Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Καλέ είσαι γρήγορη :hehe: Ωραία, okay. Θα προσπαθήσω να την κάνω και θα ξανά ανεβάσω αν έχω άλλες απορίες. Σε ευχαριστώ :happy:
Ωραία ασκησούλα, πάντως. Μου αρέσουν τα δεδομένα που δίνει. :P
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Update. Αφού έλυσα τις υπόλοιπες έλυσα και αυτή. Έκανα ηλεκτρονιακή δομή και το Α τελείωνε σε 3s1, το Β σε 3s2 και το Γ και Δ σε 3p1 και 3p2 αντίστοιχα. Αν συνέχιζα από το 3p(5-6 π.χ.) με την λογική του να αλλάξω τομέα (για Γ και Δ) θα αναγκαζόμουνα να συμπληρώσω και την 4η στοιβάδα ενώ μου λέει ξεκάθαρα ότι το σύνολο των ηλεκτρονίων του καθενός από τα στοιχεία κατανέμονται σε τρεις στοιβάδες. Ελπίζω να το σκέφτηκα καλά.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Από τα αλκάλια μεγαλύτερη τιμή ενέργειας ιοντισμού θεωρείται ότι έχει το H ή το Li;

Edit: Βασικά το H δεν ξέρω καν αν πρέπει να το συμπεριλάβω στα αλκάλια :hmm:Δεν θεωρείται αλκάλιο.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ωραία, το ότι κάθε φορά που γράφω εδώ ξαφνικά μου έρχεται το σωστό στο μυαλό ΑΦΟΥ έχω πετάξει πρώτα την κοτσάνα μου, με ξεπερνά :hehe:
Αφού η απάντηση σού έρχεται στο μυαλό, έστω και πιο μετά, είναι πολύ καλό σημάδι. :P
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Αφού η απάντηση σού έρχεται στο μυαλό, έστω και πιο μετά, είναι πολύ καλό σημάδι. :P
Ε εντάξει είναι λίγο embarassing ότι ακόμη θεωρούσα το H αλκάλιο αλλά ξέρω ότι you don’t judge και μπορώ να ρωτάω άφοβα εδώ μέσα :happy:
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ε εντάξει είναι λίγο embarassing ότι ακόμη θεωρούσα το H αλκάλιο αλλά ξέρω ότι you don’t judge και μπορώ να ρωτάω άφοβα εδώ μέσα :happy:
Όσο πιο "embarassing" το λάθος, τόσο πιο εύκολα θα θυμάσαι το σωστό και θα μαθαίνεις. (Φυσικά και μιλάω εκ πείρας. :hehe: )
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ε εντάξει είναι λίγο embarassing ότι ακόμη θεωρούσα το H αλκάλιο αλλά ξέρω ότι you don’t judge και μπορώ να ρωτάω άφοβα εδώ μέσα :happy:
Αν σε παρηγορεί κάπως έχω ακούσει και χειρότερο, οπως μαθητή που ρώταγε σε ποια θέση του περιοδικού πίνακα είναι το νερό
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
B315423C-372C-40CA-BD53-B64DB60A8A5B.jpeg


vi. Ίδιο δεν είναι σε όλα;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Δεν έχω απορία απλά θέλω να πω ότι μπήκαμε χημική ισορροπία, θα μου λείψει ο περιοδικός και είμαι very excited για το καινούργιο κεφάλαιο :inlove:
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
View attachment 108988

vi. Ίδιο δεν είναι σε όλα;
με μια γρήγορη ματιά, θα έλεγα πως δεν είναι ίδιο. το δραστικό πυρηνικό φορτίο εξαρτάται από τα ηλεκτρόνια των εξωτερικών στιβάδων (που σε αυτή την περίπτωση είναι κοινά σε όλα) και από το φορτίο του πυρήνα. όσο αυτό αυξάνεται, τόσο αυξάνεται η έλξη που αυτό ασκεί στα ηλεκτρόνια των εξωτερικών στιβάδων, οπότε αυξάνεται το δραστικό πυρηνικό φορτίο.

*δεν είμαι 100% σίγουρη γι'αυτό που αναφέρω, οπότε ας το τσεκάρει και κάποιος άλλος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχω απορία απλά θέλω να πω ότι μπήκαμε χημική ισορροπία, θα μου λείψει ο περιοδικός και είμαι very excited για το καινούργιο κεφάλαιο :inlove:
θα σου λείψει ο περιοδικός; what kind of person are you? ποτέ δεν συμπάθησα αυτό το κεφάλαιο και ποτέ δεν κατάλαβα πλήρως τι παίζει μαζί του λμαο, αλλά η χημική ισορροπία (σε συνδυασμό με ιοντική) είναι πολύ ενδιαφέροντα κεφάλαια.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
O περιοδικός είναι το χειρότερο κεφάλαιο της χημείας...prove me wrong.
Για μένα pH>>>
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
O περιοδικός είναι το χειρότερο κεφάλαιο της χημείας...prove me wrong.
Όντως, αρκετά μπελαλίδικη θεωρία και οι ασκήσεις πολύ μέτριες προς άθλιες.
Η ιοντική είχε πολύ ωραίες μεθοδολογίες και ασκήσεισσς.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Εντάξει παιδιά συγγνώμη δεν ήθελα να ξυπνήσω κακές αναμνήσεις :hehe:

Νομίζω έχει συμβάλει και η καθηγήτριά μου στο πόσο μου αρέσει σαν κεφάλαιο, το έκανε να φανεί πολύ εύκολο και ευχάριστο. Θα δούμε και η χημική ισορροπία πως θα πάει.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
με μια γρήγορη ματιά, θα έλεγα πως δεν είναι ίδιο. το δραστικό πυρηνικό φορτίο εξαρτάται από τα ηλεκτρόνια των εξωτερικών στιβάδων (που σε αυτή την περίπτωση είναι κοινά σε όλα) και από το φορτίο του πυρήνα. όσο αυτό αυξάνεται, τόσο αυξάνεται η έλξη που αυτό ασκεί στα ηλεκτρόνια των εξωτερικών στιβάδων, οπότε αυξάνεται το δραστικό πυρηνικό φορτίο.

