Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
ναι,στις ασκησεις θα χρησιμοποιείτε μονο τους πρωτους αριθμους οξειδωσης που λεει το βιβλιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
οκ ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Οι συνηθισμένο αριθμοί οξείδωσης είναι αυτοί εκτός των παρενθέσεων, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι ακόμη και στην Α' λυκείου που είστε δε θα βλέπετε μόρια που θα έχουν διαφορετικό ΑΟ από τον συνήθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Όταν τα αμέταλλα ενώνονται με το οξυγόνο κυρίως, έχουν τους αριθμούς οξείδωσης που βλέπεις στην παρένθεση ενώ όταν ενώνονται με μέταλλα έχουν τον αριθμό οξείδωσης που έχει εκτός παρένθεσης (σταθερότερος ΑΟ) πχ K2S (AO S =-2) SO3 (AO S =+6)
Τους ΑΟ τους βρίσκω βάζοντας χ και λύνοντας εξίσωση για το SO3 1x+3(-2)=0 δηλ χ=+6. Ελπίζω να σε βοήθησα ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
στη σελιδα 64 τουβιβλιου πανω εχει τους αριθμους οξειδωσης των στοιχειων στις ενωσεις.Αλλα στο Mn εχει +2,+4,+7 στο Cr+3,+6 και Cl Br I -1(+1,+3+5+7).Τι απο ολα ισχυει???
Νομίζω πως σας τα εξήγησε ο καθηγητής σας.
Υπάρχουν κάποια standard.Για αυτά που έχουν πολλούς Α.Ο. υπολογίζονται αλγεβρικά όπως λέει ο chem22.
Ποια είναι τα standard? Παράδειγμα το υδρογόνο έχει πάντοτε +1 H2S HCl H2SO4 και κατ' εξαίρεση όταν ενώνεται με μέταλλα -1 NaH CaH2
Το οξυγόνο -2 (υπάρχει και +1 και -1 αλλά εσείς δεν πρόκειται να συναντήσετε, σίγουρα στην Α' Λυκείου) Η2Ο H2SO4 HClO3 HClO. Με βάση αυτά που είπα για τα δύο στοιχεία ( Η και Ο) εφαρμόζετε αυτά που λέει ο chem22 και βρίσκετε τον Α.Ο. του άλλου στοιχείου (αν υπάρχει) στην ένωση.
Σας βοήθησα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DermeVag

Νεοφερμένος

Ο Gel Leman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εμεισ ειμασται δεσμουσ!
μεχρι στιγμησ ειμαι ο μονος που καταλαβαινει χημεια μεσα στην ταξη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εμείς έχουμε μπει στην ονοματολογία πριν τα Χριστούγεννα!
Τρελαίνομαι για χημεία! Εξ άλλου αυτός είναι και ο κλάδος με τον οποίο θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικα, καλώς εχόντων των πραγμάτων...

Μου αρέσει πολύ η χημεία και σκέφτομαι να σπουδάσω χημικός-μηχανικός...
Θέλω όμως να μάθω, αν ξέρει κανείς, τι προοπτικές υπάρχουν για τον συγκεκριμένο κλάδο...το έχω ψάξει αρκετά, αλλά θέλω κι άλλες πληροφορίες!!!:)

βσκ φοβαμαι την θεωρια π θα βαλει.. δν ειμαι ανθρωπος π θα κατσει να μαθει απ εξω κανονες θεωριες κτλ....
-----------------------------------------
να προσθεσω οτι μας εχει βγαλει το πινακακι με τα ΑΟ.. λεει οτι ειναι ανουσια τετοια παπαγιαλια...

ο τιτλος τα λεει ολα.. ειδικα στο 4ο κεφαλαιο θα ναι πλ χρησιμο το θρεντ...
-----------------------------------------
διευκρηνηση το θεμα ειναι για ολη την υλη μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Κάνουμε ένα search πρώτα για να βρούμε θέματα όπως αυτό.

Θα βρεις πολλά σίγουρα που θα σε καλύψουν. Διαφορετικά κάνεις post σε ένα υπάρχον θέμα. Αν θες να συζητήσεις κάτι διαφορετικό, ανοίγεις νέο topic στο subforum: Τα Forums της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης > Σχολές-Τμήματα > 2ο Πεδίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairh.c.p

Νεοφερμένος

Η Μαίρη Χ.Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ η χημεία και σκέφτομαι να σπουδάσω χημικός-μηχανικός...
Θέλω όμως να μάθω, αν ξέρει κανείς, τι προοπτικές υπάρχουν για τον συγκεκριμένο κλάδο...το έχω ψάξει αρκετά, αλλά θέλω κι άλλες πληροφορίες!!!:)

Προοπτικές για την Ελλάδα απλά ΔΕΝ υπάρχουν στους Χημικούς Μηχανικούς...
Στην Αμερική μπορείς ναι, αλλά εδώ θα πρέπει να κάνεις master , παρά master και τελικά να ασχοληθείς με κάτι άσχετο!....
Έχω πολλούς φίλους που τελείωσαν τη σχολή αυτή και τραβάνε τα μαλλιά τους...

