Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μου βγαινει οτι Ιm(Ζ/Ζσυζ.+Ζ συζ.)=2xy/x^2+y^2 -y και εχω κανει οτιδηποτε αλλα δεν βγαζω το ζητουμενο δεσ το σε παρακαλω

ευχαριστω
συνεχιζω απο εκει που εμεινα...




θα σκεφτω την συνεχεια...
ελεγξτε αν εκανα κανενα λαθος....
α!το βρηκα πες εστω οτι ισχυει η σχεση που θες να αποδειξεις αντικατεστησε και ευελπιστω πως δεν εκανα λαθος:xixi:
θα την δω και μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
συνεχιζω απο εκει που εμεινα...




θα σκεφτω την συνεχεια...
ελεγξτε αν εκανα κανενα λαθος....
α!το βρηκα πες εστω οτι ισχυει η σχεση που θες να αποδειξεις αντικατεστησε και ευελπιστω πως δεν εκανα λαθος:xixi:
θα την δω και μετα


ναι αυτο βγαινει δηλαδη


2xy/x^2+y^2 -y


αν βαλω οτι (αυτο που θελω να αποδειξω με αυτο )y/2x=2xy/x^2+y^2 -y μου βγαινει οτι x^2y-2x^3y-2xy^2-y^3=0
?????


αχχ..δεν ξερω εχω σπασει το κεφαλη μου...ευχαριστω παντως ξερεισ πωσ παει μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ναι αυτο βγαινει δηλαδη


2xy/x^2+y^2 -y


αν βαλω οτι (αυτο που θελω να αποδειξω με αυτο )y/2x=2xy/x^2+y^2 -y μου βγαινει οτι x^2y-2x^3y-2xy^2-y^3=0
?????


αχχ..δεν ξερω εχω σπασει το κεφαλη μου...ευχαριστω παντως ξερεισ πωσ παει μετα
μισο την λυνω... αφου λεει οτι ειμαι μη μηδενικος αραχ,ψ διαφορο τ μηδενοσ...αρα απο ολο αυτο βγαζεις κοινο παραγοντα το ψ..μετα κανεις ομαδοποιηση αλλα πρεπει να μ ξεφυγε ενας συντελεστης γτ δν μπορω να παραγοντοποιησω......ας τν δει και κανεις αλλος..
-----------------------------------------
βγαζοντας το y κοινο παραγοντα εχουμε:
3x^2-x^3-2xy^2-y^2=0
τωρα ομαδοποιηση αλλα οι συντελεστες δν ειναι οκ,....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
γεια σας παιδια ,

έχω κολλησει σε αυτην την ασκηση :

αν
τοτε


Να αιτιολογησετε


εχω ακομα κολλησει στην ασκηση , οποιος μπορει να βοηθησει να κανει ποστ πλιζ.

Τθαιξ theodora
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εχω ακομα κολλησει στην ασκηση , οποιος μπορει να βοηθησει να κανει ποστ πλιζ.

Τθαιξ theodora
σου λεει οτι ισχυει η 1η σχεση και σου ζηταει να δειξεις την δευτερη?:hmm:
τν ελυσα με 2 τροπους αλλα καταληγω στο |z|-|w|=0
μηπως αντι και ''-'' εβαλες ''+''?
z^2+w^2=0
z^2=-w^2
|z^2|=|-w^2|
|z^2|=|w^2|
|z|=|w|
|z|-|w|=0:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomasKAJSA

Νεοφερμένος

Ο Ναβουχωνοδοσορ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λοιπόν η άσκηση ειναι --- AN z^2+w^2=0 τοτε |z|=|w|=0 αυτό είναι σωστό ή λάθος.Να αιτιολογίσουμε την απαντήση μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
το προηγουμενο ποστ μου ανανεωθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λοιπόν η άσκηση ειναι --- AN z^2+w^2=0 τοτε |z|=|w|=0 αυτό είναι σωστό ή λάθος.Να αιτιολογίσουμε την απαντήση μας.
χμ..δες το πανω ποστ:pμε εχετε μπερδεψει:p
φιλοι ειστε?
εδωσα λυση που οντως φτανουμε στ |Z|=|w| αλλα δεν ειναι ισα με το 0
αρα λαθος,



οποιαδηποτε διορθωση δεκτη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
μισο την λυνω... αφου λεει οτι ειμαι μη μηδενικος αραχ,ψ διαφορο τ μηδενοσ...αρα απο ολο αυτο βγαζεις κοινο παραγοντα το ψ..μετα κανεις ομαδοποιηση αλλα πρεπει να μ ξεφυγε ενας συντελεστης γτ δν μπορω να παραγοντοποιησω......ας τν δει και κανεις αλλος..
-----------------------------------------
βγαζοντας το y κοινο παραγοντα εχουμε:
3x^2-x^3-2xy^2-y^2=0
τωρα ομαδοποιηση αλλα οι συντελεστες δν ειναι οκ,....:(


