Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αυτα ειναι και οξειδωτικα μεσα στην οργανικη χημεια, θα τα δειτε οσοι πατε θετικη στην Γ' Λυκειου...

(ο,τι θυμαμαι χαιρομαι, το ξερω, απλα μου ηρθε να το πω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αυτα ειναι και οξειδωτικα μεσα στην οργανικη χημεια, θα τα δειτε οσοι πατε θετικη στην Γ' Λυκειου...

(ο,τι θυμαμαι χαιρομαι, το ξερω, απλα μου ηρθε να το πω :P)

Άσχετο μήνυμα ακολουθεί:

Πάντως γενικά όλοι οι ''ψαγμένοι'' που το παίζουν, πάντα λένε πως η οργανική είναι καλύτερη και πως βαριούνται την ανόργανη και και και...

Εγώ πάντως τη λατρεύω την ανόργανη. Ήμουν στα πρόθυρα να τη μισήσω βέβαια εξαιτίας των ''πινακακίων'' που είδα πως έπρεπε να μάθω. Τελικά όμως αυτά τα πινακάκια είναι που με πόρωσαν. :P:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πάντως γενικά όλοι οι ''ψαγμένοι'' που το παίζουν, πάντα λένε πως η οργανική είναι καλύτερη και πως βαριούνται την ανόργανη και και και...

Εγώ πάντως τη λατρεύω την ανόργανη. Ήμουν στα πρόθυρα να τη μισήσω βέβαια εξαιτίας των ''πινακακίων'' που είδα πως έπρεπε να μάθω. Τελικά όμως αυτά τα πινακάκια είναι που με πόρωσαν. :P:bye:
Εγω ειμαι απο αυτους που λενε οτι η οργανικη ειναι καλυτερη! :P

Ασε και αυτη την περιοδο κανω ανοργανη και πρεπει να κανω επαναληψη στους αρ. οξειδωσης, τη σειρα δραστικοτητας... ποτε δεν μπορεσα να τα μαθω! Δε βλεπω την ωρα να μπω στο κεφαλαιο της οργανικης! :P

(μη γελιομαστε, πιο απλη ειναι η οργανικη... γι' αυτο και την προτιμουν κατι τεμπεληδες σαν και του λογου μου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
προτιμω την ανοργανη... τωρα.. για τις ονοματολογιες μπερδευομαι οταν μπαινουν 3 στοιχεια.. δν θα σκεφτομουν οξινο θειικο αργιλιο.. στα απλα τα ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ε-2 Ένα αέριο με ΜΤ Α3Β2 περιέχει 0,6ΝΑ άτομα Β. Η ποσότητα του αερίου αυτή ασκεί πίεση P=2atm και βρίσκεται σε θερμοκρασία θ= 127 oC .
α. Ποιος ο όγκος που κατέχει το αέριο;
β. Το αέριο αυτό θερμαίνεται σε θερμοκρασία θ= 327 oC και ο όγκος του δοχείου μειώνεται στο μισό ποια θα είναι η νέα πίεση που ασκείται στο δοχείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
:s αυτο ειναι υλη τους 4ου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
είναι συνδυαστική άσκηση προσπάθησετε την .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Άσχετο μήνυμα ακολουθεί:

Πάντως γενικά όλοι οι ''ψαγμένοι'' που το παίζουν, πάντα λένε πως η οργανική είναι καλύτερη και πως βαριούνται την ανόργανη και και και...

Εγώ πάντως τη λατρεύω την ανόργανη. Ήμουν στα πρόθυρα να τη μισήσω βέβαια εξαιτίας των ''πινακακίων'' που είδα πως έπρεπε να μάθω. Τελικά όμως αυτά τα πινακάκια είναι που με πόρωσαν. :P:bye:

