Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.
Καλημέρες

B1A68B23-01B7-430F-87CC-4230891B2833.jpeg

Το β μου ακούγεται λίγο tricky αλλά θα πω ότι είναι λάθος. Μπορώ να φτάσω π.χ. μέχρι 2p1 έχοντας στην εξωτερική στιβάδα L ΜΟΝΟ ένα ζεύγος ηλεκτρονίων. Όπως και με το αν έφτανα μέχρι 2p3.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καλημέρες

View attachment 109199
Το β μου ακούγεται λίγο tricky αλλά θα πω ότι είναι λάθος. Μπορώ να φτάσω π.χ. μέχρι 2p1 έχοντας στην εξωτερική στιβάδα L ΜΟΝΟ ένα ζεύγος ηλεκτρονίων. Όπως και με το αν έφτανα μέχρι 2p3.
Πολύ σωστά το σκέφτηκες το β.Η ηλεκτρονιακή δόμηση γίνεται ώστε να επιτύχουμε το μέγιστο δυνατό spin(κανόνας του Hund).Οπότε όταν έχουμε 2p3 δε θα δημιουργηθούν ζεύγη e-.Αρά τα μόνα ζεύγη που θα έχεις θα είναι τα 2s2.

Τα υπόλοιπα τα βρήκες;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.
Πολύ σωστά το σκέφτηκες το β.Η ηλεκτρονιακή δόμηση γίνεται ώστε να επιτύχουμε το μέγιστο δυνατό spin(κανόνας του Hund).Οπότε όταν έχουμε 2p3 δε θα δημιουργηθούν ζεύγη e-.Αρά τα μόνα ζεύγη που θα έχεις θα είναι τα 2s2.

