Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αυτό το πινακάκι που λέγαμε είναι στη χημεία γενικής της β.

Το κατάλαβα. Γι' αυτό έκανα την επισήμανση πως μιλάμε για τη χημεία της Α. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
κανε βαρια καρδια ναυτη μαγκα αλλα μην ζητας νικελιο φετος σαν μολυβι ηλιθια κουπαστη Ag,Pt,Au lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και ένα ποιηματάκι για την δραστικότητα των αμετάλλων που θα τη χρειαστείτε στη Β'

F>O>N,Cl<Br>S,I,C>P>H

Φονεύω το χλώριο και το βρώμιο σαν ιμπεριαλιστική πατάτα ηλίου.

:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω εχω ακουσει πολλα ποιηματακια, αλλα τις σειρες δραστικοτητας ποτε δεν καταφερα να τις μαθω (ε ρε σκονακι που εχει να πεσει οταν θα δινω ανοργανη στη σχολη :P).

Καλα, το παυε να ρωτας all time classic. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Και ένα ποιηματάκι για την δραστικότητα των αμετάλλων που θα τη χρειαστείτε στη Β'

F>O>N,Cl<Br>S,I,C>P>H

Φονεύω το χλώριο και το βρώμιο σαν ιμπεριαλιστική πατάτα ηλίου.

:lol:

Oταν η φαντασια του ατομου οργιαζει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγω εχω ακουσει πολλα ποιηματακια, αλλα τις σειρες δραστικοτητας ποτε δεν καταφερα να τις μαθω (ε ρε σκονακι που εχει να πεσει οταν θα δινω ανοργανη στη σχολη :P).

Καλα, το παυε να ρωτας all time classic. :P

Nαι, ολόκληρο πανεπιστήμιο, θα κάτσουν να σας εξετάστουν στις αντιδράσεις

Κ +ΗCL -> KCL +1/2H2

για να δούνε αν ξέρετε τη σειρά δραστικότητας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Nαι, ολόκληρο πανεπιστήμιο, θα κάτσουν να σας εξετάστουν στις αντιδράσεις

Κ +ΗCL -> KCL +1/2H2

για να δούνε αν ξέρετε τη σειρά δραστικότητας :P
Απο οση Χημεια εχουμε κανει στο Λυκειο, μονο τις σειρες δραστικοτητας δεν θυμαμαι και καποιους αριθμους οξειδωσης (τους βασικους μια φορα τους θυμαμαι). Παντως στη Γ' δεν μας χρειαστηκαν...

Και να θελουν να τα ξερουμε, εγω θα τα κανω σκονακι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αχα το παυε να ρωτας:lol:
ειχαμε ενα αυστηρο καθηγητη και σηκωνετε στο πινακα και καθως ελυνε μια ασκηση λεει στο καθηγητη:''τωρα θα παρουμε το 'παυε να ρωτας' ''
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Για την καταστατικη εξισωση εχω ενα!!
PV=nRT δηλαδη θα το μαθεις... Παυε να ρωτας

Εμάς μας το είπε διαφορετικά
Πάψε(p) Βλάκα(v) Να ρωτάς :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
αχα το παυε να ρωτας:lol:
ειχαμε ενα αυστηρο καθηγητη και σηκωνετε στο πινακα και καθως ελυνε μια ασκηση λεει στο καθηγητη:''τωρα θα παρουμε το 'παυε να ρωτας' ''
:lol:

Και σε μας ειχαμε παρομοια τρεχαματα,αλλα ευτυχως οταν σηκωνομουν ελεγα κατασταστικη εξισωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
λοιπον(Li) κατσε(Ka) καλα(Ca) ναυτη(Na) μαγκα(Mg) αλλα(Al) μην(Mn) ζητασ(Zn) χρηματα(Cr) φερε(Fe) νικο(Ni) κοπελεσ(Co) στην(Sn) pub(Pb)

H,BI,CU
Hg,Ag,Au
Pt
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whisper

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Να πω και εγω το δικο μου. Ειναι λιγο γελοιο βεβαια αλλα μεχρι σημερα το θυμαμαι!

Hλιθιε(Li) Κουλη(K) ΒαΣαΝα(Ba,Ca,Na) Μεγαλα(Mg,Al) Μην(Mn) Ζεις(Zn) Φεγγεις(Fe) Σαν(Sn) Πομπος(Pb)|| Η(H) Κουλα(Cu) Αγαπη(Ag) Ηγαπησε(Hg) Ποδι(Pd) Πατησε(Pt) Αουτς(Au)


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andriana93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
εγω ξερω αλλο!!κανε βαρια καρδια ναυτη μαγκα αλλα μην ζητησεις φετος νικη στον πειραια,η κουλα η γρια αγορασε πλατινε αουντι_!και για αμεταλ:φαε χλωριο βρομιαρη οταν εισαι σκατωμενος...!!!!!Ειναι με την σειρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Εγώ το έκανα τραγουδάκι κάπως σαν ραπ αλλά ντρέπομαι να το γράψω!!:zilia:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackjack

Νεοφερμένος

Ο Blackjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
καλοοοοο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ το έκανα τραγουδάκι κάπως σαν ραπ αλλά ντρέπομαι να το γράψω!!:zilia:

Πέστο!!! (παιδιά κρύψτε τις ντομάτες!!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Χαχαχα πολυ πλακα εχουν. Φετος θα τα μαθουμε αυτα ε; Να σημειωσω κανενα..
-----------------------------------------
Εγώ το έκανα τραγουδάκι κάπως σαν ραπ αλλά ντρέπομαι να το γράψω!!:zilia:

Ελλλααααα πες το!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*eirhnh*

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
όχι,
στη γ γυμνασίου τα μάθαμε

λι και βάσανα μεγάλα (το υπόλοιπο δεν το θυμάμαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ο καθηγητής μας έβαλε
Σε πόσο όγκο διαλύματος NaOH 8%w/v περιέχονται 2g Καθαρού NaOH;
:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Απλή μεθοδος των τριών και βρισκεις τον ογκο του δμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top