αν βγουν οι συντελεστεσ προσ πρωχωραμε ??ευχαριστω
-----------------------------------------
για τουσ μιγαδικουσ Z,w ισχυει μετρο Ζ=μετρο w =1
ν.δ.ο.
Ζ^2006+w^2006/(Z+w)^2006 ειναι πραγματικος (δεν ειναι z+w=0)

οποιοσ μπορει ασ βοηθεισει
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
αν βγουν οι συντελεστεσ προσ πρωχωραμε ??ευχαριστω
-----------------------------------------
για τουσ μιγαδικουσ Z,w ισχυει μετρο Ζ=μετρο w =1
ν.δ.ο.
Ζ^2006+w^2006/(Z+w)^2006 ειναι πραγματικος (δεν ειναι z+w=0)

οποιοσ μπορει ασ βοηθεισει
ευχαριστω

ελπιζω να βγαζεις τα γραμματα:D:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
ελπιζω να βγαζεις τα γραμματα:D:bye:
εισαι απιθανωσ φιλε ειχα κολλησει στο συνθετο κλασμα αμα το πιστευεισ ...και παλι ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
εισαι απιθανωσ φιλε ειχα κολλησει στο συνθετο κλασμα αμα το πιστευεισ ...και παλι ευχαριστω!!

κανα 2 ακομα ασκησουλες για εξασκηση κ αυτα θα τα παιζεις στα δαχτυλα δικε μου:D:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
z,w ειναι μιγανικη διαφορου του 0 z διαφορο w και z+w/z-w φαναστηκοσ
ποιο συμπερασμα βγαζεται για τισ εικονεσ Α,β των z,w αντιστοιχα με την αρχη των αξονων?

ευχαριστω
-----------------------------------------
ευχαριστω νικο για το κουραγιο!να σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fiore

Νεοφερμένος

Η fiore αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου δωσει τον ορισμο?
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
z,w ειναι μιγανικη διαφορου του 0 z διαφορο w και z+w/z-w φαναστηκοσ
ποιο συμπερασμα βγαζεται για τισ εικονεσ Α,β των z,w αντιστοιχα με την αρχη των αξονων?

ευχαριστω
-----------------------------------------
ευχαριστω νικο για το κουραγιο!να σαι καλα!
αν δεν κανω λαθος..
θετπουμε u=z+w/z-w
αφου u e I, τοτε u=-uσυζηγη, κανοντας πραξεις καταληγεις στ zwσυζηγη=zσυζηγη w αρα οι εικονεςΑ,Β βρισκονται στ χ΄χ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου δωσει τον ορισμο?
ευχαριστω


Μήπως εννοείς αντίστροφη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εφοσον δεν υπαρχει ορισμος στ βιβλιο αλλα μονο καποιοι 'τυποι' δεν προκειται να σου ζητηθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
αν δεν κανω λαθος..
θετπουμε u=z+w/z-w
αφου u e I, τοτε u=-uσυζηγη, κανοντας πραξεις καταληγεις στ zwσυζηγη=zσυζηγη w αρα οι εικονεςΑ,Β βρισκονται στ χ΄χ...
η απαντηση απο πισω λεει οτι ειναι ΟΑΒ ισοσκελεσ τριγωνο η Ο,Α,Β ειναι συνευθειακα αλλα πωσ το βγαιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
η απαντηση απο πισω λεει οτι ειναι ΟΑΒ ισοσκελεσ τριγωνο η Ο,Α,Β ειναι συνευθειακα αλλα πωσ το βγαιζει?
συνευθειακα ειναι.. αφου ειπα πως Α,Β βρισκονται στ χ'χ το Ο βρισκεται στο χ'χ αρα ειναι.....


τωρα λεγοντας ισοσκελες τριγωνο αναιρει αυτο π αποδειξαμε:P
αν εχεις 3 σημεια σε μια ευθεια τοτε αυτα ΔΕΝ σχηματιζουν τριγωνο:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου δωσει τον ορισμο?
ευχαριστω

Η συνάρτηση g η οποία έχει το ίδιο πεδίο ορισμού με την f, έστω Α, και για κάθε x ανήκει Α ισχύει g(x)=-f(x) ονομάζεται αντίθετη συνάρτηση της f και συμβολίζεται με -f : (-f)(x)=-f(x) για κάθε x ανήκει Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top