Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ιδού η λύση του τρίτου:
Έχουμε από α ερώτημα: άρα .

Μετά έχουμε: άρα κοντά στο :.

Και μετά έχουμε:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisdim

Νεοφερμένος

Ο arisdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Αν η εικόνα του μιγαδικού z ανήκει στον κύκλο με κένρο (0,0) και ρ=1, να αποδείξετε ότι το ίδιο ισχύει και για την εικόνα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Θέτοντας , μετά από πράξεις φτάνεις στη:




Εκμεταλλεύομαστε ότι , αφού το μέτρο του z είναι η μονάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kavaliotis

Νεοφερμένος

Ο Kavaliotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αυτο το βοηθημα το εχω και εγω, απο τις ασκησεις που δεν μπορεις να κανεις εγω δεν μπορω μονο την πρωτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτο το βοηθημα το εχω και εγω, απο τις ασκησεις που δεν μπορεις να κανεις εγω δεν μπορω μονο την πρωτη...
Hint: Θυμίσου την απόδειξη του κανόνα παραγώγου γινομένου σε σημείο. ;)




Και γενικά να τη θυμάστε... μπορεί κάποια παρόμοια έμπνευση να σας σώσει στις ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και μία εύκολη.... Είναι όντως τόσο εύκολη όσο φαίνεται.
Είμαι όμως περίεργος για το πώς θα τη λύσετε. :D



Δείξτε ότι η


είναι γνησίως αύξουσα στο πεδίο ορισμού της.



Όμοια και για την
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Στην 1η, το πρώτο σκέλος (ή πως το λένε) με την εκθετική είναι παραγωγίσιμη ως πολυωνυμική στο R, και βρίσκουμε ότι : η παράγωγος είναι θετική, αρά για x<0 είναι γνησίως αύξουσα.

Το ίδιο και στον δεύτερο κλάδο.

Επίσης στο σημείο 0, αλλάγης τύπου της f, η f είναι συνεχής.

Για προκύπτει ότι:

Άρα είναι γνησίως αύξουσα στο R.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στην 1η, το πρώτο σκέλος (ή πως το λένε) με την εκθετική είναι παραγωγίσιμη ως πολυωνυμική στο R, και βρίσκουμε ότι : η παράγωγος είναι θετική, αρά για x<0 είναι γνησίως αύξουσα.

Το ίδιο και στον δεύτερο κλάδο.

Επίσης στο σημείο 0, αλλάγης τύπου της f, η f είναι συνεχής.

Για προκύπτει ότι:

Άρα είναι γνησίως αύξουσα στο R.


Αυτά στο πράσινο δεν χρειάζονται ΚΑΝ. Αρκεί που στο 0 είναι συνεχής, άρα γνησίως αύξουσα σ' όλο το IR. Είναι ένα θεωρηματάκι στο σχολικό που ολίγοι το κοιτάνε. :D

Έτσι στο 0 δεν χρειάζεται καν να εξετάσεις αν είναι παραγωγίσιμη ή όχι. :jumpy:



Πολύ καλός πάντως. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas11289

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλημερα,ειμαι ο ανδρεας 19 ετων.ειμαι αποφοιτος(2006),δουλεψα ενα χρονο το 2007 και αποφασισα να ξαναδωσω πανελληνιες.τα βρισκω σκουρα.επρεπε να διαβασω στο διαστημα των διακοπων των χριστουγεννων αλλα δε διαβασα.εχω απογοητευτει και εχω να λυσω 19 ασκησεις και δεν ξερω τι να κανω.αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμησω.ευχαριστω θερμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Αυτά στο πράσινο δεν χρειάζονται ΚΑΝ. Αρκεί που στο 0 είναι συνεχής, άρα γνησίως αύξουσα σ' όλο το IR. Είναι ένα θεωρηματάκι στο σχολικό που ολίγοι το κοιτάνε. :D

Έτσι στο 0 δεν χρειάζεται καν να εξετάσεις αν είναι παραγωγίσιμη ή όχι. :jumpy:



Πολύ καλός πάντως. ;)


Μπα, νομίζω πως χρειάζεται και εκεί ο έλεγχος. Αν είχες το βοηθητικό του Στεργίου, σε παραπέμπω στη σελίδα 146, στο δεύτερο τόμο, που γράφει:

"Αν έχουμε τη συνάρτηση ορισμένη σε σύνολο , στο οποίο η f είναι συνεχής και η παράγωγός της έχει το ίδιο πρόσημο στα εσωτερικά των και , τότε δεν προκύπτει ότι η f γνησίως μονότονη στο , αλλά γνησίως μονότονη σε καθένα από τα υποδιάστηματα και φυσικά με το ίδιο είδος μονοτονίας."


Νομίζω πως το σημείο αλλαγής τύπου είναι ύπουλο και χρειάζεται να το κάνουμε αυτό, για να είμαστε 100% σίγουροι!


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas11289

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας!Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει με τις ασκήσεις γιατί δεν μπορώ να τις λύσω.Ευχαριστώ πολύ,












Ανδρέας:thanks:


Υ.Γ: Η πρώτη σελίδα είναι η συνέχεια της δεύτερης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ποιές ασκήσεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas11289

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
πως θα βαλω τις εικονες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
πως θα βαλω τις εικονες?
Όταν πας να απαντήσεις σε ένα θέμα, στο πλαίσιο αριστερά με τα smilies υπάρχει το μενού για ανέβασμα εικόνων:
Οι εικόνες μου
[Αρχείο] [Ανέβασμα]
[Διαχείριση εικόνων]


1. Επιλέγεις Ανέβασμα
2. Αναζητάς το αρχείο στον σκληρό δίσκο
3. Πατάς το πλήκτρο για να ανέβει η εικόνα
4. Ο κώδικας για την εμφάνισή της στο μήνυμά σου καταχωρείται αυτόματα. :iagree:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas11289

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
σ'ευχαριστω πετρο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τις κυκλωμένες θες μόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas11289

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ναι,αυτες με τους κοκκινους κυκλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas11289

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Επειδή ειμαι καινούριος εδώ αν μπορείτε επικοινωνήστε μαζί μου στο msn γιατί δεν χειρίζομαι πολύ καλα το site ακόμη.


Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas11289

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα με βοηθήσει κάποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
268.


Για x=y=0:
ή
απορρίπτεται λόγω εκφώνησης.
Άρα

f παραγωγίσιμη στο 0 αρα:



Η παράγωγος σε ενα σημείο :

= = = =



Επομένως για κάθε x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top