Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

prwtonio

Νεοφερμένος

Ο prwtonio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οι επίσημες απαντήσεις του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Απαντήσεις-Ερωτήσεων Κατανόησης Μαθ.Κατ. Γ Λυκείου.pdf
    141.9 KB · Εμφανίσεις: 1,292

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Τότε μπορούμε να ορίσουμε το γινόμενο πινάκων σειράς με σειρά ή στήλη με στήλη αντίστοιχα. Εν γένει, δεν ισχύει πως αν Α,Β πίνακες: συνεπάγεται ή .

δεν αμφιβαλλω για την επιστημονικη ορθοτητα της λυσης, αλλα οι πινακες ειναι εκτος υλης...και γενικως πιστευω πως η λυση με κλαδικη συναρτηση με τις κομβικες τιμες 0 και 1 ειναι πιο κατανοητη για τους μαθητες...

μπραβο παντως στελιο για τη γαματη φαντασια σου..πολυ ωραιες εμπνευσεις..

In Flames Gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
δεν αμφιβαλλω για την επιστημονικη ορθοτητα της λυσης, αλλα οι πινακες ειναι εκτος υλης...και γενικως πιστευω πως η λυση με κλαδικη συναρτηση με τις κομβικες τιμες 0 και 1 ειναι πιο κατανοητη για τους μαθητες...

μπραβο παντως στελιο για τη γαματη φαντασια σου..πολυ ωραιες εμπνευσεις..

In Flames Gn


Βασικά δεν είναι θέμα έμπνευσης, είναι θέμα ορισμού του γινομένου σε πίνακες. Όταν μπεις με το καλό σε ένα τμήμα που θα 'χεις γραμμική άλγεβρα ως υποχρεωτικό μάθημα, θα τους φας στο κεφάλι και θα λες και ευχαριστώ :jumpy::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι θέμα έμπνευσης, είναι θέμα ορισμού του γινομένου σε πίνακες. Όταν μπεις με το καλό σε ένα τμήμα που θα 'χεις γραμμική άλγεβρα ως υποχρεωτικό μάθημα, θα τους φας στο κεφάλι και θα λες και ευχαριστώ :jumpy::P

ε ναι δεν αμφιβαλλω...ομως αναφερομαστε σε μαθητες γ λυκειου..δεν ξερουν τετοια πραγματα...εμπνευση θεωρησα να δουλεψεις συναρτησεις με πινακες...επειδη ακριβως οπως λες δεν εχω μαθει σχολειο πινακες...


In Flames Gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Τότε μπορούμε να ορίσουμε το γινόμενο πινάκων σειράς με σειρά ή στήλη με στήλη αντίστοιχα. Εν γένει, δεν ισχύει πως αν Α,Β πίνακες: συνεπάγεται ή .

και παλι δεν θα ειναι απο R στο R.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εστω Zec κ |z-2+i|=1
1)Να βρεθει ο γ.τ των εικόνων του Z
2)να βρεθει το min|Z|
3)να βρεθει το max|Z|
4)Να βρεθουν οι μιγαδικοι Ζ με το ελάχιστο κ μέγιστο μέτρο
5)Να βρεθει το min|Z-3| και το max|Z-3|


Λοιπον στο 1,2,3 ερωτήματα οκ ειμαι.
Στο 1) ειναι κυκλος με Κ(2,-1) και ρ=1 κ η εξισωση (x-2)^2 + (y+1)^2 =1
Στο 2) κ 3) βγαζω το min|Z|= ριζα5 -1
και Max|Z|= ριζα5+1
στο 4) βγαζω δυο λυσεις για το Z, Το ενα Z=(14/5)-(14/10)i
κ το αλλο Ζ=(6/5)-(6/10)i
Τωρα σε αυτο το ερωτημα για να βρω το ελαχιστο μετρο κ το μεγιστο,παιρνω τα μετρα των δυο παραπάνω....Αλλα δεν μου βγαίνει σωστο...
Μπορει καποιος να με βοηθήσει?:):)
Thanks!:)
-----------------------------------------
Εστω Zec κ |z-2+i|=1
1)Να βρεθει ο γ.τ των εικόνων του Z
2)να βρεθει το min|Z|
3)να βρεθει το max|Z|
4)Να βρεθουν οι μιγαδικοι Ζ με το ελάχιστο κ μέγιστο μέτρο
5)Να βρεθει το min|Z-3| και το max|Z-3|


Λοιπον στο 1,2,3 ερωτήματα οκ ειμαι.
Στο 1) ειναι κυκλος με Κ(2,-1) και ρ=1 κ η εξισωση (x-2)^2 + (y+1)^2 =1
Στο 2) κ 3) βγαζω το min|Z|= ριζα5 -1
και Max|Z|= ριζα5+1
στο 4) βγαζω δυο λυσεις για το Z, Το ενα Z=(14/5)-(14/10)i
κ το αλλο Ζ=(6/5)-(6/10)i
Τωρα σε αυτο το ερωτημα για να βρω το ελαχιστο μετρο κ το μεγιστο,παιρνω τα μετρα των δυο παραπάνω....Αλλα δεν μου βγαίνει σωστο...
Μπορει καποιος να με βοηθήσει?:):)
Thanks!:)
Τπτ?Plz....:(:(:(

