Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
:)αν f μια φορα παραγωγισιμη στο [a,b]
και η f '(x) δεν μηδενιζεται ,να δειξετε οτι η f ειναι γνησιως μονοτονη....να σημειωθει οτι δεν γνωριζετε αν η f '(x) ειναι συνεχης για να πειτε οτι διατηρει προσημο!!!!
[/quote]
Ποιο το νοημα του ποστ σου;Αφου το ειπαμε. Το αποδειξαμε 2-3 φορες οτι συνεχης+1-1=γν.μονοτονη.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marsenis

Νεοφερμένος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Μάνο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
οκ ''καθαρογραφω'' τη λυση και την ανεβαζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγώ που πρόλαβα τα δύο πρώτα να τ ανεβάσω??Να συγκρίνουμε λύσεις?:)

Το πρώτο μέρος!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • a,b.jpg
    a,b.jpg
    171.5 KB · Εμφανίσεις: 150
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
φυσικα και το ρωτας?? ανεβαζω κ εγω αυτα μονο για αρχη αν θες να την σκεφτεις!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
χιχι όχι εντάξει ανέβασέ τα εν όσω κάνω κι εγώ τ'άλλα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
τα α κ β!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εύρηκα!:DΑλλά θα τ'ανεβάσω μετά γιατί έχω φροντ. τώρα!!Οπότε σας χαιρετώ προσωρινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
αντιο!! θα την περιμενουμε!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna_2

Νεοφερμένος

Η ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
πρωτη ασκηση: δινεται πραγματικη συναρτηση g 2φορεσ παραγωγισιμη στο R τετοια ωστε g(x)>0, g''(x)g(x)- g'(x)^2 > 0 για καθε χER. να δειθει οτι: α) η g'/g ειναι γνησιωσ αυξουσα.(ευκολο αυτο) κ β) g(x1/2 + x2/2)<= ριζα του g(x1)g(x2). αυτη ειναι η πρωτη. ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω ετσι π τα γραφω! αυτη επεσε σ δεσμεσ.
-----------------------------------------
δευτερη ασκηση: δινεται η συναρτηση f(x)=xln(x+1)- (x+1)lnx με χ>0. α) i)να αποδειξετε οτι ln(x+1)-lnx<1/x, x>0 ii) να αποδειξετε οτι η f ειναι γνησιωσ φθινουσα για χ>0 β) να υπολογισετε το lim xln(1+ 1/x) οταν το χ τεινει στο +απειρο. γ)να αποδειξετε οτι υπαρχει μοναδικοσ αριθμοσ a>0 τετοιοσ ωστε (a+1)^a=a^(a+1)
-----------------------------------------
εχω τισ λυσεισ κ στισ 2ασκησεισ αν δ μπορεσετε να τισ κανετε η κολλησετε καπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
το iii) και το iv). Κορινα ελπιζω να καναμε το ιδιο δηλαδη το σωστο!! (χωρις να σημαινει οτι αυτο που εκανα εγω ειναι το σωστο:P):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • σάρωση0008.jpg
    σάρωση0008.jpg
    205.6 KB · Εμφανίσεις: 140
  • σάρωση0009.jpg
    σάρωση0009.jpg
    492.4 KB · Εμφανίσεις: 128

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
λοιπόν κλασσικά εγώ δεν θα δώσω λύση αναλυτική απλά οδηγίες.
για την 1η:
1ο ερώτημα εάν διαιρέσουμε και τα δύο μέλη με [g(x)]^2 προκύπτει η [g '(x)/g(x)]' >0 άρα η g'/g είναι γνησίως αύξουσα.
για το 2ο είναι 2 θμτ στα διαστήματα [χ1,(χ1+χ2)/2] και [(χι+χ2)/2,χ2] για την h(x)=ln[g(x)]. Η h' με χρήση του 1ου ερωτήματος θα βγει αύξουσα.
Έστω ξ1 και ξ2 αυτά που προκύπτουν απο τα θμτ και λέμε ξ1<ξ2 και αφού h' αύξουσα...πραξούλες και βγαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleana_@

Νεοφερμένος

Η eleana_@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστω πααααααααααααααααααααααααααααααααααααααρα πολυ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
πολυ σωστος φιλε μου βασιλη!! απλα μια προσθηκη που πιστευω ειναι απαραιτητη και ισως δεν την εγραψες γιατι εννοειται... για χ1=χ2 ισχυει η ισοτητα και μετα πας για την >.. αυτο!! σε ευχαριστουμε πολυ!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
πολυ σωστος φιλε μου βασιλη!! απλα μια προσθηκη που πιστευω ειναι απαραιτητη και ισως δεν την εγραψες γιατι εννοειται... για χ1=χ2 ισχυει η ισοτητα και μετα πας για την >.. αυτο!! σε ευχαριστουμε πολυ!!:thanks:
σωστός! παράλλειψη μου ζητώ συγγνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklis

Νεοφερμένος

Ο Περικλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Λεει ο μαστορας:
Εχουμε z για τους οποιους ισχυει |4z-1|=2|z|
(ωραια ως εδω, ο γτ ειναι κυκλος με Κ(1/3,0) και ρ=1/6)
Βρειτε τον γτ των εικονων του 1/z

Και εδω εχω φαει ενα πρωτογνωρο σκαλωμα :sγιατι συνηθως οι ασκησεις με γτ που λυνω λενε "βρειτε γτ ωστε ..."

Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα μερικα hints(περισοτερο απο την λυση αυτη καθ'αυτη)
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
δοκίμασε το εξής (εμένα φαίνεται να δούλεψε). Θέσε w=1/z και αντικατάστησε τον στην σχέση που βρήκες για τον z και βρες τον γτ του w που είναι ο 1/z
-----------------------------------------
συμπληρώνω ότι πρέπει να πάρεις και περιορισμό (z<>0) και αν το σημείο που θα βρεις από εδώ ανήκει στον γτ του w να το απορρίψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
λογικα γινεται και με διαφορετικο τροπο.Εγω επελεξα αυτον:
υψωνεις τη σχεση των μετρων της υποθεσης στο τετραγωνο."Παιζεις" λιγο με το και και θα καταληξεις σε μια σχεση που θα υποδηλωνει Γ.Τ. του .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklis

Νεοφερμένος

Ο Περικλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οκ ευχαριστω! καλα απορω πως δεν το σκεφτηκα... ειναι να τρελαινεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ε οκ συμβαίνουν καμιά φορά αυτά δεν είναι τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top