κ εγω θα ελεγα οτι προτιμω την οργανικη.. δεν ειναι οτι ειναι μονο πιο ευκολη απλως μου φαινεται περισσοτερο και σαν παιχνιδακι...
ειναι σαν να συγκρινεις στη φυσικη μια ασκηση πανω στα κυκλωματα με μια ασκηση πανω σε ταλαντωσεις, ΕΟΚ, ΑΔΜΕ, ΘΜΚΕ κτλ
στο ενα το κανεις για την πλακα σ ενω στο αλλο θελει σκεψη υπαρχουν trick κ ετσι...
κ η ανοργανη παντως δεν ειναι κακη.. εγω τρελαινομουν/μαι για τις ενθαλπιες... π ειναι κ αυτο ενα ειδους παιχνιδακι.. θα μπορουσε να πει κανεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κοίτα μέσα από ασκήσεις θα μάθεις ποιοι είναι οι συνηθισμένοι!!!

Συνήθως δε βάζουν ενώσεις με στοιχεία με πολλούς αριθμούς οξείδωσης.

Μπορεί όμως να μας βάλουνε να το βρούμε μέσα από μια ένωση, λύνοντας μια απλή εξίσωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris93

Νεοφερμένος

Ο Δεν είναι εμφανές? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Και εγώ είχα την ίδια απορία και ο καθηγητής μου είπε συνήθως θα χρησιμοποιούμε τα πρώτα και πως στην περίπτωση που θα μπει στοιχείο με παραπάνω από ένα ΑΟ σε μια ένωση θα αναγράφεται ο αριθμός με λατινικά σε παρένθεση.Νομίζω πως αναφέρεται και στο βιβλίο.
ισχυουν τα πρωτα....να σ πω την αληθεια κι εγω περσι αυτην την απορια ειχα,αλλα για το Cr παντα χρησιμοποιούσαμε το 3....τα αλλα μου φαινεται ειναι ο αριθμος οξυδωσής τους σε ειδικές περιπτώσεις....αλλα εσενα θα σ χρειαστουν μονο τα πρωτα για τις ασκείσεις
:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Και εγώ είχα την ίδια απορία και ο καθηγητής μου είπε συνήθως θα χρησιμοποιούμε τα πρώτα και πως στην περίπτωση που θα μπει στοιχείο με παραπάνω από ένα ΑΟ σε μια ένωση θα αναγράφεται ο αριθμός με λατινικά σε παρένθεση.Νομίζω πως αναφέρεται και στο βιβλίο.:iagree:
Εγώ επιμένω σαυτά που έγραψα παραπάνω.
Στον lefteris93 εχω να πω τα εξής: Δεν ξέρω τι ακριβώς είπε ο καθηγητής σου και τι ακριβώς κατάλαβες.
Οταν μας λένε προφορικά μια ένωση, για να γράψω τον μοριακό της τύπο πρέπει να ξέρω τον Α.Ο. ενός στοιχείου που περιέχει και το οποίο εμφανίζεται με πολλούς Α.Ο. π.χ. Οξείδιο του σιδήρου. Ο σίδηρος έχει δύο Α.Ο. +2 και +3. Ποιο να γράψω. FeO με Α.Ο. +2 ή Fe2O3 με Α.Ο. +3. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να μου δώσει τον Α.Ο. του Fe.
Αν όμως μου δώσει τον μοριακό τύπο Fe2O3 υπολογίζω τον Α.Ο. του Fe (σας έδειξαν υποθέτω τον τρόπο).
Ενα άλλο παράδειγμα για το θείον με Α.Ο. -2, +4, +6. Η2SO4 αν το υπολογίσω με Η=+1 και Ο=-2 (όπως έχω αναφέρει πιο πάνω) βρίσκω +6.
Στη διάθεσή σου για όποια απορία έχεις εσύ ή όποιος άλλος.
Υ.Γ. Αν η ένωση δεν έχει ούτε υδρογόνο ούτε Οξυγόνο τι κάνουμε; Ε αυτό άφησε το για κανένα χρόνο. Αλλη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εμάς μας τα έβγαλε φωτοτυπία όπου έχει τον πίνακα αρριθ.οξείδωσεις στοιχείων σε ενώσεις τους
Τα έγραφα πόση ώρα αλλά μου βγαλε πως δεν γίνεται να δημοσιευτεί γτ έχει γρικλισ το μνμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris93