Αν θέλεις να μπεις επειδή αγαπάς το αντικείμενο, κάνε το!.... Μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις τη Χημεία σε μαθήματα ως καθηγητής!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loveforensics

Νεοφερμένος

Η loveforensics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εμεις μολις τελειωσαμε ομοιοπολικους αλλα εχουμε κανει τρελες επαναληψεις!!!
πεθαινω για χημεια, ειναι τελεια!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εμεις εχουμε φτασει οξεα-βασεις-εξουδετερωση και μιλησαμε για ανυδριτες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snoopy

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορει να μην ειχαν την δυνατοτητα να σας φερουν φυσικο:P!!! ή να μην μπορουσαν οι δικοι σας!!!! αρα αναγκαζεται ενας χημικος να σας κανει φυσικη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μάλλον αύριο θα γράψουμε ΤΕΣΤ στην Χημεία!!!
Δεν έχω καταλάβει ΤΠΤ!! Μας είπε να διαβάσουμε σελίδες 62-66 και ιδιαιτέρος τα πινακάκια!!
Καμιά βοήθεια!!!??
Δν εχω καταλάβει ΤΠΤ!!!!:(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
'Aνοιξε το βιβλίο, πήγαινε στη σελίδα 62, και άρχισε να διαβάζεις :p

Bασικά αποκλείεται να σας βάλει τη δεύτερη μέρα της ονοματολογίας τεστ...

Θέλει πολλές μέρες για να καταλάβετε τη φιλόσοφία της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Τα πινακάκια είναι το βασικό που θα σας βάλει στο τεστάκι και που θα κάνετε όλη την χρονιά. Οπότε ότι και να γίνει πρέπει να τα μάθεις πάρα πολύ καλά. Δεν είναι δύσκολα,μην τα βλέπεις έτσι με τα ονόματα περίεργα, αν μπεις στο νόημα θα είναι απλά πίστεψε με.Και αν δεν μπορείς όλα σήμερα, μάθε τα βασικά που έχετε κάνει στην τάξη(αν και με κάθε επιφύλαξη στο λέω αυτό, είναι ανάλογα τον καθηγητή σου,εμάς μας έβαλε τα υπόλοιπα υπερμαγγανικό κτλ..Υπάρχει συνδυασμός να τα θυμάσαι πάντως. Εδικά το χλωρικό,υπερχλωρικό,χλωριώδες κτλ..με τους δείκτες τους δηλαδή ;)
Και οι αριθμοί οξείδωσης είναι απλοί. Μην μάθεις τον κασσίτερο, είπαμε δεν νομίζω να πέσει..αλλά κάλιο,νάτριο,άργυρος,αργίλιο,βάριο,ασβέστιο,μαγνήσιο,χλώριο,βρώμιο,ιώδιο,θείο,φθώριο,υδρογόνο,σίδηρος είναι τα πιο σοσ..
Και να θυμάσαι στον σίδηρο ότι μπορεί να είναι και τριοξείδιο του σιδήρου ή διοξείδιο..
Λέω για τον σίδηρο γιατί αυτόν θα συναντήσεις περισσότερο..

Υ.Γ. Αλλά φρόντισε να τα μάθεις.Είναι απαραίτητα.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
και εμεις γραφουμε αυριο τεστ.. εχω πειστει οτι δν θα γραψω οποτε δν πολυ αγχωνομαι... και εμας 2 μαθηματα εχουμε κανει με ονοματολογια εκ των οποιοων εχουμε διορθωσει μονο 1 ασκηση απο αυτες π χαμε...(φυλλαδιου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
και εμεις γραφουμε αυριο τεστ.. εχω πειστει οτι δν θα γραψω οποτε δν πολυ αγχωνομαι... και εμας 2 μαθηματα εχουμε κανει με ονοματολογια εκ των οποιοων εχουμε διορθωσει μονο 1 ασκηση απο αυτες π χαμε...(φυλλαδιου...)

Aν δεν έχετε κάνει πολλά πράγματα όπως λες τότε μπορεί να μην σας βάλει και κάτι πολύπλοκο. Αλλά προετοιμάσου εσύ πολύ καλά για καλό για κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ξεκινάω εγώ:

Άσκηση 1

Να ονομασθούν οι παρακάτω ενώσεις:

















 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
1. Σε δοχείο όγκου V= 4,1L υπάρχει αέριο Ν2Ο4 το οποίο ασκεί πίεση P=1520mmHg και βρίσκεται σε θερμοκρασία θ=1270C.
α. Ποια η μάζα του αερίου ;
β. Ποιος ο αριθμός των ατόμων Ο στην παραπάνω ποσότητα του αερίου;
Δίνονται :Ar N=14 ,O=16
-----------------------------------------
2. Μια ποσότητα αερίου που έχει ΜΤ SO3 έχει 1,8ΝΑ άτομα Ο καικαταλαμβάνει όγκο V=16,4L σε θερμοκρασία θ=227οC.
α. Ποια η πίεση που ασκεί το αέριο σʼ αυτές τις συνθήκες ;
β. Το αέριο αυτό συμπιέζεται στο 1/4του αρχικού όγκου και η απόλυτη θερμοκρασία διπλασιάζεται. Ποια η νέα πίεση που ασκεί ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ξεκινάω εγώ:

Άσκηση 1

Να ονομασθούν οι παρακάτω ενώσεις:


















Υποθέτω πως τα θέματα είναι προς απάντηση. Αν κάνω βλακεία που απαντώ, πείτε το να το σβήσω (όμως και στη ''Συλλογή Ασκήσεων Μαθηματικών'' του jimmakou απαντούσαμε). Έτσι:

Όξινος ανθρακικός άργυρος

Όξινο θειικό νάτριο

Υπερμαγγανικό κάλιο

Διχρωμικό κάλιο

Όξινο θειικό ασβέστιο

Όξινο θειώδες μαγνήσιο

Φωσφορικό αργίλιο

Όξινος φωσφορικός ψευδάργυρος

Όξινο θειούχο ασβέστιο

Τώρα όσον αφορά την άσκηση του κυρίου chem22, δεν έχουμε φτάσει εκεί στην ύλη ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top