Τα υπόλοιπα τα βρήκες;
Ευχαριστώ πολύ :hug:Ναι τα βρήκα. Το α το έβαλα λάθος διότι το πρώτο ευγενές αέριο (He) τελειώνει σε 1s2. Το γ το έβαλα σωστό διότι κάνοντας ηλ. δομή από την αρχή μέχρι το 3p5 βγαίνει όντως Ζ=17.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Για το πρώτο ερώτημα, το γεγονός ότι σου δίνει θερμοκρασία και πίεση και σου ζητά όγκο πρέπει να σε προϊδεάζει για καταστατικη εξισωση. Ο τύπος είναι pv=nRt ως γνωστόν και λύνεις ως προς v με μόνο άγνωστο τα Mol του pcl5. Όμως η εκφώνηση δίνει άλλο ένα δεδομένο, την ολική μάζα στο τελικό μείγμα. Επειδή στη χημεία ισχύει η αρχή διατήρησης της μάζας καταλαβαίνεις ότι κατά τη διάρκεια όλης της αντίδρασης η μάζα διατηρείται σταθερή σε κάθε χρονική στιγμή, άρα από εκεί μπορείς να βρεις τα αρχικά mol, αφού γνωρίζεις την αρχική μάζα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.
E6DAC796-69EA-4923-B3E2-1147269A30A7.jpeg
Στο πρώτο σκέφτομαι το γ ή το δ και στο δεύτερο το α και το δ αλλά τείνω πιο πολύ προς το δ.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Καλημερα. Επειδη είμαι ένα στάδιο πριν το απόλυτο meltdown, μπορεί κάποιος να μου δείξει πως στα κομμάτια λύνεται αυτό; Είμαι ο απόλυτος νουμπας στη χημεία, έχω να κάνω από το 2013 και διαβάζω μόνος μου.. ακόμη περισσότερο νουμπας είναι ο σαλτερης που δεν έχει ουσιαστικές λύσεις, αλλά ναι..Κάτι παίζει με την περίσσεια αλλά δεν έχω καταλάβει πως δομώ τον πίνακα και γενικότερα τι παίζει με αυτή.
Εγώ και η ψυχική μου υγεία σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων λμαο.
image.jpg
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Καλημερα. Επειδη είμαι ένα στάδιο πριν το απόλυτο meltdown, μπορεί κάποιος να μου δείξει πως στα κομμάτια λύνεται αυτό; Είμαι ο απόλυτος νουμπας στη χημεία, έχω να κάνω από το 2013 και διαβάζω μόνος μου.. ακόμη περισσότερο νουμπας είναι ο σαλτερης που δεν έχει ουσιαστικές λύσεις, αλλά ναι..Κάτι παίζει με την περίσσεια αλλά δεν έχω καταλάβει πως δομώ τον πίνακα και γενικότερα τι παίζει με αυτή.
Εγώ και η ψυχική μου υγεία σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων λμαο.
Από τις μάζες κάθε ένωσης θα βρεις τα Mol της διαιρώντας με το Mr. Κατόπιν για να προσδιορίσεις ποια είναι σε έλλειμμα, δηλαδή ποια θα αντιδράσει πλήρως, διαιρείς τα μολ της κάθε ένωσης με τον συντελεστή της στη χημική εξισωση και όποιος αριθμός σου βγει μικρότερος αντιστοιχει στην ένωση σε έλλειμμα. Εδώ έχεις 0.6 Mol nh3, 0.6 Mol o2 και 0.5 Mol ch4
Έχουμε για το αζωτο 0.6/2=0.3
Για το οξυγόνο 0.6/3=0.2
Για το μεθάνιο 0.5/2=0.25
Το μικρότερο είναι το 0. 2 του οξυγόνου άρα αυτό αντιδρά πλήρως.
Επομένως στο πινακάκι αφαιρείς από το κάθε αντιδρών 0.2*επι τον συντελεστή του εκάστοτε αντιδρώντος και στα προϊόντα προσθέτεις 0.2 επί τον συντελεστή του εκάστοτε προϊόντος.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.
Από τις μάζες κάθε ένωσης θα βρεις τα Mol της διαιρώντας με το Mr. Κατόπιν για να προσδιορίσεις ποια είναι σε έλλειμμα, δηλαδή ποια θα αντιδράσει πλήρως, διαιρείς τα μολ της κάθε ένωσης με τον συντελεστή της στη χημική εξισωση και όποιος αριθμός σου βγει μικρότερος αντιστοιχει στην ένωση σε έλλειμμα. Εδώ έχεις 0.6 Mol nh3, 0.6 Mol o2 και 0.5 Mol ch4
Έχουμε για το αζωτο 0.6/2=0.3
Για το οξυγόνο 0.6/3=0.2
Για το μεθάνιο 0.5/2=0.25
Το μικρότερο είναι το 0. 2 του οξυγόνου άρα αυτό αντιδρά πλήρως.
Επομένως στο πινακάκι αφαιρείς από το κάθε αντιδρών 0.2*επι τον συντελεστή του εκάστοτε αντιδρώντος και στα προϊόντα προσθέτεις 0.2 επί τον συντελεστή του εκάστοτε προϊόντος.
Καλός αυτός ο τρόπος, προσωπικά εγώ λέω π.χ. αν τα 3 θελουν 2 (από τους συντελεστές) τα 0,6 θέλουν 0,4 κ.ο.κ. (και κοιτάω αν τα έχω σε κάθε περίπτωση)
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Καλός αυτός ο τρόπος, προσωπικά εγώ λέω π.χ. αν τα 3 θελουν 2 (από τους συντελεστές) τα 0,6 θέλουν 0,4 κ.ο.κ. (και κοιτάω αν τα έχω σε κάθε περίπτωση)
Έχεις δίκιο αυτός είναι πιο λογικός τρόπος να πω (άμεσα καταλαβαίνεις γιατί ισχύει και δεν είναι σαν τύπος) απλά με αυτόν τον τρόπο έμαθα εγώ εξ αρχής και συνήθισα
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Από τις μάζες κάθε ένωσης θα βρεις τα Mol της διαιρώντας με το Mr. Κατόπιν για να προσδιορίσεις ποια είναι σε έλλειμμα, δηλαδή ποια θα αντιδράσει πλήρως, διαιρείς τα μολ της κάθε ένωσης με τον συντελεστή της στη χημική εξισωση και όποιος αριθμός σου βγει μικρότερος αντιστοιχει στην ένωση σε έλλειμμα. Εδώ έχεις 0.6 Mol nh3, 0.6 Mol o2 και 0.5 Mol ch4
Έχουμε για το αζωτο 0.6/2=0.3
Για το οξυγόνο 0.6/3=0.2
Για το μεθάνιο 0.5/2=0.25
Το μικρότερο είναι το 0. 2 του οξυγόνου άρα αυτό αντιδρά πλήρως.
Επομένως στο πινακάκι αφαιρείς από το κάθε αντιδρών 0.2*επι τον συντελεστή του εκάστοτε αντιδρώντος και στα προϊόντα προσθέτεις 0.2 επί τον συντελεστή του εκάστοτε προϊόντος.
Είχα κάνει αυτό, αλλά δεν μου έκοψε να πολλαπλασιάσω το 0.2 με το 2, για να βρω τα μολ του ΗCN. Με μπέρδεψε ότι περίσσευαν μολ από το ΝΗ3 και από το μεθανιο. Εντελώς χαζό, υποθέτω, Σε ευχαριστώ πολύ! Έχω βρει το δάσκαλο μου με την χημεία. 🥹
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί με την αύξηση της θερμοκρασίας η ΧΙ μετατοπίζεται προς την ενδόθερμη αντίδραση ενώ με την μείωση στην εξώθερμη; Μπορώ να το παπαγαλίσω, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό.

