Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Για να υπάρχει x1 στο (0 , 1) ώστε

πρέπει η f να παίρνει αρνητικές τιμές σε κάποιο διάστημα υποσύνολο του [0 , 1].
Κάτι τέτοιο δεν προκύπτει από τα δεδομένα.

Πιστεύω ότι το ζητούμενο είναι
Ν.δ.ο. υπάρχει x1 στο (0 , 1) ώστε

και λύνεται με Θ. Bolzano με τη συνάρτηση h, με

στο [0 , 1]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Αν έχει λάθος το βιβλίο δεν μπορώ να το ξέρω.
Πάντως κι εγώ σκέφτηκα αυτό μήπως δηλαδή αντι γιά το 1 πρέπει να ειναι το μηδέν.
Οι δεσμοί που δεν λύονται, κόβονται!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ενταξει σωστα την εχεις δωσει...οταν σ ειπα μηπως εχεις κανει καποιο λαθος δεν το ειπα απο κακια..απλα ειδα οτι δεν μου βγαινει με τιποτα και λεω μην παιδευομαι και αδικα..εξαλλου δεν το κανω μονο για μενα...εσυ ζητησες βοηθεια..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εχω ενα μικρο προβληματάκι να υπολογίσω το πρόσημο..
για π.χ λύνω μια ανίσωση..
φτάνω στο σημειο οπου παραγωγιζω κ εχω
x^2-4x+4
βασικα αυτο ειναι ταυτοτητα του (χ-2)^2
αυτο ειναι μεγαλυτερο-ισο του μηδεν..
γενικα πως το υπολογιζω,διπλη ριζα εχω στο παραπανω αν πάρω διακρίνουσα..οταν βγαινει το δ αρνητικο τοτε το προσημο της συναρτησης εξαρτάται απο τον συντελεστή του α?οταν εχει ριζες?
help..:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μεταξυ των ριζων ειναι ετεροσημο του α..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ν αυτο το ξερω,για διπλη ριζα,απο δεξια ειναι ομοσημο του α?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ν αυτο το ξερω,για διπλη ριζα,απο δεξια ειναι ομοσημο του α?

Αν έχεις διπλή ρίζα τότε είναι παντού ομόσημο του α εκτός από το σημείο στο οποίο μηδενίζεται.

Γενικότερα αν έχεις ένα πολυώνυμο το οποίο έχει ρίζα άρτιας πολλαπλότητας τότε αυτό διατηρεί πρόσημο δεξιά και αριστερά της ρίζας

Κώστας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Για το (γ) αρκεί να δείξουμε ότι υπάρχει

τέτοιο ώστε

Η συνάρτηση ικανοποιεί τις υποθέσεις του

θεωρήματος Rolle στο (0,1) και επομένως εύκολα προκύπτει το ζητούμενο.

P.S Για το (α) η λύση μου είναι ίδια με του riemann80 ενώ για το (β) θα συμφωνήσω με τον manos66.

Κώστας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
thanks,αυτο που ειπα παραπανω για τ διακρινουσα ισχυει ετσι?οταν ειναι αρνητικη η διακρινουσα τοτε το προσημο της συναρτησης εξαρτάται απο το προσημο του α. ?
αυτα βασικα δν πολυθυμομουν...

οκ!!λυθηκε η απορια μ...
srry για το χαζο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καθε απορια ειναι ευλογη!:Pyou are right..Οταν η διακρινουσα ειναι αρνητικη τοτε το προσημο της συναρτησης ειναι ομοσημο του α!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akistzoulouhas

Νεοφερμένος

Ο akistzoulouhas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ρε παιδια,επειδη εχω σπασει το κεφαλι μου,αν γνωριζει καποιος ας μου πει
Εστω συναρτηση f απο το R στο R η οποια ειναι συνεχης και ικανοποιει τη σχεση:(ολοκληρωμα)απο το 0 στο χ f(t)dt<=1-e^x για καθε χ που ανηκει στο R.Να βρεθει η τιμη της f στο 0..
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Λοιπον...

Τα παμε ολα στο ενα μελος και εχουμε...

