Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
μπραβω ρε συ χαιρομαι για σενα:):no1:εγω για βιολογια σκεφτομαι αλλα αμα δεν τα καταφερω χημικο 'η μαθηματικο!!κατ'αλλα ξερω τι θελω:P:P

Μια χαρα!!!! των θετικων επιστημων!!!:D:D χημικο χημικο:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
αν χ+yi = (2-5i) ^ν νδο x^2 + y^2 = 29 ^ν
βοηθεια

παιρνω (χ+yi)(x-yi)=29^ν και μετα?

ασκηση 23 σελιδα 31 τον ατιμο απο εξω εχω μαθει το βοηθημα του(μπαρλας)..:D:D:D:D
εγω την εκανα με αλλον τροπο κατεληξα σε 29ν=29ν (στην ν) που ισχυει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τελικά αν ήμουν κοπέλα θα με είχατε βοηθήσει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Hello...

Αν f,g:R--->R γνησιως μονοτονες με την Cf να τεμνει τον ΟΧ' και τον Υ΄'Υ στο Α(0,-1) την Cg να τεμνει τον ΟY και τον χ'χ στο -1
Βρειτε την μονοτονια τον f,g και λυστε την εξισωση g(f(x^2))<0

thanks..

μονο σχηματικα και θεωρητικα αφου η Cf τεμνει τον οχ' (τον αρνητικο ημιαξονα του χ'χ) και τεμνει και τον ψ'ψ στον αρνητικο παλι ημιαξονα (0,-1) παει απ τα αριστερα προς τα δεξια απο πανω προς τα κατω.. και η Cg απο τα δεξια προς τα αριστερα πο κατω προς τα πανω..(για αντιστοιχους λογους:P). κ αφου ειναι γνησιως μονοτονες η f ειναι γν φθινουσα και η g γν αυξουσα!! (Πολυ μπακαλε) Για να καταλαβεις τι εννοω δες το σχημα!! και μετα αφου η g τεμνει τον χ'χ στο -1 ισχυει g(-1)=0 άρα η δοθεισα σχεση γινεται g(f(x^2))<g(-1) => f(x^2)<-1 (αφου g γν αυξουσα, δεν αλλαζει). και επισης αφου η Cf εχει σημειο Α(0,-1) τότε f(0)=-1 άρα f(x^2)<f(0) => x^2>0 (αφου g γν φθινουσα αλλαζει). Αν δεν εκανα καμια πατατα ελπιζω να σε βοηθησα:D:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DJLouis

Νεοφερμένος

Ο DJLouis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ledzeppelinick.... Μιας και σε βρηκαμε και λύνεις δηλαδη.... :xixi: Μια τελευταία ασκηση κ έτοιμη η εργασιούλα.... Αν η f εχει πεδίο ορισμού [-3,7] να βρεθει το πεδίο ορισμού της g(χ)=f(1-2|χ|) αν κ εχω μια ιποψία πως ειναι παλι το [-3,7] αν κ μπορεί να λεω κ βλακείες........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
thanks ledzeppelinick και sorry αν σε σκοτησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ledzeppelinick που εισαι και θεσσαλονικιος δεν πιστευω να εισαι αρειανος..??εχω καλη εντυπωση απο εσενα μην μου την χαλασεις..?!?!?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
thanks ledzeppelinick και sorry αν σε σκοτησα :P

καθολου φιλε ισα ισα μ αρεσουν τα μαθηματικα :D
-----------------------------------------
ledzeppelinick που εισαι και θεσσαλονικιος δεν πιστευω να εισαι αρειανος..??εχω καλη εντυπωση απο εσενα μην μου την χαλασεις..?!?!?!
Ημουν παοκ αλλα βγηκα απ το τρυπακι του φανατισμου του ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ.. και καταλαβα πως μια ομαδα υπαρχει στη Ελλαδα!! ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ!!! Πατρικ και δεν ειμαι καλα!!!:P:P:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ημουν παοκ αλλα βγηκα απ το τρυπακι του φανατισμου του ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ.. και καταλαβα πως μια ομαδα υπαρχει στη Ελλαδα!! ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ!!! Πατρικ και δεν ειμαι καλα!!!:P:P:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:[/QUOTE]