και κατι ακόμα,ο γ.τ του |iz-2|=1
ποιος ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apagal

Νεοφερμένος

Ο apagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτός ο καθηγητής μου τρελάθηκε και μου έβαλε όρια με απόλυτα χωρίς να μου δείξει μεθοδολογία πριν.Παιδιά αν μπορείτε να μου περιγράψετε τη μέθοδο μου εφαρμόζετε όταν βλέπετε απόλυτα θα με βοηθούσατε πάρα πολύ.Για παράδειγμα το lim στο χ->-1 (|χ^3-3χ-1| +χ)/(|χ^3 +5χ +4| -2) πώς το βρίσκετε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτός ο καθηγητής μου τρελάθηκε και μου έβαλε όρια με απόλυτα χωρίς να μου δείξει μεθοδολογία πριν.Παιδιά αν μπορείτε να μου περιγράψετε τη μέθοδο μου εφαρμόζετε όταν βλέπετε απόλυτα θα με βοηθούσατε πάρα πολύ.Για παράδειγμα το lim στο χ->-1 (|χ^3-3χ-1| +χ)/(|χ^3 +5χ +4| -2) πώς το βρίσκετε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

lim(x->-1) (χ^3-3χ-1)=-1+3-1=2>0 άρα |χ^3-3χ-1|=+(χ^3-3χ-1)
lim(x->-1) (χ^3 +5χ +4)=-1-5+4=-2 άρα |χ^3 +5χ +4|=-(χ^3 +5χ +4)=-χ^3-5χ-4. και λύνεις κλασσικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apagal

Νεοφερμένος

Ο apagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αυτό που λες το έκανα,αλλά η λύση που προκύπτει είναι 0 ενώ στις λύσεις λέει -1/8.Τι κάνω λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

-----------------------------------------

Εχεις απροσδιοριστη μορφη 0/0 οποτε εφαρμοζεις το De L' Hospital.
Αλλιως κανεις την απλοποιηση

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apagal

Νεοφερμένος

Ο apagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ρε παιδιά.-Χ^3=1
-5χ=5
Άρα 1+5-6 = 0
Τι κάβω λάθος ρε παιδιά θα τρελαθώ.Θα σπάσω το κεφάλι μου στον τοίχο πραγματικά.
-----------------------------------------

-----------------------------------------

Εχεις απροσδιοριστη μορφη 0/0 οποτε εφαρμοζεις το De L' Hospital.
Αλλιως κανεις την απλοποιηση


Τώρα έγινε κατανοητό.Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Πως απάντησες πρώτα τα (2) & (3);

Εγώ απαντάω πρώτα το (4): Οι ζητούμενοι μιγαδικοί θα είναι το σημείο τομής του κύκλου με την ευθεία που διέρχεται από το κέντρο του κύκλου και την αρχή των αξόνων. Η ευθεία έχει εξίσωση y=-x/2. Οπότε λύνω το σύστημα. Όμως βρίσκω άλλα νούμερα....

Στο (5) πιστεύω ότι πρέπει να εργαστείς με τον ίδιο τρόπο δηλαδή να βρεις τα κοινά σημεία του κύκλου με την ευθεία που διέρχεται από το κέντρο του κύκλου και το σημείο (3, 0). Το Ζ του ερωτήματος (5) δεν είναι το Ζ των ερωτημάτων (3) & (4).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
θελω βοηθεια:(

δινεται η f(x)=(x^2-ax+b)/x^2+1.να βρειτε τα ,b ανηκουν στ R αν ειναι γνωστο οτι η f εχει συνολο τιμων το διαστημα [0,2]

Απαιτωντας f'(x)=0 πόσο βρίσκετε τα x1, x2;
-----------------------------------------
Χωρίς Παραγώγους
........................................................
Πρέπει και οι δύο διακρίνουσες να είναι 0.