Υ.Γ. Έχω προσπαθήσει να το φανταστώ, με τη λογική and all αλλά απλά it doesn’t make sense to me. Ξέρω ότι στην ενδόθερμη απορροφάται θερμότητα ενώ στην εξώθερμη εκλύεται and quite honestly νομίζω πιάνω πιο πολύ ότι με την αύξηση Τ μετατοπίζεται η ΧΙ προς στην ενδόθερμη καθώς αυτή θα την απορροφήσει αλλά με την μείωση γιατί μετατοπίζεται προς την έκλυση; Νιώθω ότι το μεγαλοποιώ φουλ αλλά είμαι one step before breakdown. Έχω πονοκεφαλιάσει με την αρχή Le Chatelier. Νιώθω ότι είμαι χαζή και δεν καταλαβαίνω τίποτα at this point. Νιώθω μια μόνιμη απόγνωση.
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί με την αύξηση της θερμοκρασίας η ΧΙ μετατοπίζεται προς την ενδόθερμη αντίδραση ενώ με την μείωση στην εξώθερμη; Μπορώ να το παπαγαλίσω, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό.

Υ.Γ. Έχω προσπαθήσει να το φανταστώ, με τη λογική and all αλλά απλά it doesn’t make sense to me. Ξέρω ότι στην ενδόθερμη απορροφάται θερμότητα ενώ στην εξώθερμη εκλύεται and quite honestly νομίζω πιάνω πιο πολύ ότι με την αύξηση Τ μετατοπίζεται η ΧΙ προς στην ενδόθερμη καθώς αυτή θα την απορροφήσει αλλά με την μείωση γιατί μετατοπίζεται προς την έκλυση; Νιώθω ότι το μεγαλοποιώ φουλ αλλά είμαι one step before breakdown. Έχω πονοκεφαλιάσει με την αρχή Le Chatelier. Νιώθω ότι είμαι χαζή και δεν καταλαβαίνω τίποτα at this point. Νιώθω μια μόνιμη απόγνωση.
Θα το διατυπωσω οπως το έχω καταλάβει και με συγχωρείς αν σε μπερδεψω, κι εγώ φέτος τα κάνω.
Λοιπον
Όταν αυξάνουμε θερμοκρασία, ουσιαστικά προσφέρουμε στο συστημα θερμότητα. Η ενδοθερμη ουσιαστικά απορροφά αυτή τη θερμότητα από το περιβαλλον και τη χρησιμοποιεί για να πραγματοποιηθει. Άρα εφόσον τη χρησιμοποιει, τη μειώνει κι έτσι μειώνεται η θερμοκρασία.
Όταν μειώνεις τώρα τη θερμοκρασία, η χι θα τεθεί να την αυξήσει. Με τη μετατόπιση της χι προς την εξώθερμη ουσιαστικά αυξάνει η θερμοκρασία, αφού εκλύεται θερμότητα
Ελπίζω να μη λέω κάτι λάθος και σε μπερδεψω περισσότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.
Εδώ παίζει διακρίνουσα;

54423DD1-2A24-4028-87C4-50185B4C0282.jpeg
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ναι, παίρνοντας περιορισμους. Αν και το 9x μπορεί να γραφτεί με τέτοιο τρόπο ώστε να παραγοντοποιηθει το τριωνυμο και να την αποφύγεις
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.
FBE9A596-6671-4E19-9CD7-8AD098FCC2E8.jpeg
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
1666983383217.png
1666983413807.png


Αν θυμάμαι καλά, κάθε εφαρμογή του βιβλίου Χημείας είναι πολύ παρόμοια με το προηγούμενο παράδειγμα. Δες λοιπόν πώς λύνει το παράδειγμα 4.6 και έτσι θα λύσεις την εφαρμογή σου.

1666983653024.png
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.
View attachment 110377View attachment 110378

Αν θυμάμαι καλά, κάθε εφαρμογή του βιβλίου Χημείας είναι πολύ παρόμοια με το προηγούμενο παράδειγμα. Δες λοιπόν πώς λύνει το παράδειγμα 4.6 και έτσι θα λύσεις την εφαρμογή σου.

Oh I did! Ξέρω πως να λύσω την εφαρμογή. Οι αριθμοί είναι περίεργοι όμως. Έβαλα και άλλα άτομα να την λύσουν να μου πουν τι βρήκαν και είχε τρελά αποτελέσματα. Αλλά ναι, θα εκτιμούσα να υπήρχαν κάπου στο ίντερνετ οι απαντήσεις και σε αυτές. Είναι πολύ καλές οι εφαρμογές. Απλά θέλω μα σιγουρεύομαι ότι το ‘χω στην μεθοδολογία και δεν χάνω από εκεί ότι χάνω.

Υ.Γ. Τώρα είδα ότι αναφέρεσαι στην από πάνω που ανέβασα. Αυτή ήταν εύκολη οκέι. Μια που έλυνα εκείνη την ώρα που ανέβασα την φωτογραφία με τα μηνύματα ήταν αυτή με τα περίεργα νούμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top