1-e^x-ολκρμ(απο 0 εως χ f(t)dt) >= 0

Θετουμε φ(χ)= 1-e^x-ολκρμ(απο 0 εως χ f(t)dt)

Παρατηρουμε οτι για χ=0 εχουμε φ(0)=0

Αρα φ(χ)>=φ(0)...Απο Θεωρημα φερμα....η φ παρουσιαζει ελαχιστο στο 0...και φ'(0)=0

φ'(χ)= -e^x - f(x)

Για χ=0..εχουμε...0=-1-f(0)...δηλαδη..f(0)=-1

Πιστευω οτι ειναι σωστη..!(ειναι?)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akistzoulouhas

Νεοφερμένος

Ο akistzoulouhas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Λοιπον...

Τα παμε ολα στο ενα μελος και εχουμε...

1-e^x-ολκρμ(απο 0 εως χ f(t)dt) >= 0

Θετουμε φ(χ)= 1-e^x-ολκρμ(απο 0 εως χ f(t)dt)

Παρατηρουμε οτι για χ=0 εχουμε φ(0)=0

Αρα φ(χ)>=φ(0)...Απο Θεωρημα φερμα....η φ παρουσιαζει ελαχιστο στο 0...και φ'(0)=0

φ'(χ)= -e^x - f(x)

Για χ=0..εχουμε...0=-1-f(0)...δηλαδη..f(0)=-1

Πιστευω οτι ειναι σωστη..!(ειναι?)

:)

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!Πρεπει να ειναι σιγουρα σωστη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δεν κανει τιποτα..Την αλλη που μου εστειλες θα την δω το βραδυ γιατι δεν προλαβαινω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akistzoulouhas

Νεοφερμένος

Ο akistzoulouhas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν κανει τιποτα..Την αλλη που μου εστειλες θα την δω το βραδυ γιατι δεν προλαβαινω..

ok....σε ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Sorry κιόλας αλλά ήταν αστεία η ασκηση!Για αριστούχο μαθητή τουλάχιστον!Φιλικά πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εστω η συναρτηση f συωεχησ στο [α,β] και γ ανηκει στο [α,β]

αν α<=f(χ)<=β

Νδο υπαρχει γ στο [α,β] (μπορει και ανοιχτο) τετοιο ωστε f(γ)=γ

Καμια ιδεα?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Εστω η συναρτηση f συωεχησ στο [α,β] και γ ανηκει στο [α,β]

αν α<=f(χ)<=β

Νδο υπαρχει γ στο [α,β] (μπορει και ανοιχτο) τετοιο ωστε f(γ)=γ

Καμια ιδεα?:)


Θέτουμε με

Σύμφωνα με την ανισότηττα της υπόθεσης έχουμε

Αν Η(α)Η(β)=0 έχουμε οτι γ=α ή γ=β

Αν Η(α)Η(β)<0 τότε τότε από το θεώρημα Bolzano παίρνουμε ότι υπάρχει γ στο (α,β) τέτοιο ώστε f(γ)=γ.

Επομένως σε κάθε περίπτωση έχουμε ότι υπάρχει γ στο [α,β] τέτοιο ώστε f(γ)=γ.


Κώστας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Βασικα και εγω ετσι την ελυσα..αλλα εχω μια απορια..στην συναρτηση που εχουμε θεσει κανοντας bolzano...λεμε οτι f(a)-a>=0 και f(b)<=0..για να πεις τελικα οτι το γινομενο ειναι μικροτερο η ισο του μηδενος..αλλα απο Θ.μεγιστης ελαχιστης τιμης αφου η f ειναι συνεχης συναρτηση δεν ισχυει οτι f(a)=a k f(b)=b..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
αυτη η ασκηση ειναι ειδικη περιπτωση ενος πολυ σημαντικου θεωρηματος της αναλυσης,του θεωρηματος σταθερου σημειου του banach.η αποδειξη εδω ειναι πολυ ευκολη.αλλα σε γενικοτερους χωρους (τους επονομαζομενους και τοπολογικους χωρους) η αποδειξη ειναι αρκετα δυσκολοτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top