Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Η αντίδραση CaO + N(2)O(5) ---->

τι προιόντα μας δίνει;


Σίγουρα όμως...

Ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Λοιπόν η αντίδραση είναι βασικό οξείδιο με οξεινο οξείδιο άρα το CaO θα γίνει Ca(OH) και το N(2)O(5) HNO3 αρά: CaO + N(2)O(5) ----> Ca(NO3)2! OK???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ΟΚ. Ευχαριστώ...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl

Νεοφερμένος

Η candygirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
γεια!
το τεστ είναι πολύ καλό!
βασικά εγώ πάω β' λυκείου και είμαι της θεωρητικής οπότε δεν ξέρω αν θα σε πολυενδιαφέρει η γνώμη μου!
πέρυσι ήμουν πολύ καλή στη χημεία αλλά φέτος λόγω κατεύθυνσης την έχω ψιλοπαρατήσει!
πάντως εμένα μου φαίνεται καλό κρίνοντας από τα λίγα που ξέρω! :)
θα το εκτυπώσω και θα το δείξω και σε άλλα παιδιά που ξέρω και γνωρίζουν σαφώς περισσότερα!
θα σου άρεσε να γίνεις καθηγητής? κυνήγησε το φαίνεται έχεις ταλέντο!
φιλικά
candygirl
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ιδιότητα: Καθηγητής
Είναι ήδη καθηγητής :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Το θέμα 2 μπορώ να το λύσω και εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Για την εργασία της τεχνολογίας που κάνω χρειάζομαι να λύσω την εξής χημική εξίσωση:

Η2SO4 + Fe3C

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deadeyebutch

Νεοφερμένος

Ο Deadeyebutch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Οι Α.Ο. (Αριθμοί Οξείδωσης) των C και Fe είναι μάλλον λάθος. Για check it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ο Fe έχει Α.Ο +2,+3 και ο C +4,-4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν έχετε απορίες, έχω κάτι που είχα γράψει σε ένα forum πέρυσι, αλλά για μία άλλη αντίδραση, νομίζω ότι είναι και η δυσκολότερη που πρέπει να ξέρετε:
K2Cr2O7 + 6FeSO4 + 7H2SO4 -> 3Fe2(SO4)3 + Cr2(SO4)3 + K2SO4 + 7H2O
Το χρώμιο αυξάνει τον αριθμό οξείδωσής του από +2 σε +3.
Ο σίδηρος μειώνει τον αριθμό οξείδωσής του από +6 σε +3.

Σύμφωνα με την μεθοδολογία του σχολικού βιβλίου για να ισχύει το "συνολική μεταβολή ΑΟ οξειδωτικού = συνολική μεταβολή ΑΟ αναγωγικού" πρέπει να τακτοποιήσουμε τους συντελεστές ως εξής: Παίρνουμε τόσα άτομα από το στοιχείο που οξειδώνεται όση είναι η μεταβολή του ΑΟ του στοιχείου που ανάγεται και αντίστροφα, τόσα άτομα του στοιχείου που ανάγεται όση είναι η μεταβολή του ΑΟ του στοιχείου που οξειδώνεται. [Δεν θα το εξηγήσω περισσότερο μιας και απευθύνομαι σε μαθητές της θετικής. Εκτός και αν καποιος το ζητήσει.]

Οπότε έχουμε φτάσει ως εδώ:
1/2K2Cr2O7 + 3FeSO4 (όξινο περιβάλλον θειικού οξέος) -> 3/2Fe2(SO4)3 + 1/2Cr2(SO4)3 + 1/2K2SO4
και για να μην έχουμε κλασματικούς συντελεστές (x2):
K2Cr2O7 + 6FeSO4 (όξινο περιβάλλον θειικού οξέος) -> 3Fe2(SO4)3 + Cr2(SO4)3 + K2SO4

Τώρα ισοσταθμίζουμε τα κατιόντα Η (Η+, δηλαδή το οξύ). Για να το ισοσταθμίσουμε θα μετρήσουμε πόσα άτομα S έχουμε εκ δεξιών και πόσα εξ' αριστερών: Έχουμε 6 στα αριστερά και 13 στα δεξιά, άρα θέλουμε 7 S από αριστερά που θα τα πάρουμε από 7 θειικά οξέα:
K2Cr2O7 + 6FeSO4 + 7H2SO4 -> 3Fe2(SO4)3 + Cr2(SO4)3 + K2SO4.

Τέλος ισοσταθμίζουμε τα οξυγόνα, προσθέτοντας νερά και τελειώσαμε:
Δεξιά: 59Ο. Αριστερά: 52Ο. ΠΑρατηρούμε ότι έχουμε 7 λιγότερα Ο στα προιόντα, άρα προσθέτουμε 7 νερά [edit: στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε μετρώντας και ισοσταθμίζοντας τα Η μέσω προσθήκης μορίων νερού]:
K2Cr2O7 + 6FeSO4 + 7H2SO4 -> 3Fe2(SO4)3 + Cr2(SO4)3 + K2SO4 + 7H2O.

Τελειώσαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Κοίτα, δεν νομίζω να υπάρχει ένωση Fe3C.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δεν υπαρχει το τελευταιο με τον C μηπως εννοεις Cr ή Cl;:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Λοιπόν μόλις γύρισα από σύντομες διακοπούλες, αλλά νιώθω ότι πρέπει να επέμβω και να δώσω μια λύση σαν chemistry-biology expert κατά τον Στέλιο:P

Δεν υπάρχει λάθος στο χημικό τύπο που δώθηκε.
To Fe3C είναι γνωστός στους περισσότερους ως τσιμεντίτης και στους χημικούς ως καρβίδιο του σιδήρου.
Είναι ένα σκληρό, αλλά συνάμα έυθραυστο γυαλιστερό ασημί μεταλλικό στοιχείο.

H αντίδραση που περιγράφεται είναι η παραγωγή γραφίτη κατά την αντίδραση καρβιδίου του σιδήρου και διάλυμα θειικού οξέος (πειραματικά χρησιμοποιείται χλωρίνη).
Ένα ατού αυτής της διαδικασίας είναι η χαμηλή θερμοκρασία που απαιτείται ώστε να ξεπεραστεί η ενέργεια ενεργοποίησης (η ενέργεια που απαιτείται για την έναρξη της αντίδρασης). Συνήθως είναι μόλις στους 600 βαθμούς Κελσίου. (μικρή θερμοκρασία για τέτοιου είδους αντίδραση).
Έτσι έχουμε τη δυνατότητα να έχουμε παράγωγα γραφίτη στη στερεή τους μορφή για χρήση σε μπαταρίες.

Αρχικά κάποιος μπορεί να "σπάσει" το κεφάλι του ψάχνοντας για τους οριθμούς οξείδωσης των Fe και C στην ένωση Fe3C. Με την πρώτη ματιά μοιάζει λάθος, όμως γραμμένη αναλυτικά είναι Fe2C:Fe
Δηλαδή τα δύο άτομα του Fe έχουν αριθμό οξείδωσης +2, ο C -4 και το άλλο άτομο του Fe 0 ως ελεύθερο στοιχείο.

Στην οξειδωαναγωγική αντίδραση που περιγράφεται το θειικό οξύ (h2so4) είναι το οξειδωτικό (ανάγεται το θείο S από +6 σε +4 στο so2), ενώ το καρβίδιο του σιδήρου είναι το αναγωγικό (ο άνθρακας από -4 πάει 0 στον γραφίτη C), ενώ ταυτόχρονα έχουμε και την παραγωγή θεικού δισθενούς σιδήρου FeSo4.

Τελικά προκύπτει Fe3C + 2H2SO4 --> C + SO2 + FeSO4 + 2H2O

(Τώρα μπορείτε να προσκυνήσετε τον master της χημείας:P)

-Μπόμπιρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μπράβο!!!! Έμαθα κάτι, που αγνοούσα! Είναι ωραίο να βλέπεις παιδιά που έχουν ξεπεράσει τους καθηγητές τους! Πολύ αισιόδοξο!!! Να 'σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Πανεύκολο !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios_adamakis

Νεοφερμένος

Ο marios_adamakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ωραίο ήταν το τεστάκι σας κύριε parantop..... αλλά ήταν πάρα μα πάρα πολύ εύκολο (για εμένα)... ειδικά το θέμα 2...αν έχετε msn να μου το πείτε γιατί θέλω να σας γνωρίσω για να μάθω κάτι παραπάνω στην χημεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ωραίο ήταν το τεστάκι σας κύριε parantop..... αλλά ήταν πάρα μα πάρα πολύ εύκολο (για εμένα)... ειδικά το θέμα 2...αν έχετε msn να μου το πείτε γιατί θέλω να σας γνωρίσω για να μάθω κάτι παραπάνω στην χημεία...
Έχω msn (φυσικά....) αλλά δε το δίνω σε δημόσια φόρα.... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Λατρευω την Χημεια καλο ειναι αλλα Παρα πολυ ευκολο το τεστακι 5-6 λεπτακια και πολυ ειναι !Γνωμη μου να βάλετε και αλλα θεματακια !ΤΑ δικα μας τεστ ηταν πολυ πιο δυσκολα!Σε περιπτωση που θέλετε να δειτε καμιά ιδέα μπείτε εδω ειναι το club Χημειας μου ;)
https://clubs.pathfinder.gr/chemistry_world
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Έχω msn (φυσικά....) αλλά δε το δίνω σε δημόσια φόρα.... :D

μπορειτε να το στειλετε στο παιδι σε ιδιωτικο μηνυμα,αν θελετε φυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki_7

Νεοφερμένος

Η Maraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
καμια σχεση με αυτα που θα μας βαλει η καθηγιτρια μας η οποια μας βαζει τα πιο δυσκολα θεματα και μας το χει πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top