Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Το πραγμα ειναι περιπλοκο διοτι εχω ακουσει τα παντα και μπερδευομαι , δεν ξερω τι πρεπει να αποδεικνυουμε στις εξετασεις και τι οχι δηλαδη στους μιγαδικους το Ζ=Ζ(συζηγης) <=> ΖεR θελει αποδειξη πριν το χρησιμοποιησω ? Η για παραδειγμα ο,τι ειναι στις ασκησεις του σχολικου και ισχυει για καθε μιγαδικο μπορω να το χρησιμοποιησω χωρις αποδειξη? οποιος ξερει να απαντησει υπευθυνα


Ευχαριστω ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
οτι εχει το βιβλιο σαν θεωρια η εφαρμογη ΔΕΝ θελει αποδειξη
ομως οτι εχει το βιβλιο σαν ασκηση και χρησιμοποιειται σαν θεωραι οπως αυτο που λες
ΘΕΛΕΙ αποδειξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Και εγώ αυτή τη γνώμη έχω..Συμφωνώ μαζί σου..,διοτι α*ο=ο
Οτιδιποτε και να πολλαπλασιάσεις με το 0 βγαίνει πάλι 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι στα όρια ο ένας πλησιάζει συνεχώς στο άπειρο ενώ ο άλλος συνεχώς στο 0. Δεν είναι "'απειρο" ούτε είναι 0.



Αλλά:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
δεν είπα ότι το άπειρο είναι ίσο με το 0, απλώς είπα ότι α*0=0 και αν βάλουμε όπου α το άπειρο θα πρέπει να το επαληθεύει, αφού το άπειρο είναι ένας αριθμός.
:nono:το απειρο δεν ειναι αριθμος ειναι μια απροσδιοριστη εννοια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
εχω την : και θελω νδο F(χ)>=0 για καθε χεR
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
εχω την : και θελω νδο F(χ)>=0 για καθε χεR


Δίνω ένα hint

δες το σαν τριώνυμο 2 βαθμού ως προς χ και δείξε ότι .

Προσπαθησέ το μόνος σου και αν δεν τα καταφέρεις εδώ είμαστε:)

Κώστας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Δίνω ένα hint

δες το σαν τριώνυμο 2 βαθμού ως προς χ και δείξε ότι .

Προσπαθησέ το μόνος σου και αν δεν τα καταφέρεις εδώ είμαστε:)

Κώστας

φιλε αμα κολησει το μυαλο μου δεν! το εχω σκεφτει αυτο :lol: απλα εγραφα μια ιδιοτητα λαθος και που να μου βγει ! Τωρα που ξεκολησα βαλε και την λυση να επαληθευσω τωρα που την τελειωνω :P
==========================

την τελειωσα απλα ειχα κολησει ευχαριστω εστω για την προθεση να με βοηθησειες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
φιλε αμα κολησει το μυαλο μου δεν! το εχω σκεφτει αυτο :lol: απλα εγραφα μια ιδιοτητα λαθος και που να μου βγει ! Τωρα που ξεκολησα βαλε και την λυση να επαληθευσω τωρα που την τελειωνω :P



Θεωρούμε το τριώνυμο 2 βαθμού ως προς χ και παίρνοντας τον τύπο της διακρίνουσας έχουμε



και κάνοντας τις πράξεις παίρνεις



και επειδή ο συντελεστής του είναι 1>0 έχεις

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.


Θεωρούμε το τριώνυμο 2 βαθμού ως προς χ και παίρνοντας τον τύπο της διακρίνουσας έχουμε



και κάνοντας τις πράξεις παίρνεις



και επειδή ο συντελεστής του είναι 1>0 έχεις


ευχαριστω και εγω εκει κατεληξα , ευκολη ηταν απλα σου λεω εκανα λαθος την ιδιοτητα

Υ.Γ : απλα εγω εθεσα ζ1ζ2(συζυγης)=u :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jbasm

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Θελει αποδειξη 1000%.....

Απλως λυνεις την ασκηση και στο τελος θετει z=x+yi και δειχνεις οτι
z=z(συζ) <=> x + yi = x - yi <=> y=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
δεν είπα ότι το άπειρο είναι ίσο με το 0, απλώς είπα ότι α*0=0 και αν βάλουμε όπου α το άπειρο θα πρέπει να το επαληθεύει, αφού το άπειρο είναι ένας αριθμός.

Λάθος. Ας κάνουμε μία μικρή επανάληψη.

Η σχέση α*0=0 είναι ταυτότητα στο σύνολο των πραγματικών αριθμών. Αυτό σημαίνει ότι η σχέση αυτή ισχύει για κάθε πραγματικό αριθμό α.

Όμως οι "αριθμοί" και δεν ανήκουν στο σύνολο R αλλά στο επεκτεταμένο σύνολο

Στο σύνολο δεν γενικεύονται οι ιδιότητες του R για όλα τα στοιχεία του , αλλά για τα στοιχεία του που ανήκουν στο R. Τα δύο επιπλέον στοιχεία του συνόλου που δεν ανήκουν στο R ορίζονται ως εξής:

για κάθε
για κάθε

Συνεπώς τα δύο αυτά στοιχεία δεν έχουν όλες τις ιδιότητες των πραγματικών αριθμών γιατί δεν ανήκουν στο R, αλλά σε άλλο σύνολο γνήσιο υπερσύνολο του R.

Οι πράξεις και δεν ορίζονται στο σύνολο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
:nono:το απειρο δεν ειναι αριθμος ειναι μια απροσδιοριστη εννοια :D
Όχι είναι μιά καλά προσδιορισμένη έννοια, αριθμός δεν είναι:)

Παλιότερα τα σύμβολα +οο κσι -οο όνομάζονταν κατ' εκδοχήν σημεία και όπως ανέφερε και ο civilara είναι στοιχεία τού επεκταμένου συνόλου των πραγματικών αριθμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
1) Δεν ορίζεται
2) +άπειρο
3) +άπειρο
4) -άπειρο
5) +άπειρο
6) Δεν ορίζεται


:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geor92

Νεοφερμένος

Ο geor92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα...

Θέλω βοήθεια με 2 ασκήσεις....

Είναι Μαθηματικά Γ' Λυκείου Κ/Σ.



Είναι επείγον οπότε όσο το γρηγορότερο γίνεται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ελα φιλε μου,βλεπω τις ασκησεις...Αν τις καταφερω και εχω ορεξη να τις γραψω στο pc θα στις δωσω!Μιλαμε:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geor92

Νεοφερμένος

Ο geor92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!! Αν θες γράψτες και βγάλτες μια φωτογραφία αν βαριέσαι να τις γράφεις στο pc... Ευχαριστώ πολύ.. :jumpy:

Και όποιος μπορεί ας τις κοιτάξει!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
2-α


τα υπόλοιπα δεν προλαβαίνω τώρα! ...μετα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geor92

Νεοφερμένος

Ο geor92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν καταλήγεις στο f(z)=(z-i)(z(παύλα)+i)/z+z(παύλα) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
1-α

Aρα Re[f(z)]=x-2xy
και αφού z=x+yi Re(z)=x και Ιm(z)=y
Οπότε Re(z)[1-2Im(z)]=x(1-2y)=x-2xy=Re[f(z)]
-----------------------------------------
1-β
Αφού οι εικόνες του f(z) κινούνται πάνω στον ψ΄ψ άρα οπότε θέτω z=x+yi και έχω
άρα είναι η ευθεία οπότε πάνω σε αυτή την ευθεία κινούνται οι εικονες του z
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top