ολα τα περιμενα εκτος απο αυτο..:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
ledzeppelinick.... Μιας και σε βρηκαμε και λύνεις δηλαδη.... :xixi: Μια τελευταία ασκηση κ έτοιμη η εργασιούλα.... Αν η f εχει πεδίο ορισμού [-3,7] να βρεθει το πεδίο ορισμού της g(χ)=f(1-2|χ|) αν κ εχω μια ιποψία πως ειναι παλι το [-3,7] αν κ μπορεί να λεω κ βλακείες........

αφου χε[-3,7] πρεπει και το 1-2|χ|ε[-3,7] άρα:
-3=<1-2|χ|=<7 => -4=<-2|χ|=<6 => 2>=|χ|>=-3 (αλλαζει η φορα γιατι διαιρεις με -2) και μετα λυνεις ξεχωριστα το καθε απολυτο για να βρεις το πεδιο ορισμου της g :D
-----------------------------------------
Ημουν παοκ αλλα βγηκα απ το τρυπακι του φανατισμου του ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ.. και καταλαβα πως μια ομαδα υπαρχει στη Ελλαδα!! ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ!!! Πατρικ και δεν ειμαι καλα!!!:P:P:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ολα τα περιμενα εκτος απο αυτο..:D:D:D:D:D:D[/quote]
Αλιμος εε?? Παναθα θα εισαι λογικα.. Μενει ενα ξαδερφακι μου εκει και κατι κοπελες που γνωρισα φετος... μπορει να τους ξερεις... αν θες να σ πω ονοματαπες μου να σου στειλω π.μ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ολα τα περιμενα εκτος απο αυτο..:D:D:D:D:D:D[/quote]
Αλιμος εε?? Παναθα θα εισαι λογικα.. Μενει ενα ξαδερφακι μου εκει και κατι κοπελες που γνωρισα φετος... μπορει να τους ξερεις... αν θες να σ πω ονοματαπες μου να σου στειλω π.μ.:D[/QUOTE]

Εγω ειμαι Παοκτσης..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! στειλε μου τα ονοματα σε pm αλλα αν πηγαιναν σε λυκειο του Αλιμου δεν θα τους ξερω στο Παλαιο Φαληρο παω σχολειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
μπαρλας σελ 31 ασκ 28
νδο (α+βι)^ν + (β-αι)^ν =0 ν= 4κ+2
Και
(α+βι)^ν - (β-αι)^ν =0 ν=2κ

help plz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
μπαρλας σελ 31 ασκ 28
νδο (α+βι)^ν + (β-αι)^ν =0 ν= 4κ+2
Και
(α+βι)^ν - (β-αι)^ν =0 ν=2κ

help plz


βγαλε το ι κοινο παραγωντα και θα καταληξεισ σε κατι που ισχυει!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
το κανω αλλα στο μετα εχω κολλήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
το κανω αλλα στο μετα εχω κολλήσει...
ακριβωσ την εκφωνηση δεν την ξερω αν ζηταει και κατι αλλο
αλλα ισχυουν

1)(a+bi)^v+(-i)^v(a+bi)^v=0
(a+bi)^v-(a+bi)^v=0

2)(a+bi)^ν-(-i)^v(a+bi)^ν=0
(a+bi)^ν-(a+bi)^ν=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
α ευχαιστω....εβγαζα έξω το i αντι για το (-i)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
για ξανα κοίτα την άσκηση που δίνεις
νομίζω πως κάτι γράφεις λάθος !

ωχ ναι συγγνωμη εκει που λεει |z1|+|z2|+|z3|=ρ εννοουσα |z1|=|z2|=|z3|=ρ>0 χίλια συγγνωμη δεν το προσεξα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Αν η εικονα του μιγαδικου zeC* κινειται στην ευθεια y=χ ν.δ.ο η εικονα του μιγαδικου w=z+1/z κινειται σε ισοσκελης υπερβολη..! Ευχαριστω.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top