*δεν είμαι 100% σίγουρη γι'αυτό που αναφέρω, οπότε ας το τσεκάρει και κάποιος άλλος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


θα σου λείψει ο περιοδικός; what kind of person are you? ποτέ δεν συμπάθησα αυτό το κεφάλαιο και ποτέ δεν κατάλαβα πλήρως τι παίζει μαζί του λμαο, αλλά η χημική ισορροπία (σε συνδυασμό με ιοντική) είναι πολύ ενδιαφέροντα κεφάλαια.
Μόλις το τσέκαρα. Αππαρεντλυ το δραστικό πυρηνικό φορτίο σε μια ομάδα είναι σταθερό καθώς αφαιρείς τον αριθμό των εσωτερικών ηλεκτρονίων από τον αριθμό των πρωτονίων.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
ΓΕΙΑ. Λοιπόν, question. Quick quick question.

Έστω ότι έχουμε αυτή την ηλεκτρονιακή δομή:

8F22B7B1-392F-4C46-A9E3-577BEF5E6941.jpeg

Και ζητείται τομέας, ομάδα και περίοδος. Τι θα βάλω ως ομάδα και περίοδο; Η περίοδος μου ξέρω ότι είναι 6η οπότε πρόκειται για λανθανίδες (f τομέας). Γενικά με μπερδεύει πάρα πολύ ο τομέας f νομίζω ποτέ δεν κατάλαβα πλήρως αν πρέπει να αναφέρω τις ομάδες ανάλογα με τα ηλεκτρόνια π.χ. για f2 4η ομάδα, για f3 5η ομάδα κ.ο.κ. ή αν πρέπει να θεωρήσω ότι όλες οι ακτινίδες και λανθανίδες ανήκουν στην 3η ομάδα. Η καθηγήτρια μου μου είπε πως όταν είμαι σε f τομέα και έχω 6η περίοδο για την ομάδα θα λέω σκέτο λανθανίδες και αν έχω 7η περίοδο για την ομάδα να λέω σκέτο ακτινίδες. Έχω πονοκεφαλιάσει και μακάρι να είναι κάποιος μέσα να μου το εξηγήσει, να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου και να προχωρήσω safely. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
ΓΕΙΑ. Λοιπόν, question. Quick quick question.

Έστω ότι έχουμε αυτή την ηλεκτρονιακή δομή:

View attachment 109152
Και ζητείται τομέας, ομάδα και περίοδος. Τι θα βάλω ως ομάδα και περίοδο; Η περίοδος μου ξέρω ότι είναι 6η οπότε πρόκειται για λανθανίδες (f τομέας). Γενικά με μπερδεύει πάρα πολύ ο τομέας f νομίζω ποτέ δεν κατάλαβα πλήρως αν πρέπει να αναφέρω τις ομάδες ανάλογα με τα ηλεκτρόνια π.χ. για f2 4η ομάδα, για f3 5η ομάδα κ.ο.κ. ή αν πρέπει να θεωρήσω ότι όλες οι ακτινίδες και λανθανίδες ανήκουν στην 3η ομάδα. Η καθηγήτρια μου μου είπε πως όταν είμαι σε f τομέα και έχω 6η περίοδο για την ομάδα θα λέω σκέτο λανθανίδες και αν έχω 7η περίοδο για την ομάδα να λέω σκέτο ακτινίδες. Έχω πονοκεφαλιάσει και μακάρι να είναι κάποιος μέσα να μου το εξηγήσει, να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου και να προχωρήσω safely. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
νομίζω πως αν σου ζητάει την περίοδο, απαντάς λανθανίδες ή ακτινίδες ανάλογα με το που βρίσκεται το στοιχείο και στην ομάδα απαντάς πως βρίσκεται στην 3η ομάδα (δηλαδή την ομάδα του λανθανίου και του ακτινίου). απ'οτι ξέρω, αυτό συμβαίνει καθώς οι λανθανίδες έχουν παρόμοιες ιδιότητες με το λανθάνιο και αντίστοιχα οι ακτινίδες αντίστοιχες ιδιότητες με το ακτίνιο (αυτός είναι εξάλλου κι ο ορισμός της ομάδας).
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
νομίζω πως αν σου ζητάει την περίοδο, απαντάς λανθανίδες ή ακτινίδες ανάλογα με το που βρίσκεται το στοιχείο και στην ομάδα απαντάς πως βρίσκεται στην 3η ομάδα (δηλαδή την ομάδα του λανθανίου και του ακτινίου). απ'οτι ξέρω, αυτό συμβαίνει καθώς οι λανθανίδες έχουν παρόμοιες ιδιότητες με το λανθάνιο και αντίστοιχα οι ακτινίδες αντίστοιχες ιδιότητες με το ακτίνιο (αυτός είναι εξάλλου κι ο ορισμός της ομάδας).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top