Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

supermonstar13

Νεοφερμένος

Η Andie L. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευκολο. αν και το εβγαλα σε καναδυο λεπτα μονο. για βαλε και αλλα 2 θεματα δυσκολα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@Nefe@

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γελοίο:jumpy:!!!! Και εγώ πιστεύω ότι ο χρόνος για ένα τέτοιο τεστ θα έπρεπε να ήταν 5 και όχι 10 λεπτά. Αυτό το λέω γιατί κυρίως πολλές φορές ακόμα και καλοί μαθητές όταν έχουν απεριόριστο χρόνο ως προς το αντικείμενο που τους ζητείται να απαντήσουν με τον πολλαπλό έλεγχο που κάνουν κάπου μπερδεύονται και κάνουν λάθοι που δεν θα έκαναν σε διαφορετική περίπτωση. Αυτό συμβαίνει λόγω άγχους (Ένα τεστ όσο εύκολο και να είναι δημιουργεί άγχος και αβεβαιότητα και αυτοί οι δύο εχθροί των μαθητών λαμβάνουν περισσότερο έδαφος σε τέτοιες περιπτώσεις ειδικά αν είναι και το πρώτο τεστ της χρονιάς σε αυτό το μάθημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μην γράφεις με κεφαλαία όμως ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Σε 10λεπτο κριτήριο αξιολόγησης και βάλατε "μόνο" αυτά ; Εμ, παραείστε καλός ! Εγώ θα τους έβαζα καμιά 20αριά ερωτήματα ακόμη ! Δε θα έπρεπε (στο χρονικό διάστημα αυτό) να σας εξηγήσουν και τα συμπεράσματα που κατέληξε ο Rutherfort καθώς και τις συνθήκες του ατομικού πρότυπου του Bohr ;
Η "σουπερμαντολίνη" υπάρχει μόνο στις (ελληνικές) ταινίες.
Αντί κ. καθηγητά να καυχιέστε στα παιδιά (γιατί εμείς οι μεγαλύτεροι αηδιάζουμε) την... καλοσύνη σας με το να επιδεικνύεται τα εύκολα διαγωνίσματά σας και τους μηδενισμούς σε γραπτά που δεν το αξίζουν, κοιτάξτε να τα βοηθήσετε, ανοίγοντας ένα threat στην ιστοσελίδα αυτή και να συμπεριλάβετε όλη σας την εμπειρία για τα παιδιά του γυμνασίου και λυκείου που τόσο την έχουν ανάγκη. Να τα βοηθήσετε συμβουλεύοντάς τα στα σημεία που πρέπει να προσέξουν, τα συνήθη λάθη των μαθητών κ.π.α. Το ίδιο παράδειγμα να το προτείνεται και σε άλλους συναδέλφους σας (μαθηματικούς, φιλόλογους, κ.α.) Τότε μάλιστα, το έργο σας θα είναι Θεάρεστο και οι ευχές πολλών παιδιών αλλά και γονέων θ' αγγαλιάζουν την ψυχή σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ήταν το 1ο τεστ της χρονιάς και δεν ήθελα να είναι δύσκολο. Ο σκοπός ξέρετε είναι να μάθουν οι μαθητές και να ενθαρρυνθούν! Παρόλο που ήταν εύκολο, δεν τα πήγαν και πάρα πολύ καλά!

ΕΛΕΟΣ, ένα 16 και ο πιο άσχετος μαθητής σε αυτό το γράφει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ένα διάλυμα περιεκτικότητας 20% ς/ω αραιώνεται με ίση ποσότητα νερού. Πόση είναι η νέα περιεκτικότητα του διαλύματος?

Ξέρω πως είναι 10% αλλά δεν ξέρω πως φτάνω εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
κάποτε ήξερα να τα λύνω αυτά...(στην Β' γυμνασίου δηλαδή)...
Τώρα τα ξέχασα...
-----------------------------------------
λοιπόν εντάξει το'χω
20% ήταν... Η ουσία ήταν 100 mL. άρα βάζεις άλλα 100 και γίνεται 200.
η ουσία παραμένει σταθερή άρα:
20/200 = 10%w/v
:D:D
Εγώ είχα κολλήσει, και με βοήθησε λίγο ο michael92:P
Στην Β' ήμουν η μόνη που έλυνε τέτοια προβλήματα. Αλλά και πάλι αυτή η λύση δεν με ικανοποιεί..Δεν ξέρω γιατί...Εγώ αλλιώς τα έλυνα. ένιγουέι σωστό μου φαίνεται και αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Σωστό αλλά μπακαλέ. Και έγώ αυτό έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ε όχι και μπακαλέ.
Βάλε καμία επεξήγηση και είναι μια χαρά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εστω αρχικα οτι εχουμε χ ποσοτητα νερου
τοτε η περιεκτικοτητα του διαλλυματος ειναι (20*χ)/100 δηλαδ χ/5
αφου προσθεσουμε αλλη χ ποσοτητα νερου τοτε θα εχουμε 2χ νερο με διαλυμα χ/5
αρα αν τα διαιρεσεις θα βγει χ/(2*5*χ)
τα χ απλοποιουνται αρα βγαινει 1/10 η 10%

