Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια :)
-----------------------------------------

και παλι το σκαναρα:D!! (να ξερεις γενικα οτιδηποτε εχει μεσα τριγωνομετρικο οριο που απειριζεται ξεκινα με κατι γενικο π.χ. -1<=συν(π/χ)<=1 και κατασκευασε το οριο που ψαχνεις και οδηγησε το σε κριτηριο παρεμβολης) χωρις αυτο να σημαινει οτι πετυχαινει παντα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστω κι για την απαντηση κι για την υποδειξη :no1::no1::no1::no1::no1:
-----------------------------------------
αυτο μονο με κανονες De l'Hospital μπορω να το κανω και βγαινει 1/2!!:hmm: αλλα προφανως δεν εχεις διδαχτει ακομα De l'Hospital οποτε αν καποιος το σκεφτει ας το ανεβασει :D

Οχι δεν εχω κανει De l'Hospital...Κανενας αλλος τροπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Ευχαριστω κι για την απαντηση κι για την υποδειξη :no1::no1::no1::no1::no1:
-----------------------------------------


Οχι δεν εχω κανει De l'Hospital...Κανενας αλλος τροπος;

κοιτα 1/2 βγαινει σιγουρα γιατι με De l'Hospital θα λυνεις τα περισσοτερα 0/0 ορια.. πραγματικα εχω ξεχασει πως βγαζαμε στην αρχη τα 0/0 όρια..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Με παραγοντοποίηση νομίζω ότι βγαίνανε τα 0 προς 0 όρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Με παραγοντοποίηση νομίζω ότι βγαίνανε τα 0 προς 0 όρια...

Στο συγκεκριμενο δεν μπορω να σκεφτω καποιον τροπο παραγοντοποιησης γιατι εχει τριγωνομετρια μεσα...:hmm::what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.


Πως βρισκουμε ορια σαν αυτο (με e εις την 1 προς χ)

και ενα ακομη:



Έτσι πάει:




Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!μου δινει σε ασκηση z=x^2-x-9i και λεει βρειτε τον z!!!τι εννοει?ξεκινησα να λυνω z=0 για να βρω το χ αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
λογικα θα δινει και αλλα στοιχεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!μου δινει σε ασκηση z=x^2-x-9i και λεει βρειτε τον z!!!τι εννοει?ξεκινησα να λυνω z=0 για να βρω το χ αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο!!!

Γιατί δεν θέτεις όπου z ->x + yi ?
μετά εξισώνεις τα 2 μέλη και σου βγαίνουν 2 μιγαδικοί ως λύση.Εκτός κ αν σου δίνει άλλα στοιχεία για τον z...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
βασικα αυτο που λες αν πχ βαλουμε z=a+bi
εχουμε a=x^2-x , b=-9 δεν λυνεις συστημα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
γεια σας παιδια ,

μπορειτε ν.δ.ο αν
αυτο ισχυει ν.δ.ο


ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
γεια σας παιδια ,

μπορειτε ν.δ.ο αν
αυτο ισχυει ν.δ.ο


ευχαριστω
μηπως παει ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδάκια help...
Εστω f γνησιως μονότονη στο IR με Cf να διέρχεται απο τα Α(1,5) Β(5,-2)
Δείξτε ότι η fof είναι γνησίως αύξουσα(το πρωτο ερωτημα ζηταει να δειξουμε οτι h f είναι γνησιως φθίνουσα αλλα αυτο ειναι οκ)
Τέλος λύστε την ανισώτητα f(f(e^x))<-2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
γεια σασ παιδια προσπαθω αυτη την ασκησει εδω και 3 μερες αν μπορει καποιος να βοηθεισει ,ευχαριστω
για το μη μηνεδικο μιγαδικο Ζ, να δειχθει οτι


Ιm(Ζ/Ζ ΣΥΖΗΓΗΣ +Ζ ΣΥΖΗΓΗΣ)=Ιm(Z)/2Re(Z)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ας κανω μια αποπειρα:p
για χ1,χ2 ε Df
x1<x2
f(x1)>f(x2) f γν φθινουσα
f(f(x1))<f(f(x2)) f γν φθινουσα
αρα η fof γν αυγουσα

f(f(e^x))<-2
f(f(e^x)<f(5) η f γν φθινουσα
f(e^x)>5
f(e^x)>f(1) η f γν φθινουσα
e^x<1
e^x<e^0
x<0





:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
ας κανω μια αποπειρα:p
για χ1,χ2 ε Df
x1<x2
f(x1)>f(x2) f γν φθινουσα
f(f(x1))<f(f(x2)) f γν φθινουσα
αρα η fof γν αυγουσα

f(f(e^x))<-2
f(f(e^x)<f(5) η f γν φθινουσα
f(e^x)>5
f(e^x)>f(1) η f γν φθινουσα
e^x<1
e^x<e^0
x<0





:D
Σωστό!!!!!!!!!!!:bravo::bravo::bravo::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αφου εγκρινει ο Δημητρης:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
theodora marry me!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
γεια σασ παιδια προσπαθω αυτη την ασκησει εδω και 3 μερες αν μπορει καποιος να βοηθεισει ,ευχαριστω
για το μη μηνεδικο μιγαδικο Ζ, να δειχθει οτι


Ιm(Ζ/Ζ ΣΥΖΗΓΗΣ +Ζ ΣΥΖΗΓΗΣ)=Ιm(Z)/2Re(Z)








αν δεν εχω κανει λαθος , συνεχισε και χωρισε το Re, Im

οποια απορια ρωτα..

theodora marry me!!:thanks:
προταση γαμου:!::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
αν δεν εχω κανει λαθος , συνεχισε και χωρισε το Re, Im

οποια απορια ρωτα..



μου βγαινει οτι Ιm(Ζ/Ζσυζ.+Ζ συζ.)=2xy/x^2+y^2 -y και εχω κανει οτιδηποτε αλλα δεν βγαζω το ζητουμενο δεσ το σε παρακαλω

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top