Νεοφερμένος

Ο Δεν είναι εμφανές? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγώ επιμένω σαυτά που έγραψα παραπάνω.
Στον lefteris93 εχω να πω τα εξής: Δεν ξέρω τι ακριβώς είπε ο καθηγητής σου και τι ακριβώς κατάλαβες.
Οταν μας λένε προφορικά μια ένωση, για να γράψω τον μοριακό της τύπο πρέπει να ξέρω τον Α.Ο. ενός στοιχείου που περιέχει και το οποίο εμφανίζεται με πολλούς Α.Ο. π.χ. Οξείδιο του σιδήρου. Ο σίδηρος έχει δύο Α.Ο. +2 και +3. Ποιο να γράψω. FeO με Α.Ο. +2 ή Fe2O3 με Α.Ο. +3. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να μου δώσει τον Α.Ο. του Fe.
Αν όμως μου δώσει τον μοριακό τύπο Fe2O3 υπολογίζω τον Α.Ο. του Fe (σας έδειξαν υποθέτω τον τρόπο).
Ενα άλλο παράδειγμα για το θείον με Α.Ο. -2, +4, +6. Η2SO4 αν το υπολογίσω με Η=+1 και Ο=-2 (όπως έχω αναφέρει πιο πάνω) βρίσκω +6.
Στη διάθεσή σου για όποια απορία έχεις εσύ ή όποιος άλλος.
Υ.Γ. Αν η ένωση δεν έχει ούτε υδρογόνο ούτε Οξυγόνο τι κάνουμε; Ε αυτό άφησε το για κανένα χρόνο. Αλλη φορά
Καλά ηρέμησε.Δεν σου θίξαμε και την επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ασκ. 58/σελ.78:
να υπολογίσετε τον αριθμό οξείδωσης του Ν στις παρακάτω ενωσεις.
Και ιδού η απορία:
στο Ν20 λύνουμε...
2χ - 2 = 0 και χ=1 ;;;; μα πως;αφού το Ν έχει α.ο. -3,+3,+5
και παλι αν αντι -2 βαλουμε στο οξυγόνο +2 ή -1 δεν βγαινει...
Για εξηγήστε μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Μην παιρνεις παντα το πινακακι του βιβλιου σαν κατι δεδομενο...Απλα,το πινακακι βγαζει συνηθισμενους Α.Ο. του ταδε στοιχειου.

Αυτη η τιμη που εβγαλες στο N2O ειναι η σωστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ακριβώς... ο ΑΟ δεν είναι στανταρισμένος σε όλα τα στοιχεία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Πάντως σε κάθε περίπτωση αυτός που είχε την αμέτρητη εξυπνάδα να φτιάξει το βιβλίο δεν θα επρεπε να είχε συμπεριλάβει τέτοιου είδους παραδείγματα. Ή τουλαχιστον να ανέφερε στο περιθώριο ότι υπάρχουν και αλλα σθένη και να το ανέλυε. Σε τέτοια παραδείγματα τεστάρουν την κατανόηση της θεωρίας...; Το παράδειγμα αυτό ειναι από τα πιο δυσκολα https://en.wikipedia.org/wiki/N2O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ο αριθμός οξείδωσης ενός στοιχείου και ειδικά σε μια ομοιοπολική ένωση είναι ένα συμβατικό μέγεθος ένα εργαλείο και ορίζεται ως το φορτίο που θα είχε ένα στοιχείο αν τα κοινά ζυγή ηλεκτρονίων αποδοθούν στου πιο ηλεκτραρνητικό στοιχείο. Το πινακάκι αναφέρει τους πιο συνηθισμένους αριθμούς οξείδωσης των στοιχείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ναι ρωτησα καποιους καθηγητες και έμαθα ότι το πινακάκι αυτό δεν τους λέει ολους. Ο α.ο. ειναι max ο αριθμός της ομαδας του στοιχείου και min ο αριθμός της περιόδου -8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top