βαλια αυτες οι ασκησεις ειναι βασικες ασκησεις λογικης
αν τα καταφερνες τοτε μπραβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ΔΕΝ είναι λανθασμένη η λύση του fasdag, αλλά εμένα θα μου άρεσε η εξής:

Έστω ότι το διάλυμα έχει όγκο V(mL), τότε η μάζα της διαλυμένης ουσίας στο αρχικό διάλυμα είναι m=0.2V(g).
Επειδή στο αρχικό διάλυμα προσθέτουμε καθαρό διαλύτη () η μάζα της διαλυμένη ουσίας παραμένει η ίδια.
Και μετά για να βγάλεις την περιεκτικότητα λες ότι η μάζα είναι 0,2V(g) και ο όγκος του δ/τος είναι 2V(mL), άρα η περιεκτικότητα είναι 0,2V/2V=0.1 ή 10%.
edit:
ΥΓ: Η λογική αυτή, δηλαδή να βρεις την ποσότητα της διαλυμένης ουσίας στο αρχικό δ/μα, θα σας βοηθήσει σε δυσκολότερες ασκήσεις με διαλύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ας ρωτήσω και εγώ μιας και ανοίχτηκε αυτό το θέμα.

Διαλύουμε στο νερό 20g NaCL και ορισμένη ποσότητα KCI οπότε σχηματίζεται διάλυμα που περιέχει 8% w/w και 2% w/w KCI. Να υπολογιστεί η μάζα του KCI και η μάζα του νερού που περιέχεται στο διάλυμα αυτό...

Any help?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
σχηματίζεται διάλυμα που περιέχει 8% w/w και 2% w/w KCI
Το 8% είναι του NaCl, έτσι;
Λοιπόν:Τα 20g του NaCl αντιστοιχεί στο χ%
Τα 8 στο 100%
Άρα χ=250g (νερό, NaCl και KCl μαζί)

Η μάζα του KCl είναι 2%*250=5g,
άρα η μάζα του νερού του διαλύματος είναι 250-20-5=225g
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
E;:(

Εdit: Κατάλαβα, thanks a lot:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HALOS

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
λιγο αν προσεξετε στο μαθημα και διαβασατε θα τα λυνετε πολυ ευκολα...επι την ευκαιρια θα προτεινα να το λυσετε απλα και οχι με ''περιπλοκους τροπους'' που δεν εχετε διδαχθει...δλδ εμενα ενας απο τους παραπανω τροπους μου φανηκε λιγο δυσκολος...σωστος αλλα δυσκολος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ο παρακατω πινακας δινει τους αριθμους ηλεκτρονιων πρωτονιων και νετρονιων σε ατομα η ιοντα ενος αριθμου στοιχειων. Να απαντησετε στα:

α Ποια ειναι ουδετερα?
β Ποια ειναι θετικα?
γ Ποια ειναι φορτισμενα αρνητικα?

Α B Γ Δ Ε Ζ
e 5 10 28 36 5 9
p 5 7 30 35 5 9
n 5 7 36 46 6 10

Η απορια μ ειναι:ουδετερα ειναι τα ατομα οταν α ειναι περισοτερα τα πρωτονια η β οταν εχουν τα e p n τον ιδιο αριθμο(βλ Α)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ουδετερα οταν πρωτονια=ηλεκτρονια

απαντησεις:
α. Α,Ε,Ζ
β.Γ
γ.Β,Δ

αν εχεις τυχον απορια μου λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
και εγω ετσι τα εχω κανει ... αλλα ξαφνικα αναρωτηθηκα μηπως ουδετερα ειναι οταν ειναι παραπανω τα πρωτονια...:no1: ευχαρισω δωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
τπτ...απο οσα θυμαμαι σωστα πρεπει να ειναι!μν σε παρω και στ λαιμο μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top