Γιατί να είναι μηδέν και όχι και οι δύο αρνητικές; Αφού όταν είναι αρνητικές οι τιμές του τριωνύμου είναι ομόσημες του συντελεστού του x^2 που εδώ και στα δύο τριώνυμα είναι 1>0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
αφου εχω κανει το 1) ερώτημα,ξερω το κεντρο του κυκλο,την ακτινα του,κ τν εξισωση.
στο 2) και 3) λεω, (Οκ)=Ριζα (2-0)^2 + (-1-0) ^2= ριζα5
Min|Z|=(OA)=(OK)-ρ=ριζα5 -1
και αντιστοιχα στο max βγαινει ριζα5+1
Στο 4 ερωτημα λεω οτι το λοκ=-1/2
οποτε y=λχ
y=(-1/2)x
παω στην εξισωση του κυκλου (χ-2)^2 + (y+1)^2 =1
και αντικαθιστω το y
και βγαζω Ζ=(14/5)-(14/10)i
Και Z=(6/5)-(6/10)i
Οποτε αν παρω τα μετρα απο τους παραπανω z,επρεπε να μου δωσουν σε κανονικες συνθηκες το ελαχιστο κ μεγιστο μετρο,δλδ ριζα5-1 και ριζα5+1
Δεν ξερω τι γινεται...

thnks again!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
ωραία! καλά το πας. Και εγώ αντικαθιστώ το y=-1/2x στην εξίσωση του κύκλου και έχω την 5χ^2-20χ+16=0. Σωστά μέχρι εδώ; το έχεις και εσύ; Έχουμε διακρίνουσα Δ=80. ΟΚ;
Βρίσκεις τις ρίζες χ1=(10+2Ρίζα(5))/2 και χ2=(10-2Ρίζα(5))/2. ΟΚ;
Άρα y1=(-5-Ριζα(5))/5 και y2=y1=(-5+Ριζα(5))/5 άρα έχεις τους μιγαδικούς:
z1=(10+2Ρίζα(5))/2 +[(-5-Ριζα(5))/5] i
z2=(10-2Ρίζα(5))/2 +[(-5+Ριζα(5))/5] i

Τα μέτρα αυτών, αν τα υπολογίσεις σου δίνουν το Ριζα(5)+1 και Ριζα(5)-1 που βρήκες πριν. Που είναι το πρόβλημα σου; Πές μου...
-----------------------------------------
Όσον αφορά το |iz-2|=1 έχεις ισοδύναμα:
|iz+2i^2|=1,
|i(z+2i)|=1,
|i| |z+2i|=1,
1*|z+2i|=1,
|z+2i|=1,
|z-(0-2i|=1
Άρα έχεις κύκλο με κέντρο το (0, -2) και ακτίνα 1. Τι λές και εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ωραία! καλά το πας. Και εγώ αντικαθιστώ το y=-1/2x στην εξίσωση του κύκλου και έχω την 5χ^2-20χ+16=0. Σωστά μέχρι εδώ; το έχεις και εσύ; Έχουμε διακρίνουσα Δ=80. ΟΚ;
Βρίσκεις τις ρίζες χ1=(10+2Ρίζα(5))/2 και χ2=(10-2Ρίζα(5))/2. ΟΚ;
Άρα y1=(-5-Ριζα(5))/5 και y2=y1=(-5+Ριζα(5))/5 άρα έχεις τους μιγαδικούς:
z1=(10+2Ρίζα(5))/2 +[(-5-Ριζα(5))/5] i
z2=(10-2Ρίζα(5))/2 +[(-5+Ριζα(5))/5] i

Τα μέτρα αυτών, αν τα υπολογίσεις σου δίνουν το Ριζα(5)+1 και Ριζα(5)-1 που βρήκες πριν. Που είναι το πρόβλημα σου; Πές μου...
-----------------------------------------
Όσον αφορά το |iz-2|=1 έχεις ισοδύναμα:
|iz+2i^2|=1,
|i(z+2i)|=1,
|i| |z+2i|=1,
1*|z+2i|=1,
|z+2i|=1,
|z-(0-2i|=1
Άρα έχεις κύκλο με κέντρο το (0, -2) και ακτίνα 1. Τι λές και εσύ;
xmm εγω δεν έλυσα δευτεροβαθμια εξισωση....κατευθειαν ειπα,
5*(χ-2)^2=4
(χ-2)^2=4/5
χ-2=4/5 ή χ-2=-4/5
και απο εδω εβγαζα το χ=14/5 ή χ=6/5
και αντικαθιστουσα στο y=-1/2*x
Ποιο ειναι το λαθος?
Εχω κολλησει τωρα το βραδυ,τεσπα,ελυσα και την δευτεροβαθμια,μετα το ριζα80 πως προκυπτει 2ριζα5(βλακεια ρωταω αλλα επαθα Black out...!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Το 5*(χ-2)^2=4 από που το βγάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Μα είναι y=-1/2x. Αυτό θα πρέπει να αντικαταστήσεις στην εξίσωση του κύκλου. Θα έχεις δηλαδή (χ-2)^2 + [-(1/2)χ+1]^2=1 ......
κάπου σε χάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μα είναι y=-1/2x. Αυτό θα πρέπει να αντικαταστήσεις στην εξίσωση του κύκλου. Θα έχεις δηλαδή (χ-2)^2 + [-(1/2)χ+1]^2=1 ......
κάπου σε χάνω...
ακριβως ετσι κανω,μετα (χ-2)^2 +((-χ+2)/2)^2=1
το 2^2 γινεται 4
επομενως
4 (x-2)^2 + (-x+2)^2 /4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top