της παραγωγου στο -1 ενω στις ακρες εχεις απλα κλασματικα ορια που μετα απο παραγοντοποιησεις τα βρισκεις. Επειτα λες απο κριτηριο παρεμβολης το οριο.... ειναι τοσο.. αρα ειναι πραγματικος αριθμος και οριζεται παραγωγος της f στο -1 οποτε f'(-1)=.....:D (αν τα χρειαστεις αναλυτικα πες μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
βαζεις στην ανισοτητα οπου χ=-1 και βρισκεις οτι 2=<f(-1)=<2 άρα f(-1)=2. Kαι μετα πας στην αρχικη σχεση , διαιρεις με το 2 , αφαιρεις απ ολα τα μελη το f(-1) και μετα για χδιαφορο του -1 διαιριες με χ+1 ! Παιρνεις τα ορια και ετσι στη μεση εχεις το οριο της παραγωγου στο -1 ενω στις ακρες εχεις απλα κλασματικα ορια που μετα απο παραγοντοποιησεις τα βρισκεις. Επειτα λες απο κριτηριο παρεμβολης το οριο.... ειναι τοσο.. αρα ειναι πραγματικος αριθμος και οριζεται παραγωγος της f στο -1 οποτε f'(-1)=.....:D (αν τα χρειαστεις αναλυτικα πες μου)

ναι το καταλαβα.! δεν διαιρουσα με το x-1 γιαυτο επειδη σε ολες τις προηγουμενες διαιρουσα με το χ-0 το εκανα και εδω.!!! :D:D μπηκαμε τωρα στην εννοια της παραγωγου και στις θεωρητικες εχω δυσκολευτει λιγο πιστευω με τον καιρο θα αλλαξουν.! Σε Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
ναι το καταλαβα.! δεν διαιρουσα με το x-1 γιαυτο επειδη σε ολες τις προηγουμενες διαιρουσα με το χ-0 το εκανα και εδω.!!! :D:D μπηκαμε τωρα στην εννοια της παραγωγου και στις θεωρητικες εχω δυσκολευτει λιγο πιστευω με τον καιρο θα αλλαξουν.! Σε Ευχαριστω
Πω κιολας μπηκατε ρε?? εμεις τετοιο καιρο ακομα αντιστροφες συναρτησεις ημασταν περσι.. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Ασκηση : gof -> 1-1
f-> 1-1

νδο g -> 1-1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zorc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δεν εχουμε μπει 1-1 συναρτησεις αλλα φανταζομαι οτι ειναι κατι σαν την συνεχεια. Εστω h(x)=f(x) + g(x) συνεχης. Αν f ασυνεχης ν.δ.ο και η g ασυνεχης.
Αρα μαλλον πρεπει να πας με ατοπο και να πεις εστω οτι δε ειναι 1-1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έστω η συνεχής στο R συνάρτηση f για την οποία έχουμε :
(x-3)f(x)= x^3+βx^2+x-γ για κάθε x ανήκει R και το σημείο Α(1,2) που ανήκει στο γράφημα της f. Να βρείτε τα β, γ που ανήκουν στο R.

Σκέφτηκα να πάρω τη σχέση f(x)= ψ και να βάλω όπου ψ το 1 και όπου f(x) το 1. Όμως έτσι βγαίνει μία σχέση. Η δεύτερη πώς προκύπτει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Έστω η συνεχής στο R συνάρτηση f για την οποία έχουμε :
(x-3)f(x)= x^3+βx^2+x-γ για κάθε x ανήκει R και το σημείο Α(1,2) που ανήκει στο γράφημα της f. Να βρείτε τα β, γ που ανήκουν στο R.

Σκέφτηκα να πάρω τη σχέση f(x)= ψ και να βάλω όπου ψ το 1 και όπου f(x) το 1. Όμως έτσι βγαίνει μία σχέση. Η δεύτερη πώς προκύπτει;




πρέπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top